Тема 8 пр-ка с СС.pptx
- Количество слайдов: 15
ТЕМА № 8: Поразка нерухомої спостережної цілі вогнем із закритих вогневих позицій з пристрілюванням за виміряними відхиленнями. Пристрілювання за допомогою спряженого спостереження. ЗАНЯТТЯ№ 4: Навчальні питання: 1. Суть і умови застосування пристрілювання за допомогою спряженого спостереження. 2. Формули для розрахунку коректур дальності та напрямку. 3. Організація пристрілювання за допомогою СС. 4. Порядок пристрілювання за допомогою СС. 5. Умови закінчення пристрілювання.
Спряжене спостереження. Спряженим спостереженням в артилерії називають одночасне спостереження з двох пунктів, яке організують для засічки і визначення координат цілей, орієнтирів, а також для обслуговування стрільби артилерії. Якщо є можливість за допомогою приладу визначити відхилення розриву від цілі тільки за напрямком, тоді для визначення коректур необхідні такі вимірювання проводити з двох пунктів. При цьому також треба знати і взаємне положення вогневої позиції, спостережених пунктів і цілі, що пристрілюють.
СУТЬ ПРИСТРІЛЮВАННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СС. Суть пристрілювання полягає в тому, що по відхиленням розриву від цілі, виміряним з правого ( П ) і лівого ( Л ) пунктів, визначаються коректури дальності (ΔД) та напрямку (β). На рисунку це є положення розриву відносно осі ЦХ та осі ЦZ, зв’язаних з площиною стрільби. Пр Лів ВП
УМОВИ ЗАСТОСУВАННЯ Пристрілювання за допомогою спряженого спостереження застосовують при куті засічці 1 -00, що забезпечує ведення пристрілювання цілі на любу дальність спостереження. У всіх випадках доцільно пункти спряженого спостереження розташовувати так, щоб була можливість забезпечити якомога більший кут засічки і завдяки цьому отримувати найбільшу точність пристрілювання. При пристрілюванні за допомогою спряженого спостереження пункти розташовують так, щоб поправка на зміщення на одному з них була менша 5 -00. При незабезпеченні цієї умови не буде забезпечена необхідна точність визначення коректур.
Взаємне положення ВП, КСП і цілі, що пристрілюють. Взаємне положення цих точок визначається кутами між площиною стрільби та лініями спостереження правого п і лівого л пунктів(ці кути – це є ПЗ цих пунктів ), кутом засічки (γ), а також дальностями спостереження з правого Дп і з лівого Дл пунктів та дальністю стрільби. Величина кута засічки в залежності від взаємного розташування ВП, пунктів спряженого спостереження і цілі визначається по різному.
Ц Ц Ц Л П П Лів. = П - Л Л Л Пр. Лів. Пр. = П + Л Лів. Пр. = Л - П П
ПОРЯДОК ПРИСТРІЛЮВАННЯ Пристрілювання починають поодиноким пострілом основної гармати на вирахуваних установках. За виміряним відхиленням розриву від цілі визначають коректури в дальності і напрямку і на виправлених установках призначають три постріли з темпом, який забезпечує надійну засічку кожного розриву(20 -40 секунд).
Визначення коректур дальності розрахунком: Начальник спряженого спостереження розраховує дальність до цілі і розриву для основного пункту спряженого спостереження. Розраховані дальності та виміряні дирекційні кути він доповідає командиру батареї. ∆Д= Дл × Л – Дп ×П γ γ- кут засічки; Дл і Дп – дальності до цілі в метрах з лівого і правого спостережних пунктів; Л і П – бокові відхилення розривів від цілі відповідно для лівого і правого спостережних пунктів з їх знаками ( вправо – “плюс”, вліво – “мінус”) в поділках кутоміру. Кл=Дл Кп=Дп формула має вигляд ∆Д = Кл×Л – Кп×П γ
Визначення коректур напрямку розрахунком: Коректури напрямку визначають по формулі: Кв і Кк розраховані для КСП командира батареї або для менш зміщеного пункту (в умовах. коли ПЗ для більш зміщеного пункту велика). Формулами розрахунку дальності і напрямку користуються при поправці на зміщення менше 5 -00.
