Скачать презентацию Тема Типи хорів та оркестрів План — Скачать презентацию Тема Типи хорів та оркестрів План —

2_Simfork - копия.ppt

  • Количество слайдов: 86

Тема: Типи хорів та оркестрів Тема: Типи хорів та оркестрів

План - Вокальна та інструментальна музика та її жанри. - Співацькі голоси. - Типи План - Вокальна та інструментальна музика та її жанри. - Співацькі голоси. - Типи та види хорів. - Групи музичних інструментів. - Основні види оркестрів.

Вокальна музика, це музика, яка створена для виконання людськими голосами музичних творів. Вокальна музика, це музика, яка створена для виконання людськими голосами музичних творів.

Вокальна музика включає велику кількість різних жанрів: - пісню; - романс; - твори для Вокальна музика включає велику кількість різних жанрів: - пісню; - романс; - твори для вокальних ансамблів; - хорові твори; - хорові мініатюри.

Інструментальна музика - це музика, яка виконується на різноманітних музичних інструментах. Інструментальна музика - це музика, яка виконується на різноманітних музичних інструментах.

Існують три основні групи музичних інструментів: ударні, духові, струнні. До жанрів інструментальної музики можна Існують три основні групи музичних інструментів: ударні, духові, струнні. До жанрів інструментальної музики можна віднести : - інструментальні п’єси; - сонати; - сюїти; - симфонії; - симфонічні поеми; - концерти.

Хор - організований творчий колектив співаків, які разом виконують будьякий вокальний твір з інструментальним Хор - організований творчий колектив співаків, які разом виконують будьякий вокальний твір з інструментальним супроводом чи без нього.

Голоси хорового колективу поділяютьс я на: - чоловічі; - жіночі; - дитячі; - високі; Голоси хорового колективу поділяютьс я на: - чоловічі; - жіночі; - дитячі; - високі; - низькі.

Низькі голоси Жіночі – альт Чоловічі – бас Дитячі - альт Низькі голоси Жіночі – альт Чоловічі – бас Дитячі - альт

Високі голоси Жіночі – сопрано Чоловічі – тенор Дитячі - дискант Високі голоси Жіночі – сопрано Чоловічі – тенор Дитячі - дискант

Сопрано поділяється на: - колоратурне сопрано; – лірико-колоратурне; - ліричне сопрано; - драматичне сопрано; Сопрано поділяється на: - колоратурне сопрано; – лірико-колоратурне; - ліричне сопрано; - драматичне сопрано; -лірико-драматичне.

Мецо-сопрано з італійської – низький жіночий голос. Поділяється на: - ліричне мецо-сопрано; - драматичне Мецо-сопрано з італійської – низький жіночий голос. Поділяється на: - ліричне мецо-сопрано; - драматичне мецо-сопрано;

- контральто (або альт) найнижчий жіночий голос. - контральто (або альт) найнижчий жіночий голос.

Чоловічі голоси. Поділяються на три групи високі - тенор середні - баритон низькі - Чоловічі голоси. Поділяються на три групи високі - тенор середні - баритон низькі - бас

Тенор поділяється на: - альтино; - ліричний тенор; - драматичний; -лірико-драматичний. Тенор поділяється на: - альтино; - ліричний тенор; - драматичний; -лірико-драматичний.

 Баритон - середній чоловічий голос Баритон - середній чоловічий голос

Поділяється на: - ліричний баритон; - драматичний; - лірико-драматичний. Поділяється на: - ліричний баритон; - драматичний; - лірико-драматичний.

БАС – НИЗЬКИЙ ЧОЛОВІЧИЙ ГОЛОС БАС – НИЗЬКИЙ ЧОЛОВІЧИЙ ГОЛОС

Бас поділяється на: - бас кантатне (або співучий); - бас центральний; - бас профундо Бас поділяється на: - бас кантатне (або співучий); - бас центральний; - бас профундо (або глибокий); - бас-октава.

Дитячі голоси суттєво відрізняються від голосу дорослих, в наслідок того, що голосові зв’язки коротші Дитячі голоси суттєво відрізняються від голосу дорослих, в наслідок того, що голосові зв’язки коротші і тонші. Гортань розміщена високо, вона в 2 -2. 5 рази менше гортані дорослих. Хрящі гортані гнучкі, м’які і повністю несформовані. До 5 років у дітей немає вокальних м’язів і тільки з п’яти років починається їх поступовий розвиток, який завершується в 11 -12 років. Голоси дівчаток і хлопчиків подібні, тільки з 10 років голоси поступово розділяються на два типи: високі – дисканти, і низькі – альти.

Дитячі голоси поділяються на: - дискант; - альт. Дитячі голоси поділяються на: - дискант; - альт.

 Відповідно до класифікації голосів хори бувають – однорідні та мішані. Відповідно до класифікації голосів хори бувають – однорідні та мішані.

