c6b978af9b0dd85e784c18c5d83b5270 (2).ppt
- Количество слайдов: 41
Я І УКРАЇНА. ПРИРОДОЗНАВСТВО Тема. Як обертається Земля. Зміна дня і ночі. Зміна пір року
ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК Усміхнімось один одному, погляньмо ласкаво, побажаємо кожному добра.
ПІДСУМКИ ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ • Яке сьогодні число? Місяць? День тижня? • Який сьогодні стан неба? • Чи світить сонце? • Хто з вас помітив, чи є вітер? Який він? • Температура повітря? • Які зміни відбулися в природі? • Як змінилася праця людей восени?
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ • • Фронтальне опитування за запитаннями Яку форму має Земля? Що є супутником Землі? Які стадії Місяця спостерігали? Як учені вивчають Космос? Що таке глобус? Що таке вісь? Що таке екватор? На які частини поділяє екватор земну кулю?
ЦЕ ЦІКАВО! У книзі Бершової Н. К. «Таємниці космосу» я прочитала казку «На чому тримається небо та земля? » Дуже давно, ще за царя Опенька, коли земля була маленька й пласка, як тарілка, її тримали на спина велетенські слони. Стояли вони на панцирі ще більшої черепахи. А черепаху несли три кита, що плавали у водах світового океану. І як ті кити ворухнуться, або черепасі чи слонам спадуть на думку якісь витівки – уявляєте, що відбувалося на Землі? Вона тряслася, починалися повені та урагани. Вулкани жбурляли в небо розжарене каміння. Вода закипала й хмарами здіймалася до неба. Хмари збиралися в гурти й там, у небі воювали між собою блискавицями.
УЯВЛЕННЯ НАШИХ ПРЕДКІВ ПРО ЗЕМЛЮ Уявімо, як 1000 років тому маленький хлопчик розпитував свого дідуся: - Діду, скажи, а на чому Земля тримається? - На китах, величезних китах. - А на чому кити, діду? - На воді, дитинко. - А вода на чому? - Ясна річ, на Землі! - А Земля тоді на чому? - Ну як ти не розумієш! Земля – на величезних китах. Таку розмову можна було вести нескінченно. Адже люди від природи страшенно цікаві.
НАЙСТАРІШИЙ ГЛОБУС З енциклопедії навколишнього світу «Географія» я дізнався, що найстаріший глобус знаходиться в німецькому Національному музеї міста Нюрнберг. Цей глобус виготовлений у 1492 році Мартіном Бехаймом.
НАПРЯМОК ЗЕМНОЇ ОСІ У районі Північного полюса земна вісь завжди вказує на найбільшу зорю в сузір’ї Малого Воза, тому вона і зветься Полярною зорею. З атласу «Мандруймо у дивосвіт!»
ЗОВНІШНІЙ ОДЯГ ЗЕМЛІ За своєю будовою Земля нагадує яйце, де жовток – ядро, білок – мантія, а тверда шкаралупа – земна кора. Зовні Земля оточена повітряною «шубою» атмосферою, яка наче хутро захищає нас від холоду Всесвіту. Атмосфера складається з кількох повітряних шарів – поверхів. На першому поверсі, тропосфері, живуть люди і тварини, ростуть рослини, літають птахи та створені людьми літаки. До другого поверху – стратосфери долітають тільки деякі найпотужніші літаки. На третьому поверсі – у верхніх шарах атмосфери – літають супутники, інші штучні космічні апарати, за Допомогою яких людство вивчає Землю та Всесвіт. За межі атмосфери прориваються тільки космічні кораблі, що прямують до інших планет та єдиного супутника Землі – Місяця. Це я прочитав у географічному атласі для наймолодших «Мандруймо у дивосвіт!»
ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ Планета Земля, яка здається нам величезною, всього лише крихітна порошинка Всесвіту. Земну кулю і за три роки не обійдеш пішки. (Географічний атлас «Мандруймо у дивосвіт!» )
ВІДГАДАЙ! На одній нозі стою, Знаю службу я свою: На моїй нозі здавна Куля держиться земна.
САМОСТІЙНА РОБОТА Пригадай модель Землі, всі позначки надпиши.
ФІЗХВИЛИНКА Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потяглися, За промінчики взялися. Будем дружно присідати, Сонечко розвеселяти. Встали – сіли, встали – сіли. Бачите, як звеселили. Стало сонце танцювати, Нас до танцю закликати.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Відгадайте загадки, вони допоможуть передбачити тему уроку. Влітку першим прокидається, Із землицею вітається. Ну, а взимку – не спішить, Треба ж і йому спочить. Що то за очі: одне світить удень, Друге – опівночі?
В синім небі світлячки, Не дістать до них рукою, А найбільший світлячок Вигнувся дугою. Вони несхожі на обличчя. Різниця вічна є у них: Він завше всіх до праці кличе, Вона до сну скликає всіх. Щорічно приходять до нас в гості: Одна сива, друга молода, Третя скаче, а четверта плаче. Що існує вік на волі, А кружляє вічно в колі?
• Чи здогадуєтесь про що буде йти мова сьогодні на уроці? • Поміркуйте, чому то день, то ніч? • Чому ранок змінюється днем, день – вечором, а вечір – ніччю, а на зміну ночі знову приходить ранок? • Чому на Землі змінюються пори року? • Чи це спостерігається тільки у нас. Чи по всій земній кулі? • Чи хочете дізнатися?
