польсько литовська доба.pptx
- Количество слайдов: 20
художня культура польськолитовської доби
Розвиток культури у другій половині ХIII - XV ст. визначався складною історичною ситуацією. Напередодні монголо-татарського нашестя Київська Русь розділилася на безліч князівств, незалежних одне від одного або неміцно пов'язаних певними військово-політичними договірними відносинами. Джерела нараховують 18 великих державних утворень, а якщо враховувати й дрібні, то біля 30 -ти. Внаслідок відсутності політичної єдності, неповного підпорядкування молодших князів старшим князям не було і військової єдності.
ок ит ої зв ов Ро к иж и і кн ав ри пр ту с ра е іт л
1237 -1240 рр. можна вважати найбільш трагічними в історії Київської Русі. Літописи й археологічні джерела розкривають жахливі картини пожеж, вуличних боїв, масової загибелі людей у Києві, Чернігові та інших містах. Разом з містами знищувалися і витвори культури, було вбито і забрано в полон десятки тисяч людей, серед яких зустрічалося немало різних майстрів, решта населення втекла в ліси, обезлюдніли цілі області.
Книжкова справа в Україні, як і вся культура, в 30 -50 -і рр. ХIII ст. перебувала у найважчому становищі. У джерелах згадується книгописання кінця XIII ст. в Києво-Печерському монастирі, у Володимирі-Волинському, Холмі і Львові. Збереглося усього біля 200 рукописів і уривків, створених у кінці ХII - XIV ст. ; у кінці XII початку XIII ст. - 28; у першій половині XIII - 19; у ХIII ст. (без точної дати) - 83; у другій половині XIII – 34; в кінці XIII - на початку XIV – 35. Всі вони були написані на пергаменті.
Одним з яскравих творів словесності тих часів є “Слово про погибель Руської землі”. Його вважають початком твору про татаромонгольське нашестя, який не зберігся.
З середини XV ст. в європейському книговиданні настають радикальні зміни, пов'язані з виникненням книгодрукарства (1440 р. – німецький винахідник Й. Гуттенберг).
ення давна н иник я доне В ванн 'ям Івана друку ся з ім ий – книго увало м евідо них з пов'я ва (р. н. н д вче едоро огодні ря ки, що Ф 3). Сь ся до дум увала, 158 ють ьвові існ схиля я у Л 60 р. ан укарн ймні, у 14 Степ др а прин міщанин її ький одарував ому с львів опан п ( ївськ і Др нуфр ому О ирю). к вівсь онаст Ль м
Степан Дропан Іван Федоров
й ра у кт рче е іт тво рх зо А во ра ецт об ст и м
Архітектура і мистецтво - це дві царини, які найбільше потерпіли від татаро-монгольської навали. Данило Галицький і його послідовники відроджують містобудування, зводять ряд нових фортець і відбудовують старі, зруйновані ординцями. Сюди з розорених монголотатарами міст прибуло багато майстрів. Вони засновували ремісничі слободи і виконували замовлення князя.
Нові тенденції з'являються в культовому будівництві: храми стають підкреслено урочистими , наприклад: Церква Успіння Діви Марії Церква Успіння Богородиці Пірогощі
церква Івана Предтечі
храм Іоанна Богослова
храм Дмитра церква Миколи
У XV ст. архітектура все частіше повертається до київських традицій. Будуються дерев'яні храми: церква Святого Духа в Петеліче, собор Благовіщення в Ковелі.
Найбільш популярною темою мистецтва XIII ст. було заступництво і покровительство (ікона Христа-Спасителя у Мельнику). З творів київського живопису відомі ікони “Богоматір Печерська”, “Ігорева Богоматір”, “Микола з житієм”.
На другу половину XIII XV ст. припадає подальший розвиток мистецтва скоморохів народних лицедіїв, співаків, музикантів, танцюристів. При князівських дворах концентрувалися співаки, які складали “хвалу” на честь бойових подвигів князя і його Розвивалась хорова дружини. культура.
У другій половині XIII - XV ст. українські землі переживали певне призупинення розвитку окремих ланок культури, пов'язане з наслідками монголотатарського нашестя і втратою Києвом значення політичного, торговельного і культурного центру України-Русі. Продовжувався розвиток різних жанрів народного мистецтва: декоративноприкладного, музичного, театрального. Народна творчість збагачувалася героїчними, визвольними мотивами.
У культурі XIII - XV ст. помітним стає західноєвропейський вплив. Його поєднання з місцевими традиціями визначило культурний зміст епохи. Значних висот досягли наукові знання в гуманітарних галузях: філософії, історії. Розвивалися світські мотиви в літературі. Архітектура храмів набуває рис готичного стилю, поширеного в міському будівництві Європи.
польсько литовська доба.pptx