060f568f41cb73fe6bcd342ed7439c8f.ppt
- Количество слайдов: 40
Вивчення стану підготовки учнів 11 класів ЗНЗ Борівського району до ЗНО Нарада директорів шкіл 18. 12. 2015 р. Методист Чуб Світлана Володимирівна
Відвідано 7 шкіл: Борівська ЗОШ № 1, Борівська ЗОШ № 2, Богуславська ЗОШ, Ізюмська ЗОШ, Першотравнева ЗОШ, Підвисочанська ЗОШ, Піско-Радьківська ЗОШ.
І. Аналіз організаційного забезпечення підготовки до ЗНО в школах 1. Нормативно-правова база ЗНО 2016 року в усіх 7 школах є в наявності. 2. Куточки ЗНО з інформаційними матеріалами ХРЦОЯО є в усіх школах. Розміщені в класних кімнатах 11 класу (Борівська ЗОШ № 1 та № 2, Богуславська, Ізюмська ЗОШ) або в коридорі (Піско. Радьківська, Першотравнева, Підвисочанська ЗОШ). У Підвисочанській ЗОШ куточок ЗНО був розміщений у темному закутку коридору 2 поверху, що робило неможливим ознайомлення учнів з його змістом. Борівська ЗОШ № 1 — крім інформації від ХРЦОЯО, у куточку ЗНО є поради психолога.
Урок інформатики — ознайомлення з сайтами УЦОЯО та ХРЦОЯО Борівська ЗОШ № 1, № 2, Богуславська ЗОШ, Піско-Радьківська ЗОШ, Першотравнева ЗОШ, Підвисочанська ЗОШ — проведено. Ізюмська ЗОШ — проведено, але не зафіксовано в класному журналі.
Спільні батьківсько-учнівські збори, присвячені ЗНО У Борівській ЗОШ № 1, Богуславській, Піско-Радьківській ЗОШ протоколи зборів оформлено належним чином. Борівська ЗОШ № 1 — учні та батьки розглядали неофіційну (з преси) інформацію про різке скорочення державного замовлення у ВНЗ. Першотравнева ЗОШ — протокол зборів про особливості ЗНО-2016 від 08. 09. 15 (? ? ? ), у ньому посилання на наказ МОНУ від 13. 10. 15. Підвисочанська ЗОШ — протокол зборів містить застарілу інформацію минулого року зі зміненими датами (наприклад, “базовий і поглиблений рівень тестів” чи “ЗНО почнеться 3 червня”) Борівська ЗОШ № 2 та Ізюмська ЗОШ — таких зборів ще. не проводили, запланували на грудень, проте на батьківських зборах питання ЗНО серед інших питань розглядалося.
Педагогічні ради, наради при директору, присвячені ЗНО Організаційні питання ЗНО-2016 розглянуто педколективами Борівської ЗОШ № 1, № 2, Піско-Радьківської, Богуславської, Ізюмської ЗОШ — належним чином; Першотравневої та Підвисочанської ЗОШ — у дуже загальних рисах.
Розгляд методичних аспектів підготовки до ДПА і ЗНО на засіданнях ШМО та методичних рад ЗНЗ Борівська ЗОШ № 1: проведено засідання методичної ради та ШМО, дуже детально розібрано проблеми підготовки до ЗНО на методоб’єднанні вчителів математики. Борівська ЗОШ № 2, Піско-Радьківська ЗОШ — питання розглянуто належним чином. Підвисочанська ЗОШ - ШМО вчителів математики приділило належну увагу, ШМО вчителів української мови і літератури — недостатню. Ізюмська ЗОШ — на методраді питання розглянуто, на засіданнях ШМО ще ні. Богуславська, Першотравнева ЗОШ — матеріали методради і ШМО повторюють матеріали наради при директору (розглянуто не методичні, а організаційні питання, у Першотравневій ЗОШ поверхнево).
Сайти шкіл, інформація про ЗНО Борівська ЗОШ № 1 та Піско-Радьківська ЗОШ — розміщено всю нормативно-правову базу ЗНО, інформаційні матеріали ХРЦОЯО та посилання на сайти. Борівська ЗОШ № 2 — інформаційні матеріали, посилання на сайти, інформація пробне ЗНО. Богуславська ЗОШ — інформації недостатньо, слід прибрати ілюстрації минулого року (базовий і поглиблений рівень тощо). Підвисочанська ЗОШ — з головної сторінки сайту є лише гіперпосилання на сайт ХРЦОЯО. Першотравнева ЗОШ — Інформацію про ЗНО дуже важко знайти!!! (Головна сторінка — АдміністрІція інформує — ДПА 2016 року). На сайті розміщено лише інформаційні матеріали ХРЦОЯО, які є й у куточку ЗНО. Ізюмська ЗОШ — є інформаційні матеріали.
