Тема. Конституційно-правовий статус депутата. Лектор – доц. Л.В.

Скачать презентацию Тема. Конституційно-правовий статус депутата. Лектор – доц. Л.В. Скачать презентацию Тема. Конституційно-правовий статус депутата. Лектор – доц. Л.В.

8628-tema_status_dep.ppt

  • Количество слайдов: 19

>Тема. Конституційно-правовий статус депутата. Лектор – доц. Л.В. Міхневич Тема. Конституційно-правовий статус депутата. Лектор – доц. Л.В. Міхневич

>Питання: Правовий статус народного депутата Діяльність народних депутатів у Верховній Раді України та інших Питання: Правовий статус народного депутата Діяльність народних депутатів у Верховній Раді України та інших її органах Основні гарантії депутатської діяльності Дострокове припинення повноважень народного депутата України Особливості статусу депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим Правовий статус депутата місцевої ради

>Література: Конституція України від 28 червня 1996 р. // ВВРУ. – 1996. – № Література: Конституція України від 28 червня 1996 р. // ВВРУ. – 1996. – № 20. Закон України «Про Регламент Верховної Ради України» від 10 лютого 2010 р. // ВВРУ– 2010. – № 14, / № 14-15; № 16–17. ЗУ «Про статус народного депутата України» від 17 листопада 1992 р. № 2790-XII в редакції Закону N 2328-III від 22 березня 2001 // ВВРУ. – 2001. – № 42. – Ст. 212. ЗУ «Про комітети Верховної Ради України» від 4 квітня 1995 р.; в редакції Закону від 22 грудня 2005 р. // ВВРУ. – 2006. – № 17. – Ст. 146. ЗУ «Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим» від 10 лютого 1998 № 90/98-ВР // ВВРУ України – 1998 р. – № 29. – Ст. 191. ЗУ «Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим» від 22 грудня 2006 № 533-V // ВВРУ – 2007 р. – № 14. – Ст. 573. – Ст. 168. ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 р. № 93-IV // ВВРУ– 2002 р. – № 40. – Ст. 290. ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. //ВВРУ– 1997 р. – № 24. – Ст. 170 ЗУ «Про вибори депутатів Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 р. // Голос України вiд 31.07.2010 – № 141. Постанова ВРУ «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» від 13 жовтня 1995 № 379/95 – ВР.

>Законодавство про статус депутатів в Україні складають:  Конституція України (статті 76, 78-81 86, Законодавство про статус депутатів в Україні складають: Конституція України (статті 76, 78-81 86, 93), ЗУ «Про статус народного депутата України», ЗУ «Про статус депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим», ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» тощо.

>Народний депутат України — це представник українського народу у Верховній Раді України і уповноважений Народний депутат України — це представник українського народу у Верховній Раді України і уповноважений ним здійснювати повноваження, передбачені Конституцією та законами України Народним депутатом України може бути громадянин України, який на день виборів досяг 21 р., має право голосу і проживає в Україні протягом останніх 5 років. Не може бути обраним до Верховної Ради громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку. Мандат - це документ, який засвідчує легітимність повноважень депутата будь-якого представницького органу, а також обсяг повноважень, прав та привілеїв депутата Імперативний Вільний Ознаки мандату народного депутата: політична природа; конституційно-правовий характер; постійна основа несумісність недоторканість вільний складення присяги

>Правовий статус народного депутата України –  це система правових норм, що визначають основні Правовий статус народного депутата України – це система правових норм, що визначають основні права народного депутата та гарантії їх здійснення, а також обов'язки і відповідальність парламентарія за свою діяльність Основні елементи правового статусу народного депутата: повноваження (ст. 6 ЗУ «Про статус народного депутата України»); права (Розділ 2 глава 1-3, 5 ЗУ «Про статус народного депутата України»); гарантії (Розділ 2 глава 4, Розділ 4 ЗУ «Про статус народного депутата України»); депутатський імунітет (ст. 80 Конституції України, ст. 27 ЗУ «Про статус народного депутата України»); депутатський індемнітет (ст. 28, 32, 33 ЗУ «Про статус народного депутата України»); обов'язки (Розділ 3 ЗУ «Про статус народного депутата України»); відповідальність (ст.80 КУ).

>Народний депутат як член парламенту: бере особисту участь у засіданнях ВРУ чи її органів, Народний депутат як член парламенту: бере особисту участь у засіданнях ВРУ чи її органів, до складу яких його обрано. користується правом ухвального голосу щодо всіх питань, що розглядаються на засіданнях ВРУ та її органів, до складу яких його обрано. кожний народний депутат має один голос. може брати участь у роботі будь-якого органу ВРУ з правом дорадчого голосу. народні депутати мають право об'єднуватися в депутатські фракції та депутатські групи, або не входити до жодної зареєстрованої депутатської фракції чи депутатської групи.

