Скачать презентацию ТЕМА ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА ПРАВО І Скачать презентацию ТЕМА ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА ПРАВО І

Pravo_l-1.ppt

  • Количество слайдов: 47

ТЕМА: ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА. ПРАВО І МОРАЛЬ. МЕДИЧНА ЕТИКА ТА ДЕОНТОЛОГІЯ. ТЕМА: ОСНОВИ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА. ПРАВО І МОРАЛЬ. МЕДИЧНА ЕТИКА ТА ДЕОНТОЛОГІЯ.

Джерела інформації: n n n n 1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії ВРУ Джерела інформації: n n n n 1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії ВРУ 28 червня 1996 р. // Голос України. – 1996. 2. Колодій А. М. , Копейчиков В. В. Загальна теорія держави і права. – К. , Юрінком Інтер, 1997. 3. Кравчук М. В. Теорія держави і права. – Тернопіль. 2002. 4. Олійник А. Ю. , Губарєв С. Д. , Слісаренко О. Л. Теорія держави і права. – К. : Юрінком Інтер, 2001. 5. Копейчиков В. В. Правознавство. – К. , Юрінком Інтер, 2003. 6. Грандо А. А. Врачебная этика и медицинская деонтология. – 2 -ге видання. К. : Выща школа. Головне видавництво, 1988. - 192 с. : 7. Гусєв, Тіхоміров. Юридична деонтологія. -К. 99 р. . 7. 8. Бругалов. Юридична деонтологія – К. 98 р. .

ПЛАН n n n 1. Основні теорії походження держави і права. 2. Поняття й ПЛАН n n n 1. Основні теорії походження держави і права. 2. Поняття й ознаки держави. Внутрішні і зовнішні функції держави. 3. Класифікація держав за їхньою формою (форми правління, форми державного устрою та форми державно-правового режиму). 4. Поняття й ознаки права. Джерела (форми) права. 5. Медична етика та медична деонтологія.

1. Основні теорії походження держави і права. n Правознавство – це юридична наука про 1. Основні теорії походження держави і права. n Правознавство – це юридична наука про державу і право, юридичні норми, закони, права людей та організацій, правосуддя, боротьбу з правопорушенням, злочинністю.

Теорії виникнення держави і права Назва теорії Представники Патріархальна Конфуцій, теорія Арістотель, Р. Фільмер, Теорії виникнення держави і права Назва теорії Представники Патріархальна Конфуцій, теорія Арістотель, Р. Фільмер, Михайловський, М. Драгоманов. Зміст теорії Трактувала державу як велику сім’ю (державу пов’язували з історичним процесом росту сім’ї, об’єднання родів у племена, племен у ще більші історичні спільності і так аж до держави)

Теологічна теорія Тертуліан, Аврелій Августин, Фома Аквінський. Л. Гумплович, Теорія насильства К. Каутський, Є. Теологічна теорія Тертуліан, Аврелій Августин, Фома Аквінський. Л. Гумплович, Теорія насильства К. Каутський, Є. Дюрінг Пояснювала походження держави і права Божественною волею, спираючись на Біблію. держава виникла як наслідок завоювання, закабалення одних народів іншими.

Договірна теорія Технократична теорія Г. Гроцій, Б. Спіноза, Ж. -Ж. Руссо, Д. Локк, Т. Договірна теорія Технократична теорія Г. Гроцій, Б. Спіноза, Ж. -Ж. Руссо, Д. Локк, Т. Гоббс, Д. Дідро, О. Радищев держава виникла в результаті договору, на підставі добровільної згоди, досягнутої між правителями і населенням певної території з метою забезпечення порядку держава є результатом розвитку науки й обумовлена необхідністю регулювання відносин між людьми і технікою

Органічна теорія Космічна теорія Г. Спенсер Держава як результат соціальної ( органічної) еволюції, як Органічна теорія Космічна теорія Г. Спенсер Держава як результат соціальної ( органічної) еволюції, як біологічний організм, що має самостійну волю, свідомість, своє політичне тіло – голову, руки, ноги, внутрішні органи (які складаються з клітин, складових частин, якими є люди) і виконує певні функції. З часом цей організм розвивається, старіє і гине. державні інститути занесені з космосу, створені за участі позаземних істот

