Скачать презентацию Транснаціональні корпорації Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до Скачать презентацию Транснаціональні корпорації Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до

lecture_1_About_TNK.ppt

  • Количество слайдов: 25

Транснаціональні корпорації © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації” Транснаціональні корпорації © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

© Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації” © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Чому ТНК посідають важливе місце у світовій економіці? складають левову часку ВВП окремих країн Чому ТНК посідають важливе місце у світовій економіці? складають левову часку ВВП окремих країн (Nokia – 33% ВВП Фінляндії, Statoil – 50% ВВП Норвегії) виробляють 50% світового ВВП регулюють 1/3 зовнішньої торгівлі т. ч. 55% світового експорту використовують 20% зайнятого населення інвестують 90% іноземного капіталу володіють 80% патентів і ліцензій © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації” в

Що таке ТНК? ООН відносить до ТНК будь-яку компанію, що має виробничі потужності за Що таке ТНК? ООН відносить до ТНК будь-яку компанію, що має виробничі потужності за кордоном Фахівці дають більш конкретне визначення: кількість країн, в яких працює ТНК – не менше 5 кількість країн, де розміщені виробничі потужності ТНК – не менше 3 має позицію лідера на одному з ринків частка іноземних операцій в прибутках чи обсягах продажу – не менше 25% багатонаціональний склад персоналу та вищого керівництва ТНК © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

