Тема 5. Загальні засади адміністративної відповідальності. Всього на
ap_t_5.ppt
- Количество слайдов: 27
Тема 5. Загальні засади адміністративної відповідальності. Всього на тему 8 годин: лекція 2 години; індивідуальне заняття 2 години; самостійна робота 2 години; семінар 2 години.
Література Нормативно-правові акти: Кодекс України про адміністративні правопорушення. Наказ АДПСУ від 2 березня 2006 року №167 Про здійснення в ДПСУ провадження у справах про адміністративні правопорушення, передбачені 85, 121-1, 185-10, 191, 195, 202, 203, 204, 204-1, 205, 206, 206-1, 207 КУпАП. Основна література : Адміністративне право України: Підручник/ За ред. Ю.П. Битяка. - К.: Юрінком Інтер, 2006. – с.170-196. Авер'янов В.Б. Адміністративне право України . Академічний курс: Підруч.: У двох томах: Том 1. Загальна частина.- К.,2004, с. 429-477. Додаткова література : Коліумко І. Банчук О. Поняття адміністративної відповідальності та адміністративного правопорушення в сучасному українському праві. // Право України. - № 4. – 2008. – с. 31. Бєлєвска О. Особливості адміністративної відповідальності іноземців в Україні. // Право України. - № 9. – 2008. – с. 46.
Заняття 1. Адміністративна відповідальність як вид юридичної відповідальності. Навчальні питання: Поняття та ознаки адміністративної відповідальності. Юридичний склад адміністративного правопорушення. Адміністративне стягнення як міра відповідальності.
Питання 1. Поняття та ознаки адміністративної відповідальності.
Адміністративна відповідальність — це різновид юридичної відповідальності, специфічне реагування держави на адміністративне правопорушення, що полягає в застосуванні уповноваженим органом або посадовою особою передбаченого чинним законодавством стягнення до суб’єкта правопорушення. Адміністративна відповідальність – це зміна правового статусу особи, що здійснюється уповноваженим на те органом (посадовою особою), при відсутності між ними відносин службового підпорядкування у результаті застосування адміністративних стягнень і проявляється або в обмежені прав, або в покладені додаткових обов’язків за вчинення адміністративних правопорушень в порядку і на умовах, передбаченими нормами адміністративного законодавства.
Ознаки юридичної відповідальності: один із самостійних видів правової відповідальності; специфічна форма правового реагування з боку держави на протиправні прояви; державно-репресивний захід; один із видів державного примусу; юридичною підставою є скоєння адміністративного правопорушення; засоби реалізації - адміністративні стягнення; відсутні елементи службового підпорядкування; правами щодо застосування наділене значне коло державних органів (їх посадових осіб); реалізується відповідно до адміністративно-процесуальних норм; суб’єктами можуть бути, як фізичні, так і юридичні особи.
Принципи адміністративної відповідальності рівність всіх перед законом; гласність; гуманізм; законність; відповідальність за винне діяння; невідворотність відповідальності; індивідуалізація покарання; відповідність провини і покарання.
Обставини, що виключають адміністративну відповідальність. Крайня необхідність (ст. 18 КУпАП) дія, вчинена для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, державній власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода. Необхідна оборона (ст. 19 КУпАП) дія, вчинена при захисті державного, або громадського порядку, державної власності, прав і свобод громадян, установленого порядку управління від протиправного посягання шляхом заподіяння посягаючому шкоди, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони. Перевищенням меж необхідної оборони визнається явна невідповідність захисту характерові і суспільній шкідливості посягання. Неосудність (ст. 20 КУпАП) особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.
Питання 2. Юридичний склад адміністративного правопорушення.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством, передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).
Ознаки адміністративного правопорушення: дія чи бездіяльність (діяння, а не думки); антигромадська спрямованість (суспільна небезпека); протиправність (посягає на загальнообов`язкові правила); винуватість (вчинене умисно або з необережності); адміністративна карність (передбачено адміністративну відповідальність).
Юридичний склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність ознак (елементів), при наявності яких те чи інше протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Об'єкт, об`єктивна сторона - елементи, що характеризують зовнішню сторону правопорушення. Суб'єкт, суб'єктивна сторона - елементи, що характеризують внутрішню сторону правопорушення.
Об'єкт правопорушення: загальний об`єкт - суспільні відносини, що складаються в сфері державного управління, врегулюванні нормами адміністративного права; родовий об`єкт - однорідні групи суспільних відносин, які в сукупності складають загальний об’єкт (власності, громадського порядку); безпосередній об`єкт - одне або декілька суспільних відносин, яким спричиняється шкода певним правопорушенням (безпека руху, людська гідність. В окремих випадках безпосереднім об`єктом може бути предмет посягання, а також гроші валюта, наркотичні засоби, мисливська зброя тощо). Об`єктивна сторона включає в себе такі ознаки, як: протиправне діяння; шкідливі наслідки діяння; причинний зв`язок між протиправним діянням та шкідливими наслідками, що наступили; час, місце, умови, та засоби вчинення правопорушення.