>На пленарних засіданнях парламенту н/д має право обирати і бути обраним на посади Голови На пленарних засіданнях парламенту н/д має право обирати і бути обраним на посади Голови ВРУ, Першого заступника і заступника Голови ВРУ; обирати і бути обраним до органів Верховної Ради України; пропонувати питання для розгляд ВРУ або її органами; виступати із законодавчою ініціативою у ВРУ; звертатися із депутатськими запитами, вимагати відповіді на них; брати участь у дебатах, ставити запитання доповідачам, головуючому; виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій і з мотивів голосування; висловлювати свою думку щодо питання, яке розглядається на засіданні; висловлювати думку щодо кандидатів, які обираються чи призначаються на посади, звільняються з посад ВРУ порушувати питання про заміну головуючого порушувати питання про довіру складу органів, утворених ВРУ, а також посадовим особам, яких обрано, призначено на посади або щодо призначення на посади яких ВРУ згоду у випадках, передбачених КУ; порушувати питання про перевірку діяльності підприємств, установ, організацій, розташованих на території України і щодо яких є дані про порушення ними законодавства України, про створення з цією метою тимчасових слідчих комісій; передавати для внесення до протоколу і стенографічного бюлетеня текст виступу, окремої думки, заяви, пропозиції і зауваження .

>Депутатський запит - це вимога народного депутата, яка заявляється на сесії Верховної Ради України Депутатський запит - це вимога народного депутата, яка заявляється на сесії Верховної Ради України до Президента України, до органів Верховної Ради України, до Кабінету Міністрів України, до керівників інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також до керівників підприємств, установ і організацій розташованих на території України, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, дати офіційну відповідь з питань, віднесених до їх компетенції. вноситься у письмовій формі; розглядається на засіданні Верховної Ради України; Верховна Рада України приймає рішення про направлення депутатського запиту відповідному органу або посадовій особі, до яких його звернуто, 1/5 від її конституційного складу; рішення про направлення запиту до Президента України повинне бути попередньо підтримане не менш як 1/3 від конституційного складу ВРУ; органи, до яких звернуто запит, зобов'язані повідомити народного депутата, групу народних депутатів, комітет Верховної Ради України у письмовій формі про результати розгляду його (їх) запиту у 15-денний строк з дня його одержання або в інший, встановлений Верховною Радою України, строк; народний депутат має право брати безпосередньо участь у розгляді внесеного ним запиту і бути попередженим за 3 дні.

>Депутатське звернення – викладена в письмовій формі пропозиція н/д, звернена до органів державної влади Депутатське звернення – викладена в письмовій формі пропозиція н/д, звернена до органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб, керівників підприємств, установ і організації, об'єднань громадян здійснити певні дії, дати офіційне роз’яснення чи викласти позицію з питань, віднесених до їх компетенції органи зобов'язані протягом 10 днів з моменту одержання депутатського звернення розглянути його і дати письмову відповідь; вмотивована відповідь на депутатське звернення повинна бути надіслана народному депутату не пізніш як на 2 день після розгляду звернення.

>Гарантії депутатської діяльності  Непорушність повноважень народного депутата України (ст. 26 ЗУ «Про статус Гарантії депутатської діяльності Непорушність повноважень народного депутата України (ст. 26 ЗУ «Про статус народного депутата України») Депутатська недоторканність (ст. 27 ЗУ «Про статус народного депутата України») Забезпечення народному депутату України умов для виконання депутатських повноважень (ст. 28 ЗУ «Про статус народного депутата України») Фінансування видатків, пов'язаних з депутатською діяльністю (ст. 32 ЗУ «Про статус народного депутата України») Фінансове, медичне та соціально-побутове забезпечення народного депутата України (ст. 33 ЗУ «Про статус народного депутата України»); Забезпечення народних депутатів України жилими приміщеннями (ст. 34 ЗУ «Про статус народного депутата України»); Право народного депутата України при поселенні в готель (ст. 22 ЗУ «Про статус народного депутата України») та на транспортне забезпечення (ст. 23 ЗУ «Про статус народного депутата України»); Гарантії трудових прав народного депутата України (ст. 20 ЗУ «Про статус народного депутата України»)

>Достроково можуть бути припинені повноваження у випадках:   складення повноважень за його особистою Достроково можуть бути припинені повноваження у випадках: складення повноважень за його особистою заявою; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; припинення його громадянства або виїзд на постійне проживання за межі України; смерті. дострокового припинення відповідно до Конституції України повноважень Верховної Ради України – в день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання. У разі невиконання вимоги щодо несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності повноваження народного депутата України припиняються достроково на підставі закону за рішенням суду.

