Творчість Адама Міцкевича – апогей польського романтизму. Перебування
Творчість Адама Міцкевича – апогей польського романтизму. Перебування в Росії і Україні, відбиття вражень в його поезії (цикл «Кримські сонети»)
Кожна епоха породжує свого героя. Корейське прислів’я Людина є таїна. Її треба розгадати, і якщо будеш її розгадувати все життя, не кажи, що згаяв час; я займаюся цією таїною, бо ж хочу бути людиною. Ф. Достоєвський
Ситуація в Польщі першої половини ХІХ ст.
У 1813 році, переслідуючи відступавші війська Наполеона, російська армія захопила майже все Велике герцогство Варшавське. Таким чином, створена Наполеоном держава, опинилася фактично в руках Росії і тому переживала тяжкі часи. Герб Прапор
Такий вигляд мало Царство Польське у 1813 році
Столиця Варшава Мова польська, російська, білоруська Релігія Християнство Площа 127 тис. км² (1816) Населення 2,7 млн. чол. (1816) Форма правління Самодержавство Династія Романови Цар - 1815—1825 Олександр I 1825—1855 Микола I
В 1830—1831 роках відбулося повстання, яке сприяло великим змінам. Значну кількість політично активних поляків було вислано із Царства Польського і розселено в губерніях Російської імперії. Серед них був і Адам Міцкевич.
З ім'ям Адама Міцкевича пов'язане й остаточне утвердження романтизму в польській літературі. Офіційною датою початку польського романтизму вважають 1822 р., знаменний тим, що цього року вийшла з друку збірка романтичних віршів поета під назвою «Балади і романси».
Специфічною ознакою польської романтичної поезії став її внутрішній поділ на окремі поетичні школи: «литовську», «українську», «кавказьку», «східну». Відмінність між окремими школами полягала в основному в їх різній тематичній спрямованості («українська» школа культивувала українську тематику, «кавказька» — кавказьку тощо). Поета відносили до тієї чи іншої школи або за його походженням (наприклад, «литовське» походження було в Міцкевича), або за місцем проживання. .
Найвизначнішу роль у становленні художніх принципів польського романтизму відіграла саме «українська» поетична школа. Інтерес до України з боку польських романтиків був зумовлений, по-перше, тим, що Україна асоціювалася з певною екзотикою; до того ж, трагічні та бурхливі події української історії перетиналися з польською історією, і це давало змогу при їх зображенні акцентувати польську тему. По-друге, Україна була дуже багатою на фольклор. Споріднений з польським і загальнослов'янським, він зберігся в Україні набагато краще через те, що православна церква, на відміну від католицької, суворо його не переслідувала.
Яскравою особливістю польського романтизму є його тісний зв'язок з національно-визвольною боротьбою поляків. Найвизначніші твори польського романтизму були написані не в Польщі, а в еміграції і присвячувалися патріотичній темі звільнення поляків від національного і політичного гніту. Найвідоміші представники польського романтизму — Адам Міцкевич, Юліуш Словацький, Зигмунт Красінський, Ципріян Норвід.
Досить довгий час у Польщі продовжували виникати один за одним визвольні повстання, але вони жорстоко придушувалися царським урядом.
Революція 1848 року дуже схвилювала поляків: вони підняли чергове повстання. Міцкевич зібрав польський легіон, котрий брав участь у революційному русі.
І знову поразка… Царський уряд продовжував ділити Польщу на окремі герцогства.
Слід зазначити, що аж у 1815 році Польща у складі Росії отримала свою конституцію, яка дозволяла їй обирати сейм, свій уряд і мати власну армію.
Літературна творчість Адама Міцкевича 1817 Поема «Мешко, князь Новогрудка» 1819 Поема «Картопля» 1820 Повість «Анеля», трагедія «Демосфен», «Ода до молодості» 1822 Збірка віршів «Балади і романси» 1823 Поема «Гражина» 1826 Цикли «Любовні сонети» і «Кримські сонети», вірш «Фаріс», балади «Воєвода» і «Три Будріса» 1828 Поема «Конрад Валленрод» 1832 Поема «Дзяди» 1831 – 1834 Епопея «Пан Тадеуш» 1835 П’єса ”Панські конфедерати” 1838 – 1839 Кілька ліричних віршів
Складання сенкану: 1 в. – «Польський романтизм”; 2 в. – “Адам Міцкевич»; 3 в. – «Кримські сонети».
Домашнє завдання Всім: скласти запитання для взаємоперевірки за матеріалом, опрацьованим на уроці. За бажанням: скласти кросворд за вивченими матерілами.
present.ppt
- Количество слайдов: 19