фонди.ppt
- Количество слайдов: 11
Тема: виробничі фонди підприємства 1. Поняття основних фондів підприємства 2. Оцінка основних фондів 3. Знос та амортизація основних фондів 4. Поняття, класифікація оборотних засобів підприємства.
1. Поняття основних фондів підприємства В процесі виробництва на підприємстві беруть участь 3 фактори: - засобі праці; - предмети праці; - робоча сила Засоби і предмети праці утворюють засоби виробництва, що становлять матеріальний зміст виробничих фондів підприємства. Засоби праці – беруть участь в утворенні продукту протягом ряду виробничих циклів, при чому вони втрачають лише частку загальної вартості, зберігаючи споживчу вартість та речову форму. Засобі праці – це обладнання, інструменти тобто це засоби, за допомогою яких виготовляють продукцію і надають послугу. На відміну від засобів праці, предмети праці за 1 виробничий цикл втрачаються повністю. Предмети праці – це все те, до чого докладається людська праця, що полягає в обробці сировини, матеріалів в процесі виробництва. Це все те, з чого виготовляється продукція. Фарба, тканина, деревина, тощо
Засоби праці відбиваються в основних фондах підприємства, а предмети праці в оборотних. Засобі праці та предмети праці стають виробничими фондами підприємства лише тоді, коли беруть в утворення вартості продукції. Отже, засобі виробництва складаються із засобів та предметів праці, а виробничі фонди – з основних і оборотних фондів. Основні фонди – частина засобів виробництва, які беруть участь у процесі виробництва тривалий період, зберігаючи при цьому натуральну форму і властивості, а також переносять свою вартість на вартість готового продукту поступово, по мірі зносу, частинами.
2. Оцінка основних фондів Облік основних фондів у вартісному вираженні називається оцінкою. Оцінка основних фондів підприємства – це грошове вираження їх вартості. Залежно від моменту проведення оцінки, засоби виробництва оцінюються за первісною та відносною вартістю. З урахуванням стану основні фонди оцінюються за повною та залишковою вартістю.
Первісна вартість основних фондів – це їх фактична вартість на момент введення в дію або купівлю. Вона складається з прейскурантної ціни придбання засобів праці, витрат на доставку їх до місця використання, монтаж та інших передбачених для введення фондів в експлуатацію витрат. У процесі використання, ціни на засоби праці можуть змінюватись. Цінові зміни та інфляційні процеси враховуються за допомогою відновної вартості. Відновна вартість – це вартість відтворення основних фондів у сучасних умовах виробництва. Вона враховує ті самі витрати, що і первісна вартість, але за сучасними діючими цінами. Повна вартість основних фондів – це її вартість у новому неспрацьованому стані, тобто без урахування вартості зносу. За цією вартістю основні фонди заносяться на баланс підприємства. Залишкова вартість – є різницею між первісною або відновною вартістю і вартістю зносу.
3. Знос та амортизація основних фондів У процесі експлуатації всі основні фонди старіють, зношуються. Розрізняють два види зносу: - фізичний; - моральний. Фізичний знос – настає під впливом експлуатаційних навантажень і навколишнього середовища. Моральний знос – знецінення діючих засобів праці до настання повного фізичного зносу під впливом науково – технічного прогресу. Такий знос характеризується втратою засобами праці споживної вартості внаслідок удосконалення застосовуваних та створення нових засобів виробництва, упровадження нової технології, старіння продукції, що виробляється.
Амортизація основних фондів – це поступове віднесення витрат на їх придбання, виготовлення, поліпшення на собівартість виготовленої продукції. Термін корисного використання – це очікуваний період часу протягом якого основні фонди будуть використовуватись підприємством або з їх використанням буде вироблено очікуваний обсяг продукції.
4. Поняття, класифікація оборотних засобів підприємства Оборотні засоби підприємств становлять сукупність оборотних фондів і фондів обігу, виражених у вартісній формі. Оборотні фонди – це частина засобів виробництва, що бере участь в одному виробничому циклі та переносить свою вартість на вартість готової продукції одразу і повністю, змінюючи при цьому свою натуральну форму. Оборотні фонди є матеріальними ресурсами підприємства. Фонди обігу – це частина засобів виробництва, яка не бере участі у виробничих циклах але авансується підприємством на створення засобів оборотних фондів. Таким чином оборотні фонди виражаються в обслуговуванні сфери виробництва, а фонди обігу в обслуговуванні сфери обігу.
Оборотні фонди містять такі елементи: - виробничі запаси, що необхідні для забезпечення процесу виробництва основними запасами сировини та матеріалів. - незавершене виробництво. - витрати майбутніх періодів. - залишки готової продукції на складах. Для нормальної виробничо – господарської діяльності підприємства виконання постачальницько – збутових операцій, розрахунків з працівниками та інших потреб, важливу роль відіграють фінансові ресурси, що перебувають в обігу. Такі ресурси утворюють фонди обігу, до яких належать: - товарно – матеріальні цінності; - кошти на розрахунковому рахунку в банку; - готівка в касі; - кошти у розрахунках із замовниками; - відвантажені товари та надані послуги.
Фонди обігу – це всі засоби, що в грошовій або речовій формі перебувають на підприємстві і в будь – який момент можуть стати вільними коштами підприємства.
фонди.ppt