николай рябой 36 гр.pptx
- Количество слайдов: 17
Техногенні небезпеки та їх наслідки. Пожежна, хімічна та радіаційна безпека. Топологія аварій на потенційнонебезпечних об’єктах ПРЕЗЕНТАЦІЯ СТУДЕНТА 36 ГРУПИ РЯБОГО МИКОЛИ
Зміст Техногенні ситуації; Пожежна безпека; Хімічна безпека; Радіаційна безпека; Типологія аварій на потенційно-небезпечних об'єктах;
Техногенні надзвичайні ситуації виникають у результаті раптового виходу з ладу машин, механізмів та агрегатів, що супроводжується значними порушеннями виробничого процесу, вибухами, утворенням осередків пожеж, радіоактивним, хімічним чи біологічним зараженням місцевості, які призвели чи можуть призвести до значних матеріальних втрат та враження чи загибелі людей.
Пожежна безпека Поже жна безпе ка — стан об'єкта, при якому з регламентованою ймовірністю відкидається можливість виникнення та розвиток пожежі, і впливу на людей її небезпечних факторів, а також забезпечується захист матеріальних цінностей. Причини Спричинити пожежу та вибух на підприємстві можуть: порушення правил і норм пожежної безпеки, невиконання Закону «Про пожежну безпеку» тощо.
Пожежна охорона На підприємствах існує два види пожежної охорони: професійна і воєнізована. Воєнізована охорона створюється на об'єктах з підвищеною небезпекою. Крім того, на підприємствах для посилення пожежної охорони організовуються добровільні пожежні дружини і команди, добровільні пожежні товариства і пожежно-технічні комісії з числа робітників та службовців. При Міністерстві внутрішніх справ існує управління пожежної охорони (УПО) і його органи на місцях. До складу УПО входить Державний пожежний нагляд який здійснює: Контроль за станом пожежної безпеки Розробляє і погоджує протипожежні норми і правила та контролює їх виконання в проектах і безпосередньо на об'єктах народного господарства Проводить розслідування і облік пожеж Організовує протипожежну профілактику.
Хімічна безпека Щодень більша кількість хімічних речовин негативно впливає на здоров’я людей та навколишнє середовище. Деякі з них, наприклад стійки органічні забруднювачі (СОЗ), не знають кордонів і можуть вільно пересуватися в просторі та створювати смертельну загрозу для довкілля і здоров’я людей.
Дії у випадку загрози виникнення хімічної небезпеки: Сирени і переривчасті гудки підприємств - це сигнал "Увага всім". Негайно ввімкніть приймач радіотрансляційної мережі, або телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій. При оголошенні небезпечного стану уникайте паніки. Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку. Виконайте заходи щодо зменшення проникнення отруйних речовин в квартиру (будинок): щільно закрийте вікна та двері, щілини заклейте. Підготуйте запас питної води: наберіть воду у герметичні ємності, підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук). Дізнайтеся у місцевих органів влади про місце збору мешканців для евакуації та уточніть час її початку. Підготуйтеся: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2 -3 доби. Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
Радіаційна безпека Радіаці йна безпе ка — стан захищеності теперішнього і майбутнього поколінь людей від шкідливого для їх здоров'я впливу іонізуючого випромінювання.
Основні принципи забезпечення радіаційної безпеки Принцип виправданості передбачає заборону всіх видів діяльності з використанням джерел радіактивного випромінювання, за яких отримана для людини та суспільства користь не перевищує ризику можливої шкоди, яка може бути заподіяною випромінюванням. Цей принцип повинен застосовуватись на стадії прийняття рішення уповноваженими органами проектуванні нових джерел випромінювання та об'єктів підвищеної радіаційної безпеки, видачі ліцензій та затвердженні нормативно-технічної документації на використання джерел випромінювання, а також при зміні умов їх експлуатації. В умовах радіаційної аварії принцип виправданості стосується не джерел випромінювання та умов опромінення, а захисних заходів, при цьому в якості величини користі слід оцінювати попереджену даними заходами дозу. Заходи ж, що направлені на відновлення контролю над джерелами випромінювання, мають проводитись в обов'язковому порядку. Принцип оптимізації передбачає підтримання на максимально низькому рівні як індивідуальних (нижче лімітів, встановлених діючими нормами), так і колективних доз опромінення, з врахуванням соціальних та економічних факторів. В умовах радіаційної аварії, коли замість лімітів доз діють більш високі рівні втручання, принцип оптимізації має застосовуватись до захисних заходів з врахуванням попередженої дози опромінення і збитків, пов'язаних з втручанням. Принцип неперевищення вимагає запобігання перевищення встановлених діючими нормами радіаційної безпеки індивідуальних лімітів доз та інших нормативів радіаційної безпеки. Даного принципу повинні дотримуватись всіма організаціями та особами, від яких залежить рівень опромінення людей.
Типологія аварій на потенційно-небезпечних об'єктах Аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що спричинила загибель людей або створює на об'єкті чи окремій території загрозу життю та здоров'ю людей і призводить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого або транспортного процесу чи завдає шкоди довкіллю. Катастрофа-велика за масштабами аварія чи інша подія, що призводить до тяжких наслідків.
Приклади техногенних аварій Великі аварії, які виникають на промислових об'єктах, транспорті тощо, за обсягами руйнування, людськими жертвами, а також за характером післядії на людей, тварин і рослини часто дорівнюють або й перевищують дію зброї масового ураження.
Основні види аварій та катастроф: - транспортні, - пожежі, - вибухи, - руйнування споруд, - руйнування обладнання, - руйнування з порушенням енерго-, водо-, тепло- та інших систем життєзабезпечення населення та виробництва, - аварії систем зв'язку та телекомунікацій, - аварії на очисних спорудах, - гідродинамічні аварії, - руйнування з викидом радіоактивних речовин, - руйнування з викидом отруйних речовин, - руйнування з викидом небезпечних мікроорганізмів. Характер наслідків аварій і катастроф залежить від їх виду, масштабів, заселеності території, геолого-географічних умов та інших особливостей.
Основними причинами аварій є: - недосконалість конструкцій, в т. ч. невідповідність проектних рішень вимогам техніки безпеки; - порушення будівельних норм при спорудженні об'єктів і монтажі технічних систем; - розробка технологічного процесу виробництва без врахування всіх можливих явищ та хімічних реакцій; - порушення технологічного процесу виробництва; - слабкий контроль за технологічним процесом та станом виробництва в цілому; - недотримання правил експлуатації обладнання, машин, механізмів і транспорту; - недотримання правил зберігання та використання агресивних, вибухо- і пожежо-небезпечних речовин; - фізичне старіння механізмів, споруд та матеріалів; - поломка приладів, особливо навігаційних при транспортних аваріях; - аварії на сусідніх підприємствах, лініях електропередач, газопроводах і комунальних мережах; - стихійні лиха; - тероризм; - безвідповідальне відношення до справи, халатність; - недотримання правил техніки безпеки; - складні метеорологічні умови, особливо при транспортних аваріях.
Уражаючі фактори аварій та катастроф: - вибух; - пожежа; - затоплення; - отруєння людей; - завали виробничих будівель і споруд; - ураження людей електричним струмом.
Джерела інформації: http: //uk. wikipedia. org/; http: //ukrreferat. com/; http: //www. tiroel. in. ua/;
николай рябой 36 гр.pptx