180_zbanackyy.ppt
- Количество слайдов: 11
Юрій Оліферович Збанацький Підготувала Студентка 4 в групи Гонтар Тетяна
Юрій Оліферович Збанацький український письменник, кінодраматург. Герой Радянського Союзу (1944). Лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1970), Літературної премії Чувашії ім. М. Сеспеля (1967), Премії ім. Лесі Українки (1975).
Життєвий шлях Народився 1 січня 1914 року в селі Борсукові Чернігівської області, в родині селянинабідняка, активного учасника громадянської війни. Закінчивши Остерську семирічну школу, Збанацький навчався в Чернігівському педагогічному технікумі, а потім учителював. У 1937 році закінчив заочно мовнолітературний факультет Ніжинського педагогічного інституту.
Учасник Другої світової війни з 1941 по 1945 роки. Після окупації району залишився на окупованій території. Розпочав підготовчу роботу по створенню підпілля, проте за доносом зрадника 6 січня 1942 року був заарештований. Після допитів направлений в концентраційний табір, в якому пробув майже 7 місяців. В вересні 1942 року здійснив втечу з табору. Повернувщись на Остерщину, Збанацький організовує партизанський загін імені Миколи Щорса.
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 4 січня 1944 року за вміле командування партизанським з'єднанням, зразкове виконання бойових завдань командування в тилу німецьких військ і виявлені при цьому відвагу і мужність, Ю. О. Збанацькому присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Після війни викладав літературу в Київському педагогічному інституті імені Горького, згодом очолив філологічний факультет цього ж інституту. Друкувався з 1944 р. Його повісті «Між добрими людьми» , «Морська чайка» , «Курячий бог» , роман «Сеспель» були екранізовані на Київській кіностудії ім. О. П. Довженка. Написав «Поліські билиці» — короткі оповідання з життя його знайомого вчителя Каленика Переплигнигопченка. Помер 25 квітня 1994 року в Києві. Похований в Києві на Байковому кладовищі (ділянка № 52).
Творчість Писати Збанацький розпочав ще до війни і спершу заявив про себе творами для юних читачів Перші його друговані твори з'явилися в 1944 р. Повість «Таємниця Соколиного бору» (1949) по праву ввійшла до скарбниці літератури для дітей та юнацтва. Писав твори для дітей і в наступні роки.
Оповідання письменника, зібрані у книжках «Крилатий гонець» , «Ласунка» , «Гвардії Савочка» та інших, здебільшого присвячені змалюванню партизанського життя, боротьбі з фашистами.
У Ю. Збанацького, мабуть, немає твору, який не був би пройнятий турботою про становлення майбутнього громадянина. Критика не раз відзначала кровну зацікавленість письменника в розвитку освіти, удосконаленні шляхів навчання і виховання дітей різного віку. В таких творах, як «Курячий бог» , «Курилові острови» , «Морська чайка» , «Літо в Соколиному» , «Хвилі» та багатьох інших, піднімаються важливі проблеми виховання підростаючого покоління. Його юні герої дуже різняться за характером, поведінкою, життєвими переконаннями. Крім тих, яких виховують, у творах Збанацького є і ті, хто виховує, адже процес формування людської особистості проходить в тісній взаємодії обох сторін.
Твори Збанацького мають яскраве освітньо-виховне спрямування, бо вчать бути мужніми і стійкими патріотами, гуманними і чулими, правдолюбами та романтиками.
Дякуємо за увагу!
180_zbanackyy.ppt