ТНК з точки зору О. Рогача Транснаціональні корпорації – національні за капіталом та контролем, ТНК з точки зору О. Рогача Транснаціональні корпорації – національні за капіталом та контролем, але міжнародні за сферою операцій. Мають зарубіжні активи, придбані на ПІІ. Хоча такі корпорації мають всесвітню мережу філій, їх материнська компанія належить капіталу однієї країни. Багатонаціональні корпорації – контролюються капіталом двох або більше країн. Характеризуються міжнародним розосередженням акціонерного капіталу. Що мотивує до утворення БНК? © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Організаційна модель ТНК Штаб-квартира компанії – знаходиться в країні базування Підконтрольні підприємства – розташовані Організаційна модель ТНК Штаб-квартира компанії – знаходиться в країні базування Підконтрольні підприємства – розташовані як на батьківщині так і за кордоном в приймаючих країнах Батьківська компанія – це компанія, яка контролює свої активи в інших країнах, шляхом володіння 10% або більше простих акцій. Зарубіжні філії – підприємства, в яких інвестор (нерезидент) володіє капітал і дає можливість мати довгостроковий економічний інтерес в управлінні. © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Види зарубіжних філій: відділення Відділення – не мають статусу самостійної юридичної особи і повністю Види зарубіжних філій: відділення Відділення – не мають статусу самостійної юридичної особи і повністю підконтрольне материнському офісу Може існувати у різних формах: Як постійне представництво та офіс іноземного інвестора Як спільне підприємство іноземного партнера та інших суб'єктів Рухоме, нерухоме майно, що перебуває у прямій власності нерезидента. © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Види зарубіжних філій: дочірня компанія Дочірня компанія – на відміну відділення є самостійною юридичною Види зарубіжних філій: дочірня компанія Дочірня компанія – на відміну відділення є самостійною юридичною особою, має власний баланс Основні особливості: Материнська ТНК контролює переважну частину її акціонерного капіталу (понад 50%) і забезпечує суттєвий вплив на діяльність дочірньої компанії. Іноземний інвестор має право призначати і звільняти більшість членів адміністративного, управлінського та наглядового органів компанії © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Види зарубіжних філій: асоційована компанія АК – самостійне підприємство, що характеризується меншою акціонерною власністю Види зарубіжних філій: асоційована компанія АК – самостійне підприємство, що характеризується меншою акціонерною власністю ТНК (від 10% до 50%) Країна базування Материнська компанія Відділення Дочірні компанії Асоційовані компанії Приймаючі країни © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Модель ТНК: функціональні зв'язки Ф 1 Ф 2 Материнська компанія Ф 3 Чим займаються Модель ТНК: функціональні зв'язки Ф 1 Ф 2 Материнська компанія Ф 3 Чим займаються материнська компанія, а чим філії? © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Середовище транснаціонального бізнесу Ключовою відміною ТНК від національних компаній є їх глибока інтеграція в Середовище транснаціонального бізнесу Ключовою відміною ТНК від національних компаній є їх глибока інтеграція в глобальне середовище. Країна базування: • Конкуренти • Клієнти • Внутрішні філії • Постачальники • Уряд Власники ТНК Банки Країна, що приймає: • Конкуренти • Клієнти • Внутрішні філії • Постачальники • Уряд ТНК стикаються зі всіма чинниками середовища (клієнти, конкуренти, уряд…), тобто відчувають вплив усієї глобальної економічної системи ТНК оперують об'єднаним пакетом ресурсів, що охоплює активи, науково -технічні знання, торговельні марки, людські ресурси, інформацію Усі філіали об'єднані загальною стратегією ведення бізнесу, які визначають рух фінансових та людських ресурсів між усіма ланками компанії © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Причини виникнення ТНК: Поглиблення міжнародного поділу праці Виникнення міжнародної вузької спеціалізації Існування обмежень на Причини виникнення ТНК: Поглиблення міжнародного поділу праці Виникнення міжнародної вузької спеціалізації Існування обмежень на шляху розвитку міжнародної торгівлі Сильна монопольна влада виробників Валютний контроль Транспортні витрати Відмінності в податковому законодавстві © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Етапи розвитку ТНК. Принцип 1: Етапи Період 1 етап Кінець ХІХ ст. Добування і Етапи розвитку ТНК. Принцип 1: Етапи Період 1 етап Кінець ХІХ ст. Добування і переробка нафти, – початок чорна і кольорова металургія Першої світової війни Картелі та синдикати 2 етап 1918 -1939 Виробництво зброї та військової техніки Трести 3 етап 1950 -1960 Атомна енергетика, електроніка, космічна галузь, машинобудування Концерни ата конгломерати 4 етап 1970 -2000 Електроніка, нафтохімія, харчова промисловість Багатогалузеві міжнародні концерни 5 етап Початок ХХІ століття Інноваційні та наукоємні галузі Стратегічні (комп’ютерні технології, альянси нанотехнології, автомобілебудування) © Андрій Гайдуцький Галузі виробництва Організаційна структура Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Етапи розвитку ТНК. Принцип 2: Основні етапи Характерні особливості І етап (ІІ пол. ХІХ Етапи розвитку ТНК. Принцип 2: Основні етапи Характерні особливості І етап (ІІ пол. ХІХ – поч. ХХ ст. ) основні суб”єкти – міжнародні картелі; основні об”єкти – слаборозвинені країни; інвестування у сировинні галузі. ІІ етап (середина ХХ ст. ) основні суб”єкти – національні корпорації; основні об”єкти – розвинуті країни; інвестування у обслуговуючі підприємства та розвиток нових технологій. ІІІ етап (кінець ХХ ст. ) основні суб”єкти – транснаціональні корпорації; основні об”єкти – країни з нижчими витратами на виробництвом та вищим попитом ніж в країні базування; інвестування у створення мереж виробництва та реалізації глобального масштабу; система централізованого управління ТНК. © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Кількість ТНК та їх філій у світі, тис. одиниць © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали Кількість ТНК та їх філій у світі, тис. одиниць © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Галузева приналежність 30 найбільших ТНК (за рівнем ринкової вартості) © Андрій Гайдуцький Fortune 500 Галузева приналежність 30 найбільших ТНК (за рівнем ринкової вартості) © Андрій Гайдуцький Fortune 500 Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Географічна приналежність 30 найбільших ТНК Fortune 500 © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу Географічна приналежність 30 найбільших ТНК Fortune 500 © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Чому ТНК? 1. ТНК – це гроші ТНК вкладають до 90% усіх прямих іноземних Чому ТНК? 1. ТНК – це гроші ТНК вкладають до 90% усіх прямих іноземних інвестицій в світі Тільки ІВМ за 6 років вклала в Індію 8 млрд. дол. США Тільки Ford за 6 років планує вкласти в економіку Мексики 9, 2 млрд. дол. США ТНК вкладає гроші не тільки у виробництво але також на проекти охорони здоров”я, освіти та соціальної інфраструктури В Україні Microsoft вкладає кошти у: підвищення якості освіти боротьба з безробіттям проведення цифрових ліній © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Чому ТНК? 2. ТНК – це люди ТНК використовують до 20% працездатного населення світу Чому ТНК? 2. ТНК – це люди ТНК використовують до 20% працездатного населення світу Тільки в Індії ТНК створили 7 млн. додаткових робочих місць В Україні Соса-СоІа створила понад 1000 роб. місць. Крім того, в ТНК – це люди з гарною заробітною платою В ТНК зарплати в 1, 5 -2 рази вищі ніж у місцевих компаніях (The Uppsala University) В ТНК – це люди з високою мотивацією Наприклад, в Україні Mary Kay щороку дарує кращому дилеру новий МВ С-класу, помальований у фірмові кольори © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Чому ТНК? 3. ТНК – це нові стандарти Наприклад, Mc. Donald”s у 120 країнах Чому ТНК? 3. ТНК – це нові стандарти Наприклад, Mc. Donald”s у 120 країнах ведення бізнесу диктує стандарти обслуговування в фаст-фудах, а Coca-Cola першою розробила механізм маркетингових акцій з призами в обмін на кришки та етикетки. Чому ТНК: Тому що тільки у ТНК є можливість проаналізувати усі вимоги в різних країнах і сформулювати власні бізнеспроцеси таким чином, щоб вони були однакові в будь-якій країні і, разом з тим, відповідали локальним стандартам © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Чому ТНК? 4. ТНК – це новий бізнес Наприклад в Україні, Соса-СоІа реанімувала радянські Чому ТНК? 4. ТНК – це новий бізнес Наприклад в Україні, Соса-СоІа реанімувала радянські автомати з газованою водою і встановила холодильні установки а Nestle поширила вендінговий бізнес – встановила автомати з розливу кави, чаю і капучіно Microsoft-Україна своїм партнерам надає власні бази даних клієнтів, що розширює їх економічні можливості. © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Чому ТНК? 5. ТНК – це історичні рішення Наприклад, Бельгійсько-Нідерландська група Fortis була одним Чому ТНК? 5. ТНК – це історичні рішення Наприклад, Бельгійсько-Нідерландська група Fortis була одним з основних корпоративних лоббістів введення єдиної європейської валюти Fortis володіє близько 100 фінансовобанківських і страхових компаній в ЄС і Північній Америці – різні валюти доволі гальмують і ускладнюють фінансові розрахунки в межах корпорації © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Основні теорії і концепції ТНК Група ІІ Теорії, що показують закономірність етапів, які проходили Основні теорії і концепції ТНК Група ІІ Теорії, що показують закономірність етапів, які проходили ТНК і приймаючі країни протягом економічної еволюції Теорії, що концентрують увагу на різних групах чинників, які є мотивацією транснаціоналізації © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Теорії ТНК (Група 1): Теорія життєвого циклу продукту (Р. Вернон) – теорія чітко показує Теорії ТНК (Група 1): Теорія життєвого циклу продукту (Р. Вернон) – теорія чітко показує еволюційний шлях пошуку ТНК максимального прибутку Теорія наганяючого циклу і парадигма “летючих гусей” (К. Акамацу) – проходить у три фази: імпорт власне виробництво експорт Теорія олігополістичного захисту (Ніккербоккер) – пояснює розвиток транснаціоналізації як змагання за лідерами серед існуючих ТНК Теорія шляхів інвестиційного розвитку (Дж. Даннінг і Нарулла) – передбачає, що розвиток країни проходить через 5 етапів, класифікаційними ознаками яких є готовність приймати та експортувати іноземний капітал, а базою аналізу слугує електична теорія та OLI-переваги © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”

