c806a7bb4f4f5246339457a6d3b182f3.ppt
- Количество слайдов: 15
Tова е моят бизнес изготвил Димитринка Ганчева X СОУ “Йордан Йовков” гр. Сливен E-mail: dima_nikolova@abv. bg
Десето СОУ „Йордан Йовков”- Сливен работи по предприемаческите програми на Джуниър Ачийвмънт България Предприемачите не се раждат, те се създават! ♦Учене чрез практика ♦Учене през целия живот ♦Взаимодействие между бизнеса и образованието
n Какво представлява бизнесът? Бизнесът е дейност, която се основава на взаимната изгода. Хората насочват усилията си в онези дейности, които могат да извършват най-добре. След това разменят създаденото от тях срещу пари, с които пък могат да си набавят нужните им стоки и услуги. Такава организация е много по-ефективна, отколкото ако всеки човек произвежда сам всичко, от което се нуждае.
Из историята на бизнеса ● В древността бизнесът се е реализирал чрез натурална размяна. ● По- късно като пари започнали да се употребяват монети, направени от злато, сребро и мед. ● Книжните пари се появили за първи път в Китай около 650 г. ● В наши дни много търговски операции се осъществяват чрез банковата система, без парите да минават от ръка на ръка.
Търговия, услуги или производство? В резултат на всяка бизнес дейност или се произвеждат някакви стоки, или се предлагат някакви услуги, или пък се препродават стоки и услуги с цел печалба. Последното се нарича търговия. Някои видове бизнес включват и трите дейности.
Печалба Разликата между цената, по която се предлагат стоките и услугите, както и разходите за производство или доставката им.
Успешният предприемач притежава четири отличителни черти: Да удовлетворява някаква потребност. q Да познава клиента и продукта си. q Да проявява творчество и новаторство. q Да вярва в себе си. q
Достатъчно ли е да търсим отговора само на един въпрос – какви са желанията на клиента? • Колко често трябва да търсим информация? • Колко дълбоко трябва да познаваме клиентите си? • Какво точно трябва да знаем и каква информация не ни е нужна?
Животът в съвременното общество е немислим без ежедневния контакт с различни видове бизнес. l Ние проследяваме процесите на управление на успешния бизнес. l Научаваме и любопитни факти за някои от големите успехи на известни хора от света на бизнеса.
Историята на няколко успеха Видал Сасон е роден в един от най-бедните райони на лондонския Ийст енд. На 14 г. получава работа във фризьорски салон и за да усвои професията, плаща на местните бездомници, за да му позволят да подстригва косите им. Постепенно Видал се издига и става мениджър на фризьорски салон. През 1959 г. той предизвиква истинска революция в модата като създава нова прическа. Тя се нарича „формата”. Видал създава и представя козметична серия за коса, която носи неговото име. Тя се появява на всички световни пазари и през 1983 г. продажбите надхвърлят 110 000 долара. Основава училища по фризьорство, обучили над един милион специалисти.
Историята на няколко успеха През 1963 г. Бернард и Лаура Ашли започват свой бизнес като щампират шалчета и малки покривки. Вдъхновена от природата Лаура проектира две рокли, които можели да се произвеждат масово на ниски цени. Продажбите на рокли били изключително успешни, но повечето от клиентите с поголеми поръчки искали да купуват на кредит с по-дълъг срок. Затова Лаура и Бернард решават да продават без посредници и отварят магазин в Лондон. В началото той няма успех. Тогава на Бернард му хрумва да рекламира роклите в метрото, където раздава листовки с адреса на магазина. Напливът в магазина е толкова голям, че скоро финансовото състояние се стабилизира. Откриват се фабрики в Холандия, Ирландия, САЩ и магазини в Лондон, Париж и Ню Джърси. Днес магазините в тази верига надхвърлят 200. Лаура Ашли
Историята на няколко успеха “НЕ ПИТАЙТЕ ЗА ЦЕНАТА, ВСИЧКО СТРУВА САМО ЕДНО ПЕНИ!” Маркс и Спенсър
"НЯКОЙ ВЕДНЪЖ ОТБЕЛЯЗА, ЧЕ БИЗНЕСЪТ НЕ Е САМО НАЧИН ЗА ПРАВЕНЕ НА ПАРИ, А И НАЧИН ДА ОТКРИЕШ СЕБЕ СИ. "
Сертификат за участие и добро представяне получи всеки участник от СИП “Това е моят бизнес”
X СОУ “Йордан Йовков”- Сливен Ученици от VI клас юни 2012 г.
c806a7bb4f4f5246339457a6d3b182f3.ppt