Тема: «Функціонування стереотипів щодо відмінностей регіональних спільнот
kopiya_microsoft_powerpoint_presentation.ppt
- Количество слайдов: 14
Тема: «Функціонування стереотипів щодо відмінностей регіональних спільнот сучасної України»
Проблема Розходження в уявленнях про представників різних територій України – це явище нормальне та відповідає реальній ситуації в інших країнах та спільнотах. Однак ці розходження не є проблемою до тих пір, поки їх не починають педалювати та активно фокусувати на них увагу громадськості в засобах масової інформації, програмах політичних партій та рухів, конкретних діях політичних авантюристів. Тому, з нашої точки зору, саме активне використання таких відмінностей та перебільшення їх значимості є одним з чинників, які розділяють українське суспільство.
Мета: визначення стереотипів, що функціонують в матеріалах українських ЗМІ; порівняння виділених стереотипів з архетипами, домінуючими в українському фольклорі (анекдоти); виявлення точок розбіжностей в цих стереотипах.
Об’єкт: матеріали українських ЗМІ як транслятора стереотипів щодо відмінностей регіональних спільнот, а також анекдоти як носії інформації про регіональні архетипи. Предмет: характерні риси стереотипів та архетипів, пошук точок їх дотику та розходження.
Завдання (1): вивчення підходів щодо визначення категорії «стереотип» та «архетип» у суспільних науках; аналіз матеріалів українських ЗМІ методом контент-аналізу з метою виявлення повідомлень, що впливають на формування стереотипів або експлуатують їх; вивчення архетипів за допомогою методів контент-аналізу анекдотів;
Завдання (2): фіксування образів, які активно відтворюються в українських ЗМІ, щодо соціокультурних розбіжностей між різними регіонами України; співставлення виявлених стереотипів та архетипів; порівняльний аналіз образів, що формуються регіональними та всеукраїнськими ЗМІ щодо спільнот різних регіонів.
Гіпотези: Українські ЗМІ активно використовують стереотипи з метою маніпуляції громадською думкою. Стереотипи, які використовують ЗМІ, запозичені з архетипів, що існували споконвіку та знайшли своє відображення в фольклорі, наприклад, анекдотах. Співставлення стереотипів та архетипів допоможе виявити точки дотику та розбіжностей, «больові» точки цих уявлень.
Концептуалізація Регіональна спільнота – сукупність людей, які постійно проживають на одній території, об’єднані локальними зв’язками, відносинами і традиціями. Стереотип – це стійке, узагальнене уявлення, яке відображає судження про характерні риси певної групи чи спільноти і розповсюджується на всіх її представників. Архетип (гр. прообраз) – прадавні символи, прообрази, що лежать в основі міфів, фольклору та самої культури та які в цілому передаються з покоління в покоління.
Методи збору інформації (1) Сформульована проблема може бути досліджена за допомогою методу контент-аналізу. Серед переваг цього методу в даному випадку є його дешевизна, а також залучення невеликої кількості дослідників. До того ж отримані результати можуть бути використані в матеріалах тренінгів для широкого кола спеціалістів, які працюють в ЗМІ та з підростаючим поколінням.
Методи збору інформації (2) Повідомлення стереотипного характеру мають аналізуватися за такими критеріями: 1) зміст повідомлення (набір характеристик, що приписуються регіональній спільноті); 2) гомогенність повідомлень у виданнях одного регіону (одорідність характеристик, що приписуються регіональним спільнотам); 3) спрямованість – загальне позитивне або негативне сприйняття спільноти, що стереотипізується.
Дослідження складається з двох етапів На першому етапі за допомогою методу контент-аналізу вивчаються стереотипні повідомлення в п’яти найбільш рейтингових виданнях Східного та Західного регіонів. Другий етап дослідження пов’язаний з контент-аналізом фольклорного матеріалу (анекдоти) з метою виділення архетипів.
Вибірка: Пошук п’яти найбільш рейтингових видань в Східному та Західному регіонах може привести, наприклад, до формування двох або трьох наборів видань для дослідження. Можуть бути вибрані видання за літо 2005 та 2010 років (зміна влади). Кількість може бути розрахована як вибіркова сукупність видань за цей період, або суцільно.
Рекомендації: З метою зменшення напруги в українському суспільстві рекомендувати проведення тренінгів з журналістами, викладачами загальноосвітніх закладів.
Дякуємо за увагу!