Tema_1_5_Organizatsiya_turpidpriyemstva.ppt
- Количество слайдов: 50
Тема: "Умови та принципи створення та функціонування туристичного підприємства в Україні"
ПЛАН: Законодавчі та нормативні умови провадження туроперейтингової та турагентської діяльності. 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг. 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення. 4. Обладнання та оформлення офісу туристичної фірми. 1.
Питання 1. Законодавчі та нормативні умови провадження туроперейтингової та турагентської діяльності Діяльність туристичної сфери регулюється: Конституцією України. 2. Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про туризм” від 18 листопада 2003 р. № 1282 -IV. 3. Розпорядженням КМУ „Про схвалення Концепції Державної цільової програми розвитку туризму та курортів на період до 2022 року ” від 1 серпня 2013 р. 1.
Питання 1. Законодавчі та нормативні умови провадження туроперейтингової та турагентської діяльності Загалом, інституціональне забезпечення туристичної сфери в Україні, складається із близько 600 законів, Указів Президента, Постанов Кабінету Міністрів, відомчих нормативних актів, що прямо або опосередковано стосуються туристичної сфери
Знаковими актами загального законодавства в регулюванні питань туризму є: Цивільний кодекс України, що регламентує договірні відносини, а також захист прав споживачів туристичних послуг; Закон України „Про захист прав споживачів”, який є основою державного регулювання безпеки товарів і послуг з метою захисту людини, її майнового та природного середовища від негативних наслідків сучасного науково-технічного розвитку, від недобросовісного виробника та з метою створення умов для чесної конкурентної боротьби
Питання 1. Законодавчі та нормативні умови провадження туроперейтингової та турагентської діяльності До норм загального законодавства належать: 1. Конституція України, якою закріплені основні права і свободи людини, їх гарантії, вона визначає, що: "Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються з Україні найвищою со-ціальною цінністю". 2. Закони України: - "Про захист прав споживачів", що є основою державного регулювання безпеки товарів і послуг з метою захисту людини, її майнового та природного середовища; - "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті"; - "Про страхування"; - "Про рекламу"; - "Про державний кордон України"; - "Про охорону навколишнього середовища"; - "Про охорону культурної спадщини" тощо. Правову базу діяльності туристичної галузі країни було закладено Законом України "Про туризм"
Питання 1. Законодавчі та нормативні умови провадження туроперейтингової та турагентської діяльності Регламентування туризму нормативними актами загальної дії здійснюється за допомогою окремих законів, але з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про туризм» , і в тих частинах, що йому не суперечать. Це законодавство слід розрізняти як законодавство про туризм загальної дії, оскільки предметом його регулювання є як туристичні, так і інші суспільні відносини, а його норми є складовою іншого законодавства (адміністративного, цивільного, господарського, екологічного, митного, податкового, міжнародного тощо).
Питання 1. Законодавчі та нормативні умови провадження туроперейтингової та турагентської діяльності Нормативні акти в Україні створювалися відповідно до світових стандартів у галузі туризму, а саме: 1) Загальної декларації прав людини (1948 р. ); 2) Статуту ЮН ВТО (Мехіко, 1970 р. ); 3) Манільської декларації з світового туризму (Маніла, 1980 р. ); 4) Документу Акапулько (Мексика, 1982 р. ); 5) Хартії туризму та Кодексу туриста (1985 р. ); 6) Гаагської декларації з туризму (Гаага, 1989 р. ); 7) Балійської декларації з туризму (Індонезія, 1996 р. ); 8) Глобального етичного кодексу туризму (Сантьяго, 1999 р. ); 9) Осакської декларації тисячоліття (Осака, 2001 р. ); 10) Сеульської декларації "Світ і туризм" (Сеул, 2001 р. ).
Питання 1. Законодавчі та нормативні умови провадження туроперейтингової та турагентської діяльності Законом «Про туризм» передбачається запровадження механізмів фінансових гарантій, що мають надаватися користувачам туристичних послуг суб'єктами туристичної діяльності на випадок їх банкрутства або форс-мажорних обставин, з метою запобігання можливих випадків шахрайства, ухилення від оподаткування та забезпечення прав споживачів туристичних послуг. Застосування механізмів фінансових гарантій відповідає світовому досвіду та використовується в усіх туристично розвинених країнах. Закон також визначає місце і процедуру започаткування діяльності закладів, що надають послуги з розміщення (незалежно від назви, форми власності, організаційної структури тощо) в структурі туристичної галузі, а також їх взаємодію з іншими суб'єктами туристичної діяльності. З метою захисту від недобросовісної конкуренції в туристичній галузі запроваджується механізм запобігання тотожності назв суб'єктів туристичної діяльності.
