тема 30..ppt
- Количество слайдов: 27
Заняття № 30 Тема: Політичні, економічні та соціальні наслідки Другої світової війни для народів світу.
План: 1. Сталінградська битва. 2. Розгром німецьких військ на Орловсько-Курській дузі. 3. Капітуляція Італії. 4. Тегеранська конференція. 5. Воєнна поразка і капітуляція Німеччини. 6. Берлінська (Потсдамська) конференція. 7. Розгром Японії. 8. Підсумки та зміни у світі внаслідок Другої світової війни. Створення ООН.
* 1. Сталінградська битва ü Радянське командування вважало, що нацисти знову головним оберуть московський напрям, але допустились помилки. ü Літом 1942 р. Гітлерівське командування почало новий стратегічний наступ з метою загарбання Кавказу, Кубані, Нижнього Поволжя. У липні 1942 р. Німецькі війська прорвались до низов’я Дону.
üНаказ Наркома оборони № 227 від 28. 07. 1942 р (“Ні кроку назад!”) üОборонний період Сталінградської битви (17 липня-18 листопада 1942 р. ) üКонтрнаступ радянських військ під Сталінградом 19 листопада 1942 - 2 лютого 1943 р. Завершення розгрому німецьких військ.
а) поклала початок докорінному перелому в ході всієї війни; б) Червона Армія захопила стратегічну ініціативу і вже не втрачала її; в) розгром румунських та італійських армій спричинив внутрішньополітичну кризу в цих країнах; г) перемога активізувала рух Опору в країнах Європи; д) Туреччина і Японія відмовились починати воєнні дії проти СРСР; е) зміцнилась антигітлерівська коаліція.
* üПлануючи річну кампанію на 1943 рік німецьке командування вирішило повернути собі стратегічну ініціативу. Для наступу противник обрав Курський виступ, що утворився внаслідок зимововесняного виступу радянських військ. Операція “Цитадель”; ü 5 липня 1943 р. Розпочався наступ гітлерівців на орловському напрямку;
ü 12 липня 943 р. - в с. Прохорівка найбільша танкова битва (800 радянських і 400 німецьких танків); ü 12 липня радянські війська перейшли в контрнаступ. 5 серпня 1943 р. –з вільнені Орел, Белград, яким уперше салютувала Москва, а 23 – Харків; üЗа своїми воєнно-політичними результатами і чисельністю сил, що були задіяні з обох боків, битва на Курській дузі була одна з найбільших за весь час війни. На фронті довжиною 500 км. було зосереджено 4 млн. чоловік, 13 тис. танків, 69 тис. гармат, кілька десятків тисяч літаків;
*Історичне значення Курської битви а) були розгромлені кращі дивізії гітлерівців; б) завершився корінний перелом у ході Другої світової війни; в) закладено передумови до висадки англоамериканських військ і розпаду німецького блоку.
ü 3. Капітуляція Італії Англо-американські переговори в січні 1943 р. у м. Касабланка; ü Висадка союзників у Сицилії 10 липня 1943 р. ü Уряд Бадальо уклав перемир’я з англоамериканцями 8 вересня 1943 року. Вони висадились на півдні Апенінського півострова. Через кілька днів Італія капітулювала. У відповідь Німеччина окупувала Північну і Центральну Італію. Виник Італійський фронт.
4. ТЕГЕРАНСЬКА КОНФЕРЕНЦІЯ (28 ЛИСТОПАДА-1 ГРУДНЯ 1943 Р. ) üУчасники – Й. Сталін (СРСР), Ф. Рузвельт (США), В. Черчіль (Англія); ü Вирішили: а) Другий фронт у Європі буде відкрито у травні 1944 р. , висадкою військ у Північній Франції; б) про вступ СРСР у війну з Японією через дватри місяці після розгрому Німеччини; в) визначено кордони Польщі (Східний по “лінії Керзона”, а західний у районі річки Одер ); г) погодили про передачу Кенігсбергу (Калінінград) і Мемель (Клайпеда) СРСР; д) висловили прагнення щодо створення ООН;
1. 5. Воєнна поразка і капітуляція Німеччини. Берлінська операція почалась 16 квітня 1945 року трьома фронтами. • 25 квітня німецьке угрупування було оточено. У цей же день радянські та американські війська зустрілись на річці Ельба ( у районі міста Торгау ). • 30 квітня штурмом взято рейхстаг. Гітлер покінчив життя самогубством. • 8 травня 1945 року в передмісті Берліна Карлсхорсті, підписано Акт про беззастережну капітуляцію вермахту.
Маршал Радянського Союзу Георгій Костянтинович Жуков підписує Акт про прийняття капітуляції Німеччини.
6. Берлінська (Потсдамська) конференція. Учасники Й. Сталін, Г. Трумен (США), У. Черчіль, а з 28 липня К. Еттлі. Дата 17 липня – 2 серпня 1945 р. Основні рішення • Обгрунтування устрою післявоєнної Німеччини на принципах чотири «Д» : денацифікація, демілітаризація, демократизація, декартелізація; • Окупація Німеччини та Берліна військами чотирьох держав – СРСР, США, Великобританії, Франції; • Німеччина – єдина держава, до часу демократичних виборів влада належить окупаційній адміністрації; • Одержання СРСР 50% із загальної суми репарацій 20 млрд. доларів у вигляді промислового устаткування; • Остаточне вирішення польських кордонів на сході і заході; • Весь флот Німеччини розділити порівну між СРСР, США і Великобританією; • Отримання СРСР Кенігсберга та області; • Намір віддати під Міжнародний військовий трибунал, головних військових злочинців.