Психологічна Л. Петражицький, теорія Г. Тард, Д. Фрезер Класовоекономічна теорія К. Маркс, Ф. Енгельс, Психологічна Л. Петражицький, теорія Г. Тард, Д. Фрезер Класовоекономічна теорія К. Маркс, Ф. Енгельс, В. Ульянов (Ленін) Пов’язує походження держави і права з особливими властивостями людської психіки, якій характерна потреба покори, усвідомлення залежності від видатної особистості, народ є інертною масою. держава та право виникли внаслідок економічного розвитку суспільства

Шляхи виникнення права n 1) переростання первісних звичаїв, традицій, моралі в юридичні норми; n Шляхи виникнення права n 1) переростання первісних звичаїв, традицій, моралі в юридичні норми; n 2) перетворення рішень судових органів з конкретних справ у загальну форму, що стає обов’язковою при вирішенні аналогічних справ у майбутньому.

2. Поняття й ознаки держави. Внутрішні і зовнішні функції держави. n Держава – це 2. Поняття й ознаки держави. Внутрішні і зовнішні функції держави. n Держава – це організація політичної влади домінуючої частини населення у соціально неоднорідному суспільстві, з допомогою якої забезпечується його цілісність і безпека та здійснюється керівництво суспільством в інтересах цієї частини, а також управління загальносуспільними справами.

Основні ознаки держави: n n наявність території ( це єдина політикотериторіальна організація влади в Основні ознаки держави: n n наявність території ( це єдина політикотериторіальна організація влади в межах однієї країни, яка має визначену територію); наявність особливої публічної влади ( це така публічна влада, яка не зливається із суспільством, а стоїть над ним, вона зовні формально представляє все суспільство); наявність суверенітету ( це політико-правовий стан держави, який характеризується верховенством влади, незалежністю, неподільністю або єдністю, повнотою, недоторканістю території); наявність механізму влади ( це система органів і організацій, апарат легітимного примусу, що створює держава для реалізації своїх функцій і завдань, завдяки яким вона робить свої веління обов’язковими для виконання);

n n наявність правових норм ( це загальнообов’язкові правила поведінки, які встановлює й охороняє n n наявність правових норм ( це загальнообов’язкові правила поведінки, які встановлює й охороняє держава і які регулюють різноманітні сфери суспільних відносин, роблять державні рішення обов’язковими); наявність системи податків ( це платежі обов’язкового характеру загальнодержавного і місцевого значення, які встановлюють для утримання державного апарату, виконання загально-соціальних функцій держави); наявність населення ( громадянство є невід’ємною ознакою держави, кожна держава має своє громадянство); наявність державних символів( прапор герб і гімн).

n. Функції держави – це основні напрямки її діяльності, які відображають суть і соціальне n. Функції держави – це основні напрямки її діяльності, які відображають суть і соціальне призначення державного управління суспільством.

Внутрішні функції держави: n n n у гуманітарній сфері –(охорона та захист основних прав Внутрішні функції держави: n n n у гуманітарній сфері –(охорона та захист основних прав людини); (охорона природного середовища); (охорона і відновлення здоров’я, соціальне забезпечення та ін. ); (освіта, виховання, розвиток культури тощо); в економічній сфері –(створення умов для розвитку виробництва); (організація виробництва на державних підприємствах, розпорядження об’єктами державної власності); (організація та стимулювання наукових досліджень); у політичній сфері – створення демократичних умов, виявлення і врахування інтересів різних соціальних груп суспільства, діяльність різноманітних політичних партій та громадських об’єднань; охорона і захист конституційного ладу, законності та правопорядку.

Зовнішні функції держави: n n n у гуманітарній сфері – участь у міжнародному забезпеченні Зовнішні функції держави: n n n у гуманітарній сфері – участь у міжнародному забезпеченні та захисті прав людини; допомога населенню інших країн (в разі стихійного лиха, кризових ситуацій тощо). в економічній сфері – участь у створенні світової економічної системи на основі міжнародного розподілу та інтеграції виробництва і праці; участь у розв’язанні господарських та наукових проблем. у політичній сфері – організація, підтримка і розвиток міждержавних договірних відносин на основі загальновизнаних принципів міжнародного права; оборона своєї країни від зовнішнього нападу, анексії.

