212.ppt
- Количество слайдов: 45
Введення. Зміст дисципліни: «Охоронна діяльність і безпека банків » включає в себе: n Нормативно правову основу яка регламентує безпеку в банківській сфері, порядок її застосування; Основи планування, Управління та організації системи безпеки банку, при різних не предбачених умовах і екстримальних сітуаціях; Методологію Управління інформаційними процесами безпеки банківських установ; Організацію і порядок здійснення, дотримання пропускного режиму.
Завдання дисципліни: n Забезпечити системный, послідовний комплексний підхід у вивченні дисципліни, основ організації та управління охоронною діяльністю і безпекою в банківській сфері, закриплення навичок, умінь і використання їх в практичній діяльності.
Предмет дисципліни: n охоронна діяльність та безпека банків (планування, організація, управління, контроль).
Зміст дисципліни: «Охоронна діяльність та безпека банків» Включає в себе: Нормативно правову основу яка регламентує безпеку в банківській сфері, порядок її застосування; Основи планування, управління та організації системи безпеки банку, при різних непередбачених умовах і екстремальних ситуаціях. Методологію управління інформаційними процесами безпеки банківської установи; Організацію та порядок здійснення і дотримання пропускного режиму.
Банківські установи n За даними Національного банку, в грудні 2009 року були зареєстровані 21 тис. 952 банківські установи (Діючих176 банків, в Держ. реєстрі 198, 22 банка на ліквідації) близько 600 філій і близько 20 тис. відділень). ДСО охороняє лише 4%, або трохи більше 800 об'єктів з 22 тисяч. 30% банківських установ України (близько 6, 5 тис. ) охороняються ДСО за допомогою технічних засобів. Решта (приблизно 17, 5 тис. ) знаходяться під опікою відомчої служби охорони, недержавних охоронних підприємств, або ж не охороняється взагалі. Банківські установи
Злочини проти банківських установ: n В Україні скоєно з 20 ти в 2005 році до 141 в 2011 році. В Європі скоєно у 2005 році 5685 нападів на кредитні установи; Американські банки, за даними ФБР, в 2011 році були пограбовані 6152 рази.
Підготовка охоронних структур n В Україні діє 123 навчальних закладів різних форм власності, які мають ліцензію на право надання освітніх послуг (охоронців, охоронець). У рік вони мають право підготувати 5866 охоронців і 1652 охоронця. «Для навчання всіх наявних в Україні охоронців навчальним закладам потрібно близько 15 20 років, за умови максимального завантаження всіх навчальних підрозділів» .
Конференція n 15 лютого 2012 в Києві, в Бізнес центрі «Очаківський» пройшла 1 а Українська (міжнародна) конференція керівників навчальних підприємств з підготовки охоронців і охороників. Були обговорені питання про роль і місце недержавних охоронних структур в загальній системі безпеки.
Місце і роль служби охорони в забезпеченні банківської безпеки. n Організація роботи охорони (підрозділу) повинна починатися, перш за все, з забезпечення законності в її діяльності. Охоронна діяльність пов'язана з особливим видом юридичної відповідальності, де знання закону і законність дій, повинні бути «наріжним каменем» побудови
вимогами до особистих якостей охоронника n n n n Наявність високої фізичної підготовки, в поєднанні з психологічної та тактико спеціальної (знання порядку і правил використання і застосування зброї і спецзасобів, прийомів рукопашного бою); Уміння правильно чинити в різних непередбачених та нестандартних ситуаціях, не втрачаючи самовладання. Бути дипломатом. Ввічливість, комунікабельність; Володіння навичками, що дозволяють знімати напругу постійної готовності, (очікування) не втрачаючи при цьому пильності і не знижуючи контролю над довіреним об'єктом, або ділянкою роботи; Уміння орієнтуватися і контролювати ситуацію, постійно підтримуючи візуальний контакт з персоналом; Уміння надавати першу долікарську медичну допомогу; Знання своїх функціональних обов'язків та дій при виникненні екстремальних ситуаціях пожежах, техногенних катастроф і т. д. номерів телефонів аварійних служб, ОВС та інше, місць розташування камер відеоспостереження і зон підвищеної небезпеки; Знання керівництва і персоналу банку, VIP осіб та постійних клієнтів в обличчя, марки і номери автомобілів спецтранспорту банку.
