пацьора . тундра .pptx
- Количество слайдов: 6
Тундра на карті Світу
ТУНДРА Північне узбережжя материка займає зона тундри. На заході її південна межа проходить по полярному колу, а далі на схід зміщується далеко на південь до Гудзонової затоки. Клімат у тундрі субарктичний. Літо в тундрі коротке і прохолодне. Ґрунт не встигає відтаяти на великі глибини. Хоча дощів випадає менше, ніж у деяких пустелях, через низькі температури повітря води мало й випаровується. Тому земля перенасичена вологою. Тому в зоні багато боліт, озер, невеликих річок. За характером тундри поділяються на болотисті (вкриті очеретом), торф'янисті (вкриті ягелями), кам'янисті (вкриті лишайниками). Тому тундра – це заболочені безлісі простори. Ґрунти тундри мало родючі тундрово-глеєві. Тут нараховують кілька сотень видів рослин: вереск, болотні трави, багно. Є багато ягідних чагарників: чорниці, журавлина, морошка. Але немає справжніх дерев, а лише карликові, які ледь досягають 5 -12 см – карликова береза, полярна верба, низькоросла вільха. В умовах промерзання землі, коріння не може рости вглиб, а лише в боки. Під час сильних вітрів високі дерева не утрималися б у ґрунті. Назва запозичена з саамської мови та перекладається як «безліса долина»
Тваринний світ тундри Сокіл сапсан Основа життя тундри — лишайники. Ними харчуються травоїдні тварини: олені карибу, вівцебики, зайці, маленькі гризуни лемінги. На гризунів полюють песець, полярний вовк, полярна сова, канюк. На північному узбережжі материка зустрічається білий ведмідь. Білі ведмеді Біла, або полярна сова Вівцебик
Характер тундри і склад рослинності сильно мінливі в залежності від близькості океану, рельєфу місцевості, грунту. Лишайники, або ягель, в тундрах мають значення для оленярство. Вічна мерзлота грунту не може бути перешкодою для землеробства, так як відтавання грунту влітку на деяку глибину дає можливість вирощувати сільськогосподарські рослини з коротким періодом вегетації. Тут використовуються можливості вирощування рослин у теплицях при обігріві їх електрикою.
Населення тундри - Вони пристосувалися до природних умов. - Основні заняття: оленярство, рибальство, мисливство, народні промисли. - Значна частина населення перейшла від кочового способу життя до осілого. - Розвивається видобуток нафти, газу, кольорових металів, вугілля та інших корисних копалин. ============================= Головне заняття населення тундри - оленярство. Олень для жителя тундри - це і транспорт, і продукти харчування, і матеріал для житла, одягу, взуття. Крім того, населення займається полюванням, рибальством, видобутком корисних копалин.
пацьора . тундра .pptx