b250622a7bc9a092f87eaec6d03f6ac6.ppt
- Количество слайдов: 19
Внутрішньодержавна небанківська платіжна система “Розрахункова фондова система” (РФС) Платіжна організація РФС – ПАТ “ФК “Сучасні кредитні технології”
Діюча (декларована) модель грошових розрахунків за результатами торгів на фондовій біржі Принципові особливості моделі грошових розрахунків за результатами торгів на фондових біржах, яка пропонується депозитаріями цінних паперів: 1. брокер переказує кошти з метою попереднього блокування для участі у біржових торгах на поточний рахунок зберігача; 2. зберігач переказує кошти на поточний рахунок депозитарію в розрахунковому банку (у НБУ). 3. проведення розрахунків в межах поточного рахунку депозитарію. Учасники біржових торгів, які укладають договори на біржі, не беруть участі безпосередньо в розрахунках.
Розрахункова модель в межах поточного рахунку Депозитарію Депозитарій Розрахунковий банк (НБУ) Відомість сквитованих розпоряджень Поточний рахунок Депозитарію Біржа Розрахунки в межах поточного рахунку Депозитарію в НБУ Брокер-Банк-Зберігач Брокер-Зберігач Поточний рахунок Зберігача Брокер Укладення договорів на Біржі
Недоліки розрахункової моделі в межах поточного рахунку депозитарію 1. Схема грошових розрахунків в межах поточного рахунку депозитарію сепарує біржовий ринок від банківської системи, висуває досить великі вимоги до капіталу депозитарію, що має гарантувати грошові розрахунки для всього біржового фондового ринку, і, як наслідок, збільшує кредитні та операційні ризики. 2. Модель переказу коштів в межах поточного рахунку депозитарію суперечить Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні". Розрахунки, "здійснювані" депозитарієм або зберігачем, не вважаються переказом коштів відповідно до чинного законодавства, що призводить до неприйнятного розміру ризиків. 3. На основі таких розрахунків неможливо сформувати для учасників біржових торгів первинні документи (інформацію про залишок активів), а отже, неможливо відобразити такі операції в обліку, у т. ч. податковому.
Спроби легалізувати таку розрахункову модель Ряд професійних учасників фондового ринку намагаються так чи інакше вирішити цю проблему: § використовувати виписку з реєстру біржових договорів (за умови попереднього блокування активів) як єдиний та достатній первинний документ для торговця цінними паперами, що підтверджує не тільки укладання договорів з цінними паперами, але й повне виконання цих договорів (поставку ЦП та переказ коштів в оплату за ЦП); § обліковувати грошові кошти (зобов'язання) на транзитних рахунках, що відкриваються зберігачами для учасників біржових торгів, та надавати виписки на підтвердження переказу коштів з використанням транзитних рахунків. Такий підхід не знаходить розуміння у органів державної влади (ДПАУ, ДКЦПФР).
Більш легітимною розрахунковою моделлю є використання рахунків, відкритих учасниками біржових торгів у Розрахунковому банку Діюча в Україні нормативна база (Положення про розрахунково-клірингову діяльність за договорами щодо цінних паперів) дозволяє використовувати й іншу розрахункову схему – проведення грошових розрахунків з використанням рахунків, які відкриваються кожному учасникові біржових торгів у обслуговуючому фондову біржу банку. Відкриття рахунків кожному учаснику біржових торгів робить таку розрахункову модель цілком легітимною, але не вирішує проблеми сепарації біржового ринку від банківської платіжної системи. У випадку використання розрахункової моделі з єдиним розрахунковим банком виникає конфлікт інтересів між різними банками (особливо з огляду на необхідність попереднього депонування коштів для участі в біржових торгах), оскільки ці кошти доводиться депонувати саме в розрахунковому банку. Дійсно, практично кожний великий банк претендує на функції розрахункового, оскільки не вважає за доцільне «ділитися» з якимсь іншим банком фінансовими ресурсами власних клієнтів.
Розрахунки з використанням рахунків, відкритих учасниками біржових торгів у Розрахунковому банку Депозитарій Відомість сквитованих розпоряджень Розрахунковий банк Біржа Відкриття рахунків для розрахунків на Біржі Брокер-Банк-Зберігач Брокер Укладення договорів на Біржі
Проблема відсутності дієвої розрахункової моделі загострилася після активізації біржового ринку у 2009 р. Незважаючи на впровадження рядом бірж нових біржових технологій та нових моделей розрахунків (наприклад, за участю центрального контрагента), проблема легітимного переказу коштів за біржовими договорами залишається невирішеною. Депозитарії не взмозі забезпечити вчасний переказ коштів, бо це не є притаманною депозитарію функцією. Психологічно ринок приходить до розуміння необхідності створення спеціалізованих розрахункових організацій (платіжних систем, що використовують такі організації), які б не лише легітимували розрахунки, але й зняли властиві існуючим моделям протиріччя. Для вирішення проблем надання учасникам біржових торгів послуг переказу коштів за результатами біржових торгів (із застосуванням рахунків в значній кількості банків, серед яких брокер може самостійно обирати найбільш комфортні умови обслуговування), оперативного формування легітимних первинних документів створено спеціалізовану фінансову установу, що є платіжною організацією платіжної системи та має право на здійснення діяльності з переказу коштів та формування платіжних інструментів, що підтверджують факт переказу коштів.
