Рузайкина Вита 45 СП.pptx
- Количество слайдов: 9
Тема: Модель “ведення випадку” стосовно сімей, які опинились в складних життєвих обставинах: зарубіжний і вітчизняний досвід. Виконала: Рузайкіна Віта
“Ведення випадку” – модель соціальної роботи, коли соціальний працівник відповідає не тільки за організацію, а і за надання послуг клієнтові, що можуть бути організовані різними установами. Соціальний працівник виступає як соціальний менеджер: організовує надання соціальної допомоги та здійснює координацію її надання різними установами й організаціями
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про соціальні послуги” складні життєві обставини - обставини, що об’єктивно порушують нормальну життєдіяльність особи, наслідки яких вона не може подолати самостійно (інвалідність, часткова втрата рухової активності у зв’язку зі старістю чи станом здоров’я, самотність, сирітство, безпритульність, відсутність житла або роботи, насильство, зневажливе ставлення та негативні стосунки в сім’ї, малозабезпеченість, психологічний чи психічний розлад, стихійне лихо, катастрофа тощо).
Вітчизняний досвід: Особливістю «ведення випадку» як форми надання соціальних послуг є те, що робота з сім’ями проводиться вдома, за місцем проживання, а не в спеціалізованих закладах. Ця модель є ефективною для тих випадків, де проблеми не задавнені Єтапи роботи: Перший етап – вивчення ситуації, виокремлення з кола проблем основної, оцінка потреб клієнтів та планування роботи з сім’єю. Другий етап – безпосереднє надання послуг (сприяння в оформленні документів, різних видів соціальних допомог, отриманні матеріальної допомоги, психологічної підтримки та ін. ). Третій етап – аналіз проведеної роботи.
Пирятинський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді - спеціалізований заклад, що надає соціальні послуги сім’ям, дітям та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги. З 18 червня 2012 року Пирятинському районному центрі соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді введена 21 посада фахівців із соціальної роботи для виявлення, оцінки потреб, надання соціальних послуг та здійснення соціального супроводу сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах. В основу соціального супроводу сімей з дітьми, які перебувають в складних життєвих обставинах, закладена модель «ведення випадку» , що широко використовується в західних країнах.
Зарубіжний досвід: Сімейне консультування або сімейна терапія - надання допомоги сім'ям, які відчувають різні види дистресу. Терапія вважається інтенсивнішою формою впливу, ніж консультування. Соціальний працівник запрошує сімейний терапевта-професіонал, найчастіше маючи ступінь магістра і відповідну спеціалізацію в цій галузі, він допомагає встановити конструктивні взаємини між членами сім'ї, демонструючи свій чітко виражений нейтралітет та об'єктивність зайнятих позицій, що, як правило, сприяє пом'якшенню гостроти міжособистісних стосунків у сім'ї.
Фінансова допомога надається дітям і сім'ям у рамках федеральних програм соціального захисту, які передбачають забезпечення засобами для існування сімей, у яких годувальник після сплати необхідних для соціального забезпечення податків припинив роботу, став непрацездатним або помер. Фінансову допомогу отримують також сім'ї із дітьми, які знаходяться на утриманні.
Функціонують також спеціалізовані соціальні центри для сімей які потрапили в тяжкі житеві обставини. Розташовані вони, як правило, у кількаповерхових особняках із численними приміщеннями з відповідним обладнанням та технікою. Структура соціальних служб у них "лінійна", що, на відміну від "об'єктових", вимагає доволі вузької спеціалізації соціальних працівників (психотерапевтична практика, сімейна психологія, соціальний захист відвідувачів центру, зв'язок із юридичними службами, закладами охорони здоров'я, відпочинку, службами соціального забезпечення).
“ведення випадку” формує відповідальність за кінцевий результат не лише спеціалістів, а й особи, що потребує допомоги.