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Туристичне підприємство – це самостійний господарюючий статутний суб'єкт, який має права юридичної особи, здійснює комерційну й науково– дослідну діяльність в сфері туризму з метою отримання прибутку. Основною метою функціонування туристських підприємств є задоволення потреб споживачів у туристських послугах. Основним видом їх діяльності є комплектація і реалізація туристського продукту – комплексу туристських послуг, що задовольняють потреби туристів під час їх подорожей.
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Значення діяльності туристських підприємств: з погляду розвитку туризму : активна дія на засоби розміщення, підприємства ресторанного господарства, транспортні організації та інші складові туристської індустрії для підвищення якості послуг. що надаються, і пристосування їх до окремих видів туризму; вплив на потоки відвідувачів в окремих регіонах і туристських центрах, забезпечення більш рівномірного розподілу відвідувань по всіх територіях, придатних для туризму, а також розподіл відвідувань за часом з метою зменшення дії чинника сезонності й оптимального використання туристської інфраструктури; пропаганда туризму, залучення до участі в подорожах широких кіл населення. з погляду туриста: економія часу мандрівників; можливості значного скорочення матеріальних витрат туристів завдяки дії більш низьких цін на транспорт і розміщення, що пропонуються туристським підприємствам відповідними виробниками послуг; отримання консультаційних послуг. при виборі готелю, ресторану, туристського центру, що найкращим чином відповідають потребам туриста.
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Діяльність туристських підприємств розрізняється за специфікою виконуваних функцій, обсягами діяльності й задіяних ресурсів, що обумовлюють їх класифікацію та типізацію. На практиці за функціональною ознакою виділяють такі типи комерційних туристських підприємств: туроператори, турагенти, туристичні бюро, екскурсійні бюро, інші підприємства сфери туризму
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Туроператори - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, для яких виключною діяльністю є організація та забезпечення створення туристського продукту, реалізація та надання туристських послуг, а також посередницька діяльність із надання характерних та супутніх послуг і які в установленому порядку отримали ліцензію на туроператорську діяльність Туроператорська діяльність - діяльність туристичних операторів з організації та забезпечення створення туристичного продукту, реалізації та надання туристичних послуг щодо виїзного, в’їзного та внутрішнього туризму (Ліцензійні умови провадження туроператорської діяльності\ Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 991)
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Класифікація туроператорів. За видом діяльності : 1. Оператори масового ринку. Вони продають турпакети в місця масового туризму. 2. Спеціалізовані оператори – це туроператори, що спеціалізуються на певному продукті або сегменті ринку (на певній країні, на певному виді туризму і т. ін. ). У свою чергу вони можуть бути: туроператорами спеціального інтересу (наприклад, спортивно –пригодницького туризму, організації сафарі в Африці і т. ін. ); туроператорами спеціального місця призначення (наприклад поїздки до Англії, Франції і т. ін. ); туроператорами певної клієнтури (для молоді, сімейних пар, бізнесменів і т. ін. ); туроператорами спеціальних місць розміщення (в будинках відпочинку, на турбазах і т. ін. ); туроператорами, що використовують певний вид транспорту (теплоходи, поїзди і т. ін. ).
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Класифікація туроператорів. За місцем діяльності розрізняють такі групи туроператорів: Місцеві (внутрішні) туроператори – це туроператори, які складають турпакети за маршрутами в межах країни мешкання. Виїзні туроператори орієнтують турпакети в іноземні країни. Туроператори на прийомі – це туроператори, які базуються у країні призначення і обслуговують туристів, що прибувають в цю країну. Крім того, прийнято розділяти туроператорів на ініціативних і рецептивних. Ініціативні туроператори – це оператори, що відправляють туристів за кордон або в інші регіони за домовленістю з приймаючими (рецептивними) операторами або напряму з туристськими підприємствами. Відмінністю їх від туристських агентств, які займаються виключно продажем чужих турів, є те, що вони займаються комплектацією туристського продукту, . Класичний ініціативний туроператор формує складні маршрутні тури, комплектуючи їх з послуг місцевих туроператорів в різних місцях відвідування, забезпечує проїзд до місця початку подорожі і назад і організовує надання внутрішньомаршрутного транспорту. Рецептивні туроператори – це туроператори на прийомі, які комплектують тури і програми обслуговування в місці прийому і обслуговування туристів, використовуючи прямі договори з постачальниками послуг (готелями, підприємствами ресторанного господарства, розважальними установами і т. ін. ).