Що включає в себе охорона банків? n n Наявність поста охорони, який зміг би контролювати входи і виходи будівлі, а також ситуація біля банку. Обладнання будівлі банку необхідними технічними засобами. Це можуть бути камери спостереження (як зовні, так і всередині будівлі), різні датчики, сигналізації, детектори руху, а також і т. д. Наявність кнопки тривоги, яку співробітники натискають в разі надзвичайних ситуацій. Такий захист забезпечує швидке прибуття в банк спецгрупи охоронців. Наявність єдиних параметрів оцінки якості охоронної діяльності.
Служба охорони, основні завдання n n n Контроль за поведінкою всіх клієнтів знаходяться в будівлі банку (при вході і виході з банку). Протипожежний контроль і запобігання надзвичайних ситуацій (для чого в банках встановлюються різні сучасні системи реагування на дим). Охорону матеріальних цінностей банку, ділової документації і банківських паперів.
Цілі охорони: n n запобігання передумов крадіжок, розбійних нападів та грабежів; забезпечення безпеки об'єкта, обслуговуючого персоналу, відвідувачів.
Завдання і функції охорони n n n n цілодобове патрулювання по спеціальному маршруту; забезпечення на закріпленій ділянці дотримання встановленого режиму охорони; забезпечення збереження матеріальних цінностей у зоні патрулювання, підтримання в належному стані переданих під охорону об'єктів; забезпечення безпеки обслуговуючого персоналу та відвідувачів; організація контрольно пропускного режиму об'єкту і перевірка автотранспорту; організація та забезпечення громадського порядку на об'єкті; запобігання нанесення шкоди майну або нанесення травм співробітникам об'єкта; організація відео моніторингу об'єкту та прилеглих територій (цілодобово); попередження, виявлення і припинення порушень режиму охорони, організація заходів протипожежного контролю та запобігання пожеж; контроль і припинення незаконного виносу майна та документації; охорона матеріальних цінностей; надання допомоги правоохоронним органам та ін службам (МНС, швидка допомога, тощо); проведення комплексу антитерористичних заходів; прибуття груп швидкого реагування при екстрених викликів.
«Основы организации, управления, контроля в сфере охранной деятельности и банковской безопасности": n Охрона банков организуется в соответствии с требованиями законодательных и нормативных актов, і регламентирующих порядок, организации охраны и оборудование я банковских учреждений.
способы защиты объектов от реальных угроз: n n n 1) организационные (административные, экономические, юридические); 2) технические (установка охранно пожарной сигнализации, использование систем контроля и управления доступом, технических средств защиты информации, внедрение интегрированных систем безопасности); 3) физические (работа охранников, телохранителей и инкассаторов).
Организация охраны включает: n n n • подбор личного состава на службу; • общую специальную подготовку сотрудников; • расстановку личного состава по охраняемым объектам; • инструктаж личного состава перед заступлением на службу; • постановку конкретных задач личному составу непосредственно перед заступлением на службу; • контроль за несением службы (суточным) нарядом, подведение итогов несения службы и др. .
Распределение личного состава по охраняемым объектам проводится с учетом: n n важности и особенностей охраняемого объекта; • индивидуальных особенностей сотрудников охраны с учетом их образовательного, интеллектуального и возрастного цензов; • физической подготовленности и огневой выучки, умения владеть специальными средствами самообороны; • умения пользоваться инженерно техническими средствами связи, имеющимися на охраняемых объектах.
Объекты, подлежащие физической защите n n персонал банка (руководство, ответственные исполнители, сотрудники); финансовые средства, валюта, драгоценности; материальные средства (здания, сооружения, хранилища, техническое оборудование, транспорт); общественный порядок.
Система регулирования доступа на объект должна предусматривать: n n максимальное ограничение количества лиц, допускаемых во внутренние помещения банка; установление для каждого работника (посетителя) дифференцированного по времени, месту и виду деятельности права доступа на объект; четкое определение порядка выдачи разрешений и оформление документов для входа на объект; оборудование поста охраны техническими средствами, обеспечивающими контроль проходящих, регистрацию прохода и предотвращение несанкционированного (в том числе силового) проникновения посторонних лиц.
