Остап Вишня.ppt
- Количество слайдов: 9
Треба любити людину. Більше, ніж самого себе. Тоді тільки ти маєш право сміятися. І тоді людина разом з тобою буде сміятися… із себе, зі своїх хиб, недоліків… Це буде той сміх, що не ображає, а виліковує, виховує, підвищує людину… О. Вишня
Твори найвеселішого українця ХХст. , якого називали «королем гумору» видавалися мільйонними тиражами. У 20 -30 рр. О. Вишня був найчитабельнішим автором. За кількістю виданих книжок поступався лише Т. Шевченкові. Лише перед війною — 140 книжок. Щоправда, на сьогоднішній день більшість із них є раритетом.
Народився Павло Михайлович Губенко 13 листопада 1889 р. На хуторі Чечва біля містечка Грунь Зіньківського повіту на Полтавщині, в багатодітній (17 дітей) селянській сім'ї. Закінчив початкову, потім двокласну школу в Зінькові, згодом продовжив навчання в Київській військово-фельдшерській школі, після закінчення якої (1907) працював фельдшером — спочатку в російській армії, а з часом — у хірургічному відділі лікарні Південно-Західної залізниці. Та, як згадував письменник, він не збирався присвятити себе медицині — тож, працюючи в лікарні, займався самоосвітою, склав екстерном екзамен у гімназію і у 1917 вступив до Київського університету (історико-філологічний факультет). Проте бурхливий розвиток подій громадянської війни все-таки змусив Павла в 1919 році залишити навчання.
• Перший надрукований твір Остапа Вишні — «Демократичні реформи Денікіна (Фелейтон. Матеріалом для конституції бути не може). » — побачив світ за підписом «Павло Грунський» у Кам'янціПодільському в газеті «Народна воля» 2 листопада 1919. • Після повернення в Київ митець був заарештований чекістами як контрреволюціонер. На щастя, в перебіг подій втрутився Василь Еллан. Блакитний і заарештований Губенко у квітні 1921 р. вийшов на волю. Письменник-рятівник також допоміг Павлові Михайловичу влаштуватися перекладачем до газети «Вісті ВУЦВК»
• Псевдонім Остап Вишня вперше з'явився 22 липня 1921 в журналі «Червоний перець» під фейлетоном «Чудака, їй-богу!» . • Коли автора питали про причину “ягідного” псевдоніма, він відповідав, що вишня і солодка, і кислувата, й саме таким він собі уявляє гумор: щоб приємно було читати, й водночас щоб нападала оскома на тих, кого покритиковано.
• 26 грудня 1933 року Павла Губенко заарештували, звинувативши у причетності до контрреволюційної групи УВО та підготовці замаху на державного діяча Постишева. Великий сміхотворець, який так щиро любив свій народ, був проголошений його ворогом й на десять років опинився за колючим дротом Ухтинського табору. • У грудні 1943 Остап Вишня був перевезений з концтабору до Бутирської тюрми в Москві й був звільнений за двадцять три дні до завершення свого терміну ув'язнення. • Як колишній політичний в'язень, Губенко перебував під пильним наглядом спецслужб до кінця свого життя. • 28 вересня 1956 не стало письменника
Приятелі
• Усмішка- симбіоз фейлетону та гуморески. Своєрідність усмішки полягала в доброзичливому гуморі, лаконізмі й дотепності, поєднанні побутових змальовок, жанрових сценок з ліричними авторськими відступами, пейзажами. Виникнення назви "усмішка" ії творець пояснював тим, що йому життя усміхається і він сам життю усміхається. Остап Вишня розвивав такі жанрові різновиди, як усмішкапародія, усмішка-жарт, усмішка-нарис, усмішкаоповідання, усмішка-реп'яшок. • Фейлетон – короткий художньо-публіцистичний жанр періодичної преси, в якому події найчастіше змальовані в сатиричному дусі. Пізніше він писав: "Хоч "фейлетон" уже й завоював у нас повне право на життя, та, на мою думку, слово «усмішка» нашіше від "фейлетону".
Творчість можна поділити на два періоди: • Перший – 1921 -33 рр (упродовж яких з-під його пера вийшли такі найпомітніші книги : “Вишневі усмішки сільські”, “Кому веселе, а кому й сумне”, “Українізуємось”, “Вишневі усмішки театральні”, “Вишневі усмішки кримські”, “Ану, хлопці, не піддавайсь”, а також гумореска “Моя автобіографія”) • вимушена перерва • Другий – 1944 - до останніх днів життя
Остап Вишня.ppt