Ukraina i Unia Europejska Троцько.pptx
- Количество слайдов: 16
Ukraina i Unia Europejska Razem czy osobno? Троцько Катерина Kateryna Trotsko 5706 kwiecień 2013
Ukraińskie problemy identyfikacyjne Uświadomienie sobie przez Ukrainę, że jest częścią nowoczesnej Europy oraz częścią procesów integracyjnych, wiąże się z osiągnięciem sukcesu w drodze do UE. Zasadą samoidentyfikacji Ukrainy jest fenomen dwóch orientacji – zachodniej i północno-wschodniej. Wyjątkowość tego stanowiska podkreślają szczególne i trwałe cechy społeczeństwa(pasywność społeczna, orientacja na powstrzymywanie, patriarchalizm, ignorowanie norm prawnych, niekontrolowane ambicje, istnienie w strukturach władzy różnych ideologii, roszczeniowość itp. ). Ze względu na ulokowanie geopolityczne i ekonomiczne, Ukraina jest całkowicie państwem europejskim.
Wymogi ze strony UE • Członkiem unii europejskiej może zostać tylko wolne, niepodległe, suwerenne, demokratyczne państwo europejskie o rozwiniętej gospodarce rynkowej, zdolnej do konkurowania na jednolitym, wspólnym rynku wewnętrznym. Wymogi te zostały spisane przez przywódców ówczesnej dwunastki podczas szczytu rady europejskiej w kopenhadze z 1993 roku i znane są dzisiaj jako kryteria kopenhaskie. Ponadto w madrycie w 1995 rada europejska nakazała zaakceptować w pełni i bez zastrzeżeń acquis communautaire oraz posiadać sprawnie działającą administrację i sądownictwo zdolne wyegzekwować unijne i wspólnotowe akty prawne (kryteria madryckie).
_Bruksela_ 25. 02. 2013
Argumenty zwolenników wstępu Ukrainy do UE: Członkostwo w ONZ, członkostwo w Radzie Europy, członkostwo w OBWE, członkostwo w WTO, położenie na kontynencie europejskim, silny związek i utożsamianie się z kulturą europejską, aspiracje proatlantyckie.
Argumenty przeciwników niestabilność polityczna, częste zmiany rządów i rozwiązywanie parlamentu, i brak reform gospodarczych i politycznych, aresztowanie Julii Tymoszenko i osadzenie jej w kolonii karnej, niestabilność w kierunku proeuroatlantyckim, silne tendencje prorosyjskie (propagowanie eurazjatyzmu, a co za tym idzie antyeuropeizmu) na wschodzie kraju, słaba gospodarka, prawdopodobnie wytrzymałaby konkurencji wolnego jednolitego rynku, bardzo długie negocjacje w sprawie stowarzyszenia, tendencje separatystyczne na Krymie, 133. miejsce we wskaźniku wolności gospodarczej[181], gloryfikacja armii OUN i UPA w zachodniej Ukrainie.
Negocjacje W marcu 2007 rozpoczęto negocjacje w sprawie szerszego porozumienia UE-Ukraina podobnego do układów stowarzyszeniowych. Współpraca UE-Ukraina dotyczy m. in. stworzenia wspólnej przestrzeni powietrznej, opracowania i realizacji strategii transportowej, która przyczyni się do rozwoju korytarzy transportowych. W październiku 2010 Rada Najwyższa Ukrainy odrzuciła pomysł złożenia wniosku w sprawie członkostwa w Unii Eurpejskiej. Prezydent Wiktor Janukowycz opublikował w sierpniu 2011 w jednym z pism artykuł, w którym napisał, że Ukraina wejdzie do Unii za "jakieś 10 lat". Pozostałe państwa popierające członkostwo: Szwecja, Dania, Finlandia, Litwa, Łotwa, Esto nia, Austria, Portugalia.
Główny zwolennik: Polska.
