Сатира в повести.Ppt
- Количество слайдов: 20
Урок-майстерня Джонатан Свіфт «Мандри Гуллівера» . Сатиричне зображення в повісті англійської дійсності XVIII ст. Ліліпутія - Англія крізь зменшувальне скло сатири
Гра “Вгадай предмет за описом” «Великий шмат цупкого полотна, який міг би правити за килим для парадної зали» . (Носова хусточка) «Машина з двадцятьма довгими палями, щось подібне до огорожі перед палацом» . (Гребінець)
«Величезний стос тонких білих пластин, складених докупи; стос цей у три людини завтовшки, перев'язаний міцним канатом. Кожну пластину вкрито чорними знаками» . (Книжка) «Велика штуковина дуже дивної форми завбільшки з опочивальню його величності, з круглими краями й підвищенням посередині заввишки з ріст людини» . (Капелюх)
Ми сьогодні спробуємо роздивитись вигадану незвичайну країну Ліліпутію з її дивними мешканцями крізь збільшувальне скло; узагальнити відомості про державний устрій, закони та звичаї цієї країни; визначити, пригадавши відомості з теорії літератури, за допомогою яких засобів змальовує її автор. Тому і тема нашого уроку — «Ліліпутія — Англія крізь зменшувальне скло сатири» .
ЕПІГРАФ “ Якщо вчуєш жарт, шукай у ньому приховану правду. ” О. Довженко
Анкета 1. Назва країни 2. Столиця 3. Форма правління 4. Хто править країною 5. Хто підкорявся імператору
АНКЕТА 6. Назвіть нижчі верстви населення 7. Політичні партії 8. Грошова одиниця 9. Закони: 10. Стосунки з іншими державами
Відповіді 1. Назва країни — Ліліпутія. 2. Столиця — Мідлендо. 3. Форма правління — монархія. 4. Хто править країною — імператор. 5. Хто підкорявся імператору — придворні, нардани.
6. Назвіть нижчі верстви населення — народ. 7. Політичні партії — тремексени, слемексени. 8. Грошова одиниця — спрага. 9. Закони: про освіту, про донощиків, шахрайство. 10. Стосунки з іншими державамивійна з Блефуску.
ЕВРЕСТИЧНА БЕСІДА • Що в країні вважалося найнебезпечнішим? ( «Немає нічого найнебезпечнішого, ніж доручати посади талановитим людям» . ) • Розкажіть, як у Ліліпутії можна було зробити кар'єру? (Головне — танцювати на канаті та пролазити під палицею. ) • Якою була система виховання дітей? Чи можна виховати справжнього громадянина, нормальну людину, користуючись такою схемою?
• За що і як король нагороджує своїх підданих? (За спритність і вміння пролазити під палицею нагороджує різнокольоровими нитками. ) • Як у Ліліпутії забезпечувалося дотримування законів? (Через страх покарання).
“Статуя правосуддя” І пара – стрічка, ваги. ІІ пара – шість очей, мішок із золотом та меч.
“Засоби комічного в романі Дж. Свіфта” Робота з літературознавчим словником. (Робота в групах) І – група: іронія, гумор. ІІ – група: пародія, сатира. ІІІ – група: сарказм, літота.
Ставлення до Гулівера: - зв’язали сонного; - підсипали снодійне в їжу; - намагалися використати для досягнення своєї мети; - заздрили його нагороді за заслуги перед країною; - ледве не засліпили; - навіть ті, хто залишилися шляхетними і вдячними, допомагаючи Гулліверові, не можуть це виявити відкрито.
«Відзеркалення» На створення роману «Мандри Лемюеля Гуллівера» Дж. Свіфта підштовхнуло обурення несправедливістю, яке панувало у тогочасній Англії. Коли сучасники письменника читали про країну ліліпутів, вони добре розуміли, що все це про їхню Англію.
Завдання: Знайдіть факти і доведіть, що Свіфт засобами сатири хотів показати, що Ліліпутія — це Англія.
“Рольова гра” І – група: “Вживання в емоційний стан героя”. ІІ – група: ”Указ Гуллівера”. ІІІ – група: ”Подяка Гулліверу”.
Не так просто ходити по місту, Побачивши людину в повний ріст, Де велетні опускають голову, Там ліліпути піднімають ніс ( Ф. Кривін)
«Лікар, збираючись написати висновок про смерть Свіфта, поклав перед собою чистий аркуш паперу. . . і раптом побачив, що крізь чистий аркуш почав проступати силует маленького кораблика з вітрилами. Музика лунала все голосніше й голосніше. Кораблик виплив з-за обрію і став збільшуватися, наближаючись до берега. На березі на нього чекав лікар Гуллівер, такий, яким ми його звикли бачити на ілюстраціях відомої книги: камзол, капелюх, білі панчохи, дорожній саквояж. Гуллівер скинув черевики, камзол і з розбігу кинувся в море. Гуллівер підплив до корабля, йому скинули зверху мотузяний трап, він почав з усіх сил карабкатися вгору. Через мить мокрий, втомлений, але щасливий, він стояв уже оточений матросами. . . »
Домашнє завдання Уявна розмова з Гуллівером: «Я вірю в тебе Гуллівере!»
Сатира в повести.Ppt