ІІ. Аналіз анкетування учнів 11 класів Борівська ЗОШ № 1 4 учні не визначилися з предметами, з яких складатимуть ЗНО. Більшість учнів відповіла, що в минулі роки тестові завдання вони виконували рідко. Мало учнів (8 із 25) серед різновидів тестових завдань назвали тести на встановлення послідовності. 23 учні з 25 вказали, що домашні завдання для підготовки до ЗНО їм задають з української мови, і лише 5 -9 учнів назвали й інші предмети. Більшість (21 з 25) відповіла, що урок інформатики, присвячений ЗНО, не проводився. Половина (13) ніколи не відвідували сайт школи. 2 учні вважають, що додаткова сесія ЗНО призначена для тих, хто не встиг зареєструватися на основну.
Борівська ЗОШ № 1 Потребують інформації та допомоги: - Більше знань із певних предметів — 5 - Роз’яснень процедури реєстрації — 2 - Тренінгів — 1 - Алгоритму підготовки до ЗНО — 1 - Інформації про корисні джерела — 1 - Методики запам’ятовування дат з історії — 1 - Пігулок від ліні — 1 - Скасування ЗНО — 1 - Ніякої - 10
Борівська ЗОШ № 2 Адміністрація школи ще в листопаді провела власне розширене анкетування учнів щодо поінформованості про ЗНО, анкета проаналізована і на її основі готується інформація для учнів. Лише в цій школі більшість учнів знають, що чинні програми підготовки до ЗНО були затверджені ще в 2014 році. Серед джерел підготовки до ЗНО учні вказали не абстрактний “Інтернет”, а перелічили конкретні сайти. Учні назвали всі види тестових завдань. 2 учні не бачили, як виглядає тестовий зошит ЗНО. 3 учні не відвідують сайт школи. Потребують допомоги з вибором довідників для підготовки до ЗНО, більше часу на повторення.
Богуславська ЗОШ 4 учні обрали малосумісний набір предметів ЗНО (наприклад, укр. мова — історія — біологія — фізика). Учні відчували труднощі в питанні про різновиди тестових завдань ЗНО. 7 учнів з 12 не дали відповіді. Жоден не назвав тести на послідовність і власне висловлювання. Всім учням задають домашнє завдання для підготовки до ЗНО з математики, інші предмети згадували дуже рідко. 5 учнів узагалі не бачили, як виглядає зошит ЗНО. Половина учнів узагалі не відвідує сайт школи. Більш ніж половина неправильно відповіла про особливість ЗНО, вперше введену цього року. (правильно: проведення ДПА з укр. м. , матем. , іст. Укр. у формі ЗНО). 9 учнів не потребують жодної допомоги, 1 вказав, що треба проводити більше уроків, на яких розглядаються завдання ЗНО минулих років.
Ізюмська ЗОШ Практично всі учні складатимуть ЗНО лише з укр. мови і літ. , історії України та математики. Учні абсолютно не орієнтуються в питанні про види тестових завдань, відповідаючи “відкриті і закриті”, “онлайн і на листках” тощо. Половина учнів стверджує, що відвідує сайт школи щотижня і переглядає там інформацію про ЗНО, в той час як такої інформації на сайті школи ще донедавна не було. 5 учнів з 8 відповіли “я лише почав готуватися до ЗНО”. Половина опитаних вважає, що результати всіх ЗНО зараховуються як ДПА в школі. Половина вважає, що програм підготовки до ЗНО ще немає. Двом учням невідомо про існування графіка ЗНО. 2 учні просять допомоги з довідковою літературою для підготовки до ЗНО, 5 відповіли “я все знаю, допомоги не потребую”.
Першотравнева ЗОШ Більшість учнів вказали, що складатимуть ЗНО і з історії України, і з математики. Більшість не змогла зовсім нічого відповісти на питання про види тестових завдань, лише 2 учні назвали майже всі види. Тести на встановлення послідовності не згадав ніхто. 3 учні не відвідують сайт школи. Троє не вказали, якими джерелами користуються для підготовки до ЗНО. 5 учнів неправильно вказали особливість ЗНО 2016 року. 4 не знають про існування графіка ЗНО. !!! 4 учні вважають, що додаткова сесія ЗНО проводиться для тих, хто не набрав порогового бала на основній! 2 учні вважають, що їм потрібен репетитор, 2 просять більше уроків присвячувати підготовці до ЗНО.