У різних державах існують різноманітні органи, які можна групувати за такими видами: n n У різних державах існують різноманітні органи, які можна групувати за такими видами: n n n органи законодавчої влади (наприклад, парламент, який утворюється шляхом виборів); глава держави (президент); органи виконавчої влади (уряд, міністерства та ін. ); органи судової влади; органи контрольно-наглядової влади (прокуратура).

Форми здійснення функцій держави Правотворча (законодавча) Правореалізаційна (виконавча) Правоохоронна (судова) Форми здійснення функцій держави Правотворча (законодавча) Правореалізаційна (виконавча) Правоохоронна (судова)

Нормативно-правові акти n n n n n Закони: Конституція Конституційні закони Підзаконні нормативно-правові акти: Нормативно-правові акти n n n n n Закони: Конституція Конституційні закони Підзаконні нормативно-правові акти: Укази Президента Постанови Верховної Ради Постанови Кабінету Міністрів Накази міністерств, державних комітетів та інших центральних органів виконавчої влади Постанови, рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування

3. Класифікація держав за їхньою формою (форми правління, форми державного устрою та форми державно-правового 3. Класифікація держав за їхньою формою (форми правління, форми державного устрою та форми державно-правового режиму). Складовими елементами форми держави є: n n n форма державного правління – спосіб організації вищої державної влади; форма державного устрою – спосіб поділу держави на певні складові частини і розподілу влади між нею та цими частинами; державний (політичний) режим – спосіб здійснення державної влади певними методами і способами.

форми державного правління: n n Республіка – форма правління, за якої вищу державну владу форми державного правління: n n Республіка – форма правління, за якої вищу державну владу здійснює колегіальний орган, обраний населенням країни на певний термін. Монархія (від грецького “ єдиновладдя ”) – форма правління, де вища державна влада юридично належить одній особі (королю, царю, імператору), котра здобуває її на основі, як правило, кровноспорідненого успадкування.

Види республік: n n n Парламентські – це форма правління, за якої вищу державну Види республік: n n n Парламентські – це форма правління, за якої вищу державну владу здійснює парламент, перед котрим уряд несе політичну відповідальність за свою діяльність. Президент не може впливати на склад і політику уряду, який формує тільки парламент і який підзвітний тільки йому (Австрія, ФРН, Індія, Туреччина, Італія). Президент формально наділений значними повноваженнями, але на практиці не має майже ніякого впливу на здійснення державної влади. Президентські – це форма правління, де глава держави – президент, обраний всенародним голосуванням, одноособово або з наступним схваленням парламенту, формує уряд. Він поєднує повноваження глави держави і глави уряду. Обраний парламент тільки приймає закони, але має право накладати вето на президентські укази (США, Аргентина, Мексика, Бразилія, Росія). Формальною особливістю президентської республіка є відсутність посади прем’єр-міністра. Напівпрезидентські або президентсько-парламентські (змішані) – є ознаки парламентської і президентської республіки: глава держави – президент пропонує склад уряду, насамперед кандидатуру прем’єрміністра, який підлягає обов’язковому затвердженню або погодженню в парламенті (Фінляндія, Україна, Франція).

Типи монархій: n n Необмежені монархії – це монархії, в яких влада ніким і Типи монархій: n n Необмежені монархії – це монархії, в яких влада ніким і нічим необмежена. Це стан, коли у країні не існує ні органів, на законів, що могли б у якійсь мірі змінити або відмінити волю монарха. До необмежених монархій відносять: абсолютну та деспотичну. Деспотична монархія – це форма правління, за якої владу монарха обожнювали, а його офіційно визнавали божеством. Цей різновид був поширений у державах рабовласницького типу, насамперед у країнах стародавнього Сходу. Абсолютна монархія – це форма правління, де вся влада була зосереджена в руках самодержця, завдяки його належності до правлячої династії, але його не визнавали божеством (Російська імперія часів Петра 1).

