Tema_1_zan_1.pptx
- Количество слайдов: 33
ВІЙСЬКОВА АКАДЕМІЯ КАФЕДРА тактико-спеціальної підготовки „ Будова та експлуатація військової техніки зв’язку та техніки радіозв’язку спеціальної розвідки ”
ВІЙСЬКОВА АКАДЕМІЯ КАФЕДРА тактико-спеціальної підготовки „Будова та експлуатація військової техніки зв’язку ”
Тема 1 Основи будови військової техніки зв’язку
Заняття 1 Основи зв’язку НАВЧАЛЬНІ ТА ВИХОВНІ ЦІЛІ: 1. Розкрити студентам роль та місце модуля БЕВТЗ в підготовці кадрів для військ зв’язку. 2. Нагадати студентам про явище звуку та його основні характеристики. 3. Ознайомити студентів з електроакустичними перетворювачами.
НАВЧАЛЬНІ ПИТАННЯ: 1. Роль та місце модуля в підготовці кадрів військ зв’язку. 2. Звук та його основні характеристики. Електроакустичні перетворювачі.
1. Роль та місце модуля в підготовці кадрів військ зв’язку. Метою модуля є підготовка для ЗС України офіцерів запасу на первинні офіцерські посади: начальник зв’язку – начальник вузла зв’язку (польового) механізованого батальйону (ВОС 121000 “Бойове застосування змішаних з’єднань, військових частин і підрозділів зв’язку (крім підрозділів і військових частин зв’язку та радіотехнічного забезпечення авіації)”); командир взводу (начальник апаратної) (ВОС 093300 “Бойове застосування радіозв’язку спеціальної розвідки”);
ПРЕДМЕТОМ МОДУЛЯ Є: Øвивчення будови вузлів, агрегатів і систем військової техніки зв’язку, фізичних явищ і процесів, що в них проходять; Øвивчення основ експлуатації засобів зв’язку та правил ведення технічної документації.
Вивчення БЕВТЗ тісно пов’язано з модулями:
РОЗПОДІЛ НАВЧАЛЬНОГО ЧАСУ ЗА РОЗДІЛАМИ ТА ТЕМАМИ: Розділ І. Будова військової техніки зв’язку (Тема 1, Тема 2) Розділ ІІ. Експлуатація військової техніки зв’язку (Тема 3, Тема 4, Тема 5)
Номери та найменування розділів і тем: 5 -й семестр Тема 1. Основи будови військової техніки зв’язку 6 -й семестр Тема 2. Будова радіостанцій малої та середньої потужності, прикінцевої, комутаційної та каналоутворюючої апаратури Тема 3. Правила встановлення і ведення службового та оперативного радіозв’язку. Засвоєння знаків телеграфної азбуки Тема 4. Експлуатація радіостанцій малої та середньої потужності, прикінцевої, комутаційної та каналоутворюючої апаратури Модульний контроль з тем 2 – 4
Номери та найменування розділів і тем: 7 -й семестр Тема 2. Будова радіостанцій малої та середньої потужності, прикінцевої, комутаційної та каналоутворюючої апаратури Тема 3. Правила встановлення і ведення службового та оперативного радіозв’язку. Засвоєння знаків телеграфної азбуки Тема 4. Експлуатація радіостанцій малої та середньої потужності, прикінцевої, комутаційної та каналоутворюючої апаратури Контрольна робота, Модульний контроль
Номери та найменування розділів і тем: 8 -й семестр Тема 2. Будова радіостанцій малої та середньої потужності, прикінцевої, комутаційної та каналоутворюючої апаратури Тема 3. Правила встановлення і ведення службового та оперативного радіозв’язку. Засвоєння знаків телеграфної азбуки Тема 4. Експлуатація радіостанцій малої та середньої потужності, прикінцевої, комутаційної та каналоутворюючої апаратури Тема 5. Організація зберігання і технічного обслуговування засобів зв’язку у військах Екзамен
Номери та найменування розділів і тем: Навчальний збір Тема 3. Правила встановлення і ведення службового та оперативного радіозв’язку. Засвоєння знаків телеграфної азбуки Тема 4. Експлуатація радіостанцій малої та середньої потужності, прикінцевої, комутаційної та каналоутворюючої апаратури Тема 5. Організація зберігання і технічного обслуговування засобів зв’язку у військах Комплексний випускний екзамен
В результаті вивчення модуля студенти повинні ЗНАТИ: • визначення та основні характеристики каналів тональної частоти та радіоканалів; • принципи будови апаратури каналоутворення та радіозв’язку; • будову, склад комплекту засобів зв’язку; • проходження сигналів по структурним схемам в різних режимах роботи засобів зв’язку; • правила встановлення і ведення службового та оперативного радіозв’язку; • засвоєння знаків телеграфної азбуки; • правила експлуатації радіостанцій малої, середньої потужності, прикінцевої, комутаційної та каналоутворюючої апаратури; • організацію зберігання і технічного обслуговування засобів зв’язку у військах.
