Використання дерева в дизайні
План 1. Види та переваги дерева як матеріалу. 2. Основні породи дерев, які використовуються у дизайні. 3. Способи декоративного використання дерева в інтер’єрі, різьба по дереву. 4. Столярні прийоми- різьблення, виточування, бондарство. 5. Технологія виготовлення виробів із дерева. 6. Дерево в дизайні.
Дерево – один з прадавніх будівельних матеріалів. Проте за тисячоліття його застосування, людство навчилося цінувати не лише його конструктивні якості, але і естетичні. Дерево споконвіку застосовується не лише для будівництва, але і для виробництва меблів, а також як оздоблювальний матеріал. Інтер'єр, оздоблений деревом, є не лише ознакою доброго смаку, але і ознакою високого соціального статусу.
1. Види та переваги дерева як матеріалу Основні переваги дерева як конструктивного матеріалу – легкість та міцність. Дерево – хороший звукоізолятор, який відрізняється низькою теплопровідністю. Дерево в переважній більшості випадків екологічно чистий матеріал, якщо тільки не просякнутий якими небудь хімічними реагентами. Порівняно легко обробляється, має широкий спектр кольорів та фактур, що дозволяє поєднувати його з багатьма іншими матеріалами.
2. Які породи дерева застосовуються в інтер'єрі? Порід дерев налічується тисячі, причому як робочої (будівельної) деревини, так і дерева цінних порід. У наших широтах найчастіше використовуються сосна та ялина, оскільки це дерево найбільш дешеве, але в той же час легке і досить міцне. Якщо розглядати дерево як обробний матеріал для інтер'єру, то сосна і ялина використовується лише при виготовленні вагонки, і в тих випадках, коли фактура дерева навмисне залишається як естетичний елемент інтер'єру. Наприклад, коли зводиться зруб або будинок з клеєного бруса. Коли йдеться про естетичний «дерев'яний» інтер'єр, то на перше місце виходить деревина цінних порід.
До цінних порід відносять деревину буку, дуба, груші, ясена, вишні, горіха, червоного або чорного дерева та ін. Усі ці сорти деревини об'єднує висока міцність, довговічність та властиві кожному виду свій колір і неповторна фактура. Причому один і той же сорт дерева може відрізнятися за кольором та щільністю залежно від віку дерева і від того, в яких умовах воно виросло. Меблі з таких порід дерева виглядають дуже респектабельно і прикрасять кожен інтер'єр. Вони дуже довговічні, але і дуже дорогі, особливо якщо виріб виконаний із масиву дерева, а не просто обклеєний шпоною. Те ж можна сказати і про паркет, двері, сходи, рами для картин та ін.
Основне натуральне дерево, яке використовується в інтер'єрі: 1. Дуб найбільш поширений як робоча деревина, але застосовується і в обробці. Він надійний, довговічний, але в той же час піддається обробці. Широко поширений так званий морений дуб, темний, майже чорний. 2. Горіх відноситься до твердих та благорідних порід. Дещо м'якший за дуб, має сірувато бежевий колір з різними відтінками коричневого. Його деревина має властивість темніти з часом. 3. Бук перевершує дуб по твердості. Має деревину однорідну по фактурі, рожевуватого кольору. Може гнутися в розпареному видгляді, після чого зберігає свою форму. Широко застосовується при виготовленні гнутих меблів. Його деревина добре шліфується і полірується, не змінює кольору з часом. 4. Карельська береза вважається взагалі напівкоштовним деревом. Своєю надзвичайною структурою волокон нагадує малахіт тільки рудувато жовтого кольору. Дуже довговічна, але через структуру складна в обробці. Дуже дорогий матеріал.
