Виникнення українського козацтва та перших січей Виконала: учениця 8 класу Матюшівської ЗОШ І-ІІ ст. Жолубак Аліна. Учитель: Козакевич А. С.
Козаччина - дума і пісня n n n Життя і смерть, немов людська дорога, Хоч, звісно, є і зоряна пора. . . Мене ж вела від отчого порога Родинна мудрість праці і добра. Робота змалку душу гартувала, І ми її пізнали до пуття, Та мужності щоднини додавала, Щоб ми творили хліб, немов життя. Посріблені під місяцем надії Покличуть нас, братове, на жнива. . . Тому неначе й доля молодіє, Бринить, як молодесенька трава. Війнуть гречками білі межиріччя, Немов зпід серця пам'ять спалахне: Козаччина ~ то наша дума вічна, Що знов і знов наснажує мене. n Ще, друже, наша сила молодецька, І вщерть налиті медом стільники. То зводиться фортеця «Вишневецька» , І сходяться до гурту козаки. Довкруг ясніші стануть виднокраї, І закують зозулі в сосняках. . . Козацька слава Байди не вмирає, Вона, як пісня, житиме в віках. Микола СИНГАЇВСЬКИЙ, поет, лауреат премії імені Лесі Українки
Виникнення українського козацтва Українське козацтво Передумови виникнення Досвід освоєння південних територій ватагами уходників. Наявність великого масиву вільних земель зі сприятливими умовами для господарської діяльності. Прагнення людей до переселення на вільні землі в пошуках кращої долі. Причини формування Нездатність Речі Посполитої захистити українські землі від набігів татар. В окремих випадках організаторська роль міщан, прикордонних землевласників та урядовців. Посилення соціального і релігійного гноблення, запровадження кріпацтва
Дмитро Вишневецький Пам”ятник Д. Вишневецькому на Хортиці
Дмитро Вишневецький n У мене в грудях серце б'ється рівно. . . Султане, цісарю, королю, царю! Ваш гнів довіку не злякає, І ваші милості мене не куплять. Чи жизнь, чи смерть, чи рай, чи пекло люте, Про все байдуже Байді Запорожцю. . Пантелеймон Куліш 1. 2. 3. Прочитайте історичну довідку про Д. Вишневецького та дайте відповіді на запитання: Які риси середньовічного лицаря, за свідченням джерел, були властиві українському князеві Д. Вишневецькому? Яким він постає у фольклорі? Чому українських козаків називають лицарями?
Управління Запорозькою Січчю. КОЗАЦЬКА РАДА Курінні отамани Гетьман ( кошовий отаман ) Реєстрова старшина Обозний Писар Суддя Осавули(2) Запорозький Кіш ( Січ ) 38 куренів Військова старшина Територіальні реєстрові полки Військо ( полки, сотні, десятки) Полковники, сотники, десятники ( отамани)
Обов`язки козацької старшини n n n Гетьман ( кошовий отаман ) – наділявся вищою судовою та виконавчою владою, був Головнокомандуючим Війська запорозького. Обозний – керував артилерією. Писар – очолював військову канцелярію й відав усім діловодством Січі. Суддя – чинив суд. Осавули ( 2 ) – порученці гетьмана.
Клейноди Запорозької Січі. Козацькі клейноди – відзнаки, атрибути й символи військової та цивільної влади й окремих військових та цивільних урядів в Україні в XV – XVIII ст. Пірнач, булава Бунчук Литавра Козацька печатка Козацькі корогви ( прапори )
Дякую за увагу!