Підвисочанська ЗОШ Учні складатимуть історію України (3), математику (2), також біологію (2). З усіх предметів учителі готують до ЗНО. Жоден учень не назвав такий вид тестів, як встановлення послідовності, множинний вибір та тести з відкритою відповіддю. Учні не знали, яка особливість ЗНО вперше введена цього року. 1 вважає, що програм підготовки до ЗНО ще немає, 2 вважають, що досі нема графіка ЗНО. 1 не знає, коли почнеться реєстрація на ЗНО. Ніхто не зміг відповісти, з яких предметів є завдання з відкритою відповіддю. Учні відповіли, що вчителі надають їм усю необхідну допомогу.
Піско-Радьківська ЗОШ Учні недостатньо орієнтуються в питанні про різновиди тестових завдань ЗНО, відповідають “простий рівень, середній і складний”, “просто тести”, “з розгорнутою відповіддю”. Жоден не назвав тести на послідовність і з множинним вибором. Лише 2 учні вказали, що виконують домашні завдання у форматі тестів ЗНО з української літератури. Поінформованість класу з більшості питань ЗНО досить висока. Учні потребують інформації про місце проведення ЗНО та спосіб прибуття до нього.
Рейтинг шкіл за організаційним аспектом підготовки до ЗНО 1. Борівська ЗОШ № 2 2. Піско-Радьківська ЗОШ 3. Борівська ЗОШ № 1 4. Богуславська ЗОШ 5. Підвисочанська ЗОШ 6. Ізюмська ЗОШ 7. Першотравнева ЗОШ
ІІІ. Контрольна робота з української мови Структура роботи: 12 тестових завдань у форматі ЗНО — 6 балів Твір-роздум (власне висловлювання у форматі ЗНО) — 6 балів
Аналіз контрольної роботи. Борівська ЗОШ № 1 25 учнів писали роботу Початковий рівень — 3 Середній — 6 Достатній — 14 Високий - 2
Борівська ЗОШ № 2 11 учнів Початковий — 3 Середній — 5 Достатній - 3
Богуславська ЗОШ 12 учнів Початковий — 1 Середній — 4 Достатній — 5 Високий - 2
Ізюмська ЗОШ 8 учнів Початковий — 3 Середній — 4 Достатній - 1
Першотравнева ЗОШ 9 учнів Початковий — 5 Середній — 3 Достатній - 1
Підвисочанська ЗОШ 5 учнів Початковий — 1 Середній — 2 Достатній - 2
Піско-Радьківська ЗОШ 7 учнів Початковий — 3 Середній — 2 Достатній - 2
Якість знань, %
Рейтинг шкіл за якістю знань з української мови 1. Борівська ЗОШ № 1 2. Богуславська ЗОШ 3. Підвисочанська ЗОШ 4. Піско-Радьківська ЗОШ 5. Борівська ЗОШ № 2 6. Ізюмська ЗОШ 7. Першотравнева ЗОШ
Аналіз контрольної роботи. Середній бал
Рейтинг шкіл за середнім балом 1. Богуславська ЗОШ 2. Борівська ЗОШ № 1 3. Підвисочанська ЗОШ 4 -5. Піско-Радьківська ЗОШ та Борівська ЗОШ № 2 6. Ізюмська ЗОШ 7. Першотравнева ЗОШ
ІV. Підготовка до ЗНО на уроках. Борівська ЗОШ № 1 Українська мова (Ульяновс Л. Г. ) - за роботою класу на уроці видно багаторічну системну підготовку до ЗНО. Цікавий метод “Впевнений — Сумніваюся”. Учні активні, досить успішно виконують різноманітні завдання в оптимальному темпі. Д/з — завдання у форматі ЗНО. Українська література (Павленко Н. В. ) - є проблема виконання учнями домашніх завдань. Навички роботи з завданнями ЗНО різних видів (відповідність, послідовність) формуються протягом уроку належним чином. Активність учнів може бути вищою. Додому задано твір-роздум. Історія України (Буднік В. О. ) - урок-практикум з розв’язання онлайн-тестів, учитель акцентує увагу на логіці пошуку правильної відповіді, навчає працювати з ілюстративним матеріалом, рекомендує корисні сайти; проте підбір завдань не був пов’язаний із останньою вивченою темою. Алгебра (Черевань Т. В. ) - тестові технології використано на етапі перевірки засвоєння матеріалу попереднього уроку та для закріплення нових знань і вмінь. Клас досить старанно працює, учитель систематично перевіряє стан виконання домашніх завдань.
