Скачать презентацию Участь прокурора у судовому розгляді кримінального провадження про Скачать презентацию Участь прокурора у судовому розгляді кримінального провадження про

Хруслова_звiльнення.ppt

  • Количество слайдов: 14

Участь прокурора у судовому розгляді кримінального провадження про звільнення осіб від кримінальної відповідальності 1. Участь прокурора у судовому розгляді кримінального провадження про звільнення осіб від кримінальної відповідальності 1. 2. 3. Поняття та підстави звільнення від кримінальної відповідальності, характеристика правових норм. Процесуальний порядок звільнення осіб від кримінальної відповідальності та роль прокурора у вирішенні цих кримінальних проваджень. Проблемні питання інституту звільнення осіб від кримінальної відповідальності та шляхи їх вирішення.

Звільнення від кримінальної відповідальності – це відмова держави від засудження (у формі винесення обвинувального Звільнення від кримінальної відповідальності – це відмова держави від засудження (у формі винесення обвинувального вироку) винної у вчиненні злочину особи, якщо остання дає на це згоду, при наявності передбачених законом підстав і умов та у випадках, визначених законом. Види звільнення від кримінальної відповідальності: - в загальному порядку (розділ IX та ст. 97, 106, розділу XV); - в особливому порядку (за статтями особливої частини КК). Характеристика норм Кримінального кодексу, що передбачають звільнення від кримінальної відповідальності: - умовні і безумовні; - дискреційні (необов'язкові, факультативні, альтернативні) і імперативні (обов'язкові).

Загальні підстави: - посткримінальна поведінка особи (щире каяття, активне сприяння у розкритті злочину, повне Загальні підстави: - посткримінальна поведінка особи (щире каяття, активне сприяння у розкритті злочину, повне відшкодування шкоди); - настання певних умов (сплив строків давності, прийняття закону про амністію, зміна обстановки). Спеціальні підстави для звільнення: - особа вперше вчинила злочин (раніше не судима; судима, але судимість втратила правове значення; за 2 і більше злочинів, якщо вони складають ідеальну сукупність; раніше звільнялась від кримінальної відповідальності); - нетяжкі, середньої тяжкості (ст. 47, 48 КК України), необережні середньої тяжкості злочини (ст. 45, 46, 97 КК України) за Загальною частиною цього Кодексу; - дієве каяття, відшкодування шкоди або загладжування вини, примирення з потерпілим, наявність клопотання колективу про взяття на поруки, закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, зміна обстановки, амністія, можливість виправлення неповнолітнього без застосування покарання за Загальною частиною КК України; - добровільність (звернення до компетентних органів про вчинення злочину, добровільна відмова від продовження злочинної діяльності, здача зброї, бойових припасів або вибухових речовин, звернення до лікувальних закладів та розпочаток лікування від наркоманії, добровільний вихід з незаконно створених військових або збройних формувань тощо) та інші, передбачені Особливою частиною КК України.

Роль прокурора у вирішенні питання щодо направлення в суд клопотання про звільнення особи від Роль прокурора у вирішенні питання щодо направлення в суд клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності При наявності підстав: 1. Підозрюваному роз'яснюється право на звільнення від кримінальної відповідальності, а саме: - суть підозри; - підстави можливого звільнення від кримінальної відповідальності; - право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.

2. Отримання письмової згоди від підозрюваного на таке звільнення. 3. Без проведення досудового розслідування 2. Отримання письмової згоди від підозрюваного на таке звільнення. 3. Без проведення досудового розслідування у повному обсязі складається клопотання до суду про звільнення особи від кримінальної відповідальності. 4. Перед направленням клопотання до суду ознайомлює з ним потерпілого та з'ясовує його думку щодо можливості такого звільнення.

Реквізити клопотання прокурора про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності 1. 2. 3. 4. Найменування Реквізити клопотання прокурора про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності 1. 2. 3. 4. Найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер. Анкетні відомості підозрюваного (ПІБ, дата і місце народження, місце проживання, громадянство). Анкетні дані прокурора (ПІБ, посада). Фактичні обставини кримінального правопорушення, його правова кваліфікація, формулювання підозри.

5. Розмір завданої кримінальним правопорушенням шкоди та відомості про її відшкодування. 6. Докази, які 5. Розмір завданої кримінальним правопорушенням шкоди та відомості про її відшкодування. 6. Докази, які підтверджують вчинення особою правопорушення. 7. Обставини та правова підстава звільнення від кримінальної відповідальності. 8. Відомості про ознайомлення з клопотанням потерпілого та його думка з цього приводу. 9. Дата та місце складання. 10. Приєднання письмової згоди особи на звільнення.