n n Обмежені монархії – це монархії, в яких влада монарха в тій чи n n Обмежені монархії – це монархії, в яких влада монарха в тій чи іншій мірі обмежена повноваженнями певних державних органів. Розрізняють такі її різновиди: дуалістична, парламентська, їх прийнято називати конституційними. Дуалістична монархія – за цією формою правління передбачено двопалатний парламент, нижню палату якого обирає населення, а верхню – призначає монарх, уряд формує монарх і контролює він сам або через призначеного прем’єр-міністра; (країни Африки, Близького Сходу).

n n n Парламентська монархія – це форма держави, де влада монарха суттєво обмежена n n n Парламентська монархія – це форма держави, де влада монарха суттєво обмежена в усіх сферах здійснення державної влади і за яким лише формально зберігається статус глави держави й тільки з представницькими повноваженнями. Виконавча влада належить уряду, який формує парламент і який лише йому підзвітний (Англія, Данія, Швеція, Японія). Теократична монархія – це форма правління, де значну роль в управлінні державою відіграють релігійні інститути. За цієї форми правління релігійний лідер є одночасно главою держави (Катар, Оман, Ватикан). Виборна монархія, коли глава держави отримує владу не спадково, а його обирають на певний термін (Малайзія, Об’єднані Арабські Емірати).

форми державного устрою: n n n Проста (унітарна, єдина) – це держава, окремі складові форми державного устрою: n n n Проста (унітарна, єдина) – це держава, окремі складові якої не мають свого суверенітету, всіх ознак державності. Такі складові держави є лише адміністративно-територіальними її підрозділами, утвореннями (наприклад, області в Україні, воєводства у Польщі, графства в Англії, провінції в Італії). Деякі унітарні держави (наприклад, Іспанія, Італія, Португалія, Україна) включають автономні утворення.

Складні держави: n n n Федерація – союзна держава, що складається з кількох держав Складні держави: n n n Федерація – союзна держава, що складається з кількох держав або державних утворень, які мають ознаки державності та наділені суверенітетом (США, Німеччина, Австрія, Канада, Мексика, Росія, Бразилія). Розрізняють територіальну федерацію і національну федерацію. Конфедерація – союз суверенних держав, утворених для реалізації певних цілей (економічних, військових, дипломатичних тощо). Цей союз недовготривалий, він перетворюється на федерацію або розпадається на унітарні держави, наприклад, початковий етап створення США; колишня Швейцарія). Імперія – насильно створена держава, яка складається з головної держави (метрополії) та підвладних їй не суверенних держав (колоній) і утримується за допомогою державного примусу з боку метрополії (Британська імперія, Австро-Угорська імперія).

Види державних режимів: n n Демократичний режим – державна влада здійснюється з дотриманням основних Види державних режимів: n n Демократичний режим – державна влада здійснюється з дотриманням основних прав людини, із забезпеченням легальних можливостей вільного волевиявлення і врахування інтересів усіх груп населення через демократичні інститути (вибори, референдуми тощо) та діяльність різноманітних громадських об’єднань, які представляють ці інтереси і впливають на вироблення і здійснення політики держави. Антидемократичний державний режим характеризується позбавленням населення можливості у здійсненні державної влади, недотриманням основних прав людини, верховенством держави над правом; підконтрольністю всіх сфер суспільства державі та її мілітаризації. Антидемократичні режими поділяються на авторитарні й тоталітарні.

n n n Авторитарний режим – це стан політичного життя, коли влада зосереджена в n n n Авторитарний режим – це стан політичного життя, коли влада зосереджена в руках однієї особи або правлячої верхівки; - за якою державну владу здійснюють шляхом скасування або обмеження основних прав людини; - коли стримують діяльність політичних та інших суспільних утворень, народ не визнають основним носієм і сувереном влади; - виборча система пристосовується до потреб режиму; - нема розподілу влади – законодавча влада фактично підкоряється виконавчій, яка зосереджена в руках глави держави, котрому підпорядковано уряд; - парламент перетворюється на декоративну установу.

n Тоталітарний режим – це спосіб організації державної влади, за якого здійснюють монопольний контроль n Тоталітарний режим – це спосіб організації державної влади, за якого здійснюють монопольний контроль над усіма сферами життя суспільства і над особистістю.

