Транспорт речовин Дослідницький практикум виконали учні 6 -А класу Кременчуцького колегіуму № 25 Ященко Єгор та Терещенко Данііл
• Завдання: показати транспорт речовин у листку • Матеріали для дослідження: • Капуста пекінська (декілька листків), барвиник харчовий зеленого і червоного кольорів • Вода (близько 200 мл) • 2 порожні банки (або інший посуд) • Фотоапарат (мобільний телефон)
Як довести, що рідина потрапляє в клітини листка? Достатньо листок пекінської капусти (або квітки білого кольору) на 1/3 частину помістити у кольоровий розчин і спостерігати! Що бачимо? Спочатку листок має однорідне світле забарвлення, та вже за одну годину помічаємо зміни!
Через три години
Поступово весь листок змінює колір, а жилки залишаються світлими, адже вони виконують транспортну функцію.
Помічаєте як змінюється колір ?
Пригадайте, як відбувається транспорт речовин?
Основу жилок складають провідні тканини ситоподібні трубки та судини.
Ситоподібні трубки (флоема) Судини (ксилеми) Пригадайте будову провідної тканини?
Ксилема Флоема По ситоподібних трубках (флоеми) з листка відтікають органічні речовини, утворені під час фотосинтезу. вуглеводи
Судини (ксилеми) забезпечують постачання клітин листка водою та неорганічними речовинами!
Процес обміну речовин у рослин здійснюється завдяки надходженню поживних речовин ( транспортуванню їх по спеціальній провідній системі). До такої системи належать ксилема (деревина) і флоема (луб). Речовини по рослині рухаються в обох напрямках: по ксилемі - з кореня в стебло йде висхідний струм води з розчиненими в ній мінеральними солями, а по флоемі – низхідний рух органічних речовин. Ксилема (судини), по якій відбувається швидкий висхідний струм, утворена мертвими, різними за величиною клітинами. Цитоплазми в них немає, стінки здерев’янілі і мають численні пори, по яких і пересуваються з клітини в клітину мінеральні речовини, розчинені у воді. Крім напівмертвої провідної тканини рослини мають іншу, клітини якої не відмирають. У зв’язку з тим, що низхідний потік більш слабкий, клітини флоеми можуть залишатися живими. Вони утворюють ситоподібні трубки. Ядер в таких клітинах немає, але вони зберігають живу цитоплазму. Ситовидні трубки залишаються живими недовго. На зміну їм постійно утворюються нові. Ця тканина проводить органічні речовини, утворені в результаті процесу фотосинтезу в зелених клітинах листка, від крони вниз, до коренів, а також, до квіток і плодів. Це - флоема (луб), яким іде низхідний потік. Швидкість руху у всіх рослин різна і досягає іноді декількох десятків метрів на годину. У однієї і тієї ж рослини різні органічні речовини можуть пересуватися з різною швидкістю. Значний вплив на швидкість пересування надають умови зовнішнього середовища, наприклад, температура. Рослини – живі організми, і основою їхньої життєдіяльності є обмін речовин.
Дякуємо за допомогу в підготовці презентації та за отримані знання вчителю біології Аллі Олександрівні !!!