5. Махагоні і палісандр через свій природний колір називають червоним деревом. Його природний колір темно або ясно коричневий із яскраво вираженим червоним відливом. Має специфічний злегка пряний запах. Не росте в наших широтах, а тому імпортується з тропічних країн. Дуже дорога деревина, по твердості близька до дуба, має волокнисту кручену структуру. Має так само свої складнощі в обробці. 6. Вишня та груша, які ростуть в наших широтах, коштують не менше. Вони мають червонясту або темно рожеву деревину. Міцніші за дуб, не занадто складні в обробці. Їх висока вартість обумовлена тривалістю зростання дерев цієї породи, а також тривалістю і складністю сушки до потрібної міри вологості. 7. Особливою екзотичністю відрізняється чорне, ебенове та тикове дерево. Колір говорить сам за себе. Усе це африканські породи. Надзвичайно тверді, і з цієї причини складні в обробці. Добре поліруються, але щільні настільки, що тонуть у воді. Тикове дерево не боїться вологи і не гниє. Застосування їх як обробного матеріалу для інтер'єру не можу дозволити собі навіть цілком заможні люди. Вартість кубометра йде на тисячі доларів.
3. Способи декоративного використання дерева в інтер’єрі Художня обробка дерева — найдавніший вид декоративно прикладного мистецтва, виготовлення оригінальних виробів з дерева різноманітного функціонального призначення. За формотворчими техніками художнє деревообробництво поділяється на відповідні галузі: бондарство, деревообробне токарство, столярство та декоративне різьблення.
Різьблені роботи по дереву національний вид мистецтва у багатьох народів. У контурної різьби візерунок передається поглибленими лініями різної ширини, глибини і форми обрисів. Лінії виконуються різними інструментами: напівкруглими стамесками, штихелями, профільними різцями, косим ножем. Контурна різьба може бути виконана як по світлій, так і по тонованій деревині. В останні роки широке розповсюдження серед школярів, що займаються в гуртках декоративно прикладного мистецтва, набуло так зване різьблення по чорному лаку. Це досить ефектний вид роботи, коли на чорному блискучому фоні поглибленими штрихами створюється зображення. Для контурної різьби підходять листяні породи деревини: липа, осика, береза, вільха. Хвойні породи тут практично не застосовуються із за різної твердості складових частин річного шару. Процес різьблення включає кілька етапів: виконання малюнка різьбленної композиції, переведення його на заготівлю, безпосередню різьблення, оздоблювальні операції.
Геометрична або трьохгранна різьба У літературі зустрічаються інші її назви: клиноподібна, клиноподібна та ін. Вона складається з цілого ряду азбучних візерунків, поєднання яких дає гарні, виразні композиції (до різновидів геометричної різьби іноді відносять і контурне різьблення, якщо воно має прямолінійні або циркульне обриси). Заовалена різьба На відміну від геометричної в заоваленій різьбі немає певних "азбучних" фігур. Основну декоративну роль у цьому виді різьблення грають традиційні гірлянди пелюсток, з одного боку загострених, з іншого – закруглених Існуючі види різьблення по дереву можна поділити на групи. Основні з них наступні: поглиблене; плоскорельєфне; прорізне, або ажурне; скульптурне , або об'ємне; домове (корабельне).
Видовбування, виточування, бондарні та столярні прийоми Видовбування — одна з найдавніших технік — полягає у поступовому вибиранні деревини з масиву виробу, внаслідок чого утворюється заглибина, порожнина або отвір. За допомогою сокири, долота і видовбача майстри виготовляють передусім побутові предмети — човни довбанки, ночви, ступи, черпаки, сільнички тощо. Вони вирізняються значною товщиною стінок, міцністю, округлою і масивною формою, внутрішніми заглибленнями овальної та криволінійної конфігурацій. Вирізування (витесування, вистругування) — різноманітні технічні прийоми, за допомогою яких майстри вручну моделюють з дерева форму побутових предметів та декоративних виробів. Необхідні інструменти: сокира, тесак, ніж, струг, різці та ін. Цими прийомами користуються не тільки теслі, а й столярі, бондарі, роблячи заготовки. Вирізування інколи поєднується з видовбуванням і переходить в об'ємне різьблення, часом сполучається з профілюванням. Виточування — техніка обробки дерева і самостійна галузь народного художнього промислу (токарство). У процесі обертання дерев'яну заготовку на токарному верстаті обробляють пласкими і півкруглими долотами, фігурними різцями, гачками тощо. В історії токарства відомі такі конструкції верстатів: лучковий з почерговим рухом, ручний з поперечно обертовим рухом, ножний обертовий з маховиком, механічний з кінним приводом, водяним, паровим, електричним двигунами. Поширення токарного виробництва в минулому було пов'язане насамперед із виготовленням дерев'яного точеного посуду. Бондарство — окремий вид деревообробного промислу і техніка виготовлення з тесаних клепок і гнутих смерекових або ліщинових обручів великого, місткого посуду. Раніше бондарі користувалися простими інструментами: сокирою, ручною пилою, двохручним ножем (теслом), циркулем та ін. Крім бочок і діжок, здавна виготовляли барила, цеберки, коновки, скіпці, маснички та ін. Бондарство як формотворча техніка сьогодні успішно використовується при створенні невеликого ужиткового і декоративного посуду. n
5. Технологія виготовлення виробів із дерева. Для того, щоб правильно підібрати деревину для виготовлення конкретного виробу, визначити доцільні способи обробки, потрібно враховувати особливості її структури: неоднорідність та розташування волокон, які проходять уздовж стовбура.
