Виконали: учні 11 -Б класу Діденко Денис Півень Ілля
Конденсатор - один з найбільш широко використовуваних компонентів радіопристроїв і являє собою дві металеві пластини - обкладки, розділені між собою діелектриком. Обкладки мають зовнішні висновки, за допомогою яких конденсатор з'єднується з іншими елементами. Одним з важливих властивостейконденсатора є те, що для змінного струму він являє собою опір, величина якого зменшується з ростом частоти. Одним з важливих властивостейконденсатора є те, що для змінного струму він являє собою опір, величина якого зменшується з ростом частоти.
У 1745 році в Лейдені німецький фізик Евальд Юрген фон Клейст та голландський фізик Пітер ван Мушенбрук створили перший конденсатор — «лейденську банку» . Назву винаходу дав французький фізик Жан-Антуан Нолле (фр. Jean Antoine Nollet)[1]. Це була закупорена наповнена водою скляна банка, обклеєна всередині і зовні фольгою. Крізь кришку у банку був уведенийметалевий стрижень. Лейденська банка дозволяла накопичувати і зберігати порівняно великі заряди, порядку мікрокулона. Завдяки Лейденській банці вдалося вперше штучним шляхом отримати електричну іскру. Дослід з лейденською банкою було повторено Ж. Нолле в присутності французького короля. Вчений утворив ланцюг із 180 солдатів-гвардійців, що тримались за руки, причому перший у ланцюгу тримав банку в руці, а останній — торкався дроту, викликаючи проскакування іскри. Ймовірно, звідси бере початок термін «електричний ланцюг» .
Прикладання електричної напруги до обкладок конденсатора спричиняє накопичення на них електричного заряду. Після відключення від джерела напруги, заряд утримується на обкладках силами електростатики. Якщо конденсатор у цілісний елемент не є наелектризованим то заряд, що накопичений на обох обкладках є однаковим за величиною і протилежний за знаком. Здатність конденсатора накопичувати заряд характеризує його електрична ємність: де: C — ємність конденсатора у фарадах; Q — електричний заряд, що накопичений на одній з обкладок в кулонах; C=Q: U U — електрична напруга між обкладками у вольтах. Ємність виражається у фарадах. Одна фарада є досить значною одиницею, тому на практиці ємність конденсаторів виражається у піко-, нано, мікро- та міліфарадах.
Паперовий Слюдяний Повітряний Електролітичний
1. Накоплювати на короткий час заряд або энергію для швидкої зміни потенціалу. 2. Не пропускати постійныий струм. 3. В радиотехніці використовується як коливальний контур, випрямляч. 4. Фотоспалах.
Конденсаторам знаходиться використання практично у всіх галузях електротехніки. Конденсатори використовуються як фільтри перетворенні змінного струму на постійний. При з`єднанні конденсатора з котушкою індуктивності утворюється коливальний контур, який використовується у пристроях прийому-передачі. За допомогою конденсаторів можна отримувати імпульси великої потужності, наприклад, у фотоспалахах. Оскільки конденсатор здатний довгий час зберігати заряд, то його можна використовувати в якості елемента пам'яті. Отже, конденсатори можна використати в різних галузях для різних цілей. Тому вони є дуже актуальною річчю в електротехніці
Справочник по электрическим конденсаторам /М. Н. Дьяконов, В. И. Кабанов, В. И. Присняков и др. ; Под общ. ред. И. И. Четверикова и В. Ф. Смирнова. — М. : Радио и связь,