Презентация Мед. реабилитация 1.ppt
- Количество слайдов: 22
Здоров’я – стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб та фізичних дефектів (ВООЗ, 1946 г. ) Здоров’я є безцінним багатством людини. «Здоров’я – гонорар мудреців» (П. Беранже). «Здоров’я – дар молодості і тільки в молодості воно дається задарма» . «Здоров’я необхідно заробити. Його неможливо купити. Ніхто не продасть його вам» (Поль Брегг, 1991) Здоров’я популяції оцінюється медико-статистичними показниками: народжуваність, фізичний розвиток, средня тривалість життя, захворюваність, смертність.
n Хвороба – це життя, порушене в своєму перебігу пошкодженням структури та функції організму під впливом зовнішніх та внутрішніх факторів при мобілізації його компенсаторнопристосувальних механізмів. Хвороба характеризується загальним зниженням пристосованості до середовища і обмеженням свободи життєдіяльності хворого (ВООЗ, 1947)
Термін “реабілітація” походить від латинських слів “re-” – відновлення та “habilis” – здатність, “rehabilis” – відновлення здатності (властивостей). Ціль реабілітації – ефективне та раннє повернення хворих та інвалідів до побутових і трудових процесів, в суспільство, відновлення особистісних властивостей людини. ВООЗ (1983), реабілітація - це "система державних, соціально-економічних, медичних, професійних, педагогічних, психологічних та інших заходів, направлених на попередження розвитку патологічних процесів, що призводять до стійкої втрати працездатності, на эфективне та раннє повернення хворих та інвалідів (дітей та дорослих) в суспільство і до суспільно-корисної праці“.
n Лікування – це система медичних заходів, направлених на усунення причини хвороби (етіологічного фактора) та механізмів розвитку хвороби (патогенеза). n Медична реабілітація - це система медичних і медикосоціальних заходів, направлених на активацію механізмів саногенеза (одужання) і відновлення фізіологічних функцій в максимально повному об’ємі.
Рівні реабілітації n n n Донозологічний (профілактика нозології) Постнозологічний (профілактика інвалідізації) Компенсаційний (профілактика декомпенсації)
Види реабілітації n n n Медична Соціальна Професійна
Медична реабілітація – основний вид рабілітаційного процеса Основними методами медичної реабілітації є відновна терапія і реконструктивна хірургія з наступним (за необхідності) протезуванням. Відновна терапія проводиться, в першу чергу, за допомогою медикаментозного лікування, фізичної реабілітації (ЛФК, масаж, фізіотерапія), психологічних методів (групова та індивідуальна психотерапія).
Принципи реабілітації: n n n n n Ранній початок реабілітаційних заходів; Етапність лікування: від початку виникнення захворювань до кінцевих його наслідків; Послідовність та безперервність лікування на всіх етапах; Комплексний характер реабілітаційних заходів; Індивідуальність реабілітаційних заходів; Доступність; Повернення до активної праці; Продовження лікування після повернення до соціально-корисної праці; Необхідність реабілітації в колективі разом з іншими пацієнтами.
Система реабілітації складається з: n n Органів, що організують, координують діяльність окремих закладів, що проводять реабілітацію (МОЗ, Міністерство праці і соц. політики); Закладів (служб) реабілітації (реабілітаційнолікувальні, лікувально-профілактичні, реабілітаційно-оздоровчі, реабілітаційнопротезні заклади); Реабілітаційних програм; Об’єкта реабілітації
Заклади, що реалізують реабілітацію інвалідів в Україні n n Реабілітаційно-експертні; Реабілітаційно-лікувальні; Реабілітаційно-оздоровчі; Реабілітаційно-протезні.
Періоди та етапи медичної реабілітації: Лікарняний період включає 1 етап реабілітації – лікарняний (стаціонарний) n Післялікарняний період включає 2 етап – поліклінічний, санаторний і 3 етап – диспансерний. Програма реабілітації повинна бути складена вже на 1 етапі, одразу після встановлення діагнозу!!! n
Хто складає ІПР? n n Лікар лікувальнопрофілактичного закладу (при тимчасовій втраті працездатності). Лікар МСЕК (для пацієнтів зі стійкою втратою працездатності – інвалідів).