4. Поняття й ознаки права. Джерела (форми) права. n Право – це специфічна форма 4. Поняття й ознаки права. Джерела (форми) права. n Право – це специфічна форма регулювання поведінки людей, сукупність правил поведінки (норм), встановлених або санкціонованих державною владою, що виражають інтереси, потреби та надії переважної більшості громадян, що створили державу з метою захисту їх прав, свобод і власності, стабілізації суспільних відносин, встановлення цивілізованого правового порядку в країні, зміцнення і розвитку держави.

Ознаки права n n n 1) нормативність: право складається з норм, загальних правил поведінки, Ознаки права n n n 1) нормативність: право складається з норм, загальних правил поведінки, закріплених у правових актах, що визначають права, обов’язки та відповідальність громадян, посадових осіб і державних органів; 2) системність: право – це не просто сукупність, а єдина система правових норм, які тісно пов’язані між собою, діють на основі спільних принципів, виконують єдині функції, об’єднуються в інститути та галузі; 3) загальнообов’язковість: право – це норми, що поширюються на всіх учасників правовідносин і є обов’язковими для виконання без винятків, незалежно від ставлення до норм;

n n n 4) всезагальність: це єдиний для всіх суб’єктів права порядок регулювання суспільних n n n 4) всезагальність: це єдиний для всіх суб’єктів права порядок регулювання суспільних відносин; 5) формальна визначеність: право – це система загальнообов’язкових правил, норм, зміст яких чітко визначено, точно формально закріплено в тексті правового документа (джерела права); 7) ефективність: право, на відміну від соціальних норм, не виражається через принципи, гасла, цілі, а формулює правила поведінки у вигляді прав та обов’язків, порушення яких зумовлює певні правові наслідки і тому виступає регулятором найважливіших суспільних відносин.

Право буває об’єктивне та суб’єктивне: Об’єктивне право – це право, що діє в державі Право буває об’єктивне та суб’єктивне: Об’єктивне право – це право, що діє в державі як загальна об’єктивна закономірність необхідності регулювання суспільних відносин людей. n Суб’єктивне право – це закріплені правом певні юридичні можливості особи. n

n Норми права – це загальнообов’язкові, формально визначені правила поведінки, які встановлюються і оберігаються n Норми права – це загальнообов’язкові, формально визначені правила поведінки, які встановлюються і оберігаються державою, вони надають особам юридичні права і покладають на них юридичні обов’язки.

Закон – це нормативно - правий акт органу законодавчої влади або самого народу, який Закон – це нормативно - правий акт органу законодавчої влади або самого народу, який регулює найважливіші суспільні відносини, приймається в особливому порядку і має найвищу юридичну силу. n Підзаконні нормативно-правові акти – це нормативні акти правотворчих органів, що видаються на підставі закону, відповідно до закону і для його виконання. n

Етапи прийняття закону n n n n Законодавча ініціатива; Обговорення законопроекту в Комітетах Верховної Етапи прийняття закону n n n n Законодавча ініціатива; Обговорення законопроекту в Комітетах Верховної Ради України; Розгляд законопроекту Верховною Радою України на пленарному засіданні (два-три читання); Прийняття закону; Підписання закону Головою Верховної Ради України і передача його Президенту України; Розгляд і підписання закону Президентом України (15 днів); Оприлюднення закону; Закон набирає чинності.

n n n n n 1) Закон прийнято Верховною Радою; 2) Закон підписує Голова n n n n n 1) Закон прийнято Верховною Радою; 2) Закон підписує Голова Верховної Ради; 3) Закон передається на підпис Президенту (15 днів), якщо президент згодний із законом; 4) Президент не згодний із законом, то повертає його у Верховну Раду зі своїми зауваженнями; 5) Верховна Рада погоджується із зауваженнями, вносить зміни і приймає закон із цими змінами; 5) Верховна Рада відхиляє зауваження Президента і підтверджує прийняття закону не менш як 2/3 голосів (10 днів); 6) Президент підписує закон; 7) Президент зобов'язаний підписати закон незалежно від свого ставлення до нього; 8) Підписаний президентом закон передається для оприлюднення.