16 października 1998 r. odbył się pierwszy szczyt UE-Ukraina. Zadeklarowano na nim strategiczne partnerstwo i zbieżność dążeń, interesów i wyznawanych wartości. 11 grudnia 1999 r. Unia przyjęła wspólną strategię wobec Ukrainy, podkreślając, że dostrzega znaczenie powstania jej jako demokratycznego państwa i przywiązuje dużą wagę do jej proeuropejskiej orientacji. Strategia została przewidziana na 4 lata z możliwością dalszego jej przedłużenia. Określiła ona strategiczne cele, jakie UE stawia sobie wobec Ukrainy: wsparcie demokracji i wolnego rynku umacnianie bezpieczeństwa i stabilności w Europie i na świecie współpraca polityczna, w szczególności dotycząca zbliżania Ukrainy do Unii współpraca w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych współpraca gospodarcza współpraca kulturalna
Do realizacji wspólnej strategii postanowiono zaprosić także państwa kandydujące wówczas do Unii (m. in. Polskę). Zadeklarowano możliwość udziału Ukrainy w misjach petersberskich i pomaganie jej w zintegrowaniu się z europejską gospodarką. Omówiono również kwestie związane z ochroną środowiska, energetyką i bezpieczeństwem jądrowym. We wrześniu 2001 r. i w lipcu 2002 r. na spotkaniach na szczycie przywódcy UE apelowali do Ukrainy o przestrzeganie zasad demokracji, o których łamanie opozycja oskarżała Leonida Kuczmę. Uzgodniono, że Unia będzie w tym celu wspomagać Ukrainę w działaniach w zakresie wymiaru sprawiedliwości i respektowania wolności. Na drugim z tych spotkań wspólnie potwierdzono, że Ukraina powinna przystosować swój system prawny i standardy do unijnych, w zamian za co UE wprowadzi ułatwienia dla swoich i ukraińskich obywateli przy przekraczaniu wspólnej granicy.
Україна така на світі єдина! Ukrai na (ukr. Україна [ukrɑˈjinɑ]) — państwo we Wschodniej Europie. Ludność, po sumach spisu 2001 roku, tworzyły bardziej wiele 48, 4 milionów człowiek, po danych służby państwowej statystyki Ukrainy na 1 stycznia 2013 roku — 45 547 800 człowiek terytorium — 603 549 km² Stolica — Kijów. Język państwowy — ukraiński. Unitarne państwo, prezydencko-parlamentarna republika. W marcu 2010 roku stanowisko prezydenta zatrudnił Wiktor Janukowycz, premiera — Mykola Azarow. Dzieli się na 27 administracyjno-terytorialnych jednostek, 24 z których stają się dziedzinami, 1 — autonomiczną republiką i 2 stanowią miasta państwowego podporządkowywania (Kijów, Sewastopol). Na południe obmywa się Czornym i Azowskim morzami. Ma lądową granicę z Rosją, Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią i Mołdawią.
Gospodarka - Drugi co do wielkości kraj na europejskim kontynencie po Rosji i największy kraj, którego terytorium znajduje się w całości w Europie. Ukraina jest krajem przemysłowo-rolniczym. Jest jednym z czołowych eksporterów niektórych produktów rolnych i środków spożywczych, w tym ropy naftowej. Krajowa gospodarka kraju obejmuje takie branże jak ciężka industria, hutnictwo żelaza i metali kolorowych, przemysł stoczniowy, motoryzacyjny, lotniczy, produkowanie wyposażenia dla elektrowni, ropy i gazu oraz przemysłu chemicznego. Ukraina jest silnym producentem energii elektrycznej. Produkcja rakiet, satelitów i wyposażenia eksploracji kosmosu. Ukraina jest głównym producentem broni - czołgi, samoloty wojskowe, transportu, anti-aircraft systemów rakietowych, urządzenia optyczne.
Serwis prasowy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza 16/04/2013 17: 43 Wiktor Janukowycz: Ukraina chce podpisać umowę o stowarzyszeniu z UE podczas unijnego szczytu z "Partnerstwa Wschodniego" Ukraina planuje w tym roku podpisać umowę o stowarzyszeniu i strefy wolnego handlu z Unią Europejską. Tak stwierdził prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas spotkania z dziennikarzami. "W tym roku mamy ambitny cel - do podpisania w listopadzie tegorocznego szczytu w Wilnie umowy o stowarzyszeniu i strefie wolnego handlu" - powiedział. Prezydent powiedział, że „europejski proces integracji Ukrainy z UE - to przede wszystkim modernizacja kraju, przestrzeganie standardów demokratycznych. Proces harmonizacji ustawodawstwa krajowego do norm europejskich nadal trwa” "Istnieje wiele różnych kwestii, takich jak harmonizacja prawa, nasze zobowiązania wobec Rady Europy i nasze plany wspólne. . . Wszystkie te pytania są w stanie omówienia. Subiektywne przyczyny mogą obejmować przerwę w parlamencie "- powiedział.
Pryszłość Ukrainy
Ukraina i Unia Europejska Троцько.pptx