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Турагенти - юридичні особи, створені згідно із законодавством України, а також фізичні особисуб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють посередницьку діяльність з реалізації туристського продукту туроператорів та туристських послуг інших суб'єктів туристської діяльності, а також посередницьку діяльність щодо реалізації характерних та супутніх послуг
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Туристські агентства – підприємства, які займаються роздрібною реалізацією турпродуктів, створених туроператорами, та окремих туристських послуг (транспортних, екскурсійних та інших). Основними функціями турагентств є - надання туристських послуг, - інформування клієнта, - надання консультацій щодо мети подорожі та організації подорожі.
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Створення туристського підприємства Підприємницька діяльність в Україні регулюється Господарським і Цивільним кодексами України, окремими законами і підзаконними нормативними актами. Основними суб'єктами на туристському ринку, які здійснюють виробництво і реалізацію послуг, виступають окремі підприємці – фізичні особи і підприємства – юридичні особи.
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Виходячи з того, що в економіці України створюються і функціонують підприємства різних організаційно-правових форм, законодавство визнає загальні і спеціальні умови їх створення. Загальні умови поширюються на організацію створення усіх форм підприємств. Вони визначені законами України ”Про підприємства”, “Про підприємництво”, Господарським і Цивільним кодексами, які регулюють загальні умови створення юридичної особи, в тому числі і підприємства. Спеціальні умови створення підприємств визначені законами про їх окремі види.
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Найважливішими елементами створення туристського підприємства є: вибір організаційно-правової форми; складання протоколу намірів учасників (засновників); розробка проектів установчих документів; проведення установчих зборів; підготовка установчих документів для реєстрації; правова реєстрація підприємства; постановка на облік та реєстрація в податкових, статистичних органах, Пенсійному фонді, Фонді соціального страхування та інших установах. організаційні процедури, пов'язані з відкриттям рахунків у банківських установах, виготовлення печатки, штампу фірмових бланків.
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг
Питання 2. Зміст діяльності та етапи створення туристичного підприємства і запровадження підприємницької діяльності з надання туристичних послуг Важливими етапами діяльності туристського підприємства є: планування виробництва туристських послуг і контроль за якістю туристського продукту. Це питання підготовки турів, їх методичне забезпечення, підготовка договірної документації, робота зі страховими та іншими зацікавленими організаціями; визначення способу (технології) реалізації туристського продукту. Це може бути самостійна реалізація або через інші фірми, комісійний продаж через посередників або створення розгалуженої дилерської мережі; способи стимулювання продажів. Сюди належать ярмарки, виставки, конкурси, аукціони, туристські лотереї, надання сезонних пільг, пільг для постійних клієнтів, дітей, рекламні тури та ін; підбір та управління персоналом туристського підприємства. Це розрахунок необхідної кількості працівників, формування штатного розпису, розробка посадових інструкцій, форми оплати праці, регламенту роботи підприємства
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Після того, як будуть вирішені питання з реєстрацією туристичного підприємства, необхідно оформити ліцензію на здійснення туристичної діяльності
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення 17. 11. 2010 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності» № 2608 -VI від 19. 10. 2010, яким скасовано ліцензування турагентської діяльності. Відповідно до п. 30 ст. 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягає лише туроператорська діяльність, турагентська діяльність ліцензуванню не підлягає. Суб’єкти господарювання, які раніше отримали ліцензії на турагентську діяльність можуть працювати як по ліцензіям, так і без них.
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Із 03 червня 2015 року Державне агентство України з туризму та курортів припинило прийом заяв та документів у зв'язку з ліквідацією. Органом ліцензування визначили Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, однак, станом на 09. 08. 2015, документи ще не приймають.