Меры сохранности ценностей и контроля должны предусматривать: n n n строго контролируемый доступ лиц в режимные зоны (зоны обращения и хранения финансов); максимальное ограничение посещений режимных зон лицами, не участвующими в работе; организацию и осуществление присутственного и дистанционного контроля над соблюдением режима безопасности; организацию тщательного контроля любых предметов и веществ, перемещаемых за пределы режимных зон; оперативное выявление причин тревожных ситуаций в режимных зонах, пресечение их развития или ликвидация во взаимодействии с силами охраны.
Система охранных мер должна предусматривать: n n n многорубежность построения охраны (территории, здания, помещения); надежную инженерно техническую защиту вероятных путей несанкционированного вторжения в охраняемые пределы; устойчивую (дублированную) систему связи и управления всех взаимодействующих в охране структур; высокую подготовку и готовность основных и резервных сил охраны к оперативному противодействию нарушителю; самоохрану персонала.
n n n Профилактический контроль соблюдением правил обеспечения безопасности плановых и внезапных проверок, в процессе которых служба безопасности проверяет соблюдения в структурных подразделениях правил работы с конфиденциальной информацией, хранения денежных и иных ценностей, а также работоспособность технических средств защиты; мониторинга ситуации с использованием специальных технических средств наблюдения (например, видеокамер, первоначально установленных в качестве технических средств защиты имущества и персонала); мониторинга ситуации силами нештатных информаторов службы безопасности из числа сотрудников соответствующих подразделений банка (подобная практика широко используется службами безопасности предприятий и органов государственного управления, хотя обычно и не рекомендуется в открытых учебных материалах).
Защита информации, коммерческой тайны и безопасности банка от разведки конкурирующих структур. Соблюдение режима секретности в банковской сфере. n n n Правовую их основу составляют Закон Украины «Об информации» , «О предприятиях в Украине» , «О банках и банковской деятельности» . Ведомственные акты: Положения, инструкции НБУ Украины и другие нормативные и законодательные акты Украины.
види взаємовідносин: n n n співпраця — сумісні й тісні ділові відносини взаємодія — узгоджені дії для досягнення максимального ефекту отримання вигоди і прибутку; конкуренція — змагання між суб’єктами ринку з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб’єк тами ринку; суперництво — антагоністичні дії, побудовані на непримиренності позицій, інтересів і методів роботи щодо отримання переваг на ринку; протиборство — гостра антагоністична боротьба за заволодіння ринком, під час якої застосовуються дуже жорсткі заходи впливу на суперників такої боротьби.
К діям, пов’язаним з недобросовісною конкуренцією, відносяться: n n n неправомірне використання чужих позначень, рекламних матеріалів, упаковки; неправомірне використання товару іншого виробника; копіювання зовнішнього вигляду виробу; порівняльна реклама; дискредитація суб’єкта господарювання (підприємця); купівля продаж товарів, виконання робіт, надання послуг із примусовим асортиментом; схилення до бойкоту суб’єкта господарювання (підприємця); схилення постачальника до дискримінації покупця (замовника); схилення суб’єкта господарювання (підприємця) до розірвання договору з конкурентом; підкуп працівника постачальника або покупця (замовника); досягнення неправомірних переваг у конкуренції; неправомірне збирання, розголошення або схилення до розголошення та використання комерційної таємниці.
заходи, для протидії недобросовісній конкуренції: n n n n досконале вивчення ринків та їх суб’єктів; вибір методів поведінки з суб’єктами ринку, використання ділових зв’язків і партнерів для вироблення компромісних рішень з конкурентами; створення нормативної бази підприємств, банків, яка б регламентувала порядок взаємовідносин їх персоналу з зовнішнім середовищем; визначення найбільш вірогідних конкурентів і складання прогнозів розвитку взаємовідносин з ними; включення до технологій операцій і угод елементів їх захисту; ведення комерційної розвідки в середовищі конкурентів; періодичне публічне оголошення результатів своєї діяльності; створення спілок, асоціацій і вироблення відповідних правил поведінки на ринку, які забезпечують дотримання його суб’єк тами чесних правил і звичок.