5. Медична етика та медична деонтологія. n n Етика – це науку про суть, 5. Медична етика та медична деонтологія. n n Етика – це науку про суть, закони виникнення, розвиток і функції моралі, про відносини між людьми і обов'язки, які випливають з цих відносин. Вперше термін «етика» застосував Арістотель, який розумів її як філософію моральної поведінки людей. Медична етика вийшла з надр загальної етики і її слід розглядати як специфічний прояв загальної етики. Медична етика — це вчення про роль моральних засад у діяльності, медичних працівників, про їх високогуманне ставлення до людини як необхідну умову успішного лікування хворого.

n n Науку професійний обов'язок медичних працівників щодо хворих і здорових людей називають деонтологією. n n Науку професійний обов'язок медичних працівників щодо хворих і здорових людей називають деонтологією. Деонтологія — це вчення про принципи поведінки медичних працівників з метою забезпечення максимальної користі для хворого. Основою деонтології є адміністративнорегламентуючі форми (накази, інструкції) норм поведінки медпрацівників, їх професійних обов'язків і організації лікувально-діагностичного процесу.

n n n Суть деонтології можна викласти такими словами: «До хворого треба ставитись так, n n n Суть деонтології можна викласти такими словами: «До хворого треба ставитись так, як ти хотів би, щоб ставились до тебе» . Ця теорія була закріплена ще у клятві Гіппократа, у якій, зокрема, зазначено: "Чисто і непорочно буду я проводити своє життя і своє мистецтво. . . В який би дім я не увійшов, я зайду туди для користі хворого, будучи далеким від будь-якого умисного, неправедного і пагубного. . . ". Клятва вимагає від медичного працівника бути завжди готовим надати медичну допомогу хворому.

n n Медпрацівник має усвідомлювати свою відповідальність за життя хворого. Однією з основних рис n n Медпрацівник має усвідомлювати свою відповідальність за життя хворого. Однією з основних рис характеру медпрацівника має бути чесність. Ні в якому разі не можна приховувати допущені помилки. М. І. Пирогов говорив з цього приводу: «Необхідно мати мужність обнародувати свої помилки, щоб застерегти від них інших працівників» .

n n Медпрацівник повинен сумлінно виконувати свої обов'язки щодо роздачі лікарських препаратів і здійснення n n Медпрацівник повинен сумлінно виконувати свої обов'язки щодо роздачі лікарських препаратів і здійснення маніпуляцій. Він зобов'язаний бути завжди зібраним, спокійним і врівноваженим, не допускати нервозності і метушні в роботі. При погіршенні стану хворого не можна допускати паніки і розгубленості. В таких випадках дії медпрацівника повинні бути чіткими та впевненими.

n n n Слід пам'ятати» що неуважність у роботі, сторонні розмови під час обслуговування n n n Слід пам'ятати» що неуважність у роботі, сторонні розмови під час обслуговування хворих, а також відлюдність, зарозумілість підривають авторитет медпрацівника. Істотне значення для створення сприятливої атмосфери в лікувальному закладі має зовнішній вигляд медичного персоналу. Акуратний, в білосніжному халаті, з прибраним під шапочку волоссям, медпрацівник викликає довір'я хворого. І навпаки, зім'ятий чи забруднений халат, недоглянуті руки, надлишок прикрас і косметики, подразливі запахи несприятливо впливають на хворого. Важливим обов'язком медпрацівника є збереження професійної таємниці, якщо вона не зачіпає інтересів суспільства або хворого.

n n n Медичні працівники не мають права розголошувати і обговорювати відомості про хворобу n n n Медичні працівники не мають права розголошувати і обговорювати відомості про хворобу та інтимне життя хворого, які вони отримали під час виконання професійних обов'язків. Медичним сестрам не треба брати на себе функції, які віднесені до лікарської компетенції, роз'яснювати хворим або їхнім родичам характер захворювання, інтерпретувати результати лабораторних, інструментальних та рентгенологічних досліджень. Вони можуть говорити лише про загальний стан хворого.

Дякую за увагу! Дякую за увагу!