ПОСТАНОВА від 11 листопада 2015 р. № 991 Київ Про затвердження Ліцензійних умов провадження туроператорської діяльності Відповідно до пункту 19 частини першої статті 7, частини другої статті 9 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності” Кабінет Міністрів України постановляє: Затвердити Ліцензійні умови провадження туроператорської діяльності, що додаються. Прем'єр-міністр України А. ЯЦЕНЮК
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЛІЦЕНЗІЇ НА ТУРОПЕРАТОРСЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ подаються такі документи: 1. Заява про видачу ліцензії на бланку встановленої форми
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Здобувач ліцензії: Додаток 1 до Ліцензійних умов ЗАЯВА про отримання ліцензії (повне та скорочене найменування юридичної особи) (прізвище, ім’я, по батькові та посада керівника юридичної особи) (поштовий індекс, місцезнаходження юридичної особи) Телефон: Електронна адреса Факс: Веб-сторінка: Банківські реквізити (поточний рахунок, найменування банку, МФО) Ідентифікаційний код юридичної особи: Прошу видати ліцензію на провадження туроператорської діяльності □ виїзний туризм □ в’їзний туризм □ внутрішній туризм (необхідне відмітити) та за необхідності ліцензію на паперовому носії Бажаний спосіб одержання документів: □ нарочно (необхідне відмітити) □ поштовим відправленням з описом вкладеного □ в електронному вигляді Документи надіслати за адресою: _______________________________________________________________ До заяви додаються документи, зазначені в описі документів. З Ліцензійними умовами провадження туроператорської діяльності ознайомлений та зобов’язуюсь їх виконувати. Достовірність даних, зазначених у заяві про отримання ліцензії та в документах, що додаються до неї, підтверджую. (ініціали та прізвище) (посада) (підпис) “___” _____ 20__року
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення До заяви про отримання ліцензії додаються такі підтвердні документи: засвідчена керівником здобувача ліцензії (уповноваженою або довіреною особою) копія документа, що підтверджує фінансове забезпечення цивільної відповідальності перед туристами (гарантія банку або іншої кредитної установи) у розмірі, визначеному статтею 15 Закону України “Про туризм”; відомості щодо місць провадження туроператорської діяльності (додаток 2); засвідчені керівником здобувача ліцензії (уповноваженою або довіреною особою) копії документів (їх витягів), що підтверджують освітньо-кваліфікаційний рівень, стаж роботи керівника здобувача ліцензії, необхідний для провадження туроператорської діяльності; засвідчена керівником здобувача ліцензії (уповноваженою або довіреною особою) копія договору, укладеного із страховою компанією, про обов’язкове (медичне та від нещасного випадку) страхування туристів, що здійснюють туристичні подорожі; опис документів, що подаються для одержання ліцензії, у двох примірниках.
Заява про отримання ліцензії на провадження туроператорської діяльності та підтвердні документи подаються до органу ліцензування та приймаються ним відповідно до вимог статті 10 Закону за описом згідно з додатком 3. Зазначені документи подаються керівником суб’єкта господарювання (при наявності посвідчення особи, напр. паспорт), довіреною особою (при собі мати доручення з підтвердженням повноважень посвідчення особи, наприклад, паспорт) в одному файлику. Документи без заяви та опису не приймаються. Рішення щодо видачі або відмови у видачі ліцензії приймається не більше ніж 10 робочих днів з дати прийняття заяви та відповідних документів.
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення - Плата за ліцензію здійснюється після того, як прийнято рішення про видачу ліцензії – 1 мінімальна заробітна плата на момент прийняття рішення про видачу ліцензії (відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2013 рік» з 1 січня 2013 - 1147 гривень, з 1 грудня 2013 – 1218 гривень); плата за видачу кожної копії ліцензії (для підрозділів, філій, офісних приміщень) - 1 неоподаткований мінімум доходів громадян (= 17 гривень).
Ліцензійні вимоги до туроператорської діяльності Туроператор зобов’язаний дотримуватися таких організаційних вимог щодо здійснення своєї діяльності: провадити діяльність у галузі туризму, яка підлягає ліцензуванню, лише за наявності відповідної ліцензії. надавати туристичні послуги, що підлягають обов'язковій сертифікації, після проведення такої сертифікації в установленому порядку. залучати до надання туристичних послуг осіб, які відповідають кваліфікаційним вимогам, що визначені цими Ліцензійними умовами, а у випадках, визначених чинним законодавством України, мають відповідні дозволи на право pдійснення туристичного супроводу. надавати туристичні послуги в обсягах та в терміни, обумовлені договором про туристичне обслуговування. виконувати вимоги чинного законодавства України щодо забезпечення безпеки туристів, охорони туристичних ресурсів України та довкілля.
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Ліцензійні вимоги до туроператорської діяльності Загальною вимогою до службового приміщення (офісу) для провадження туроператорської діяльності є те, що туроператор повинен мати службове приміщення (офіс), яке відповідає наступним вимогам: - має інформаційну вивіску або зовнішню рекламу із зазначенням найменування згідно з установчими документами та логотипу (за його наявності). - при вході в службове приміщення туроператора розміщується інформація про режим його роботи.
