Типи та маркування діодів Виконав учень групи № 3: Дашко Ярослав
Діод — електронний прилад з двома електродами, що пропускає електричний струм лише в одному напрямі. Застосовується у радіотехніці, електроніці, енергетиці та в інших галузях, переважно для випрямляння змінного електричного струму, детектування, перетворення та помноження частоти, а також для переключення електричних кіл.
p-n перехід (електронно-дірковий перехід) — область контакту напівпровідників p- та n-типу всередині монокристала напівпровідника, в якій відбувається перехід від одного типу провідності до іншого. Ця область характеризується одностороннім пропусканням електричного струму. На властивостях p-n переходів ґрунтується робота напівпровідникових діодів, транзисторів та інших електронних елементів з нелінійною вольт-амперною характеристикою.
Як працює напівпровідниковий діод: У напівпровіднику n-типу є вільні електрони, частинки зі знаком мінус, а в напівпровіднику типу "p" наявні іони з позитивним зарядом, їх прийнято називати "дірки". Підключимо діод до джерела живлення в зворотному включенні, тобто на анод подамо мінус, а на катод плюс. Між зарядами різної полярності виникає тяжіння і позитивно заряджені іони тягнуться до мінуса, а від'ємні-електрони дрейфують до плюса джерела живлення. В "p-n" перехід немає носіїв зарядів, і відсутній рух електронів. Немає руху електронів – немає електричного струму. Діод закритий.
При прямому включенні діода відбувається зворотній процес. У результаті відштовхування однополярних зарядів всі носії групуються в зоні переходу між двома напівпровідниковими структурами. Між частинками виникає електричне поле переходу і рекомбінація електронів і дірок. Через "p-n" перехід, а, отже, і через діод пішов електричний струм. Сам процес носить назву «електронно-діркова провідність» . При цьому діод відкритий.
Вольт-амперною характеристикою матеріалу чи пристрою називається залежність струму в ньому від прикладеної напруги. Вольт-амперна характеристика демонструє чотири режими роботи напівпровідникового діода. При оберненій напрузі, більшій за V{br} , наступає пробій — різке збільшення струму. При оберненій напрузі, меншій від V{br} , існує тільки малий струм насичення, здебільшого, порядку мікроамперів. При прикладенні напруги в прямому напрямку, струм зростає експоненційно, залишаючись малим до напруги Vd , — напруги відкривання діода. Вольт-амперні характеристики деяких діодів, наприклад, діода Ганна і резонансного тунельного діода можуть містити ділянки з від'ємною диференціальною провідністю, тобто ділянки, на яких сила струму в діоді зменшується, при збільшенні прикладеної напруги.
Тип діода Випрямляючий Діод Шоткі Стабілітрон Стабістор Варікап Тунельний діод Зворотній діод Умовне позначення Характеристика
Дякую за увагу !