Пиломатеріали отримують у результаті поздовжнього розпи лювання колод на спеціальних верстатах – пилорамах. Колоди – це круглі лісоматеріали, які використовують цілими або як сировину для пиломатеріалів. За формою і розмірами поперечного перерізу пиломате ріали поділяють на руси, б бруски, дошки, обаполи і шпали (пиляні деталі). Бруси – це пиломатеріал квадратного чи прямокутного перерізу. Залежно від кілько пропиляних сторін вони бувають двокантні, трикантні й чотирикантні (мал. 4 Пиломатеріал такого ж перерізу, але товщиною до 100 мм і шириною не більше подвійної товщини називають брусками.
Дошки – це пиломатеріал прямокутного перерізу товщиною до 100 мм шириною, більшою за подвійну товщину. Дошки бувають обрізні, необрізні, обрізні з обзолом (мал. 4. 3). Пластина, четвертина та обапіл (мал. 4. 4) мають циліндричну поверхню та один чи два плоскі зрізи. Пластина отримується шляхом поздовжнього розпилювання чурбака навпіл, а четвертина – на чотири частини. Обапіл – бокова частина колоди, зрізана при поздовжньому розпилюванні.
При виборі деревини для виготовлення виробів необхідно враховувати її властивості, зокрема фізико механічні, технологічні та фізичні. Зовнішній вигляд поверхні деревини (текстура, блиск, колір) та її запах – фізичні властивості деревини, які можна визначити органолептичним способом. Аналіз комплексу цих характеристик дозволяє встановити породу деревини (табл. 4. 1).
6. Дерево в дизайні
Література • 1. Повний курс для початківців. Різьблення по дереву. Мн. : Харвест, 2003. • 2. Гасарчук Д. М. 300 відповідей любителю художніх робіт по дереву. • 3. Матвєєва Т. О. Мозаїка і різьблення по дереву. М. , 1978. • За сайтом http: //www. br. com. ua/referats/obrazotvmistectvo/16163 6. html • 1. Шумега С. С. Технологія виготовлення художніх меблів [Текст] : підручник для проф. техн. училищ / С. С. Шумега. – К. : Вища школа, 1994. – 309 с. : іл. • 2. Шумега С. С. Технологія художніх виробів з деревини [Текст] : підручник для учнів проф. техн. закладів освіти / С. С. Шумега. – Л. : Світ, 2001. – 360 с. : іл. – (Професійно технічна освіта України). • 3. Тимків Б. М. Виготовлення художніх виробів з дерева [Текст] : підручник для учнів проф. навчально виховних закладів, загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, коледжів. / Б. М. Тимків, К. М. Кавас. – Львів : Світ, 1995. – 175 с. • 4. Журавльов Б. О. Столярна справа [Текст] : навч. посібник для 7 і 8 кл. допом. школи: Перекл. з рос. / Б. О. Журавльов. – 2 ге. вид. , перероб. – К. : Освіта, 1997. – 216 с.