Забезпечення ефективної взаємодії між біржовою, депозитарною та платіжною системами України Біржова система Банки – торговці ЦП Біржі Торговці ЦП – не банки Платіжна система РФС Члени РФС Депозитарна система Депозитарії Платіжна організація РФС Учасники РФС Зберігачі
Структура РФС Члени РФС До складу внутрішньодержавної небанківської платіжної системи «Розрахункова фондова система» (далі – РФС) входять: платіжна організація РФС – ПАТ «ФК Платіжна організація РФС «Сучасні кредитні Технології” (Дозвіл Національного банку України № 25213/2763 -21412 від 17. 11. 2009 р. на здійснення розрахунків за угодами щодо цінних паперів, члени РФС – комерційні банки, Учасники РФС учасники РФС – торговці цінними паперами, що одночасно є учасниками біржових торгів (крім торговців цінними паперами (не банків), учасниками РФС можуть стати також банки-члени РФС).
Переваги для банків Члени РФС Платіжна організація РФС Учасники РФС Платіжна система РФС логічно адаптована до діючої міжбанківської платіжної системи України. Взаємодія РФС з банками-членами забезпечується зустрічним відкриттям рахунків: ПАТ «ФК «СКТ» - в банку та банку - в ПАТ «ФК «СКТ» . Переваги для банку: 1) розширення клієнтської бази банку за рахунок відкриття рахунків ПАТ «ФК «СКТ» та торговців цінними паперами; 2) підвищення показників ліквідності банку (власні та клієнтські, кошти, що направляються для здійснення розрахунків в Платіжній організації РФС, залишаються на кореспондентському рахунку банку – немає відтоку ресурсів); 3) обслуговування власних операцій банку на біржовому ринку.
Переваги для торговців цінними паперами Члени РФС Платіжна організація РФС Учасники РФС Взаємодія РФС з торговцями цінними паперами забезпечується відкриттям рахунків учасників РФС в ПАТ «ФК «СКТ» та отриманням платіжного терміналу BIT e. Payment, за допомогою якого учасник РФС може ініціювати переказ коштів з рахунку, відкритого в ПАТ «ФК «СКТ» ; одержувати інформацію щодо стану цього рахунку та стану грошового ліміту; роздруковувати примірники первинних документів. Переваги для торговця цінними паперами: 1) використання послуг самостійно обраного банку-члена РФС (замість безальтернативного відкриття рахунків в єдиному розрахунковому банку); 2) оперативне отримання первинних документів щодо переказу коштів за наслідками біржових торгів; 3) зручний переказ залишків коштів за наслідками біржових торгів на будь-який обраний банківський рахунок.
Ефективність РФС Члени РФС Платіжна організація РФС Учасники РФС Модель розрахунків із використанням рахунків, відкритих учасниками біржових торгів в РФС, відповідає кращому світовому досвіду побудови розрахунково-клірингових систем. При цьому відсутня необхідність концентрації коштів в одному банку (розрахунковому банку, що обслуговує біржу чи депозитарій) за рахунок розподілення коштів, заблокованих на рахунках самої платіжної організації, відкритих в банках. Фактично за такої моделі розрахунків банк-член РФС може виконувати функції розрахункового банку для торговців цінними паперами, що в ньому обслуговуються, та самостійно приймати участь в торгах. При цьому власні та клієнтські кошти залишаються на кореспондентському рахунку в банку і лише відображаються на рахунках, відкритих РФС у банку.
