Тканини та органи рослин
Тканина – це сукупність клітин, подібних за будовою, функціями та спільним походженням. У рослин зустрічаються такі тканини: - твірні; - покривні; - основні; - провідні; - механічні.
Назву “тканина” було запропоновано у 1671 р. англійським вченим Неємієм Грю.
З тканин утворюються органи рослин. Наприклад, стебло складається з усіх названих тканин; листок має покривну тканину, основну фотосинтезуючу та провідну тканини.
Твірні тканини складаються з молодих клітин, щільно притиснутих одна до одної, які здатні до постійного поділу. Ці клітини дрібні, мають тонкі стінки й великі ядра, чим і забезпечується їхній постійний і швидкий поділ.
Твірні тканини розташовуються на верхівках кореня та пагона або всередині цих органів. Завдяки їм пагони ростуть у висоту, а корені у глибину. Вони дають початок усім іншим тканинам.
Покривні тканини розташовані на поверхні рослин. Вони відмежовують рослину від навколишнього середовища та виконують захисні функції.
Покривні тканини утворені щільно зімкнутими клітинами, які часто бувають мертвими. Зверху клітини можуть бути вкриті жироподібними або воскоподібними шарами речовин.
Продихи – це особлива складова частина покривних тканин, через які здійснюється газообмін між рослиною та навколишнім середовищем. Продих складається з двох клітин бобоподібної форми та продихової щілини між ними.
Основні тканини є переважаючими в рослинах. До них належать: - хлорофілоносна або фотосинтезуюча, що знаходиться у листках і зелених молодих стеблах; - запасаюча – у серцевині; - водоносна – у кактусах.
Міжклітинники – це спеціальні повітряні порожнини, які знаходяться в основних тканинах.
Механічна тканина – особливий вид основної, що надає рослині пружності і міцності, тобто є для рослин опорою.
Провідні тканини – це тканини, по яких переміщаються розчинені поживні речовини. Вони здійснюють зв’язок між підземною та надземною частинами рослин.
Провідні тканини поділяються на два види: - ксилема – судини, по яких рухається вода з розчиненими в ній речовинами від коренів до листків; - флоема – ситоподібні трубочки, по яких рухаються органічні речовини, що утворюються в листках під час фотосинтезу.
Висновки: - рослини мають тканинну будову; - будова, функції та різноманітність тканин зумовлені пристосуванням рослин до життя на суходолі та умов довкілля.
Органи рослин Всі рослини планети: однорічні, багаторічні, низькорослі, високі, трав’янисті, дерев’янисті складаються із складових частин – органів. Орган – це частина організму, що має певну будову, займає певне місце і положення в організмі та виконує відповідні функції.
- Чим відрізняються органи рослин? Одні і ті ж органи у різних рослин відрізняються: за розмірами та формою; за тривалістю життя; за кольором квітів та плодів; за пристосуваннями до умов існування; за значенням у природі та житті людини.
Класифікація органів рослин Усі органи вищих рослин поділяють на: Вегетативні Репродуктивні
Вегетативні органи Вегетативними органами рослин є корінь та пагін. Вони забезпечують ріст рослини, її живлення, дихання, фотосинтез, транспорт речовин по рослині, утримання на певному місці, пристосування до умов існування. Вегетативні органи виконують основні життєві функції.
Вегетативні органи Пагін – надземний осьовий орган. Його складають: - стебло; - листки; - бруньки. Корінь - це підземний осьовий орган.
Чим корінь відрізняється від пагона. Вегетативні органи опанували два різних середовища. Корінь пристосувався до життя у грунті, а пагін у повітрі. Ці органи ростуть протилежно один від одного: корінь у глибину, а пагін у висоту. Всі корені рослини формують кореневу систему. Пагін має листостеблову будову і може бути трав’янистим або дерев’янистим.
Цікаво знати, що … У жита площа кореневої системи становить близько 640 кв. м, що у 130 разів більше, ніж площа пагона. У гарбуза загальна довжина коренів складає близько 25 км, так як щодня наростає близько 300 м. Середня швидкість росту стебла, навіть, за сприятливих умов досягає близько 0, 005 мм за хвилину. Якщо площа листків одного дерева 1600 кв. м, то воно може забезпечити киснем 60 -65 чоловік.
Репродуктивні органи – це органи, які виконують функцію формування зачатків нового покоління, захисту зачатків рослин та розселення рослин на планеті. До них належать: квітки; плоди; насіння.
Значення репродуктивних органів Репродуктивні органи необхідні для того, щоб сформувати зачатки майбутньої рослини, захистити їх від несприятливих умов довкілля та забезпечити їхнє розселення. Отже, репродуктивні органи забезпечують існування виду на планеті, його розселення на різноманітні території та продовження в наступних поколіннях.
Як утворюються органи рослин. Якщо посадити або посіяти рослину, то спочатку виростають вегетативні органи, а вже потім репродуктивні. Спочатку набирає сили молодий корінець, якому необхідно заглибитись, закріпитись та поглинати воду із розчиненими в ній поживними речовинами. За коренем починає рости пагін, який розгалуджується і формує надземну частину рослини.
Як утворюються органи рослин. Корінь і пагін ростуть, розвиваються, накопичують поживні речовини. Після того, як вегетативні органи повністю сформуються, тільки тоді починають розвиватися репродуктивні органи, тобто спочатку квіти, а на їхньому місці після відцвітання сформуються плоди із насінням. Вегетативні органи ростуть протягом усього життя, а репродуктивні утворюються лише на короткий проміжок часу.
Дякую за увагу! Виконала Учениця 6 -Б класу Прищ Тетяна