Ярослав Мудрий.ppt
- Количество слайдов: 11
Ярослав Мудрій і його донька Анна Ярославівна
Ярослав Володимирович (Мудрий) (бл. 978– 1054) – видатний державний діяч і полководець, великий київський князь (1019– 1054), син князя Володимира Святославича і полоцької княжни Рогнеди.
Рік народження Ярослава l У Повісті минулих літ у статті за 980 рік є запис про шлюб Володимира і Рогніди, після чого перераховуються 4 сина від цього шлюбу: Ізяслав, Мстислав , Ярослав і Всеволод. У записі про смерть Ярослава на 1054 є : l «Житъ же всѣхъ лѣтъ Ӕрославъ 70 и 6. » l У давньоруській традиції це означало 75 років , оскільки вік рахувався неповними роками. Враховуючи це можна сказати , що Ярослав прожив 75 років і помер на 76 -му році життя , а 1054 -75=979. Тобто Ярослав народився 978 чи 979 року.
Вклад Ярослава Мудрого у розвиток київської держави l У період його князювання спостерігалося піднесення Давньоруської держави. Було розширено територію Київської Русі, укріплено кордони, встановлено контакти з багатьма європейськими країнами. Князь приділяв велике значення внутрішньому устрою держави: поширював християнство (літописці називали його "Богохранимим" та "Богомудрим"), засновував монастирі, будував храми та собори, розбудовував столицю, створив школу і бібліотеку при Софіївському соборі. l За часів Ярослава Мудрого було розпочато кодифікацію давньоруського права, результатом якої стало укладення так званої "Правди Ярослава", що становить найдавнішу частину кодексу законів, відомого як "Руська Правда".
l “Руська Правда”
l Портрет Ярослава Мудрого зображено на банкноті номіналом 2 гривні та на пам'ятній срібній монеті номіналом 10 гривень.
Наш час l В сучасній Україні встановлено високу державну нагороду – Орден князя Ярослава Мудрого (1995), для нагородження громадян за видатні особисті заслуги перед українською державою в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, за благодійну, гуманістичну та громадську діяльність. l Національною академією правових наук України та Національним університетом "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого" заснована Премія імені Ярослава Мудрого (2001) – визнання видатних заслуг науковцівправознавців та практиків-юристів в розбудові правової демократичної держави України.
l Юридична академія імені Ярослава Мудрого l Орден князя Ярослава Мудрого
Анна Ярославна l Анна (Агнеса) Ярославна або Анна Київська - молодша з трьох дочок київського князя Ярослава Мудрого від шлюбу з Ингегердой Шведської, дружина французького короля Генріха I і королева Франції
l Анна Ярославна народилася близько 1024 року. Дитячі роки пройшли в Києві. l Анна здобула гарну освіту. Могутність і багатство батька — володаря однієї з найбільших держав того часу, гарна врода приваблювали королів і цісарів інших країн. У 1034 році її сватає швагер Генріха французького (пізніше цісар Генріх III), але через малоліття княжни з того сватання нічого не вийшло. l Анна зростала в культурній атмосфері держави, що на той час вважалася однією з наймогутніших і найрозвиненіших у світі. Приватні вчителі навчали князівну грамоті, історії, іноземним мовам, співам, малюванню, правилам етикету. Як свідчать документи, Анна мала добре вироблене письмо, бо, вірогідно, займалася переписуванням книжок.
l Близько 1044 року до Києва прибуло французьке посольство просити руки князівни Анни для французького короля. Генріха I. l Ярослав спершу відмовив послові. 1048 року до Києва прибуло друге посольство на чолі з єпископом Готьє Савояром, яке після тривалого чекання дістало згоду Великого князя на шлюб з престарілим французьким королем. l У невеликому старому соборі Реймса 19 травня 1051 року відбулося вінчання та коронування Анни. Тоді вона прийняла латинство, і в другому хрещенні дістала ім'я Агнеси. l У 1053 році Анна народила сина Філіпа, пізніше Робера та Гуго.