Скачать презентацию Зміст 1 Історія 2 Етіологія 3 Епідеміологія Скачать презентацию Зміст 1 Історія 2 Етіологія 3 Епідеміологія

Краснуха 2.pptx

  • Количество слайдов: 23

 Зміст 1. Історія 2. Етіологія 3. Епідеміологія 4. Патогенез 5. Симптоми 6. Діагноз Зміст 1. Історія 2. Етіологія 3. Епідеміологія 4. Патогенез 5. Симптоми 6. Діагноз 7. Лікування 8. Профілактика

 Історія Клінічні відмінності краснухи від скарлатини та кору вперше описані І. Вагнером (1829); Історія Клінічні відмінності краснухи від скарлатини та кору вперше описані І. Вагнером (1829); з 1881 р. краснуху вважають самостійною нозологією. Вірусна природа інфекції доведена Хіро і Тасака (1938). Збудник був виділений П. Д. Паркманом, Е. Х. Уеллером та Ф. А. Невой (1961). Тератогенну дію встановили Н. М. Грегг (1941), Р. А. Канторович у співавт. (1973), О. Г. Анджапаридзе та Т. І. Червонський (1975).

 Епідеміологія Джерелом інфекції є хворі краснухою. Найбільш заразні хворі у перші 5 днів Епідеміологія Джерелом інфекції є хворі краснухою. Найбільш заразні хворі у перші 5 днів від початку захворювання. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Частіше хворіють діти у віці 4 -10 років. Захворювання надзвичайно небезпечне для вагітних, тому що призводить до ураженню плоду та розвитку вроджених виродливостей.

Збудники краснухи Паличка-збудник в крові Паличка-збудник в легенях Збудники краснухи Паличка-збудник в крові Паличка-збудник в легенях

Кров’яне русло уражене краснухою Збудник краснухи під мікроскопом Кров’яне русло уражене краснухою Збудник краснухи під мікроскопом

Патогенез Вірус проникає у організм через слизову оболонку носоглотки та поширюється з кров'ю, призводить Патогенез Вірус проникає у організм через слизову оболонку носоглотки та поширюється з кров'ю, призводить до появи висипань на шкірі та лімфаденопатії. Особливо характерні лімфаденіт потиличних лімфатичних вузлів.

 При розвитку краснухи у вагітних у період вірусемії збудник з кров'ю легко долає При розвитку краснухи у вагітних у період вірусемії збудник з кров'ю легко долає плацентарний бар'єр та вражає плід. Одночасно внаслідок вірусного ураження ендотелію кровоносних судин плаценти порушується живлення плоду. Пошкоджуючи генетичний апарат клітин, вірус вибірково блокує мітотичну активність окремих клітинних популяцій ембріону. Це призводить до сповільнення росту та порушення нормального формування органів плоду з наступним розвитком вроджених вад. Вплив вірусу на ембріональні тканини в різні строки вагітності неоднозначний; він виявляється найбільш вираженим по відношенню до органів та систем, що були уражені вірусом в процесі активного формування (активного поділу клітин).

 Симптоми Інкубаційний період від 12 до 24 днів. З початку захворювання відмічаються підвищення Симптоми Інкубаційний період від 12 до 24 днів. З початку захворювання відмічаються підвищення температури тіла (37, 5 -38, 5 °C), нежить, невеликий сухий кашель, кон'юнктивіт; самопочуття хворого задовільне. Висип на шкірі з'являється наприкінці 1 го або на 2 -3 -й день хвороби; він складається з дрібних розеольозних елементів на обличчі, які потім швидко, упродовж 15 -20 годин, поширюються без будь-якої послідовності по всьому тілу. Через 2 -3 дні висип зникає. Одночасно потиличні лімфатичні вузли набувають щільноеластичну консистенцію, вони не спаяні між собою та підшкірною клітковиною. Картина крові характеризується лейкопенією, з 3 -4 го дня хвороби з'являється моноцитоз.

 Висип на шкірі. Висип на шкірі.

 Діагноз краснухи встановлюють на основі типової клінічної кортини та даних епідеміологічного анамнезу. Специфічні Діагноз краснухи встановлюють на основі типової клінічної кортини та даних епідеміологічного анамнезу. Специфічні лабораторні методи діагностики не дуже поширені через їхню трудомісткість. Певне діагностичне значення має загальний аналіз крові. При краснусі на самому початку хвороби спостерігається незначний нейтрофільний лейкоцитоз, а в період висипу – нормальна кількість лейкоцитів або лейкопенія, лімфоцитоз, поява плазматичних клітн. Необхідно виключити інші захворювання, які супроводяться висипом (кір, скарлатина, ентеровірусна екзантема, медикаментозна хвороба) та збільшенням лімфатичних вузлів (інфекційний мононуклеоз).

 Лікування. Хворий на краснуху повинен дотримуватися постільного режиму до повної ліквідації клінічних симптомів Лікування. Хворий на краснуху повинен дотримуватися постільного режиму до повної ліквідації клінічних симптомів хвороби. При легкій формі краснухи медикаментозну терапію не застосовують. Клінічні прояви хвороби є основною для призначення симптоматичних засобів (жарознижувальні, анальгетики, протизапальні, десенсибілізуючі та ін). При ускладненнях проводять відповідне лікування.

 Профілактика : · хворих ізолюють удома до 5 -ої доби з моменту висипання; Профілактика : · хворих ізолюють удома до 5 -ої доби з моменту висипання; · діти –з природженою краснухою також підлягають ізоляції в пологовому будинку чи дома; · у дитячому колективі вводять карантин на 21 добу після ізоляції останнього хворого · контактні хворі можуть відвідувати дитячі колективи до 10 -ої доби, а з 11 -ої до 21 -ої їх ізолюють в домашніх умовах. Досягти переривання механізму передачі збудника можна шляхом провітрювання і волого прибирання кімнат, де перебувають хворі. З метою активного виявлення хворих у дитячих закладах здійснюють щоранкові огляди дітей. Вагітні повинні уникати контакту з хворими не краснуху протягом 10 діб від початку їх захворювання. Якщо інфікування жінки все ж відбулося у перші 3 місяці вагітності, рекомендують штучне її переривання.

Препарати і способи профілактики краснухи Препарати і способи профілактики краснухи

Цікаві факти В давнину, в Персії, вважалось, що діти перехворівші краснуху – діти диявола Цікаві факти В давнину, в Персії, вважалось, що діти перехворівші краснуху – діти диявола Ксеркса

Цікаві факти В Спарті, діти що перехворіли краснухою, піддавались жорстоким тортурам, бо вважалось, що Цікаві факти В Спарті, діти що перехворіли краснухою, піддавались жорстоким тортурам, бо вважалось, що дух Аїда сидить в них, і його можна вибити лише силою.

Цікаві факти В Середньовічній Франціі діти, хворі на краснуху – а їх в той Цікаві факти В Середньовічній Франціі діти, хворі на краснуху – а їх в той час було на диво мало в Європі, вважались пророками Христа. Їх водили до інших хворих, і начеб то, після їх приходу хворі зцілювались. Але це були лише здогадки та хибні наміри…