2. Звук та його основні характеристики. Електроакустичні перетворювачі. Звуком називають коливання частинок матеріального середовища, яке сприймається людським вухом. Звуковий тиск – приріст тиску, що виникає в середовищі при проходженні звукових коливань. Вимірюється в барах. Один бар дорівнює силі, діючої на площу 1 см² (1 бар=1/981 г/см²). Амплітуда звукового коливання - це найбільше значення приросту звукового тиску. Період звукового коливання - це час, на протязі якого вчиняється одне повне коливання. Частотою звукового коливання називається число повних звукових коливань в секунду. Частота вимірюється в герцах (Гц) і є величиною, зворотною періоду. Частота визначає тон звуку: чим більше частота, тим вище тон звуку.
Діапазон частот людської промови – від 80 до 8000 Гц (можна обмежити частотами від 300 Гц до 2700 Гц, що дозволяє застосовувати менш складну апаратуру). Приймач звукових коливань - людське вухо - здатне сприймати звуки в діапазоні від 16 до 20000 Гц.
Принцип телефонного зв'язку Мікрофон це електроакустичний перетворювач, який звукові коливання перетворює в електричні коливання звукової частоти. Телефон перетворює електричні коливання звукової частоти в звукові.
Характеристики мікрофону та телефону - чутливість - частотна характеристика - робочий діапазон частот Чутливість мікрофону - величина ЕРС (електрорушійна сила), що генеруєься мікрофоном при впливі звукового тиску в 1 бар. Чутливість телефону - величина звукового тиску в барах, яка приходиться на 1 В напруги, що подається на обмотки телефону. Частотна характеристика - залежність чутливості мікрофону від звукових коливань. Робочий діапазон частот - діапазон частот, в якому чутливість і нерівномірність частотної характеристики знаходяться в допустимих межах.
Вугільний мікрофон та графічне зображення його роботи: 1 -гальванічний елемент; 2 - розмовний клапан; 3 - рухомий електрод; 4 мембрана; 5 -корпус; б - непорушний електрод; 7 - вугільний порошок; 8 навантаження; а -графік звукового тиску; б - положення мембрани; в - графік модифікації електричного опору вугільного порошку; г - графік модифікації струму в ланцюзі мікрофону.
Вугільний мікрофон застосовується в польових телефонних апаратах ТАИ-43, складається з металевої мембрани з рухомим електродом, непорушного електрода, вугільного поріжка і металевого корпуса. Принцип роботи вугільного мікрофону заснований на властивості вугільного порошку змінювати свій електричний опір в залежності від впливаючого на нього звукового тиску, що виникає при розмові.
Таким чином вугільний мікрофон - це генератор змінного струму, частота і амплітуда якого визначається звуковими коливаннями. Гідністю вугільних мікрофонів є їхня висока чутливість, що забезпечує зв'язок на значні відстані без додаткових зусиль. До недоліків відносяться вузький робітничий діапазон частот, сильний вплив вологи та перепаду температур.
Принцип чинності електромагнітного мікрофону: 1 - постійні магніти; 2 - обмотка; 3 - мембрана; 4 - полюсні надставки.
Принцип роботи електромагнітного мікрофону заснований на явищі електромагнітної індукції. Чутливість електромагнітних мікрофонів мала, тому вони застосовуються спільно з підсилювачами. Мікрофони цього типу мають широкий діапазон частот, застосовуються в ТА-57.
Електромагнітні телефони працюють на принципі взаємодії двох магнітних потоків: магнітного потоку постійного магніту та магнітного потоку, створюваного розмовним струмом, що протікає по обмоткам телефону, існує декілька конструкцій електромагнітних телефонів, що застосовуються в військових телефонних апаратах.
Електромагнітний телефон й графічне зображення його роботи: 1 мембрана; 2 - обмотка; 3 - постійний магніт; 4 - полюсні надставки; а графік змінного струму в обмотках телефону; б - графік змінного магнітного потоку; в -графік підсумкового магнітного потоку; г - графік сили притягання мембрани.
Принцип чинності електромагнітного телефону: 1 полюсні надставки; 2 - якір; 3 - тяга; 4 - мембрана; 5 - обмотки; 6 - постійні магніти.
Завдання на самостійну роботу: 1. Мікрофон. Призначення, типи, принцип роботи. 2. Телефон. Призначення, типи, принцип роботи. Література: 1. Опорний конспект. 2. Роздатковий матеріал заняття. 3. Методичний посібник “Основи техніки проводового та радіозв’язку ”. ОНАЗ, 2007 р.
Дякую за увагу!
Tema_1_zan_1.pptx