Скачать презентацию Тема кохання в творчості Лесі Українки Леся Скачать презентацию Тема кохання в творчості Лесі Українки Леся

Леся Украинка.pptx

  • Количество слайдов: 34

Тема кохання в творчості Лесі Українки Тема кохання в творчості Лесі Українки

Леся Українка народилася 25 лютого 1871 року в м. Новоград. Волинському, в інтелігентній сім’ї. Леся Українка народилася 25 лютого 1871 року в м. Новоград. Волинському, в інтелігентній сім’ї. Дитячі роки Лесі минули на Волині - в Луцьку та селі Колодяжному Ковельського повіту, куди переїхала сім’я Косачів. У родині спілкувалися українською мовою, шанували народні звичаї, читали українські книжки. Діти ходили в національному одязі, співали народних пісень.

У 10 років дівчинка захворіла на туберкульоз кісток, тому відвідувати школу не могла , У 10 років дівчинка захворіла на туберкульоз кісток, тому відвідувати школу не могла , на жаль, мусила відмовитись від музичних занять: у 1883 році було прооперовано ліву руку.

Леся Українка була всього на один рік молодша за свого брата Михайла – Мишу… Леся Українка була всього на один рік молодша за свого брата Михайла – Мишу… Миша навчився дуже рано читати, а що Леся навчалася разом з ним, то в 4 роки вона вже зовсім справно читала. А на початку 6 -го року життя вчилася писати навмисне для того, щоб написати першого в житті листа до своїх любих дядька та дядини Драгоманових…

Гарні і теплі стосунки склалися у Лесі Українки з двоюрідною сестрою Адріадною Дрогомановою. Гарні і теплі стосунки склалися у Лесі Українки з двоюрідною сестрою Адріадною Дрогомановою.

Великий вплив на творче становлення поетеси мала родина, передусім мати- письменниця й фольклорист Олена Великий вплив на творче становлення поетеси мала родина, передусім мати- письменниця й фольклорист Олена Пчілка і дядько- визначний діяч культури Михайло Дрогоманов.

Олена Пчілка пишалась по-материнськи своїми дітьми, турбувалась про кожного з них, з любов'ю розказувала Олена Пчілка пишалась по-материнськи своїми дітьми, турбувалась про кожного з них, з любов'ю розказувала про всіх. Шестеро дітей вимагали багато уваги, материнських турбот. А потреба творити, незважаючи на всі клопоти і турботи була непереборною.

Леся Українка в Криму. Фото 1897 р. Леся Українка в Криму. Фото 1897 р.

Ольга та Микола Косачі, молодші сестра і брат Лесі Українки. Фото 1900 -х рр. Ольга та Микола Косачі, молодші сестра і брат Лесі Українки. Фото 1900 -х рр.

Оксана Косач (молодша сестра Лесі Українки) та її приятель Юрій Тесленко. Приходько. Фото 1903 Оксана Косач (молодша сестра Лесі Українки) та її приятель Юрій Тесленко. Приходько. Фото 1903 р

Ісидора Петрівна Косач, молодша сестра Лесі Українки. Фото 1903 р. Ісидора Петрівна Косач, молодша сестра Лесі Українки. Фото 1903 р.

Леся Українка (ліворуч) з Маргаритою Комаровою. Фото 1889 р. Леся Українка (ліворуч) з Маргаритою Комаровою. Фото 1889 р.

Леся Українка з братом Михайлом. Фото початку 1890 -х років. Леся Українка з братом Михайлом. Фото початку 1890 -х років.

Леся Українка (ліворуч) з братом Михайлом і Маргаритою Комаровою. Фото початку 1890 -х років. Леся Українка (ліворуч) з братом Михайлом і Маргаритою Комаровою. Фото початку 1890 -х років.

Леся Українка (ліворуч) з сестрою Ольгою. Фото 1896 р. (Ковель) Леся Українка (ліворуч) з сестрою Ольгою. Фото 1896 р. (Ковель)

Ольга Кобилянська і Леся Українка (праворуч). Чернівці. Фото 1901 р Ольга Кобилянська і Леся Українка (праворуч). Чернівці. Фото 1901 р

Її вірним побратимом і чоловіком став відомий український фольклорист Климент Квітка, з яким вона Її вірним побратимом і чоловіком став відомий український фольклорист Климент Квітка, з яким вона одружилася у 1908 році.