Відкриття рахунків для забезпечення розрахунків в Платіжній системі РФС Платіжна організація РФС ТЦП 2' ТЦП 1' 1 2 Банк-Член РФС СКТ 1 (не Учасник РФС) 3 ТЦП 3' 2 Б 1' 1 Банк-Член РФС (Учасник РФС) СКТ 2 ТЦП 1 ТЦП 2 3 3 ТЦП 1 (Учасник РФС) 2 ТЦП 3 Б 1 3' 3 ТЦП 2 (Учасник РФС) ТЦП 3 (Учасник РФС)
Відкриття рахунків для забезпечення розрахунків в Платіжній системі РФС 1. Укладення Платіжною організацією РФС договору членства з банком, відповідно до якого в банку-члені РФС відкривається окремий поточний рахунок Платіжної організації РФС. для здійснення розрахунків між Учасниками РФС в межах міжбанківської платіжної системи. 2. Укладення торговцем цінними паперами (ТЦП-банком – у разі бажання самостійно брати участь у біржових торгах) наступних договорів Платіжною організацією РФС: • договору участі в РФС, яким обумовлюється регламент взаємодії учасника РФС з Платіжною організацією РФС, для здійснення розрахунків в межах Платіжної системи РФС, • договору рахунку, за яким Учаснику РФС відкривається рахунок в Платіжній організації РФС, • ліцензійного договору для отримання (платіжного терміналу BIT e. Payment). 3. Відкриття Учасниками РФС рахунків в Банках-Членах РФС. 3‘. Відкриття Банком-Учасником РФС аналітичного рахунку для обліку власних операцій на біржовому ринку.
Взаємодія платіжної та біржової системи до початку торговельної сесії 5 Платіжна організація РФС ТЦП 2' ТЦП 1' Біржа 4 ТЦП 3' Б 1' 5 2 3 3 3 Банк-Член РФС СКТ 1 (не Учасник РФС) 1 ТЦП 1 (Учасник РФС) 2 СКТ 2 1' 1 ТЦП 2 ТЦП 3 Банк-Член РФС (Учасник РФС) Б 1 1 ТЦП 2 (Учасник РФС) ТЦП 3 (Учасник РФС)
Взаємодія платіжної та біржової системи до початку торговельної сесії 1. Надання ТЦП-Учасником РФС розпорядження Банку-Члену РФС на переказ коштів з рахунку в Банку-Члені РФС на власний рахунок в Платіжній організації РФС. 1‘. Банк-Член РФС, що одночасно є Учасником РФС, для власної участі в біржових торгах ініціює переказ коштів на рахунок Платіжної організації РФС. 2. Надсилання Банком-Членом РФС за допомогою BIT e. Trade Mail повідомлення Платіжній організації РФС про зарахування коштів на рахунок Платіжної організації РФС в розрізі Учасників РФС. 3. Зарахування коштів, що надійшли на рахунки Платіжної організації РФС в Банках-Членах РФС, на рахунки Учасників РФС в Платіжній організації РФС. 4. Надсилання Платіжною організацією РФС до Біржі Відомості грошових лімітів Учасників РФС. 5. Відображення в платіжних терміналах BIT e. Payment Учасників РФС грошового ліміту, в межах якого Учасник РФС може укладати договори купівлі-продажу на Біржі.
Взаємодія платіжної та біржової системи після торговельної сесії 3, 3' Платіжна організація РФС 1 2 ТЦП 2' ТЦП 1' Біржа ТЦП 3' Б 1' 3, 3' 4 2' Банк-Член РФС СКТ 1 (не Учасник РФС) 4 ТЦП 1 (Учасник РФС) 2' 2' 4 Банк-Член РФС (Учасник РФС) СКТ 2 4 ТЦП 2 ТЦП 3 ТЦП 2 (Учасник РФС) Б 1 ТЦП 3 (Учасник РФС)
Взаємодія платіжної та біржової системи після торговельної сесії 1. Біржа направляє до Платіжної організації РФС відомість розпоряджень на переказ коштів для виконання зобов'язань за укладеними на Біржі договорами. 2. Платіжна організація РФС здійснює переказ коштів між рахунками Учасників РФС, нараховує та списує комісії Платіжної організації РФС. 2‘. Відображення стану розрахунків на рахунках Платіжної організації РФС, відкритих в Банках-Членах РФС. За необхідності – ініціювання переказу коштів між рахунками Платіжної організації РФС в різних банках. 3 Надання Платіжною організацією РФС засобами платіжного терміналу BIT e. Payment інформації (первинних документів) Учаснику РФС проведені операції переказу коштів та залишок суми на рахунку, який може бути повернений на рахунок Учасника РФС в банку (за необхідності). 3‘. Надання Учасниками РФС засобами платіжного терміналу BIT e. Payment платіжних доручень Платіжній організації РФС на повернення коштів з рахунків Учасників РФС в Платіжній організації РФС на поточні рахунки Учасників РФС. 4. Надсилання Платіжною організацією РФС Банку-Члену РФС платіжних доручень Учасників РФС; виконання Банком-Членом РФС цих платіжних доручень.
b250622a7bc9a092f87eaec6d03f6ac6.ppt