Потсдамська конференція (Сталін, Трумен, Черчілль)
Конференція почалася 4 лютого о 17 годині із засідання у Великому залі Лівадійського палацу.
Стіл переговорів «великої трійки»
7. Розгром Японії. Дата Подія Літо 1944 р. Стратегія союзників «крок за кроком» : захоплення десантами, за підтримки флоту та авіації, острівних опорних пунктів Жовтень 1944 р. Поразка японського флоту біля Філіппін; уперше використання літаків-бомб, керованих льотчикамікадзе Квітень 1945 р. Висадка союзників у Японії(острів Окінава) Серпень 1945 р. Атомне бомбардування США міст Хіросіми й Нагасакі, унаслідок якого загинуло близько 500 тис. осіб 9 серпня 1945 р. Вступ у війну з Японією СРСР 2 вересня Капітуляція Японії. Закінчення Другої світової 1945 р. війни
Причини вступу СРСР у війну з Японією: - Японія була союзником Німеччини і заздалегідь готувалася до війни з СРСР на боці Німеччини. Лише перемоги Червоної Армії під Москвою та Сталінградом відсунули термін нападу Японії на СРСР; - Японія постійно провокувала прикордонні війська на Далекому Сході, в результаті чого СРСР повинен був тримати на кордоні 40 дивізій; - СРСР дав зобов’язання союзникам про вступ у війну з Японією після розгрому Німеччини; - СРСР був зацікавлений у війні з Японією, сподіваючись на військове захоплення територій та встановлення свого впливу.
Співвідношення сил СРСР і Японії на Далекому Сході напередодні радянського наступу (серпень 1945 р. ) Радянські війська Японські війська Особовий склад 1, 570 млн. осіб 1, 1 млн. осіб Гармати і міномети 27 086 6 640 Танки і САУ 5 250 1 215 Літаки 3 721 Близько 2 000 Ще 5 квітня 1945 р. від імені радянського уряду було зроблено заяву про те, що СРСР денонсує пакт про нейтралітет з Японією. 8 серп ня 1945 р. СРСР оголосив війну Японії. 2 вересня 1945 р. у Токійській бухті, на борту американського крейсера «Міссурі» , у присутності представників країн, що брали участь у війні з Японією, відбу лася церемонія підписання. Aкта про беззастережну капітуляцію Японії. Японія і захоплені нею території були розділені на окупаційні зони між США, СРСР, Англією і Китаєм. Власне Японія потрапила в американську окупаційну зону, і 6 вересня 1945 р. американські війська висадились на її території.
2 вересня 1945 року. Міністр закордонних справ Японії Мамору Сігеміцу підписує акт про капітуляцію на борту лінкора «Міссурі» . Представники японської сторони на борту лінкора «Міссурі» перед підписанням акту капітуляції.
Генерал Макартур читає промову перед тим, як союзники поставлять свої підписи. Підписи союзників.
7. Судові процеси над воєнними злочинцями. ü Нюрнберзький процес з 20 листопада 1945 р. по 1 жовтня 1946 рр. • 12 чоловік(в тому числі Бормана - заочно) засуджено до страти на шибениці, 3 -х – до довічного ув’язнення. • Визнано злочинними організаціями: керівний склад націоналсоціалістичної партії, охоронні загони партії (СС), таємну поліцію (гестапо) та службу безпеки (СД). ü Токійський процес – 3 травня 1946 по 12 листопада 1948 рр. • Суду віддано 28 чоловік, засуджено до страти через повішення – 7. ü Значення процесів: • Вперше в історії людства, як кримінальні злочинці, покарані державні діячі за підготовку і розв’язання війни; • Затверджено принципи і норми сучасного міжнародного права, що розглядають агресію як тяжкий злочин.
Нюрнберзький процес, обвинувачені на лаві підсудних. Головною ціллю обвинувачень був Герман Ґерінг (крайній на першому ряду, у лівому куті фотографії), якого вважали найважливішим з уцілілих високопосадовців Третього Рейху після смерті Гітлера.
Підсумки Другої світової війни • Тривала шість років за участю 61 країни. • Приблизна кількість жертв – 65 – 67 млн. осіб, 90 млн. осіб залишилися інвалідами. Найбільших утрат зазнали СРСР (28 млн. осіб), Німеччина (13 млн. осіб), Китай (10 млн. осіб), Польща (6 млн. осіб), причому майже половина жертв – мирне населення. • Мільйони біженців та «переміщених осіб» , які втратили домівку, тікаючи від війни або внаслідок примусового переселення. • Матеріальні витрати – 4000 млрд. доларів.
Прапор ООН 26 червня 1945 р. підписано Статут ООН.
Ядерний гриб над Нагасакі 9 серпня 1945 року Ядерний гриб над Хіросімою 6 серпня 1945 року
Хіросіма, Нагасакі, камікадзе, розгром Квантунської армії, і нарешті кінець Другої світової війни, у якій через маніакальні ідеї однієї людини загинуло щонайменше 50 мільйонів.