хирургия - офтальм.pptx
- Количество слайдов: 23
Видалення очного яблука та блокади в області ока L/O/G/O Виконала студентка 3 го курсу 6ї гр. Лисиця Л. А.
Анатомо-топографічні данні • • • Очне яблуко – bulbus oculi – має кулясту форму, міститься в очній ямці (орбіті). На ньому розрізняють екватор і полюси: передній опуклий і задній – сплюснутий. Між полюсами проходить оптична вісь ока. Очне яблуко складається з оболонок, світлозаломлювальних середовищ, кровоносних судин і нервів. Очне яблуко має три оболонки: волокнисту, судинну і сітківку. Волокниста зовнішня оболонка складаєтьсяз білкової частини і рогівки. Судинна середня оболонка складається з райдужної, війкового тіла і власне судинної оболонки. Сітківка – внутрішня оболонка поділяється на зорову і сліпу. До світлозаломлівальних середовищ належать рогівка, внутріочна рідина, кришталик і склисте тіло. До захистних і допоміжних органів ока належать повіки, слізний апарат, м’язи (всього сім), окістя очної ямки (периорбіта) і фасції.
• Кровоносні судини очного яблука поділяються на судини сітківки і судинної оболонки. Артерії сітківки беруть початок з війкових артерій, а артерії судинної оболонки виходять на поверхню ока в ділянці його екватора, де вони утворюють вихрові вени. Лімфатичних судин в очному яблуці немає, їх функцію виконують лімфатичні щілини і простори.
Аферентна іннервація ділянки орбіти здійснюється переважно гілками очного нерва. Слізний нерв іннервує верхню повіку і слізну залозу, лобни – верхню повіку, підблоковий – третю повіку і слізний горбик, довгий війковий нерв – очне яблуко. Нижню повіку іннервує скуловий нерв і лише внутрішній підіймач верхньої повіки іннервується гілкою окорухового нерва.
• Підготовка до операції з видалення ока Підготовку рук хірурга до операції проводять традиційними способами (за Альфельдом, Спасокукоцьким-Кочергіним, Олівковим ) та з допомогою первомуру, гибітану, дегміну. Підговотка операційного поля включає депіляцію, механічну обробку та знезараження. Для знезараження слизових оболонок ока використовують етакридин лактат (1: 1000), фурацилін (1: 500) та борна кислота (3 -4%). Операцію проводять у великих тварин в стоячому положенні, у малих в лежачому боковому, з використанням нейролептаналгезії та місцевого знеболення. Здебільшого застосовують наркоз та анастезію очного нерва.
• У великої рогатої худоби місцем введення анестетика є передньозовнішній кут скроневої ямки на 1 -2 см вище відростка виличної кістки. Розчин вводять довгою голкою (12 см), кінець її спрямовують медіовентрально під кутом 35 -450 до фронтальної площини до упору в кістку в області клинонебної ямки (круглоочний отвір). Вводять 15 -20 мл 3%го розчину новокаїну.
• • Коням спочатку знеболюють кон’юнктиву, потім біля зовнішнього кута окау напрямку до щелепового суглоба протилежної сторони вводять довгою голкою до упору в кістку (в області очної щілини) новокаїн у такій же кількості. Собакам вводять 2%-й новокаїн в дозі 3 -8 мл. Техніка введення така ж, як у коней.
• Після ін’єкції спостерігається екзофтальм та нерухомість очного яблука. Знеболюються очне яблуко, повіки, область лоба, а у великої рогатої худоби ще й ріг. Одночасно з очним може пройти знеболення верхньощелепового нерва.
Показання: • енофтальміт, панофтальміт, травма ока з витіканням його вмісту, глаукома, випадіння очного яблука з пошкодженням зорового нерва, новоутворення.