Що має бути відображено в ІПР? У відповідності з ІПР кожному хворому індивідуально розробляється реабілітаційний маршрут: перелік спеціалістів та підрізділів, які і в якій послідовності необхідно пройти пацієнту у відповідності з етапами реабілітаційного процеса.
Що повинен уміти лікар-реабілітолог? n n n Визначити стан хворого (етіопатогенетичні механізми і стан оточуючого макро та мікросередовища); Оцінити структурно-функціональні можливості організму пациєнта для процесу реабілітації; Визначити стратегію і тактику, цілі та методи, їх послідовність та комплексність в процесі реабілітації; Визначити і створити необхідні умови для успішної реабілітації; Організувати ефективний поетапний контроль результатів. Лікар-реабілітолог повинен володіти базовими знаннями анатомії людини, нормальної та патологічної фізіології, гігієни і санітарії, психології, соціології і права. Крім того, він повинен знати лікувально-діагностичні основи клінічних дисциплін (терапії, хірургії, психіатрії), базові діагностичні принципи, методи функціональної діагностики та відновної медицини (ЛФК, физіои бальнеотерапію, фіто- і медикаментозну терапію, психотерапію та ін. ).
Засоби медичної реабілітації Охоронний режим - Підтримка позитивного психоемоційного стану хворого - Режим рухової активності (в стаціонарах – ліжковий, палатний, загальний; в санаторіях – щадний, щаднотренувальний, інтенсивно-тренувальний) Ø
Засоби медичної реабілітації Лікувальне харчування - Дієтотерапія - Розвантажувально-диєтична терапія - Лікувальне голодування - Роздільне харчування Ø
Засоби медичної реабілітації n - - Фізіотерапія (природні фізичні фактори) Кліматотерапія (аеротерапія, геліотерапія, таласотерапія, спелеотерапія); Бальнеотерапія; Гідротерапія; Пелоїдотерапія; Теплолікування; Загартування (повітрям, водою, сонячні ванни)
Засоби медичної реабілітації Фізіотерапія (перформовані (штучні) фізичні фактори): Ø Електролікування (гальванізація, медикаментозний электрофорез, імпульсні струми, електросон, діодінамотерапія, ампліпульстерапія, флюктуоризація, електростимуляція, дарсонвалізація, УВЧ-терапія, індуктотермія, ультратонотерапія, мікрохвильова терапія, ММ-терапія) n
Засоби медичної реабілітації Ø Ø Магнітотерапія; Лікування ультразвуком (ультрафонофорез); Світлолікування (інфрачервоне випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, видиме випромінювання, лазерне випромінюваняя); Інгаляційна терапія (аерозольтерапія, аероіонотерапія)
Засоби медичної реабілітації n Ø Ø q q ЛФК Режими рухової активності; Загартовуючі процедури; Фізичні вправи (гімнастика (гігієнічна, лікувальна), дозована ходьба (терренкур), прогулянки, ближній туризм, заняття на тренажерах); Масаж (масаж руками (класичний, сегментарнорефлекторний, сегментарний, точковий); апаратний масаж (вібраційний, масаж водяним струменем, пневмомасаж); гігієнічний масаж, спортивний масаж). Мануальна терапія; Механотерапія.
Засоби медичної реабілітації n n n Рефлексотерапія (акупунктура); Фітотерапія; Гомеопатична терапія; Трудотерапія (загальнозміцнююча, відновна, професійна); Ароматерапія;
Засоби медичної реабілітації Психологічна реабілітація: Ø Психотерапія (раціональна, аналітична, сугестивна, групова); Ø Дотримання принципів деонтології; Ø Музикотерапія; Ø Танцетерапия; Ø Вокалотерапія. n