поняття «промислове шпигунство» . (Найбільш повне визначення дає Міжнародна організація кримінальної поліції Інтерпол): n «… це придбання будь яким обманним шляхом інтелектуальної власності, яка належить будь якій юридичній особі і яка була створена або законно придбана цією юридичною особою з метою виробництва, що має або може мати промислову цінність. . . »
форми нелегального та напівлегального збирання інформації: n n n n n анкетування фахівців банку конкурента під виглядом запрошення їх на роботу; підкуп службовців банку конкурента, засилання до такого банку агентів, установлення спеціальних технічних засобів у його приміщеннях для несанкціонованого отримання інформації; опитування фахівців конкурента на виставках, конгресах, конференціях, семінарах; спостереження за діяльністю установ банку та його персоналом; неправдиві переговори з банком конкурентом; посягання на інтелектуальну власність банку конкурента; підслуховування розмов, вивідування інформації; шантаж і різні форми тиску на джерела інформації; викрадення документів, програмних засобів; збирання інформації через закордонні філії, партнерів, клієнтів, сумісних постачальників, консультантів, радників, колишніх працівників банків.
заінтересованість викликають плани діяльності банку n технології отримання прибутку, система управління діяльністю банку, організація його безпеки, продукти інтелектуальної власності
Джерелами промислового шпигунства є: n n n його агенти (довірені особи) в конкуруючих структурах, найбільш доступні працівники цих структур; рекламні видання, звіти фірм, банків про свою діяльність; публічні виступи представників їх керівного складу і службовців, ярмарки і виставки; публікації в пресі, конференції і ділові зустрічі, клієнти, партнери, постачальники, радники і консультанти; а також відносять: документи різних угод, матеріали судових справ, технічні засоби зв’язку і передавання інформації, колишні працівники банку.
Можливі способи залучення до роботи працівників банку промисловими шпигунами етапи n n вивчення службовців банку, що працюють на ділянках і напрямках, які є об’єктами заінтересованості конкурентів. Алгоритм такий: спочатку вибирають службовців банку, безпосередньо зайнятих проблемою, що цікавить конкурентів. Потім вивча ють їх і відбирають тих, які здатні на зрадництво; вивчення службовців банку, що працюють на ділянках і напрямках, які забезпечують об’єкти заінтересованості конкурентів (якщо перший варіант вирішити неможливо); виявлення серед службовців банку осіб, на яких є інформація про їх негативне ставлення до банку та його керівництва, або людей, які мають певні вади і приховують їх від близьких і товаришів по роботі (пияцтво, наркотики, захоплення азартними іграми, жінками, борги тощо); використання отриманої негативної інформації для залучення вибраних службовців банку до роботи на конкурентів або штучне створення ситуацій для отримання такої інформації (ство рення умов для інтимних стосунків, втягування у незаконну діяльність, борги тощо з подальшим проведенням шантажу).
Ознаки спроб втягування службовців банку до співробітництва n n у ході розмов зі службовцями з будь якого приводу ставляться запитання, що стосуються різних сторін та способу життя когось із працівників, його ставлення до роботи та керівництва; спостереження за окремими службовцями: вивчення звичок, улюблених місць проведення свого дозвілля, хобі тощо; участь однієї і тієї ж особи у позаслужбових зустрічах і заходах, необґрунтовано часта матеріальна і грошова вдячність за незначні послуги; втягування службовця або близьких йому людей у різні сумнівні угоди, ризиковані компанії, надання грошей у борг, створення інтимних ситуацій, залучення до протизаконних дій.
Якщо шпигунам вдалося залучити когось із службовців вони рекомендувати такі форми поведінки: n n не давати ніякого приводу, аби звернути на себе увагу керівництва банку або товаришів по роботі; мати відмінну поведінку, не відмовлятись від позаурочної й додаткової роботи; утримуватись від знайомств, які б могли завдати шкоди діяльності такого службовця; не вступати в особисті і колективні конфлікти, займати нейтральну позицію в конфліктних ситуаціях.
