Круглые черви.ppt
- Количество слайдов: 20
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТИПУ КРУГЛІ ЧЕРВИ. РІЗНОМАНІТНІСТЬ.
Загальна характеристика круглих червів. • У круглих червів тіло витягнуте, циліндричне і звичайно загострене з обох кінців. Помітна порожнина тіла. Травна система починається з рота і закінчується анальним отвором. Відомо близько 20 000 видів круглих червів. Більшість з них — паразити, але немало круглих червів живуть вільно у воді та в грунті.
Тип круглі черви ВІЛЬНОЖИВУЧІ ПАРАЗИТИЧНІ
Основні ознаки 1. Тіло кругле в поперечному розрізі, загострене з кінців. 2. Тіло складається з ектодерми, мезодерми і ентодерми. 3. Покрив - шкірно-м'язевий мішок. 4. Тіло пружне, щільне, покрите кутикулою. 5. Двостороння симетрія тіла. 6. Мають первинну порожнину тіла, яка заповнена рідиною. 7. М'язи тільки поздовжні. 8. При русі можуть лише згинатися. 9. Мають 4 системи органів. 10. Травна система закінчується анальним отвором. 11. Кровоносна система замкнута. 12. Гермафродити. 13. Роздільностатеві тварини. 14. Більшість паразити.
Класи: Нематоди Волосатики Скребні Коловертки Представники: аскариди, гострики, волосатики, цибульна і картопляні нематоди, коловертки і ін. Аскарида
ПОПЕРЕЧНИЙ РОЗРІЗ
• Серед паразитичних червів, що заражають людину, особливо поширена людська аскарида, яка оселяється в тонких кишках. Найчастіше вона буває в дітей. • Біле або жовтувате до 20 см завдовжки тіло аскариди на кінцях поступово звужується. В аскариди немає спеціальних органів прикріплення, і вона утримується в кишечнику хазяїна, упираючись у стінки кишки гострими кінцями свого тіла.
• Тіло аскариди зовні вкрите щільною багатошаровою оболонкою, з якою міцно зрісся шар м’язів. Ці м’язи тільки поздовжні, тому аскарида може згинати своє тіло, але не може витягувати чи вкорочувати його.
Порожнина тіла Під шкірно-м’язовим мішком є порожнина тіла. Вона не має власних стінок, тобто це простір, заповнений рідиною, у якій містяться органи травлення й розмноження. Рідина в порожнині тіла перебуває під тиском, тому тіло аскариди щільне й постійно зберігає свою форму. Крім того, ця рідина є посередником у розподілі поживних речовин та у виведенні відходів.
ВНУТРІШНЯ БУДОВА АСКАРИДИ
• Органи травлення. На передньому кінці тіла аскариди є рот, оточений трьома губами. Через рот за допомогою м’язистої глотки їжа всмоктується в кишечник — тонку пряму трубочку. Неперетравлені рештки їжі виводяться через анальний, або задньопрохідний отвір, розміщений у задньому кінці тіла аскариди.
Розмноження і розвиток. Аскариди роздільностатеві. Самка аскариди має два яєчники, а самець — один сім’яник у вигляді довгих тонких звивистих трубочок. Аскарида надзвичайно плодюча: самка щоденно відкладає до 200 000 яєць у дуже щільній оболонці. З кишечника людини яйця потрапляють у грунт, де для їхнього розвитку є в достатній кількості волога та повітря. Через 2 -3 тижні всередині яєць розвиваються личинки.
Цикл развитку аскариди 5 6 1 - Попадання яєць через брудні фрукти, овочі в організм людини. 2 - Вихід личинок (2) в кров через стінки кишечника (3). 3 - Попадання личинок в різні органи (у тому числі в легені), їх запалення (4) 4 - Вторинне проковтування личинок при кашлі та їх потрапляння в кишечник. 5 - Статеве дозрівання черв'яків, утворення запліднених яєць. Попадання яєць в грунт.
ВІЛЬНОЖИВУЧІ КРУГЛІ ЧЕРВИ ТА ПАРАЗИТИ РОСЛИН На коренях, в стеблах, листках і навіть квітах городніх рослин можна виявити за допомогою лупи дрібних, майже прозорих черв'яків довжиною близько 1, 5 мм. Так, цибульна нематода живе в грунті, на коренях цибулі, часнику, квасолі та інших рослин. Уражені цибулевою нематодою рослини стають потворними, жовтіють і гинуть. Великої шкоди сільському господарству завдає стеблева картопляна нематода. Ще до утворення бульб черв'яки проникають із грунту в підземні пагони картоплі. Потім нематоди переповзають в бульби і різко знижують урожай картоплі.
Представники: -Клас Нематоди Картопляна Цибулева
Гострики - дрібні паразити людини до 1 см, паразитують частіше у дітей в товстому кишечнику, викликаючи захворювання ентеробіоз. Харчуються гострики бактеріями кишечника, виділяючи при цьому в організм господаря отруйні продукти своєї життєдіяльності. Відкладають запліднені яйця в області анального отвору людини, викликаючи сильний свербіж. Яйця гостриків дуже дрібні і легко розсіюються: потрапляють на одяг, книги, у великій кількості скупчуються під нігтями. Діти, заражені гостриками, як правило, дратівливі, погано сплять, чи не спокійні.
Представники: гострик
• • Основні правила профілактики: а) не споживати сиру воду з водойм; б) ретельно мити овочі; в) не купувати печінку тварин на стихійних ринках; • г) дотримуватися режиму приготування м'яса, печінки; • д) часто і ретельно мити руки з милом; • ж) користуватися своїм посудом і білизною.
Дякую за увагу!