скороход ольги.pptx
- Количество слайдов: 11
Звичаї та прикмети пов’язані з малими дітками…
Родина без дітей вважалася неповноцінною, а бездітність — нещастям: Хата з дітьми — базар, а без них — цвинтар.
Великого значення надавали першій купелі — і не лише з гігієнічних міркувань, а й з оберегових. Адже вода, за народними уявленнями, символізувала силу і чистоту. Щоб дитина росла здоровою, використовували освячені трави та квіти (свячене зілля), у купіль дівчинки додавали меду, іноді молока (щоб гарною була), хлопчикам клали коріння дев'ясила (щоб сильними були) або й сокиру (щоб умів майструвати). Кожен, хто приходив до хати під час купання, мав кинути у купіль монету на щастя.
Цікавинка Під час першого купання малюка пропонується кинути у воду срібний предмет, тоді дитина виросте багатою. Таке побажання цілком обгрунтовано: срібло володіє властивостями очищувати воду від мікробів.
Скупану дитину обсушували біля палаючої печі, що знов-таки диктувалося не тільки вимогами гігієни, а й давнім звичаєм: прилучення до домашнього вогнища. Серед гуцулів було прийнято прив'язувати до правої ручки дитини мішечок зі шматочком глини, узятої з домашньої печі. В інших регіонах як обереги використовували ножиці або ніж, котрі клали у люльку (Полісся), вугілля з печі чи шматочок хліба з сіллю (Волинь).
Прикмети, що стосуються раннього дитинства, немовляцтва дитини, найчастіше говорять про те, якою буде її майбутнє життя: багатим чи бідним, щасливим або нещасним. Наприклад, і сьогодні багато хто вірить в прикмету, яка говорить, що якщо донька схожа на тата, а хлопчик - на маму, то вони будуть щасливими.
Вважається, наприклад, що малюкам, які ще не розмовляють, не можна дозволяти цілуватися з кимнебудь (навіть з мамою). Народне повір'я стверджує, що в іншому випадку дитина до року довго не буде говорити.
Перший крок малюка очікували з великим нетерпінням, з ним було пов'язано багато ознак. Люди, наприклад, вірили, що ніжки карапуза до пори до часу «поплутані» , тому він не ходить. Щоб малюк швидше почав вільно пересуватися на ногах, матері намагалия простежити за його найпершим кроком. Після нього потрібно було обов'язково «перерізати пута» , тобто провести хрест на хрест ножем, ножицями або рукою біля ніжок малюка. Цей символічний обряд гарантував, що дитина буде ходити довго і далеко.
За однією із прикмет, малюки, відлучені від грудей тоді, коли птахи летять на південь або повертаються назад, зростуть нетерплячими і непостійними.
Майже всі чули, що прикмети «не схвалюють" стрижку дитини до року, проте мало хто знає, що народна мудрість забороняє в день стриження малюка давати в борг і губити. Бо дитина довго не зможе говорити.
Ще декілька повір’їв… • Як дитина вродиться вночі в тиху погоду (годину), то буде тиха, а як півні співають, — буде криклива. • Новонародженого не варто класти на лівий бік — буде лівшею. • Перед тим як уперше покласти в колиску дитину, туди кладуть кота — щоб дитині добре спалося. • Якщо в домі є діти до року, то після заходу Сонця нічого не виносьте з дому (помиї, сміття). А також якщо хтось у вас щось проситиме, не давайте. Інакше дитина буде хворіти. • Не давайте дитині до року дивитися в дзеркало — буде лякливою. • Якщо в сім’ї немовлята, не залишайте ложки на ніч у тарілках — діти будуть плакати. • Якщо в хаті мала дитина (новонароджена), то до цієї хати не можна заходити з порожніми руками.