6302_1.ppt
- Количество слайдов: 15
Внутрішні води Південної Америки. Амазонка Підготувала вчитель географії Макіївської ЗОШ І-ІІІ ст. Личак С. В.
Амазонка — річка в Південній Америці, друга за довжиною (6592 км) і найповноводніша річка нашої планети. Її основні витоки, Мараньйон і Укаялі беруть початок у Перуанських Андах і об'єднуються в один потік довжиною 4 тисячі км, що тече на схід через Бразилію.
Свою назву Амазонка отримала дякуючи іспанським конкістадорам, які, воюючи на берегах великої річки з індіанцями, були вражені безстрашною хоробрістю жінок-індіанок, які воювали нарівні з чоловіками. Відважні та сильні захисниці нагадали іспанцям античний міф про амазонок. Можлива й інша версія: мовою індіанців “амасуно” – “велика вода”.
Басейн річки В Амазонки найбільший басейн — близько 7, 2 мільйона км². Ця площа майже досягає площі Австралії або США її займають Бразилія, Болівія, Перу, Еквадор і Колумбія.
Русло Амазонки Після злиття з Укаялі русло Амазонки становить близько 1, 5 км, у середній течії – понад 5 км, у нижній — 20 км, а перед гирлом доходить до 80 км, при цьому ширина заплави в окремих місцях перевищує 100 км. Глибина Амазонки в середній течії доходить до 70 м, а в нижній може перевищувати 90 м. Океанські судна можуть підніматися вгору за течією більш ніж на 1, 6 тис. км, проникаючи далеко вглиб материка.
Велику річку живлять понад 1000 приток, причому 17 із них являють собою річки завдовжки від 1500 до 3500 кілометрів. Одні з них за водністю такі, як Дніпро, а інші —як Об чи Лена.
Найбільші притоки: 3 250 км — Мадейра 3 211 км — Пурус 2 820 км — Жапура 2 639 км — Токантінс 2 400 км — Журуа 2 250 км — Ріу-Негру 1 992 км — Тапажос 1 979 км — Шінгу 1 900 км — Укаялі 1 575 км — Іса 1 415 км — Мараньйон
У районі впадіння Ріу-Негру Амазонка стає такою величезною, що вже жодна з найбільших річок світу не може зрівнятися з нею: ширина потоку перевищує 5 км, а глибина сягає 30— 50 м. Ще величніша Амазонка після впадіння Мадейри. Вона така широка тут, що коли плисти по середині річки, майже не видно берегів.
Амазонка повноводна протягом усього року і цим відрізняється від багатьох великих річок світу, що багатоводні навесні чи влітку, коли в їх басейнах тануть сніги і льодовики, або в інші сезони року, залежно від випадання опадів.
Гирло річки На далеких підходах до Атлантичного океану, за 350 кілометрів, Амазонка утворює одну із найбільших у світі дельт, це «п’ятірня» річки площею близько 100 тис. км 2. За рік Амазонка дарує океану 7 тис. км 3 води.
Розрахунковий середньомісячний стік Амазонки (в м³/с) в гирлі
Серед великої кількості островів дельти є і найбільший у світі річковий острів Маражо, на території якого могла б розміститися Швейцарія.
Амазонія, чи Амазонська низовина, —одна з найбільших рівнин на земній кулі, царство лісів, боліт і води.
Амазонка — рай для рибалок. Вчені визначили, що жодна річка в світі не має такої багатої і різноманітної фауни прісноводних риб.
Використані джерела: 1. Андрощук А. І. Південна Америка //Географія. – 2005. - № 3(31). – с. 14. 2. Географія. Практичний довідник / Шматько О. Є. , Байназаров А. М. , Яковчук О. В. , Височин М. Ю. –Х. : ФОП Співак Т. К. , 2009. – 426 с. 3. http: // uk. wikipedia. org/wiki/