Теорії ТНК (Група 2): Технологічна концепція (Дж. Гелбрейта) – ТНК розвиває власні іноземні підрозділи Теорії ТНК (Група 2): Технологічна концепція (Дж. Гелбрейта) – ТНК розвиває власні іноземні підрозділи з метою здійснення обслуговування за кордоном власної технічної продукції та розширення збуту за рахунок організації гарантійного обслуговування і промоушн-кампаній. Теорія монополістичних переваг (С. Хаймер і Ч. Кіндлебергер) – в умовах монополізації товарного ринку компанія намагається використовувати особливий вид конкуренції, виділяючи власний товар в окрему групу шляхом використання реклами та інших заходів просування його на ринок. Теорія Хекшера-Оліна – пояснює ефективність переміщення чинників виробництва з одної країни в іншу. Теорія інтерналізації (Бакклі і Кассон) – доводить, що основною конкурентною перевагою ТНК є цілісна структура при якій розроблені в корпорації ноу-хау не є доступними конкурентам. Електична теорія (Дж. Даннінг) – ставила за мету об”єднання окремих найкращих елементів з попередніх концепцій і при цьому визначає три складові транснаціоналізації (OLI): власні конкурентні переваги, місцеві переваги і рівень інтернаціоналізації. © Андрій Гайдуцький Лекційні матеріали до курсу “Транснаціональні корпорації”