ТЕМА. ЯК ОБЕРТАЄТЬСЯ ЗЕМЛЯ
ЗЕМЛЯ РУХАЄТЬСЯ НАЗУСТРІЧ СОНЦЮ - Чи відчуваємо ми рух Землі? Хоч ми цього не відчуваємо, Земля постійно перебуває в русі. Це відбувається дуже плавно і повільно. До того ж разом із Землею обертаємося ми і все, що є на Землі. Напрямок обертання Землі – зліва направо, тобто із заходу на схід, назустріч Сонцю. Вона обертається навколо своєї осі.
Чи можемо ми це побачити? Як це відбувається, ми можемо побачити, спостерігаючи за іграшкою-дзиґою. Дзиґа спирається на залізний стрижень – вісь. Вісь Землі не можна ні помацати, ні побачити – це уявна лінія.
ОБЕРТАННЯ ЗЕМЛІ НАВКОЛО СВОЄЇ ОСІ Завдяки руху Землі навколо своєї осі відбувається зміна дня й ночі. Коли земна куля крутиться, вона повертається до Сонця спочатку одним, а потім іншим боком. На освітленому боці Землі день, на неосвітленому – ніч. Повний оберт навколо своєї осі Земля робить за 24 години, або одну добу, а точніше, за 24 год 3 хв 57 с. Із «зайвих» секунд протягом 4 років утворюється ще одна доба. Саме тому кожен четвертий рік високосний. Тобто із ще одним додатковим днем.
ВІДПОВІДАЙ! • Коли на одній половині земної кулі день, то на другій? • Там де був день, - наступає …. • А туди, де була ніч, - приходить …. • Давайте перевіримо це.
ДОСЛІД З ГЛОБУСОМ - Тепер уважно поспостерігайте, як буде освітлюватись наша Земля. (Учні спостерігають, що той бік глобуса, який повернений до світла, освітлений, протилежний – в тіні. ) - То який можна зробити висновок, якщо Землю повернути навколо своєї осі? Сонячний час доби в різних частинах нашої Планети неоднаковий, тому що освітлення земної кулі нерівномірне. Чому узимку день коротший, ніж улітку?
ВІСЬ ЗЕМЛІ Крім того, що Земля обертається навколо своєї осі, вона ще й обертається навколо Сонця. Шлях, яким рухається наша планета, називається земною орбітою. Повний оберт навколо Сонця Земля робить за рік, а точніше за 365 діб 5 год 48 хв 46 с. Три роки мають 365 діб, а кожний четвертий – на одну більше. Цей рік називають високосним. Вісь землі не є вертикальною. Вона дещо нахилена. Цей нахил Землі має дуже велике значення, оскільки від нього залежить зміна пір року. Під час обертання Земної кулі навколо Сонця різні її частини – півкулі, отримують неоднакову кількість тепла.
РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ Відшукайте відповідь у підручнику. Коли до Сонця повністю повернута Північна півкуля Землі, на ній панує …. Минає час і до Сонця обертається Південна півкуля. Зараз ми простежимо, як це відбувається у нас, в Північній півкулі.
ПОРИ РОКУ НА ЗЕМЛІ
ДНІ РІВНОДЕННЯ ТА СОНЦЕСТОЯННЯ Влітку Північна півкуля отримує найбільше тепла і світла. 22 червня найдовший день року – день літнього сонцестояння. Восени Північна півкуля відхиляється Від Сонця і охолоджується. Дні стають коротші і зрівнюються з ночами. 23 вересня – день осіннього рівнодення. Взимку Північна півкуля відхиляється Від Сонця на найбільшу відстань. Настає найкоротший день і найдовша ніч року. 22 грудня – день зимового сонцестояння. Весною Північна півкуля знов повертається до Сонця, стає тепліше і дні стають довшими. 21 березня – день весняного рівнодення.
ДОСЛІД З ТЕЛУРІЄМ Поспостерігайте, що відбувається, коли обидві півкулі під час руху Землі повертаються до Сонця однаково, одержуючи порівну тепла і світла?
РОБОТА В ЗОШИТІ Обведи букву з правильною відповіддю 1. Яким космічним тілом є Земля? а) прозорим; б) непрозорим. 2. Якщо на освітленому Сонцем боці – день, тоді на неосвітленому боці: а) теж день; б) ніч. 3. У якому напрямку рухається Земля навколо своєї осі? а) зі сходу на захід; б) із заходу на схід; в) з півночі на південь.
4. Що називають добою? а) час, за який Земля робить повний оберт навколо осі; б) час, за який Земля робить повний оберт навколо Сонця. 5. Доба триває: а) 12 годин; б) 24 години; в) 36 годин. 6. Повний оберт навколо Сонця Земля робить за: а) рік; б) тиждень; в) 1 місяць; г) 1 добу. 7. Зміна пір року спричиняє: а) рух Землі навколо своєї осі; б) рух Землі навколо Сонця.
ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА 1. б; 2. б; 3. б; 5. б; 6. а; 7. б. 2. Оцінювання 4. а;
ПІДСУМОК УРОКУ • Що ми відкрили на уроці? • Що ви зрозуміли? • Про що хотілося б розповісти батькам? • Подумайте, кому і за що ви скажете спасибі. Зробіть це.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Виконати завдання у зошиті на с. 9, допоможе вам у цьому матеріал підручника с. 81 -83; попрацювати над руховою моделлю «Зміна пір року» у групах; відшукати матеріал у довідковій літературі; намалювати малюнок на тему «День, ніч» (за бажанням).
c6b978af9b0dd85e784c18c5d83b5270 (2).ppt