Скачать презентацию Життєвий шлях Тараса Шевченко Виконала Кардашханова Вероніка Ф-18 Скачать презентацию Життєвий шлях Тараса Шевченко Виконала Кардашханова Вероніка Ф-18

Тарас Шевченко.pptx

  • Количество слайдов: 12

Життєвий шлях Тараса Шевченко Виконала Кардашханова Вероніка, Ф-18 2015 Життєвий шлях Тараса Шевченко Виконала Кардашханова Вероніка, Ф-18 2015

Дитинство та юність Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринцях Дитинство та юність Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в селі Моринцях Звенигородського повіту Київської губернії (тепер Черкаська область) у родині кріпаків Григорія і Катерини Шевченків. Батько Тараса був хліборобом, до того ж умів читати й писати. Коли Тарасові було два роки, родина переїхала до села Кирилівка.

У 1822 році батько віддав сина в науку до дяка. 1823 року померла мати У 1822 році батько віддав сина в науку до дяка. 1823 року померла мати Тараса. Батько одружився вдруге з Терещенчихою, яка мала трьох своїх дітей. З того часу в родині точилися постійні сварки між батьком і мачухою, між дітьми. Після смерті батька мачуха вижила пасинка з батьківської оселі, і Тарас жив у кирилівського дяка-п’яниці Петра Богорського. У 1829 році Тарас став служником-козачком пана Енгельгардта, згодом переїхав з ним до Петербурга. У 1832 році пан віддав Шевченка до живописних справ цехового майстра Ширяева. Хоч від жорстокого маляра Тарасові не раз діставалося, але він терпів знущання задля омріяного мистецтва. Хлопець чимало малював з натури.

Шевченко як художниик Потяг до живопису та малювання у Шевченка був з самих ранніх Шевченко як художниик Потяг до живопису та малювання у Шевченка був з самих ранніх років його життя, ще будучи зовсім маленьким Тарас любив розмальовувати крейдою стіни хати, стіл, лавки, різними дивними чудернацькими візерунками, також з насолодою малював людей, тварин, пейзажі. Якось намалював п’яного дяка Богорського, в якого перебував на вихованні з 13 років, після смерті своїх батьків. Дяк образився на свій портрет і покарав юного художника. Згодом Шевченко втікає від дяка-самодура, а оскільки тяга до живопису перетворилась на незгасну пристрасть, Тарас цілеспрямовано шукає у навколишніх селах вчителя-маляра. І знаходить – спершу стає учнем диякона Ефремова, а згодом вчиться малярству ще в багатьох різних майстрів.

 «Катерина» – одна з найцікавіших картин Шевченка, написана олією у 1840 році. Картина «Катерина» – одна з найцікавіших картин Шевченка, написана олією у 1840 році. Картина дуже символічна, у формі образів автор передає ті почуття, які неначе хвилі здіймались у його серці. Босонога дівчина на центрі картини, символізує страждаючий український народ, російський солдат на коні – самодержавну російську монархію, що пригнічує Україну, селянин, який сидись на землі (чимось схожий на козака Мамая) втілює собою вільне минуле, прагнення до якого наскрізь пронизує як літературну, так і художню творчість Тараса.

Творчість До ранньої творчості Шевченка належать балади «Причинна» (1837), «Тополя» й «Утоплена» , що Творчість До ранньої творчості Шевченка належать балади «Причинна» (1837), «Тополя» й «Утоплена» , що мають виразне романтичне забарвлення. Своєю фантастикою вони близькі до народної поезії. Поетичним вступом до «Кобзаря» був вірш «Думи мої, думи мої» , в якому, висловлюючи свої погляди на відношення поезії до дійсності, Шевченко підкреслив нерозривну єдність поета зі своїм народом.

По-новому звучать мотиви революційної боротьби у творах Шевченка періоду «Трьох літ» (1843— 1845). Перехід По-новому звучать мотиви революційної боротьби у творах Шевченка періоду «Трьох літ» (1843— 1845). Перехід Шевченка до нового періоду літературної діяльності позначився в поемах «Розрита могила» (1843), «Чигрине, Чигрине» (1844) і «Сон» (1844). Поет написав ці твори під безпосереднім враженням від тогочасної дійсності на Україні. В сатиричному творі «Сон» ( «У всякого своя доля» ) автор з їдким сарказмом змалював свавілля та жорстокість російського царату і закликав до знищення цієї деспотичної системи. Поема «Сон» вважається одним з найвизначніших взірців світової сатири.

У грудні 1845 Шевченко написав цикл віршів під назвою «Давидові псалми» — перша його У грудні 1845 Шевченко написав цикл віршів під назвою «Давидові псалми» — перша його спроба переспіву й осучаснення біблійних текстів. Вміло зашифрованою формою псалмів поет засуджував тогочасний лад, надаючи старозавітним текстам зрозумілу для читача політичну спрямованість. У вірші «Три літа» , що дав назву альбомній збірці автографів поета, Шевченко змальовує процес свого «прозрівання» і говорить про зміни, які сталися за цей час у його світогляді й творчості. Характерний для нового періоду творчості Шевченка є також вірш «Минають дні, минають ночі» . В ньому поет пристрасно засуджує суспільну бездіяльність і пасивність та закликає до дії й боротьби. Цикл «Три літа» завершується «Заповітом» , одним з досконаліших зразків світової політичної лірики.

Серед творів періоду «Трьох літ» на історичні теми особливе місце посідає поема «Іван Гус» Серед творів періоду «Трьох літ» на історичні теми особливе місце посідає поема «Іван Гус» ( «Єретик» ), написана восени 1845 з поетичною присвятою П. Шафарикові. До збірки «Три літа» включено також соціально-побутові поеми «Сова» (1844) і «Наймичка» (1845). Цикл «В казематі» , написаний на весні 1847 в умовах ув'язнення і допитів у Петербурзі, відзначається глибоким ідейним змістом і високою художньою майстерністю. Він відкриває один з найтяжчих періодів у житті і творчості Шевченка, період арешту й заслання (1847 — 57). До ліричних творів автобіографічного характеру, в яких Шевченко змалював свої власні почуття, настрої й переживання, належать вірші «Мені тринадцятий минало» , «А. О. Козачковському» , «І виріс я на чужині» , «Хіба самому написать» , «І золотої й дорогої» , «Лічу в неволі дні і ночі» та інші. Десятирічне заслання вимучило Шевченка фізично, але не зломило його морально.

Смерть і поховання Тарас Григорович почав відчувати себе недобре з осені 1860 року. 23 Смерть і поховання Тарас Григорович почав відчувати себе недобре з осені 1860 року. 23 листопада, зустрівшись у М. М. Лазаревского з доктором Барі, він особливо скаржився на біль у грудях. Доктор, вислухавши груди, радив Шевченку поберегтися. Відтоді здоров'я його погіршувалося з дня на день. Січень і лютий Шевченко просидів майже безвихідно в кімнаті, зрідка тільки відвідуючи деяких знайомих. 26 лютого 1861 року Шевченко помер від водянки. На кошти друзів 1 його було поховано спочатку на Смоленському православному кладовищі в Петербурзі.

 Дякую за увагу Дякую за увагу