TTÜ Virumaa Kolledž Erialane Eesti keel II Tuuleeneergia Koostaja: Aleksandr Ojaliiv Rühm: RDDR 71 Kohtla-Järve 2011
Tuulegeneraator • Tuulegeneraator ehk tuugen (ehk elektrituulik ehk tuuleturbiin) on tuulik, millega tuuleeneergia muundatakse elektrienergiaks. • Tuulegeneraatoreid kasutatakse tuuleelektrijaamades. Suuri tuulegeneraatoreid paigaldatakse tuuleparkidena.
Võimsus • Laialdaselt kasutatakse tuugeneid võimsusega 1– 2 MW. Suurimate maailmas ehitatud tuugenite võimsus on veidi üle 7 MW. Tuulegeneraatorid võivad olla aga ka palju väiksema võimsusega.
Tuulepark, mis koosneb 5 MW võimsusega tuugenitest (Põhja Meri, Belgia)
Tuuleelektrijaam • Tuuleelektrijaam on tuulegeneraatored kasutav elektrijaam, mille energiaallikas on tuul. • Palju tuuleelektrijaamu üksteise läheduses moodustavad tuulepargi. • Tuuleparke rajatakse tuulisematesse paikadesse. Neiks sobivad kõrgemad künkad, samuti ava- või rannikumere madalikud. • Tuuleelektrijaamad kasutavad elektrienergia tootmisel taastuvat energiaalikat, samuti võimaldavad nad energiatootmist detsentraliseerida, sellega suurõnnetuste ohtu vähendades. Need on olnud tuuleelektrijaamade rajamisel olulisteks argumentideks.
Osa Virtsu tuulepargist
Tuulepark • Tuulepargid võivad olla väga erineva võimsusega, sõltuvalt tuulegeneraatorite arvust ja suurusest. Suurimad maismaatuulepargid asuvad Texase osariigis USAs, sealhulgas Roscoe tuulepark võimsusega 781, 5 MW. Maailmas on ehitamisel mitmeid üle 1 GW võimsusega tuuleparke.
Olemasolevad suurimad tuulepargid Eestis 1. Pakri tuulepark – koguvõimsus on 18, 4 MW ning sellega suudetakse arvestuslikult katta ligikaudu Paldiski linna elektrienergia vajadus. 2. Virtsu Tuulepark – Virtsu tuulepargi mastide kõrgus on 63 meetrit ja elektrimootori rootori diameeter koos labadega 44 meetrit. – koguvõimsus on 1, 8 MW ning sellega suudetakse arvestuslikult katta ligikaudu 500 kodumajapidamise aastase elektrienergia vajadus. 3. Sõru sadama Tuulepark 4. Viru-Nigula Tuulepark
Virtsu Tuulepark
Pakri Tuulepark
Tuulegeneraatorid • Tuuleenergia on üks taastuvaist energiaallikaist, mis koos päikeseenergiaga kombineerides moodustavad suurepärase tandemi. Tuuleenergia kinnipüüdmiseks on peamiselt kahte tüüpi tuulikuid horisontaalvõllil paiknev tiivikutega ehk klassikaline variant ja vertikaalvõlliga nn. rootortuulik.
Eestis on aasta keskmine tuulekiirus 4… 5 m/sek, valdavalt puhuvad lääne- ja kagutuuled ning kõige tuulisem kuu on detsember, saartel on tuule keskmine kiirus üle 7 m/sek
Kuue toodangu ja keskmise tuule kiiruse sõltuvus
Aitäh tähelepanu eest!