Борівська ЗОШ № 2 Українська мова (Бровко В. С. ) - урок узагальнення й систематизації знань повністю проведений з використанням тестових технологій, додому перед контрольною роботою тести не задано. Учні формують особисті папки з матеріалами підготовки до ЗНО. Активність учнів на уроці та мотивацію до підготовки слід підвищувати. Алгебра (Носик С. П. ) - тести застосовано на етапі перевірки домашнього завдання. Під час закріплення нового матеріалу вчитель використав завдання з зошитів ЗНО 2010 -2013 років. Д/з — підібрані вчителем тестові завдання з зошитів ЗНО 2010, 2013, 2014 р. з даної теми. Зауваження: в зошитах учнів багато неперевірених домашніх завдань! Історія України (Жорнік С. П. ) - тести різних видів використовуються під час актуалізації опорних знань, після виконання завдань із класом проводиться детальний аналіз відповідей.
Богуславська ЗОШ Українська мова (Ісаєва Р. Б. ) - урок засвоєння нових знань, із цікавими нестандартними формами роботи. Учні демонструють добрі навички синтаксичного розбору речень. Тестові завдання використано наприкінці уроку для закріплення, проте всі завдання були однотипні, репродуктивного характеру, тест не відповідав критеріям оцінювання. Історія України (Літвінов Д. С. ) - урок-лекція, під час актуалізації опорних знань проведено тести на встановлення послідовності, багато роботи з ілюстративним матеріалом та історичними документами. Наприкінці демонструється типовий тест ЗНО з даної теми. Різнорівневе д/з, учням запропоновано скласти тести з теми, творче завдання. Учні мають зошити на друкованій основі для підготовки до ЗНО. Геометрія (Винокурова Н. Г. ) - у роботі видно чітку налагоджену роками систему підготовки учнів до ЗНО. Випереджальні д/з: учні готують презентацію нового матеріалу, знаходять і розв’язують тести ЗНО минулих років із теми, що вивчається. Добрі навички роботи з геометричними рисунками. Під час закріплення нових знань активно використовують зошити на друкованій основі та бланки відповідей ЗНО, працюють із завданнями різного рівня. Вже 4 -й рік клас працює з такими зошитами, д/з у форматі ЗНО учням задають постійно.
Ізюмська ЗОШ Історія України (Титаренко С. Д. ) - при перевірці домашнього завдання використано цікаві за змістом тести різної складності та різних видів (закриті, відкриті, послідовність). Багато роботи з ілюстративним матеріалом, критичне осмислення історичних документів. У зошитах зафіксовано всі важливі дати, терміни й імена діячів. Слід практикувати тести як домашнє завдання. Алгебра (Костарєва І. В. ) - цікавий нестандартний формат узагальнюючого уроку (командне змагання, яке поетапно чергується з самостійним виконанням тестових завдань ЗНО зростаючої складності за матеріалом, повтореним разом із командою) сприяв мотивації та високій активності всіх учнів, навіть зі слабкими знаннями. Не вклалися в час. Домашнє завдання одне для всіх. Українська мова (Вітченко О. В. ) - тест використано на етапі цілепокладання (із літер правильних відповідей складається слово — поняття, яке буде вивчене на уроці). Урок-практикум із пунктуації, різноманітні вправи репродуктивного і конструктивного рівня. Тестові завдання на етапі закріплення знань були однотипними, тест не відповідав критеріям оцінювання. Домашні завдання з теми, що вивчалася, достатньо різноманітні: скласти тести, твір-мініатюру, пам’ятку тощо.
