Тема лекції Історія розвитку соціологічного вчення Національний авіаційний університет Кафедра соціології
План Критерії періодизації історії соціології. Основні етапи розвитку соціологічного вчення. Головні парадигми соціологічної теорії. Особливості розвитку соціології в Україні.
Література Масионис Дж. Социология – СПб.: Питер, 2004. Гідденс Е. Соціологія. – К.: Основи, 2002. Городяненко В. Соціологія. – К.: Наукова думка, 1999. Кравченко А. Социология. – М.: Академпроект, 2002. Смелзер Н. Социология. – М., 1994. Сірий Є. Соціологія. – К.: Вища школа, 2004. Захарченко М., Погорілий О. Історія соціології. – К.: 1993.
Історія соціології - це еволюція методології сприйняття, розуміння та пояснення різноманіття суспільних явищ та процесів. Основа періодизації історії соціології: рівень знань про суспільство та людину обумовлені потребами буття та існування людини і суспільства, розумінням та поясненням її поведінки і діяльності.
Етапи формування соціальних знань Протосоціологія – становлення соціального знання в Античному світі, Середньовіччі та в епоху Відродження. Класична соціологія – поява соціології як науки про суспільство на емпірично обгрунтованих засадах. Сучасна та новітня соціологія – галузева диференціація, вдосконалення методів дослідження, розширення проблематики.
Протосоціологія Тривалість від Стародавнього Світу до початку ХІХ століття. Джерела староіндійські Веди, етичне вчення Конфуція, теорії держави і влади Платона і Арістотеля, соціальна концепція християнства, соціальна утопія Т. Мора, А. Сен-Сімона, Ж. Фурьє та Р. Оуена. Роль соціального пізнання у творчості Т. Гоббса. Дж. Локка та Ж. Руссо. Основні риси - міфологічність - синкретизм - релігійність.
Класична соціологія О.Конт (1798-1857) Г. Спенсер (1820-1905) К. Маркс (1818-1883), Ф. Енгельс (1820-1920) М. Вебер (1864-1920) Е. Дюркгейм (1857-1917)
Сучасна соціологія Наукові школи: французька (П. Бурдьє, Ж. Бодіяр, Ж. Дюмазедьє) - чиказька (Р.Парк, Е. Мейо, Дж. Мід, Д. Морено) франкфуртська (Г. Адорно, Г. Маркузе, Е. Фромм, Ю. Хабермас).
Соціологічна парадигма Під час побудови теорії виникає два питання: які предмети вивчати? як пов’язувати отримані факти? Відповідь залежить від парадигми – вихідного образу суспільства, який спрямовує хід роздумів та досліджень.
Структурно-функціональна парадигма Схема для побудови теорії, що розглядає суспільство як складну систему, окремі частини якої працюють для забезпечення єдності та стабільності. Розглядаються: - соціальна структура (відносно стійкий зразок соціальної поведінки), - соціальні функції структури (її наслідки для суспільства в цілому). Засновники: О. Конт, Е. Дюркгейм, Г. Спенсер, Т. Парсонс, Р. Мертон.
Парадигма соціального конфлікта Схема для побудови теорії, яка сприймає суспільство як арену нерівності, яка породжує конфлікти та зміни. Вивчається: класи, раси, покоління, етноси, гендер, влада, престиж тощо. Засновники: К. Маркс, Л. Козер, Р. Дарендорф.
Парадигма символічного інтеракціонізма Схема для побудови теорії, яка сприймає суспільство як продукт повсякденної взаємодії індивідів. Люди – істоти, що живуть у світі символів, тому ознаковують практично все. Звідси – реальність – лише визначення значення, яким ми наділяємо оточення. Засновники: М. Вебер, Г.Мід, І.Гофман, П.Блау, Дж.Хоманс.
Дякую за увагу!