КОХАННЯ ЛЕСІ УКРАЇНКИ КОХАННЯ ЛЕСІ УКРАЇНКИ

Для письменників кохання – наче світло в кінці тунелю: без нього життя перетворюється на Для письменників кохання – наче світло в кінці тунелю: без нього життя перетворюється на темряву, бруд та вічні пошуки себе. Тому творчість будь-якого поета чи прозаїка – це передусім історія його кохання, зрад, інтриг і пристрастей. Такі історії не схожі між собою, кожна має свою родзинку та особливе значення, і в тому, мабуть, головна принада любові.

Любов може бути чудовою поемою, що люди потім перечитують у спогадах, без болю, без Любов може бути чудовою поемою, що люди потім перечитують у спогадах, без болю, без прикрого почуття. Леся Українка

МАКСИМ СЛАВИНСЬКИЙ У чарівному куточку Полісся, серед замріяних верб на березі спокійного озерця, прийшло МАКСИМ СЛАВИНСЬКИЙ У чарівному куточку Полісся, серед замріяних верб на березі спокійного озерця, прийшло до юної поетеси перше почуття. Максим познайомився з Ларисою влітку 1886 -го в Колодяжному, де її батьки мали чималий маєток. Максимові було вісімнадцять, Лесі – п’ятнадцять.

Коли вони знову зустрілися влітку 1892 року, взаємні почуття спалахнули з небаченою силою. То Коли вони знову зустрілися влітку 1892 року, взаємні почуття спалахнули з небаченою силою. То було перше, ще дівоче кохання волинянки. З іменем Максима пов’язано чимало перлин Лесиної інтимної лірики: «Горить моє серце» , «Стояла я і слухала весну» , «Хотіла б я піснею стати» , «Сон літньої ночі» … Вона зверталася до «пана Максима» : «Милий мій! Ти для мене зруйнований храм…» .

Нестор Гамбарашвілі був ровесником Лариси Косач. За участь у студентському русі в 1894 р. Нестор Гамбарашвілі був ровесником Лариси Косач. За участь у студентському русі в 1894 р. його виключили з Московського університету. Нестор продовжив навчання в Києві. У 1895 -му разом із ще одним студентом, Сергієм Френкелем, знімав кімнату в Косачів. Леся тоді щойно повернулася з Болгарії, де вона гостювала в родині Драгоманових. Там вона пережила велике потрясіння смерть дядька Михайла, свого духовного наставника. . .

Леся давала Несторові уроки французької мови; він її вчив грузинської. . . Грузія викликала Леся давала Несторові уроки французької мови; він її вчив грузинської. . . Грузія викликала в дівчини щирий інтерес: її захоплювала сила духу народу, який усім лихоліттям протиставив свою мужність та доблесть і зумів зберегти себе. У свого "учня" Леся вперше познайомилася з "Витязем у тигровій шкурі". "Коли б я не була українкою, я б хотіла бути грузинкою", - сказала якось Леся. Розмови про Грузію будили думки про долю рідного краю. Влітку 1896 р. , проводжаючи Нестора на канікули в Горі, Леся попросила привезти їй із Грузії кинджал "як емблему для боротьби з ненависним ворогом". . . Він виконав це прохання.

Протягом літа вони писали одне одному. Проте всі Лесині листи згодом зникнуть без сліду Протягом літа вони писали одне одному. Проте всі Лесині листи згодом зникнуть без сліду у вихорі громадянської війни. 1897 рік почався для неї різким загостренням хвороби. Боротися з недугою подалася в Ялту. Там, отримавши якось чергового листа від матері, дізналася про одруження Нестора Гамбарашвілі. «Дуже сумно мені те, що ти пишеш мені про Гамбарова. . . Привітай його від мене, як побачиш, конечне, скажи, що я часто згадую його, а що я йому не пишу, то се, певне, його не здивує. . . » Це рядки з Лесиного листа-відповіді. Чується в них ледь стримувана гіркота, хоча, напевно, Несторове рішення не було для неї цілковитою несподіванкою. Адже ще в лютому на папір лягли слова: «Не дорікати слово я дала. . . »