Піско-Радьківська ЗОШ Українська мова (Титаренко З. І. ) - урок — пунктуаційний практикум складався в основному з керованої практики (колективне виконання тестових завдань із поясненнями). Учні не зафіксували в робочих зошитах нічого, крім теми! Більшість запланованого не встигли виконати, велику частину уроку зайняло представлення домашніх завдань (твір-роздум, який теж буде на ЗНО). Алгебра (Носата І. Д. ) - комбінований урок, тестові завдання використані на етапі повторення і закріплення раніше вивченого матеріалу та для закріплення нових знань, підкріплені наочністю. Учні працюють з бланками із зошита ЗНО, учитель навчає правильно заповняти бланк А та грамотно оформляти розв’язки складних завдань у бланку Б, роз’яснює принципи укладення тестових завдань та спосіб пошуку правильної відповіді. Різнорівневе д/з. Історія України (Кушка О. І. ) - учитель подав за урок лекційний матеріал трьох уроків, не використав наочності; тестові завдання формату ЗНО у другій половині уроку ніяк не пов’язані з вивченим на уроці матеріалом. Домашнє завдання — вивчення параграфа та, за бажанням, доповідь.
Підвисочанська ЗОШ Історія України (Бурлачка С. В. ) - урок засвоєння нових знань, добре підібрана наочність, на завершення уроку — тест на перевірку засвоєння матеріалу уроку (містить завдання для роботи з ілюстративним матеріалом), проводиться інструктаж до виконання тесту, одразу ж - перевірка та оцінювання. Слід практикувати письмові домашні завдання, складання тестів. Українська література (Шевченко О. М. ) - на уроці проведено аналіз літературного твору, 3 учні з 5 вдома прочитали твір. Урок супроводжувався презентацією. Бліц-опитування за змістом прочитаного можна було б провести у формі тестування. Наприкінці уроку вчитель ознайомлює учнів з типовими питаннями ЗНО за змістом цього твору. Д/з: скласти твір-роздум у форматі власного висловлювання ЗНО на одну з тем, обговорених на уроці. Урок математики не проводився, буде відвідано в січні. Під час відвідування школи учні виконували онлайн-тести з Ознайомилися з сайтами для підготовки до ЗНО. математики.
Першотравнева ЗОШ Історія України (Колеснік О. І. ) - урок розпочався з тесту на перевірку засвоєння матеріалу попередньої теми. Питання закритого (8) й відкритого (1) типу. Після виконання тесту проведено аналіз. Під час вивчення нового матеріалу (з гарною презентацією) вчитель звертає увагу на запам’ятовування облич історичних діячів, урок завершує гра на уважність “Вгадай людину за портретом”, такі завдання є й на ЗНО. Учні сумлінно працювали на цьому уроці, але загалом несистематично ведуть записи в зошитах, переважно не виконують письмових завдань удома. Алгебра (Козловська І. А. ) - перевірку домашнього завдання проведено шляхом розв’язання аналогічних до д/з тестових завдань. Також декілька тестів на повторення матеріалу попередніх років. Попри всі старання вчителя, клас пасивний, декілька учнів нічого не записують у зошити, навіть коли на дошці розбирають не виконану ними вправу. Перевірка засвоєння вивченого — різнорівневі індивідуальні завдання, одразу ж перевірені й оцінені вчителем. Рівень знань учнів досить низький. Домашні завдання, не завжди систематично, але виконуються. Українська мова (Макуріна Т. А. ) - немає дисципліни в класі, мотивація до роботи на уроці дуже низька, клас пасивний. Керована практика (1 учень біля дошки); діти не мають добре сформованих навичок синтаксичного розбору речення. Тест, запропонований для закріплення, не встигли виконати на уроці, задано додому. Учні практично зовсім не виконують домашніх завдань. Половина класу навчається на низькому рівні.
Рекомендації 1. Врахувати аналіз анкетування учнів 11 класу при подальшому інформуванні про ЗНО. Детальніше розглянути з учнями види тестових завдань, частіше пропонувати їм тести на послідовність та з відкритою відповіддю. 2. Постійно поповнювати куточки ЗНО та розділ “ЗНО” сайтів шкіл, розміщувати там програми підготовки, зразки тестових завдань, список необхідних для прочитання творів з української літератури, посилання на онлайн-тести, рекомендації психологів, новини тощо.
Рекомендації 3. З’ясувати причини низької успішності з предметів ЗНО, особливо з української мови, посилити контроль за викладанням української мови в тих школах, де учні показали низький рівень знань; надати необхідну допомогу вчителям, ефективніше співпрацювати з батьками. 4. Розглянути на педагогічних радах шкіл та шкільних методичних об’єднаннях питання “Методика підготовки до ДПА та ЗНО на уроці. Використання тестових технологій у навчальному процесі”, звернути увагу на рівневу диференціацію тестових і домашніх завдань.
Спільнота для обдарованих учнів https: //plus. google. com/communities/104826 124808090481951
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!
060f568f41cb73fe6bcd342ed7439c8f.ppt