фактори, які створюють умови витоку (передання) інформації: n n n Надмірна балакучість співробітників підприємств, фірм, банків; Прагнення працівників підприємств, фірм, банків заробляти гроші будь яким способом і будь якою ціною; Відсутність на підприємстві, фірмі, у банку системи заходів, спрямованих на захист інформації; Звичка співробітників підприємств, фірм, банків ділитись один з одним почутими новинами, чутками, інформацією; Безконтрольне використання інформаційних систем; Наявність передумов для виникнення серед співробітників конфліктних ситуацій.
Засоби захисту: n n перешкодження візуальному спостереженню і дистанційному підслуховуванню; нейтралізація паразитних електромагнітних випромінювань і наводок; виявлення технічних засобів підслуховування і магнітного запису, несанкціоновано встановлених або таких, які принесено до установ фірми, підприємства, банку; захист інформації, що передається засобами зв’язку і міститься в системах автоматизованої обробки даних.
Види заходів: n n n Організаційні заходи апаратного захисту — це заходи обмежувального характеру, які передбачають регламентацію доступу і використання технічних засобів передавання і обробки інформації. Організаційно-технічні заходи забезпечують блокування можливих каналів витоку інформації через технічні засоби забезпечення виробничої і трудової діяльності за допомогою спеціальних технічних засобів, які встановлюються на елементи кон струкцій споруд і будівель, приміщень і технічних засобів, потен ційно створюючи канали витоку інформації. Технічні заходи — це заходи, які забезпечують використання в процесі виробничої діяльності спеціальних, захищених від побічних випромінювань технічних засобів передавання й обробки конфіденційної інформації.
Заходи банків щодо забезпечення захисту банківської таємниці: n n обмеження кола осіб, які мають доступ до відомостей, що становлять банківську таємницю; організація спеціального діловодства з документами, які містять банківську таємницю; застосування технічних засобів для попередження несанкціонованого доступу до електронних та інших носіїв інформації; застосування заходів попередження щодо охорони банківської таємниці і відповідальності за її розголошення в договорах і угодах між банком і клієнтами.
Структура банківської інформації: n n n За обмеженим доступом; Відкрита; Таємна; Конфіденційна; Банківська таємниця; Комерційна таємниця.
Види відповідальності за посягання на таємниці банків: n Кримінальна відповідальність (підлягають лише особи, яким відомості, що становлять комерційну таємницю, стали відомі у зв’язку з їхньою професійною чи службовою діяльністю, і які юридично зобо в’язані зберігати ці відомості); n Цивільна відповідальність (стягнення збитків у разі порушення умов договорів, також стягнення збитків при виникненні зобов’язань із заподіяння шкоди); n Адміністративна відповідальність (накладення штрафу від 9 до 18 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Поняття комерційної розвідки: n сукупність заходів щодо збору й обробки інформації про стан і можливі перспективи діяльності суб’єктів відповідного ринку, які виконуються за допомогою спеціальних методів силами комерційних підприємств, фірм, банків або спеціалізованих організацій (установ).
Структуру комерційної розвідки складають: n n n організація розвідки, збір необхідних відомостей та інформаційно аналітична робота. Ця структура являє собою сукупність взаємопов’язаних еле ентів розвідувальної ментів м системи, вилучення будь якого з них веде до призупинення функціонування всієї системи.
Мета комерційної розвідки: n n виключення несподіваної появи несприятливих факторів для діяльності підприємства, банку; забезпечення об’єктивною інформацією прийняття відповідних рішень їх керівництвом.
Об’єктами комерційної розвідки є: n n конкуруючі структури, підприємства, організації, які надають подібні послуги, виробляють аналогічні товари або у той чи інший спосіб впливають чи можуть впливати на діяльність даного підприємства, банку і в яких зосереджена або виробляється необхідна даному підприємству, банку інформація. В окремих випадках об’єктами комерційної розвідки також можуть бути технології виробництва товарів або послуг, комерційні операції.
Джерелами інформації є: n n n люди (працівники відповідних установ, організацій, підприємств, банків, приватні детективи; інші категорії громадян, які з тих чи інших причин мають доступ до відповідної інформації), документи; засоби масової інформації, рекламні продукти; матеріали наукових досліджень, виробничі зразки, електронні носії інформації.
212.ppt