Види операцій енуклеація евісцерація екзентерація
Техніка енуклеації • На відстані близько 1 см від країв повік, паралельно з ними, розсікають шкіру до кон’юнктиви. За допомогою ножниць останню препарують від шкіри. Потім очне яблуко, оточене кон’юнктивою захоплюють щипцями М’юзо, відтягують зовні і послідовно пересікають ножницями жирову клітковину, м’язи, фасції, очний нерв та гілки очної артерії. Дрібні судини коагулюють, а на очну артерію за можливості накладають лігатуру. Однак здебільшого кровотечу зупиняють тампонадою. Потім в очну ямку втавляють капілярний дренаж, випустивши його кінець назовні, а краї повік з’єднують вузловим швом. Через добу дренаж видаляють, шви знімають на 8 -10 й день. Поступово порожнина очної ямки виповнюється грануляціями, які покриваються кон’юнктивою, а шкіра повік зростається, формуючи анкілоблефарон.
Техніка евісцерації • Після відпрепарування кон’юнктиви від лімба і склери ножницями видаляють рогівку з невеликою полоскою склери. Спеціальною ложечкою видаляють вмістиме ока. При цьому залишається тільки фіброзна оболонка. Виконують гемостаз, промивання порожнини та обробка її антисептиками. Кон’юнктиву ушивають безперервним швом, ставлять дренаж. • Існує також евісцерація з висіканням заднього полюса і невротомією.
Екзентерація • Видаляється все вмістиме очної ямки при цьому залишається лише кісткова стінка. Цей спосіб використовують при злоякісних пухлинах ока.
• Ускладнення: • Окрім звичайного інфікування можливе пошкодження м’язів ока, анофтальмічний синдром.
• Для лікування очей запропоновано кілька методів новокаїнотерапії. Підочна, ретробульбарна, блокада циліарного ганглію та ін. Найбільш відпрацьованою є ретробульбарна блокада за Авроровим
Техніка ретробульбарної блокади • Лікар кладе ліву руку на лоб тварини так, щоб великий палець доторкувався до верхнього краю кісткової орбіти. Це місце уколу голки. ЇЇ вводять через повіко, нижче орбітального краю в напрямку основи протилежної вушної раковини, між очним яблуком і периорбітою у дорослих тварин на глибину 6 -8, у молодняку – на 5 -6 см. Другу ін’єкцію роблятьчерез основу нижньої повіки у такому ж напрямку. В кожну точку повільно вводять 0, 5% новокаїн: великим тваринам 15 -35 мл, дрібним 7 -10 мл. Повторна ін’єкція через 4 -5 днів. • ПОКАЗАННЯ: кон’юктивіти, ерозія рогівки, запалення, клітинна інфільтрація, ін.
Інтрапальпебральна блокада • Може поєднуватись з попередньою. Вводять 0, 5% новокаїн з антибіотиком в товщу верхньої та нижньої повік. Ін’єктують до 8 мл розчину. Голку вводять в зовнішній край повіки та повільно, разом з одночасним введенням розчину, просувають до внутрішнього кута ока.
Підочна блокада за Гатіним П. П. • 0, 5% розчин новокаїну вводять через підочний канал у екстра- та інтраорбітальні сполучнотканинні простори у кількості – 10 мл для молодняку та 20 -80 дорослим. Додатково в підшкірну клітковину по колу вводять 20 -90 мл. • Для виконання пальпацією визначають підочний отвір, відступають від нього орально на 1 -1, 5 см, проколюють шкіру в напрямку отвору каналу і вводять новокаїн. Потім направляють голку знизу вгору і вводять в підочний канал на глибину 5 -6 см (вівці – 3 см) розчин новокаїну. Блокаду повторюють чере 3 -5 днів. • ПОКАЗАННЯ: кон’юктивіти, кератити, кератокон’юктивіти, іридоцикліти та ін.
Блокада ціліарного ганглія за Бурчеладзе Г. Л. • Застосовують розчин новокаїну0, 25 -0, 5% на 1 -2% етиловому спирті. • Точка уколу медіально і вище зовнішньої коміссури повік у телят на 0, 5 см у дорослих на 1 см. Проколюють основу верхньої повіки і вводять голку між очним яблуком і периорбітою всередину, вниз і назад на глибину 6 см, у молодих – на 3 см. Ін’єктують 15 -20 мл, а телятам 5 -8 мл. Повторюють через 4 дні. • ПОКАЗАННЯ: гострі кератокон’юктивіти, гнійні, виразкові кератити, іридрцикліти.
Дякую за увагу! L/O/G/O www. themegallery. com
хирургия - офтальм.pptx