Організація пристрілювання за допомогою спряженого спостереження Спряжене спостереження організують, як правило, в дивізіоні. Один із пунктів спряженого спостереження розташовують на КСП командира дивізіону. Його називають основним. Другий пункт спряженого спостереження розташовують справа або зліва від основного на такому віддаленні, на якому кут засічки буде не менше 1 -00. До пристрілювання командиру, який виконує вогневе завдання, доводять координати пунктів спряженого спостереження. При постановці завдання на обслуговування пристрілювання зі спряженим спостереженням начальнику спряженого спостереження, а це є командир взводу управління або командир відділення розвідки, указують координати цілі, кількість снарядів (розривів, залпів) і темп стрільби, а також передають усі команди “Вогонь” і доповіді проведених пострілах.
В залежності від способу визначення координат цілі, зміст завдань на обслуговування пристрілювання може бути різним. а) координати цілі визначені даним спряженим спостереженням, номер цілі і відліки по ній на пунктах спряженого спостереження маються: “Начальнику спряженого спостереження обслужити пристрілювання цілі 110, прилади наводити в правий край цілі, доповідати бокові відхилення розривів. Порядок доповіді – лівий, правий. Готовність доповісти. ” Якщо КСП командира, який виконує вогневе завдання суміщено з одним із пунктів спряженого спостереження, то доцільно доповідати першим спостерігачу, який знаходиться поруч, що прискорює пристрілювання.
α ε б) координати цілі (Хц; Уц; Нц або ц; Дк; ц) визначені іншими засобами розвідки і вручені командиру, який виконує вогневе завдання. В цьому випадку він відшукує ціль на місцевості, визначає її полярні координати ( на ПУВ або карті) і ставить завдання: “ Начальнику спряженого спостереження. Ор. 46, вліво 30 далі 200, установка ПТКР – ціль 112. Лівому 44 -15, 2425. Правому 38 -44, 2530. Засікти. Обслужити пристрілювання. Доповідати бокові відхилення розривів. Порядок доповіді – лівий, правий. Готовність доповісти”.
в) ціль командиру, виконуючому вогневе завдання, указано на місцевості, її координати не визначені : “Начальнику спряженого спостереження. Ор. 43, вправо 25, ближче 150, жива сила та вогневі засоби у відкритих окопах, ціль 121. Засікти правий край цілі, доповісти координати, обслужити пристрілювання. Доповідати бокові відхилення розриві. Порядок доповіді – лівий, правий.
г) під час пристрілювання вночі по неосвітленій цілі прилади на пунктах спряженого спостереження наводять в ціль або по відлікам, отриманим при засічці цілі вдень, або при засічці по блиску пострілів цілі вночі, або по дирекційним кутам, визначеним на ПУВ (розрахованим аналітично). В останньому випадку розраховуються і кути місця цілі: “Начальнику спряженого спостереження. Обслужити пристрілювання цілі 127ї, РЛС. Лівому 43 -15, кут місця +0 -04. Правому 41 -95, кут місця + 0 -02. Доповідати бокові відхилення розривів. Порядок доповіді лівий, правий. Готовність доповісти. ”
ПЕРЕХІД ДО СТРІЛЬБИ НА УРАЖЕННЯ До стрільби на ураження переходять: 1. Після введення коректури, яка визначена за середнім відхиленням розриву (центру групи розривів) від цілі, але не менше, як за двома; 2. Якщо під час пристрілювання отримано влучення в ціль розміри якої менше 100 м. 3. Після впровадження коректур від центру цілі на виміряне відхилення розриву (центру групи розривів) при влученні в групову ціль.