Плаун-хвощ.ppt
- Количество слайдов: 19
Відділи Хвощеподібні та Плауноподібні.
ПОХОДЖЕННЯ ВИЩИХ СПОРОВИХ РОСЛИН НАСІННІ РОСЛИНИ Папоротеподібні Хвощеподібні Плауноподібні РІНІОФІТИ (перші наземні рослини) (400 млн. років тому)
Відділ Плауноподібні n Багаторічні, трав’янисті рослини, часто вічнозелені, нагадують листостеблові мохи
Загальна характеристика Плауноподібних n n n 1300 видів, в Україні 12 видів Звичайно до 1 м, у деяких - до 10 м Поширені у зволожених місцях суходолу Чергування поколінь: спорофіту, який переважає, та гаметофіту Будова спорофіту: горизонтальні та вертикальні пагони, додаткові корені, спороносні колоски зі спорангіями Гаметофіт однодомний: м’ясиста пластинка (2 -20 мм), яка позбавлена хлорофілу та розвивається в ґрунті від 1 до 15 років
Плаун двогострий
Плаун заплавний
Плаун японський
Плавун річний
Плаунбаранець
Життєвий цикл плауна Спорофіт Спороносний колосок Зигота сперматозоїди яйцеклітини Заросток (однодомний) (1 -15 років) Спори
Відділ Хвощеподібні Багаторічні трав’янисті рослини n Оболонки клітин містять кремнезем n
Спороносний колосок хвоща
Загальна характеристика Хвощеподібних n n n n Понад 30 видів, в Україні 9 видів Від 10 см - до 4 -5 м. Поширені у зволожених місцях суходолу на всіх континентах крім Австралії Чергування поколінь: спорофіту, який переважає, та гаметофіту Будова спорофіту: кореневище та пагони (весняні та літні). Характерні наявність вузлів та міжвузлів з кільчастим розташуванням листків Весняні: безхлорофільні, мають спороносні колоски зі спорангіями Літні: підземне кореневище з вертикальними пагонами, додаткові корені. Стебло містить хлорофіл та виконує фотосинтезуючу функцію. Гаметофіт одно- або двостатевий: зелений пластинчастий заросток (1 -30 мм)
Хвощі поширені у різних кліматичних зонах, переважно у вологих лісах, на болотах та луках. Деякі види хвощів, наприклад хвощ польовий, застосовують у медицині як сечогінний та кровоспинний засіб. У тканинах хвощів великий вміст сполук Силіцію, тому вони дуже жорсткі та неїстівні для більшості тварин. Різноманітність хвощеподібних Хвощ польовий (весняний та літній пагони)
Хвощ зимовий
Хвощ лісовий
Хвощ строкатий
Життєвий цикл хвоща Спорофіт Спороносний колосок Зигота сперматозоїди яйцеклітини Заросток (гаметофіт) Спори
Значення у природі та житті людини Людина використовує дозрілі сухі спори плаунів Ø застосовують у медицині як присипку Ø у ливарному виробництві для пересипання форм під заливку розплавленого металу. Ø використовують для фейєрверків Ø у ветеринарії Практичне значення хвощів незначне. Хвощ польовий — один із злісних бур’янів, покажчик кислих ґрунтів. Оскільки під час оранки його потужне підземне кореневище подрібнюється, і з кожного шматочка може розвинутися нова рослина, позбавитися хвоща польового дуже важко. Водночас ця рослина є лікарською і широко застосовується в медицині. Раніше з хвощів добували фарби. Викопні рештки давніх хвощеподібних знаходять разом з плауноподібними в покладах кам’яного вугілля. Сучасні хвощі відомі з крейдяного періоду мезозойської ери.
Плаун-хвощ.ppt