Особливості розгляду клопотання прокурора про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності 1. Здійснюється судом у Особливості розгляду клопотання прокурора про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності 1. Здійснюється судом у підготовчому судовому засіданні у строк до 5 днів з дня надходження. 2. Присутність сторін та потерпілого обов’язкова. 3. Суд зобов'язаний з'ясувати думку потерпілого про можливість звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності.

4. При наявності законних підстав суд ухвалою закриває кримінальне провадження і звільняє особу від 4. При наявності законних підстав суд ухвалою закриває кримінальне провадження і звільняє особу від кримінальної відповідальності. 5. У разі необґрунтованості клопотання суд ухвалою відмовляє у його задоволенні та повертає клопотання прокурору для здійснення кримінального провадження в загальному порядку (апеляційному оскарженню не підлягає). 6. Ухвала суду про закриття провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Порядок звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності 1. 2. 3. Під час розгляду кримінального провадження, Порядок звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності 1. 2. 3. Під час розгляду кримінального провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом. При наявності клопотання сторони про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності суд невідкладно розглядає таке клопотання. Встановивши підстави для звільнення, суд ухвалою закриває провадження і звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

4. У разі необґрунтованості клопотання ухвалою відмовляє у його задоволенні продовжує судове провадження в 4. У разі необґрунтованості клопотання ухвалою відмовляє у його задоволенні продовжує судове провадження в загальному порядку (в апеляційному порядку ухвала не оскаржується). 5. Ухвала суду про закриття кримінального провадження і звільнення від кримінальної відповідальності може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Відновлення провадження при відмові від поручительства Підстава: рішення загальних зборів відповідного колективу про відмову Відновлення провадження при відмові від поручительства Підстава: рішення загальних зборів відповідного колективу про відмову від поручительства з причин: - особа не виправдовує довіру колективу; - ухиляється від заходів виховного характеру; - порушує громадський порядок. Термін: протягом року з дня передачі на поруки.

Порядок: - відмова від поручительства направляється до суду, який звільнив особу від кримінальної відповідальності; Порядок: - відмова від поручительства направляється до суду, який звільнив особу від кримінальної відповідальності; - при порушенні умов передачі на поруки суд своєю ухвалою скасовує ухвалу про закриття кримінального провадження і направляє матеріали для закінчення судового розслідування (якщо рішення приймалося за клопотанням прокурора) або здійснює судове провадження в загальному порядку (якщо провадження закривалося під час судового розгляду з обвинувальним актом прокурора).

Література: 1. Конституція України. 2. Кримінальний Кодекс України. 3. Кримінально-процесуальний кодекс України. 4. Наказ Література: 1. Конституція України. 2. Кримінальний Кодекс України. 3. Кримінально-процесуальний кодекс України. 4. Наказ Генерального прокурора України № 5 від 19. 05 „Про організацію участі прокурорів у судовому розгляді кримінальних справ та підтримання державного обвинувачення". 5. Постанова Пленуму Верховного Суду України від 23. 12. 05 „Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності". 6. Баулін Ю. В. Звільнення від кримінальної відповідальності. Київ, Атіка, 2004. 7. Маляренко В. М. Про закриття кримінальних справ (окремі аспекти). Відомості Верховного Суду України, № 3, 2004. 8. “Підтримання прокурором державного обвинувачення” навч. посібник за заг. редакцією Г. П. Середи. Видавництво Юридична думка 2010 р. . 9. Хруслова Л. А. „Закриття кримінальних справ (деякі теоретичні та практичні питання)". Прокуратура. Людина. Держава. № 1, 2004, с. 50 -54. 10. Хруслова Л. А. “Участь прокурора у судовому розгляді справ про звільнення осіб від кримінальної відповідальності”. 11. Каліта В. А. , Хруслова Л. А. “Методичні рекомендації про участь державних обвинувачів у розгляді судами питань звільнення осіб від кримінальної відповідальності та закриття кримінальних справ за нереабілітуючими підставами”. ГПУ, НАПУ, 2011 р. 12. Хруслова Л. А. , Застосування кримінального законодавства про звільнення від кримінальної відповідальності. Вісник прокуратури № 6, 2007 р.