>Особливості правового статусу депутата ВР АРК:  Депутатом може бути громадянин України, який має Особливості правового статусу депутата ВР АРК: Депутатом може бути громадянин України, який має право голосу, на день виборів досяг 18 років, проживає в Україні не менше п'яти років. Не може бути обраним до Верховної Ради автономії громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку. Голова Верховної Ради автономії, його перший заступник і заступник, голови постійних комісій ВР АРК здійснюють свої повноваження на постійній основі. Несумісність статусу депутата ВР АРК з деякими посадами та видами діяльності. Депутат не має права: - мати інший представницький мандат; - використовувати свій депутатський мандат у цілях, не пов'язаних з депутатською діяльністю. - депутат, який працює на постійній основі, не має права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, крім викладацької, наукової і творчої у позаробочий час, входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку. На час проведення засідань ВР АРК, її постійних комісій, а також для здійснення депутатських повноважень, депутат звільняється від виконання іншої роботи за основним місцем роботи.

>Особливості порушення кримінальної справи та застосування запобіжного заходу щодо депутата ВР АРК: кримінальна справа Особливості порушення кримінальної справи та застосування запобіжного заходу щодо депутата ВР АРК: кримінальна справа стосовно депутата може бути порушена Генеральним прокурором України, його заступниками, прокурором Автономної Республіки Крим або судом. Про порушення кримінальної справи стосовно депутата, а також про обраний щодо нього запобіжний захід відповідний прокурор або суд, який порушив кримінальну справу чи обрав запобіжний захід, повідомляють ВР АРК не пізніше наступного робочого дня з дня відповідно порушення кримінальної справи чи застосування запобіжного заходу.

>Повноваження депутата припиняються з припиненням повноважень ВР АРК. Достроково повноваження депутати припиняються за рішенням Повноваження депутата припиняються з припиненням повноважень ВР АРК. Достроково повноваження депутати припиняються за рішенням її Верховної Ради у випадках: складення повноважень за його особистою заявою; набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; припинення громадянства України або вибуття на постійне місце проживання за межі України; його смерті.

>Депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (депутат місцевої ради) – Депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (депутат місцевої ради) – є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад. Депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю; депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток; за рішенням обласної, Київської та Севастопольської міських рад депутат, обраний головою постійної комісії з питань бюджету, може працювати в раді на постійній основі; депутат місцевої ради не може використовувати свій депутатський мандат в цілях, не пов'язаних з депутатською діяльністю. депутат ради не може мати іншого представницького мандата.

>Повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково:   Без прийняття рішення відповідної ради у Повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково: Без прийняття рішення відповідної ради у разі : його відкликання виборцями у встановленому порядку; припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з КУ і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень; обрання його депутатом іншої місцевої ради; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі; його смерті. За рішенням відповідної ради у зв'язку: з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі; з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень.

>Депутатський запит –  це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб Депутатський запит – це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради – також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради. може бути внесений депутатом або групою депутатів попередньо або на пленарному засіданні ради у письмовій чи усній формі; підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради і обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні; рада може зобов'язати відповідний орган подати у встановлений нею строк звіт про виконання рішення по запиту депутата місцевої ради; орган або посадова особа, до яких звернуто запит, зобов'язані у встановлений радою строк дати офіційну письмову відповідь на нього відповідній раді і депутату місцевої ради або в інший строк, який не повинен перевищувати один місяць з дня одержання запиту; відповідь на запит у разі необхідності розглядається на пленарному засіданні ради; депутат місцевої ради має право дати оцінку відповіді на свій запит; за результатами відповіді на депутатський запит може бути проведено обговорення, якщо на цьому наполягає не менше 1/4 присутніх на засіданні за участю посадових осіб, до яких звернуто запит; за результатами розгляду відповіді на депутатський запит рада приймає відповідне рішення.

>Депутатське запитання – це засіб одержання депутатом місцевої ради інформації або роз'яснення з тієї Депутатське запитання – це засіб одержання депутатом місцевої ради інформації або роз'яснення з тієї чи іншої проблеми відповідь на запитання може бути оголошено на сесії ради або дано депутату місцевої ради в індивідуальному порядку; запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.