Однорідні хори поділяються на: Чоловічий хор — складається з тенорів (розділяються на I та Однорідні хори поділяються на: Чоловічий хор — складається з тенорів (розділяються на I та II партії) та басів (розділяються на баритони й баси)

Жіночий хор — складається з сопрано та альтів (розділяються на I та II партії) Жіночий хор — складається з сопрано та альтів (розділяються на I та II партії) Для жіночого хору типові легкість, рівність та повнота звучання. Доступні, як плавність кантилени, так і досить рухомі, мелодичні малюнки в різних темпах. Він може бути: одно ; дво -; три -; чотири -; п’яти - голосним.

Дитячий хор — розділяється на сопрано (дисканти) та альти Дитячий хор відрізняється великою гнучкістю Дитячий хор — розділяється на сопрано (дисканти) та альти Дитячий хор відрізняється великою гнучкістю голосів. Для нього характерні легкість, прозорість, дзвінкість звучання, складається з дискантів і альтів. Він буває одно -; дво -; три -; чотири - голосним. Діапазон дитячого хору залежить від вікового цензу учасників. Так, для дітей молодшого віку він являє собою відрізок першої октави (від до – ре до ля – сі) у хорі підлітків до соль – ля 2.

Мішаний хор можна назвати найдосконалішим хором з усіх видів хорових колективів. Він має дуже Мішаний хор можна назвати найдосконалішим хором з усіх видів хорових колективів. Він має дуже широкий діапазон – понад чотири октави від Ля, Соль контроктави до до 3 і володіє багатством звукових барв і технічних можливостей.

Мішаний хор тенор бас сопрано альт Мішаний хор тенор бас сопрано альт

Усі типи хорів (однорідні і мішані – щодо кількості самостійних партій) можуть бути одноголосні, Усі типи хорів (однорідні і мішані – щодо кількості самостійних партій) можуть бути одноголосні, двоголосні, триголосні, чотириголосні.

За кількісним складом виконавців розрізняють: Малий хор (мінімальна кількість — 12 чол. ), виконує За кількісним складом виконавців розрізняють: Малий хор (мінімальна кількість — 12 чол. ), виконує переважно камерні хорові твори, переважно малої форми. Середній хор (25 -35 чол. ), є технічна можливість поділу партій, що дозволяє виконувати більш складні твори, твори крупної форми.

Великий хор (50 -60 чол. ), має найбільші технічні можливості, що дозволяє йому виконувати Великий хор (50 -60 чол. ), має найбільші технічні можливості, що дозволяє йому виконувати будь-які хорові твори. Хоровий масив (60 -120 чол. ), використовуються переважно в оперних театрах Зведені хори (від кількасот чол. ), використовуються для виконання урочистих творів.

За манерою співу розрізняють: Академічний хор, або капела. Його характерними рисами є спів у За манерою співу розрізняють: Академічний хор, або капела. Його характерними рисами є спів у так званій академічній манері (округлим прикритим звуком), високий професійний рівень учасників, які добираються за тембрами голосів, широта регістрів та діапазону звучання. На концертах капели виступають під керуванням диригента.

Народний хор Його особливості визначаються специфічним характером співацького звуку в манері, властивій традиціям народного Народний хор Його особливості визначаються специфічним характером співацького звуку в манері, властивій традиціям народного співу області, краю, району. Для народного хорового виконавства типові: - імпровізаційність; - варіаційність; - наявність ведучого співака при відсутності диригента; - використання натурального регістрового звучання голосів

Відповідно до класифікації розрізняють Професійний хор — складається з професійних співаків, які ведуть регулярну Відповідно до класифікації розрізняють Професійний хор — складається з професійних співаків, які ведуть регулярну концертну діяльність. Оперний хор. Навчальний хор.

Самодіяльні хори – складаються із співаків, які бажають брати участь незалежно від музичної підготовки Самодіяльні хори – складаються із співаків, які бажають брати участь незалежно від музичної підготовки і від голосових даних. У репертуарі таких хорів масові пісні, які виконуються на зборах, вечорах, урочистостях, присвячених знаменним датам.

Ансамбль пісні і танцю являє собою художній колектив, що об’єднує вокальну, танцювальну й оркестрову Ансамбль пісні і танцю являє собою художній колектив, що об’єднує вокальну, танцювальну й оркестрову групи. Ця форма, коріння якої сягає народного мистецтва, найбільш характерна для народних, військових, молодіжних колективів. Домінування хорового співу або танцю залежить від творчого напрямку ансамблю.

Хори усіх типів і видів можуть виконувати вокальноансамблеву літературу двома способами: з інструментальним супроводом Хори усіх типів і видів можуть виконувати вокальноансамблеву літературу двома способами: з інструментальним супроводом і без нього. (а cappella)

Оркестр - Коллектив музикантів - виконавців, які грають на різних інструментах. Оркестр - Коллектив музикантів - виконавців, які грають на різних інструментах.

