Krupkina_production.ppt
- Количество слайдов: 31
Тема лекції: Технологічні особливості вирощування альстремерії на зріз в теплицях
План лекції: 1. Біолого-екологічна характеристика виду. Історія введення в культуру. Види та сорти. 2. Особливості розмноження альстремерій. 3. Технологія вирощування: грунт, температура, полив, підживлення, заходи запобігання захворюваннямя, зріз та транспортування.
Біолого-екологічна характеристика виду Альстремерія - багаторічна, в тропічних умовах, рослина сімейства альстремерієвих (Alstroemeriaceae Dum). Дикорослі види широко поширені в Бразилії, Перу, Чилі. У культурі використовують гібридні сорти, які, в останні роки, привертають інтерес все більшого числа квітникарів у всьому світі. Культивують гібридні високорослі форми альстромеріі, що формують два типи пагонів: вегетативні і генеративні, на останніх утворюються суцвіття, які зберігаються в зрізаному вигляді тривалий час.
Альстремерія має підземне кореневище, яке багате крохмалем і покрите тонкою шкіркою. При правильній технології обробітку, у цієї культури спостерігається два максимуми цвітіння: ранньою весною і восени. Урожай зрізаних квітів в окремих сортів досягає 220 260 квітконосів з 1 м 2.
Види та сорти Існує безліч найрізноманітніших сортів і форм альстремеріі, вони відрізняються великою різноманітністю кольорів. Квітки рослини можуть бути однокольоровими або різнокольоровими (з малюнком з штрихів і смуг на двох верхніх пелюстках). Багато з цих рослин можна знайти у продажу (в спеціалізованих магазинах). Помаранчеві, червоні, бузкові квітки альстремеріі дуже декоративні.
Різні сорти альстремерії
Відомо безліч сортів альстремеріі, які розрізняються розмірами і забарвленням квіток. Альстремерія придатна для вирощування в горщиках. Ця красива рослина прикрасить собою не тільки квартиру, але і стане екзотичним акцентом балкона. В якості відповідних рослин, які будуть зростати в горщиках вибирайте низькорослі сорти альстромеріі. Особливу увагу варто звернути на такі сорти альстромеріі як Little і Princess.
Найбільш популярні сорти альстремерій, що завоювали любов споживачів: Б'юті Стаблуна ('Beauti Stablun') - лілова; Йеллоу Сан ('Jellow Sun') - темно-жовта; Йеллоу Тайгер Ставеро ('Jellow Tiger Stavero') і Канарія ставіта ('Canaria-Stavita') - жовта; Орхид ('Orchid') - жовто-біла; Регіна ('Regina') рожева; Розіта Стареза ('Rosita Stareza') помаранчево-рожева; Староза ('Storosa') - темно -рожева; Старетто Уайт Вінгс (‘Staretto White Wings') - біла; Хармоні (‘Harmany') - бронзова.
Особливості розмноження альстремерії Альстремерія схильна до швидкого розростання, і проблем з її розмноженням не виникає. Пересаджувати і ділити кущ треба навесні, але потривожені рослини в перший рік цвітуть слабко, або зовсім не цвітуть.
У промисловому квітникарстві альстремерію розмножують насінням, поділом куща, і з використанням меристемних технологій. Однак найбільше поширення отримало меристемне розмноження через можливість отримання великої кількості чистих від вірусів і хвороб рослин за короткий проміжок часу.
Посадку шматків кореневищ в кліматі середньої смуги виробляти найкраще навесні на глибину 5 -6 см. Альстремерія дуже вологолюбна і чуйна до підживлення. При нестачі вологи цвітіння слабшає або припиняється зовсім. Молоді пагони дуже крихкі і при сильному дощі чи вітрі ламаються, тому перший час їх треба підв'язувати. Щойно висаджені рослини не цвітуть, і для хорошого розвитку кореневищ треба зберігати всі пагони, навіть найслабші. У наступні роки необхідно видаляти слабкі пагони, що не несуть квітконосів. Цей прийом значно збільшує кількість квітконосних пагонів і кількість квіток в них.
Види альстремеріі можна розмножувати насінням. Сіють в квітні -травні в листянодернову землю (суміш 2: 1). Сходи з'являються через три тижні. Сіянці зацвітають на другий рік. Насіння зберігає схожість протягом 3 -4 років.
Матеріал отриманий культурою in vitro готують до посадки в горщики із нейтральним стерильним субстратом – рослини виймають із стерильних біксів в яких вони розрослись, розділяють і поміщають в нові, або ж висаджують в стерильний грунт для дорощування.
Загальний вигляд лабораторії комплексу з вирощування рослин культурою in vitro.
Контейнери з готовим до посадки в теплиці матеріалом альстремерії. У рослин добре розвинута коренева система, що повністю обплітає грудку землі та густо облиснені пагони висотою 20 -25 см.
