Вируси.pptx
- Количество слайдов: 20
Віруси Комп’ютерний вiрус — це програмний код, що може несанкцiоновано формуватися, запускатися й самовiдтворюватися.
Класифiкацiя вiрусiв Залежно вiд середовища iснування розрiзняють такi типи вiрусiв. Файлові вiруси—проникають у файли, що виконуються (exe, com, bat), у системнi файли, файли драйверiв (sys, drv, vxd), файли бiблiотек (DLL), а також у ряд iнших типiв файлiв. Пiсля вкорiнення файловi вiруси починають розмножуватися пiд час кожного запуску файла.
Завантажувальнi вiруси — заражають завантажувальний сектор диска (Boot сектор) або сектор, що мiстить програму системного завантажувача вiнчестера (Master Boot Record). Такий вiрус замiщає собою програму в завантажувальному секторi, внаслiдок цього потрапляє до оперативної пам’ятi й перехоплює керування вiдразу пiд час завантаження операцiйної системи.
Файлово‑завантажувальнi вiруси можуть проникати як уфайли, такi в завантажувальнi сектори. До таких вiрусiв належать, зокрема, стелс-вiруси i найнебезпечнiшi екземпляри полiморфних вiрусiв.
Макровiруси проникають у файли документiв (пакет Microsoft Office) й iншi файли, пiдготовленi в додатках, що мають свою мову макрокоманд. Формально цi вiруси є файловими, але заражають вони не файли, що виконуються, а файли даних. Небезпека макровiрусiв не стiльки в їхнiй руйнiвнiй дії, скiльки в поширеності документiв, пiдготовлених у популярних системах Word i Excel.
Мережнi вiруси поширюються по комп’ютернiй мережi. Особливiсть цих вiрусiв полягає в тому, що вони заражають тiльки оперативну пам’ять комп’ютерiв i не записуються на носiї iнформацiї. Поділяются на «резидентний» i «нерезидентний» вiрус.
Резидентнi вiруси потрапляють до оперативної пам’ятi комп’ютера i можуть постiйно виявляти свою активнiсть аж до вимикання або перезавантаження комп’ютера. Нерезидентнi вiруси, навпаки, до пам’ятi не потрапляють i активнi лише протягом часу, пов’язаного з виконанням певних завдань.
Класифікація вірусів за можливостями нешкідливі - ті, які ніяк не впливають на роботу комп'ютера (крім зменшення вільної пам'яті на диску в результаті свого поширення); безпечні- вплив яких обмежується зменшенням вільної пам'яті на диску й графічними, звуковими ефектами; небезпечні віруси - ті, які можуть призвести до серйозних збоїв у роботі, або до втрати чи пошкодження інформації; дуже небезпечні - ті, які можуть призвести до фізичного пошкодження обладнання (перезаписування ПЗП, виходу з ладу дискових пристроїв, пошкодження елементів материнської плати тощо);
Класифікація комп’ютерних вірусів.
Класифікація вірусів за особливостями алгоритму вірусу «Компаньйони-віруси» - це віруси, що не змінюють файли. Алгоритм роботи цих вірусів полягає в тому, що вони створюють для ЕХЕ-файлів файли-супутники, що мають те саме ім'я, але з розширенням. СОМ «Віруси-хробаки» - віруси, які поширюються в комп'ютерній мережі. Вони проникають у пам'ять комп'ютера з комп'ютерної мережі, встановлюють мережеві адреси інших комп'ютерів і розсилають по цих адресах свої копії; «Макро-віруси» - віруси цього сімейства використовують можливості макро-мов, вбудованих у системи обробки даних (текстові редактори, електронні таблиці й т. д. ). «Троянські програми» - виконують шкідливі дії замість оголошених легальних функцій або разом з ними. Вони не спроможні до самовідтворення і передаються тільки при копіюванні користувачем. Після запуску вони зазвичай знищують себе разом з іншими файлами на диску
Ознаки зараження вірусом Зменшення вільної пам'яті Уповільнення роботи комп'ютера Затримки при виконанні програм Незрозумілі зміни в файлах Зміна дати модифікації файлів без причини Незрозумілі помилки Write-protection Помилки при інсталяції і запуску OC Відключення 32 -розрядного допуску до диску Неспроможність зберігати документи Word в інші каталоги, крім Template Погана робота дисків Файли невідомого походження
Ранні ознаки зараження Зникнення файлів Форматування HDD Неспроможність завантажити комп'ютер Неспроможність завантажити файли Незрозумілі системні повідомлення, звукові ефекти і т. д. Основні ознаки — самовільне відкривання браузером деяких сайтів (рекламного характеру), підозріло підвищений інтернет-трафік та повідомлення від друзів, що ваші листи електронної пошти до них містили вірус.
Декілька фактів про комп’ютерні віруси та спам Перший комп’ютерний вірус, який поширився за межі машини автора, отримав назву Elk Cloner. Написаний він був в 1982 році Річем Скрента і орієнтувався на комп’ютери Apple. Перше спамерське повідомлення було відправлено в 1978 році в мережі Arpanet 400 підключеним користувачам. Воно включало невеликий патч від Dіgіtal Equіpment Corporatіon для нових комп’ютерів Decsystem-20, який далеко не всім був потрібний.
Перший комп’ютерний баг був знайдений Грейс Мюррей Хопер, яка працювала з комп’ютерами Mark ІІ. Під час збою, жінка перевірила реле й виявила міль, яка залетіла туди і стала причиною неполадки. Це був перший випадок, коли слово “баг” використовувалося для позначення різних проблем у софті або залізі. Першою людиною, арештованою за спам у системах миттєвих повідомлень (типу ІCQ) став 18 -літній Ентоні Греко 21 лютого 2005 року. Обороти засобів у комп’ютерному фрауді, як мінімум, в 4 рази перевищують кількість грошей, викрадених звичайними видами злочинів. Хробак Морріса, що в 1988 році обрушив тисячі комп’ютерів ARPAnet, не був деструктивним. Такі наслідки були викликані помилкою в одному єдиному символі, зробленою автором, у результаті чого хробак став некерованим.
Антивірусні програми - це утиліти, що дозволяють виявити віруси, вилікувати, або ліквідувати заражені файли і диски, виявляти і запобігати підозрілі (характерні для вірусів дії). Зараження комп’ютерним вірусом - це процес впровадження вірусом своєї копії.
Класифікація антивірусних програм
Заходи до попередження зараження: • використання надійних джерел програмного забезпечення; • перевірка інформації, що надходить ззовні; • встановлення захисту від запису на змінних дисках з файлами; • обмеження доступу до комп’ютера сторонніх осіб; • регулярне створення резервних копій.
Основні антивірусні програми Eset NOD 32 Antivirus — популярна антивірусна програма, що швидко працює та ефективно захищає від усіх видів вірусів, шпигунських і рекламних програм.
avast! Free Antivirus — безкоштовна антивірусна програма яка розроблена для повноцінного захисту домашнього ПК.
AVG Antivirus Free — потужний антивірус для домашнього використання який надає захист від вірусів та шпигунів і доступний для безкоштовного завантаження.