Симфонічний оркестр Симфонічний оркестр

Какие бывают оркестры? l Симфонічний оркестр l Духовий оркестр l Оркестр народних інструментів l Какие бывают оркестры? l Симфонічний оркестр l Духовий оркестр l Оркестр народних інструментів l Эстрадно-симфонічний оркестр l Джазовий оркестр

Визначте вид оркестру Визначте вид оркестру

Визначте вид оркестру Дмитриева С. Н. март 2009 г. Визначте вид оркестру Дмитриева С. Н. март 2009 г.

Визначте вид оркестру Визначте вид оркестру

Визначте вид оркестру Визначте вид оркестру

Визначте вид оркестру Дмитриева С. Н. март 2009 г. Визначте вид оркестру Дмитриева С. Н. март 2009 г.

Основні группи інструментів симфонічного оркестру Струнно-смичкові Мідні духові Деревяні духові Ударні Базик Т. С. Основні группи інструментів симфонічного оркестру Струнно-смичкові Мідні духові Деревяні духові Ударні Базик Т. С.

Струнно-смичкові інструменти віолончель скрипка альт контрабас Базик Т. С. Струнно-смичкові інструменти віолончель скрипка альт контрабас Базик Т. С.

Деревяні духові інструменти флейта фагот гобой кларнет Деревяні духові інструменти флейта фагот гобой кларнет

Мідні духові інструменти тромбон труба валторна туба Мідні духові інструменти тромбон труба валторна туба

Ударні інструменти барабан трикутник тарілки литаври ксилофон Дмитриева С. Н. март 2009 г. колокола Ударні інструменти барабан трикутник тарілки литаври ксилофон Дмитриева С. Н. март 2009 г. колокола

Клавишні і одиночні інструменти фортепіано орган челеста арфа Клавишні і одиночні інструменти фортепіано орган челеста арфа

Розташування інструментів в симфонічному оркестрі Розташування інструментів в симфонічному оркестрі

Музична хвилинкака… Уявіть, що вас зачаклував чарівник, але дав можливість перетворитися в будьякий інструмент Музична хвилинкака… Уявіть, що вас зачаклував чарівник, але дав можливість перетворитися в будьякий інструмент симфонічного оркестру. Який інструмент би ви обрали? Передайте жестами «звучання» цього інструменту.

Кто невежливый такой: Повернулся к нам спиной, Стал размахивать руками Прямо в зале перед Кто невежливый такой: Повернулся к нам спиной, Стал размахивать руками Прямо в зале перед нами. Не приучен он к порядку Или делает зарядку? С кем звучит оркестр и хор? Знаем, это …

Диригер Диригер

Самий важливий участник оркестру - диригент. Оркестр виконує музику під його керівництвом. Від взмахів Самий важливий участник оркестру - диригент. Оркестр виконує музику під його керівництвом. Від взмахів палички диригента залежить интерпретація твору, слагодженість гри оркестрантів і темп виконання твору. Диригент стоїть перед оркестром, так щоб всі оркестранти бачили його. Рухами рук та мімікою диригент підказує музикантам, як вони повинні зіграти тот чи інший музичний епізод.

Видатні диригенти Євгеній Свєтланов (1928 -2002) Юрій Башмет Володимир Співаков Вероніка Дударова (1916 -2009) Видатні диригенти Євгеній Свєтланов (1928 -2002) Юрій Башмет Володимир Співаков Вероніка Дударова (1916 -2009)

Партитура (ит. partitura) – це сукупність всіх партій багатоголосного музичного твору Партитура (ит. partitura) – це сукупність всіх партій багатоголосного музичного твору

Дмитриева С. Н. март 2009 г. Дмитриева С. Н. март 2009 г.

Багато видатних композиторів створювали прекрасні твори для симфонічного оркестру 165 лет! Багато видатних композиторів створювали прекрасні твори для симфонічного оркестру 165 лет!

Перевірте свої знання Перевірте свої знання

 «Третій зайвий» l Труба, валторна, флейта l Литаври, арфа, тарілки l Скрипка, контрабас, «Третій зайвий» l Труба, валторна, флейта l Литаври, арфа, тарілки l Скрипка, контрабас, саксофон l Гобой, труба, кларнет l Барабан, альт, тарілки l Тромбон, фагот, валторна

т цер кон вокаліз пісня соната а пес симф сюіта онія анс ром музика т цер кон вокаліз пісня соната а пес симф сюіта онія анс ром музика до опери а азк ак ата чн оні ф т кан муз и билина ка д сим о ба лет у у ін ьм філ о увертюра муз и до к ка

Дмитриева С. Н. март 2009 г. Дмитриева С. Н. март 2009 г.

Слухайте музику и будьте здорові!!! Слухайте музику и будьте здорові!!!