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Ліцензійні вимоги до туроператорської діяльності Туроператор на видному для туриста місці повинні розмістити такі документи: ◦ копію ліцензії; ◦ копію свідоцтва про державну реєстрацію; ◦ копію довідки банківської або іншої кредитної установи про підтвердження фінансового забезпечення відповідальності ліцензіата; ◦ відомості про працівників: прізвище, ім'я, по батькові керівника, його заступників, головного бухгалтера, менеджерів; ◦ книгу відгуків та пропозицій громадян; ◦ ліцензійні умови; ◦ адреси та телефони центрального та місцевого органів виконавчої влади в галузі туризму, територіального управління у справах захисту прав споживачів, перелік номерів телефонів, факсів ліцензіата.
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Ліцензійні вимоги до туроператорської діяльності Також існують кваліфікаційні вимоги до кадрового складу працівників туроператора, зокрема, керівник туроператора, керівник філії, іншого відокремленого підрозділу туроператора зобов’язаний мати вищу освіту та стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років або вищу освіту в галузі туризму. у штаті туроператора повинно налічуватися не менше 50 відсотків фахівців, які мають стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років або вищу освіту в галузі туризму.
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Ліцензійні вимоги до туроператорської діяльності Туроператор для покриття своєї відповідальності за збитки, що можуть бути заподіяні туристу у випадку виникнення обставин його неплатоспроможності чи внаслідок порушення процесу про визнання його банкрутом, які пов'язані з необхідністю покриття витрат туриста з його повернення в місце постійного проживання (перебування), відшкодування вартості ненаданих послуг, передбачених договором, повинен надати підтвердження фінансового забезпечення своєї відповідальності (гарантію банку або іншої кредитної установи) перед туристом в установленому порядку. Мінімальний розмір фінансового забезпечення туроператора має становити суму, еквівалентну не менше ніж 20 000 євро. Розмір фінансового забезпечення туроператора, який надає послуги виключно з внутрішнього та в'їзного туризму, має становити суму, еквівалентну не менше ніж 10 000 євро. Банківська гарантія видається на термін, що перевищує на три місяці термін дії ліцензії туроператора.
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Ліцензійні вимоги до туроператорської діяльності Ліцензія туроператора може бути анульована за наявності таких підстав: - за заявою туроператора про анулювання ліцензії; - акт про повторне порушення туроператором ліцензійних умов; - рішення про скасування державної реєстрації туроператора; - акт про виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих туроператором для одержання ліцензії; - акт про встановлення факту передачі ліцензії або її копії іншій юридичній чи фізичній особі для провадження господарської діяльності; - акт про встановлення факту неподання в установлений термін повідомлення про зміну даних, зазначених в документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії; - акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов; - неможливість ліцензіата забезпечити виконання ліцензійних умов, встановлених для туроператорської діяльності.
Питання 3. Ліцензування туристичної діяльності: нормативні вимоги та документальне оформлення Станом на кінець 2012 року в Україні видано 2385 ліцензій на провадження туроператорської діяльності, з яких 372 ліцензії - на провадження туроператорської діяльності тільки з внутрішнього та в’їзного туризму
4. Обладнання та оформлення офісу туристичної фірми
Офіс туристського підприємства значною мірою впливає на перші враження клієнта про діяльність турфірми. Він призначений для діяльності персоналу і прийому клієнтів, їх консультування і продажу туристських послуг.
• • Тому у виборі й обладнанні офісу важливо все: місце його розташування; наявність зовнішньої рекламної вивіски з позначенням найменування (логотипу) підприємства, яке вказане в засновницьких документах; під'їзні шляхи, наявність стоянки для автомобілів; чистота, затишок; зручність розташування меблів і оргтехніки як для персоналу підприємства, так і для споживачів туристських послуг.
На вивісці туристського підприємства повинні міститися такі відомості: повне фірмове найменування туроператора або турагента, юридична адреса, графік роботи. Необхідні зручні підходи (під'їзні шляхи) до офісу. Турпідприємство у будь-який момент повинно пред'явити документи на право користування офісом (частіше за все договір оренди приміщення). В офісі турпідприємства необхідно підтримувати оптимальні параметри температури й вогкості.
