тема 6 по политке.ppt
- Количество слайдов: 24
Тема 6 Товарна форма організації суспільного виробництва. Товар і гроші
1. 2. 3. 4. 5. 6. План лекції Натуральна (традиційна) форма організації виробництва. Сутність і риси натурального господарства та його історичні межі. Товарна форма організації суспільного виробництва. Проста і розвинена форми товарного виробництва. Товар та його властивості. Вартість і ціна: альтернативні теорії Виникнення і розвиток грошових відносин. Сутність грошей. Альтернативні теорії грошей. Функції грошей. Грошовий обіг та його закони. Сталість грошового обігу.
1. Натуральна (традиційна) форма організації виробництва. Сутність і риси натурального господарства та його історичні межі.
Історично першою із загальних форм суспільного виробництва було натуральне господарство. Натуральне виробництво малоефективне, консервативне і забезпечує дуже повільний розвиток продуктивних сил. Продукт натурального виробництва має єдину властивість – корисність, тобто здатність задовольняти якусь потребу людей.
2. Товарна форма організації суспільного виробництва. Проста і розвинена форми товарного виробництва.
Умови існування товарного виробництва Суспільний поділ праці Соціально-економічна відокремленість виробників
Товарне виробництво є такою формою організації суспільного господарства, коли окремі продукти виготовляються відокремленими виробниками спеціально для обміну. Товарне виробництво просте Розширене (розвинене)
3. Товар та його властивості. Вартість і ціна: альтернативні теорії
n n n Товар – створена працею суспільна корисність, призначена для еквівалентного обміну на ринку на інший товар. Мінова вартість – це здатність товару бути обміненим на інші корисні речі в певних пропорціях обміну. Товар має 2 властивості: корисність (мінову вартість) і вартість.
n n n Весь світ можна поділити на два класи, які, у свою чергу, поділяються на окремі види. Перший клас утворюється залежно від форм власності. Другий клас складається з речей, які відрізняються за характером задоволення потреб.
До першого класу відносяться: Товари індивідуального споживання; Державні (суспільні) блага; Квазісуспільні товари; n До другого класу відносяться: Товари-замінники (субститути) Взаємодоповнюючі товари/компліменти Незалежні товари n n n n
n n n Основний закон товарного господарства – закон вартості полягає в тому, що товари продають за суспільною вартістю, яка визначається затратами суспільно необхідного робочого часу. У процесі особистого споживання діє закон спадної корисності. Цінність благ визначає гранична корисність, тобто суб'єктивна корисність “граничного екземпляра”, який задовольняє найменш настійну потребу в продукті даного роду.
4. Виникнення і розвиток грошових відносин.
Гроші виникли в результаті розвитку мінової форми вартості Історично першою формою вартості була проста, або випадкова, форма вартості. Просту форму вартості можна виразити формулою: Tx=Ty Ця форма називається простою тому, що тут вартість одного товару виражається у вартості якогось другого товару.
У міру розвитку товарного обміну здійснюється перехід від простої форми вартості до розгорнутої. Ta Tx = Tb Tc TX протистоїть кільком товарамеквівалентам: Ta, Tb, Tc та ін. продукти обмінюються вже не випадково, а регулярно. Це і загальна форма вартості.
n n n 4 -5 тис. років тому виникла грошова форма вартості. Вартість, виражена у грошах, називається ціною. Усі товари виступають як споживчі вартості, а гроші – як втілення їхньої вартості. Щоб виразити свою вартість, кожний товар має попередньо перетворитися на гроші.
5. Сутність грошей. Альтернативні теорії грошей. Функції грошей.
Гроші – категорія товарного виробництва і товарного обміну. Вони мають товарне походження і встановлюють пропорції обміну товарів. Альтернативні теорії грошей: 1. Металістична теорія грошей 2. Номіналістична теорія грошей 3. Кількісна теорія грошей
Функції грошей: 1. 2. 3. 4. Засіб обігу Розрахункова одиниця Засіб збереження вартості Засіб платежу
6. Грошовий обіг та його закони. Сталість грошового обігу.
n n n Грошовий обіг – це законодавчо регульована система фінансів у країні. Закон грошового обігу полягає в дотриманні в економіці необхідної кількості грошей. Мф = Мн, де Мф – фактична грошова маса в обігу Мн – об'єктивна необхідна для обігу маса грошей Коли Мф>Мн, то в обігу перебувають зайві гроші, а якщо Мф<Мн – то в обігу нестача грошей
Кількість повноцінних золотих грошей, необхідних для обігу, визначалась такою рівністю: Мн = (Сц-К+ПЛ-ВП)/О, Де, СЦ – сума цін усіх товарів і послуг, реалізованих протягом року; К – сума цін товарів і послуг, проданих у кредит; ПЛ – сума платежів за борговими зобов'язаннями; ВП – сума платежів, що взаємно погашаються (без застосування наявних грошей) О – швидкість обороту грошової одиниці
Рівняння американського теоретика І. Фішера n n n MV = PQ, де M – кількість грошей або грошова маса; V – швидкість обігу грошей; P – загальний рівень цін товарі і послуг; Q – обсяг товарної маси (кількість товарів і послуг) Грошова маса має відповідати потребам обігу!!!
тема 6 по политке.ppt