Альстремерія в стадії цвітіння на грядках теплиці. Поперек грядки встановлені металеві рами з натягнутою сіткою для підтримки пагонів альстремерії. Висота таких рам 1, 2 – 1, 5 м. Саме такої висоти квітконоси у альстремерії і для їх підтримки необхідно натягнути 4 горизонтальних яруси сітки.
Технологія вирощування В умовах нашої країни альстремерію вирощують на зрізання тільки в теплицях. Цвіте вона двічі в рік: у березні - травні, потім (після літнього періоду спокою) восени - у вересні - жовтні (у листопаді - другий період спокою). Для успіху дуже важливо дотримуватися температурного режиму протягом року.
Субстрат для вирощування цієї квітки в теплиці має бути легким, повітропроникним; в більш важкий додають верховий торф, перегній і різний розпушуючий матеріал. Найкращим субстратом в даний час визнано верхової торф з домішкою дернової землі (2: 1). Під альстремерію відмінно підходять оранжереї, що звільнилися з-під гвоздики.
Додаткове освітлення рослин на 12 -14 годин на добу з середини листопада до кінця грудня прискорює весняне цвітіння майже на місяць. У висоту квітучі пагони досягають 120 -180 см, тому вони потребують опори. На грядках ставлять рами, про які згадувалось раніше. Навесні з підвищенням інсоляції необхідно посилити провітрювання і строго підтримувати оптимальний температурний режим, оскільки його порушення призводить до утворення тонких пагонів. Слабкі стебла виламують, що забезпечує краще цвітіння.
Догляд полягає в поливі, провітрюванні і підгодівлі. Квіти зрізують, коли розкриються перші бутони. Навесні квітконоси зазвичай висмикують, а восени зрізають, залишаючи частину пагонів, на яких закладається велика кількість бруньок, що забезпечує весняне цвітіння. Тоді ж після зняття основної маси врожаю полив зменшують. Рослини переходять у стан спокою. Залишки стебел видаляють, оранжерею притіняють, знижують вологість грунту, але не допускають її пересушування.
З початком відростання нових пагонів грядки рясно поливають. Починається осінній цикл вирощування. У листопаді рослини знову йдуть на спокій. Взимку при низької інтенсивності освітлення полив зменшують. Розмножують діленням кореневищ відразу після цвітіння в червні - липні і в жовтні листопаді.
Полив грядок альстремерії: форсунка на трубі водогону.
При вирощуванні альстремеріі особливу увагу слід звернути на рівень відносної вологості в теплиці, оптимальним вважається проміжок між 70% і 80%. Відносна вологість може швидко вирости при включеному обігріві теплиць (особливо восени та ранньою весною). При надмірних коливаннях в температурному режимі і рівні відносної вологості в поєднанні з активним ростом квітів, існує великий ризик опіку листя.
У промисловому виробництві альстремерії температура є дуже важливим фактором. Протягом шести тижнів після посадки, температуру в теплиці протягом дня слід підтримувати 14 – 160 С і 130 С - вночі. При осінній посадці, якщо рослини нормально розвиваються, температура повинна бути встановлена на рівні 160 С. Надалі температуру знижують. У період найбільш темних місяців при низької інтенсивності освітлення. У літній період для хорошого розвитку рослин необхідний середній рівень температури від 170 С до 200 С.
У зв'язку з тим, що розвиток пагонів альстремеріі відбувається в підземному кореневищі велике значення для розвитку рослин має температура субстрату - оптимальне значення, 14 0 С, сприяє найкращому росту генеративних пагонів. Кожен гібрид проявляє свої переваги до температурі грунту. Проте, деяким сортам необхідно, щоб температура грунту не перевищувала 14 0 С, в той час як інші вимагають рівня 17 0 С.
Фаза готовності альстремеріі до зрізу визначається в залежності від конкретного ринку, куди намічається поставка. В основному зріз проводять, коли велика маса бутонів забарвлена, але не почала розкриватися. Їх зазвичай не зрізають, а висмикують ривком, проте висмикування ривком не рекомендується для молодих рослин. Як правило, в залежності від погоднокліматичних умов, проводять зрізання 2 рази в тиждень в зимовий період і 3 -4 рази в тиждень, в літній період.
Зрізують альстремерію для транспортування в стадії бутонів, упаковують в целофанові конусоподібні пакети відповідної величини. На фото процес сортування і упаковки альстремерії.
Альстремерія готова до транспортування. Упаковки альстремерії виставлені в пластикові ящики з піднятими стінками для запобігання ушкодження продукції.
Круглий букет із 50 гілок альстремерії
Фітокомпозиція з використанням альстремерії.
Дякую за увагу
Krupkina_production.ppt