Турпідприємства повинні мати в своєму розпорядженні ефективні засоби міжнародного і міжміського зв'язку (телефакс, телефон, телекс), що використовуються для взаємного обміну інформацією, термінового бронювання квитків і місць, зміни рейсів, кількості учасників групи, підтвердження платежів і т. ін. Для реалізації цих завдань турпідприємство повинно мати в офісі один або декілька комп'ютерів, що дозволяють працювати з електронною поштою і використовувати інформаційні ресурси глобальної мережі Інтернет. Офіс туристського підприємства повинен бути обладнаний сучасною комп'ютерною технікою, що використовується для розробки і бронювання турів, обліку їх реалізації, оформлення туристської документації, обліку продажу місць в турах, розрахунків з клієнтами, бухгалтерського і касового обліку і т. ін.
Інформація для споживачів повинна розташовуватися в доступному для огляду місці. До такої інформації відносяться: копія свідоцтва про державну реєстрацію туристського підприємства; копія ліцензії на здійснення туристської діяльності; копію довідки банківської або іншої кредитної установи про підтвердження фінансового забезпечення відповідальності туристського підприємства; загальні правила реалізації туристського продукту; бланки документів, що оформляються при реалізації туристського продукту; закон, що регулює діяльність туристської сфери; закон, що регулює захист прав споживачів; положення, що регулює видачу ліцензій туристським підприємствам; відомості про працівників: прізвище, ім`я, по батькові керівника, його заступників, головного бухгалтера, менеджерів; адреси й телефони центрального і місцевого органів виконавчої влади в галузі туризму, територіального управління у справах захисту прав споживачів, перелік номерів телефонів, факсів туристського підприємства.
Персонал туристського підприємства повинен відповідати наступним вимогам: мати професійну підготовку і кваліфікацію, наявність спеціальної освіти (основної або додаткової), отриманої в навчальному закладі, що має ліцензію на право ведення навчальної діяльності в області основної або додаткової освіти у сфері туризму з видачею документів державного зразка (диплома, свідоцтва, посвідчення); знати законодавчі й нормативні акти, формальності міжнародних норм у сфері туризму, матеріали й документи міжнародних туристських організацій, іноземну мову в обсязі, відповідному виконуваній роботі; уміти дати чіткі, точні відповіді на поставлені відвідувачами питання; володіти інформацією, необхідною для споживача, і постійно її активізувати; підвищувати свою кваліфікацію (на курсах, семінарах та ін. ) не рідше одного разу на рік; мати стаж роботи в туризмі або суміжних з ним областях діяльності; знати свої посадові обов'язки.
В Україні встановлено наступні вимоги до персоналу туристських підприємств: керівник туроператора, керівник філії, іншого відокремленого підрозділу туроператора повинен мати вищу освіту і стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років; у штаті туроператора повинно налічуватися не менше 50 відсотків фахівців, які мають стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років або вищу освіту в галузі туризму; керівник турагента чи керівник філії, іншого відокремленого підрозділу турагента (юридичної особи) повинен мати стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років або освіту в галузі туризму; у штаті турагента (юридичної особи) повинно налічуватись не менше 30 відсотків фахівців, які мають стаж роботи в галузі туризму не менше 3 років або освіту в галузі туризму; турагент – суб’єкт підприємницької діяльності–фізична особа повинен мати освіту в галузі туризму.
Запитання та завдання до практичного заняття: 1. Назвіть основні нормативні документи регулювання господарської діяльності у сфері туризму. 2. Назвіть основні етапи порядку державної реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності в Україні. 3. Які з видів туристичної діяльності в Україні відносяться до ліцензійних. Дайте їх характеристику. 4. Визначте перелік документів, що подаються при ліцензуванні туристичної діяльності. 5. Наведіть основні ліцензійні вимоги щодо матеріально-технічної бази та кадрового складу туристичної фірми. 6. Що таке “туристична організація”, “туристична фірма”? 7. Які види туристичних підприємств існують? Охарактеризуйте кожну групу. 8. Наведіть приклади оформлення робочих (адміністративних, технічних та ін. ) зон у туристичному офісі фірми-посередника. 9. Визначіть перелік основних стандартів, що використовуються в сфері тур бізнесу. 10. Сертифікація туристичних послуг як елемент загальної системи управління якістю туристичного продукту.
Рекомендована тематика письмових робіт, дайджестів, есе: 1. 2. 3. 4. 5. Законодавчі та нормативні основи діяльності турфірм. Особливості функціонування туристичних фірм в Україні різних форм власності та організаційноправових форм господарювання. Ліцензування та сертифікація туристичних послуг в Україні. Основні умови започаткування та роботи туристичної фірми Класифікація туристичних підприємств.
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!