Сергій Мержинський Познайомилися вони влітку 1897 -го в Ялті. Лесю мучив туберкульоз кісток, Мержинського Сергій Мержинський Познайомилися вони влітку 1897 -го в Ялті. Лесю мучив туберкульоз кісток, Мержинського - сухоти. Він приїхав з Мінська: служить там на залізниці; соціалдемократ. Лесі його рекомендував Петро Тучапський, київський знайомий Косачів. Сама Леся в цей час зайнята влаштуванням у театрі своєї драми "Блакитна троянда". Мержинський був професійним революціонером. У його рисах і духовній поставі було щось чаруюче: "тонке скорботне лице", "прекрасний, тонкий, обрамований чорною бородою профіль, з блідим матовим, що часто палало нездоровим рум'янцем, лицем, з чорною хвилястою шевелюрою". Таким малювали портрет С. Мержинського його друзі. Був він людиною лагідної вдачі, інтелігентною, висококультурною. У ньому жив вогонь самопожертви. Після Ялти вони листувались. .

"Твої листи завжди пахнуть зів'ялими трояндами, мій бідний, зів'ялий квіте! Легкі, тонкі пахощі, мов спогад про якусь любу, минулу мрію. І ніщо так не вражає тепер мого серця, як сії пахощі, тонко, легко, але невідмінно, невідборенно, нагадують вони мені про те, що моє серце віщує і чому я вірити не хочу, не можу. Мій друже, любий мій друже, створений для мене. Як можна, щоб я жила сама, тепер, коли я знаю інше життя? "

Сергій Мержинський та Леся Українка в родині Косачів Сергій Мержинський та Леся Українка в родині Косачів

Не хотіла вірити, що Сергій (30 -літній!) помирає. Згадувала зустрічі з ним - у Не хотіла вірити, що Сергій (30 -літній!) помирає. Згадувала зустрічі з ним - у Криму, в Гадячі, Києві, на хуторі Зелений Гай, де якось разом фотографувалися. . . Кілька разів бачилися в Мінську. . . Але зустрічі ті були короткі і обривалися, як нескінчена розмова. Восени 1900 -го вона отримає лист від лікаря, який опікувався Мержинським: її другові зовсім погано.

Все, все покинуть, до тебе полинуть, Мій ти єдиний, мій зламаний квіте! Все, все Все, все покинуть, до тебе полинуть, Мій ти єдиний, мій зламаний квіте! Все, все покинуть, з тобою загинуть, То було б щастя, мій згублений світе! Стать над тобою і кликнуть до бою Злую мару, що тебе забирає, Взять тебе в бою чи вмерти з тобою, З нами хай щастя і горе вмирає. Сергія Мержинського не стало 3 березня 1901 року.

Климент Васильович Квітка У 1907 р. поетеса знову повернулася до Криму, щоб лікувати свого Климент Васильович Квітка У 1907 р. поетеса знову повернулася до Криму, щоб лікувати свого друга Климента Васильовича Квітку. Згодом він стане її чоловіком. Климент був молодший від Лесі на 9 років. Повідомлення про її заміжжя стало для близьких несподіванкою, вони вважали, що з її боку кохання там не було. Хоча визнавали, що Квітка обожнював Лесю. «Справа скінчена — ми звінчалися, — пише поетеса у листі до рідні. — Знайшли такого попа, що сам порадив коротший спосіб без оглашеній. . . Ми не запрошували нікого, крім свідків. . . Сподіваюсь, що тепер матимемо спокій хоч від людей. . . все гаразд, ніхто нас нічим не мучить, і ми собі збираємось у Крим» .

Будинок в Балаклаві, де мешкала Леся Українка Будинок в Балаклаві, де мешкала Леся Українка

Померла письменниця 1 серпня 1913 року в грузинському містечку Сурамі. Похована в Києві на Померла письменниця 1 серпня 1913 року в грузинському містечку Сурамі. Похована в Києві на Байковому кладовищі. За кращі твори для дітей у галузі літератури, живопису і театрального мистецтва з 1972 року присуджується премія імені Лесі Українки.

Виконала студентка 3 -ОДП Оперчук Віта Виконала студентка 3 -ОДП Оперчук Віта