Суб`єктами адміністративних правопорушень можуть бути фізичні та юридичні особи, що скоїли ті чи інші правопорушення. Фізичні особи - це осудні особи, що досягли 16-річного віку, громадяни України, іноземці та особи без громадянства. Юридичні особи - це різні організації незалежно від форми власності, що підлягають адміністративній юрисдикції України. Спеціальні суб`єкти: іноземці; службові особи; неповнолітні(особи віком від 16 до 18 років); військовослужбовці, а також інші особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів; батьки чи особи, які їх замінюють; народні депутати; окремі спеціалісти; інші особи залежно від специфіки їх професійних та трудових обов`язків, стану здоров`я тощо (це водії, експерти, перекладачі, вагітні жінки, інваліди та ін).
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення включає ознаки, які характеризують: вину (основна, обов’язкова ознака); мотив та мету (факультативні ознаки). Форми вини: умисна - прямий намір, побічний намір; необережна - легковажна самовпевненість, недбалість. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Адміністративне правопорушення визнається вчиненим через необережність, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї протиправної дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Юридичний склад адміністративних правопорушень, що посягають на встановлений порядок охорони державного кордону України Ст. 202 КУпАП "Порушення прикордонного режиму або режиму в пунктах пропуску через державний кордон України" Порушення прикордонного режиму або режиму у пунктах пропуску через державний кордон України - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб - від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об'єктом даного правопорушення є встановлений порядок перебування в прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі громадян України, осіб без громадянства та іноземних громадян, а також встановлені для осіб, які перетинають державний кордон України режимні правила в пункті пропуску через Державний кордон України. Об'єктивна сторона даного правопорушення може виражатись у : порушенні правил в'їзду, тимчасового перебування, проживання, пересування громадян України та інших осіб; порушенні порядку провадження робіт у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі; порушенні порядку обліку та тримання на пристанях, причалах і в пунктах базування самохідних та несамохідних суден, їх плавання та пересування у внутрішніх водах України.
Суб'єкт даного правопорушення має двоїстий характер, оскільки в даному випадку є поділ на загального та спеціального суб'єктів, який стосується важкості стягнення, оскільки на громадян накладається за вчинення даного правопорушення адміністративне стягнення в вигляді попередження або штрафу від одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – попередження або штрафу від трьох до семи неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Суб'єктивна сторона характеризується як умислом так і необережністю.
Питання 3. Адміністративне стягнення як міра відповідальності.
Адміністративне стягнення — це визначена в законі міра відповідальності у вигляді певних несприятливих заходів морального, матеріального або фізичного характеру, яка застосовується щодо суб'єкта адміністративного правопорушення за його протиправне діяння. Метою адміністративного стягнення, як зазначено в статті 23 КУпАП, є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Види адміністративних стягнень (стаття 24 КУпАП) : попередження; штраф; оплатне вилучення предмета; конфіскація; позбавлення спеціального права; громадські роботи; виправні роботи; адміністративний арешт. Адміністративні стягнення викладені у порядку, що відображає зростання від незначних (попередження) до більш значних (конфіскація) та до суворих стягнень, — виправних робіт та адміністративного арешту. До іноземців та осіб без громадянства може застосовуватися такий захід, як адміністративне видворення за межі України.
Заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх (від 16 до 18 років) (ст. 24-1 КУпАП) : зобов'язання публічно або в іншій формі просити вибачення у потерпілого; застереження; догана або сувора догана; передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу, а також окремим громадянам на їх прохання.
Адміністративні стягнення слід класифікувати за наступними критеріями: а) характером впливу на особу – особисті (попередження та адміністративний арешт), майнові (штраф, виправні роботи, оплатне вилучення предмета, конфіскація предмета, грошей) та змішані (особисто-майнові - позбавлення спеціального права, ті, що мають виправно-виховний вплив -попередження, штраф, громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт); б) порядком застосування - основні і додаткові (оплатне вилучення та конфіскація предметів можуть застосовуватись як основні, так і додаткові); в) дією в часі - одномоментними (разовими) (попередження, штраф, конфіскація, оплатне вилучення предмета) і тривалими — арешт (до 15 діб), позбавлення прав (до 3 років), виправні роботи (до 2 місяців), громадські роботи (від 20 до 60 годин); г) суб'єктами застосування - лише судом — конфіскація, адміністративний арешт, виправні роботи; іншими органами адміністративної юрисдикції (попередження, штраф, оплатне вилучення предмета, позбавлення спеціального права).
Попередження виноситься в письмовій формі та застосовується в разі, коли особою яка характеризується позитивно, вперше скоєно незначне адміністративне правопорушення, за яке недоцільно застосовувати більш суворе стягнення; оформляється у вигляді постанови; діє протягом року. Штраф — це грошове стягнення, що накладається на громадян та посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених законодавством України.
Оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об’єктом адміністративного правопорушення, полягає в його примусовому вилученні і наступній реалізації з передачею вирученої суми колишньому власникові з відрахуванням витрат по реалізації вилученого предмета (за порушення правил збереження та перевезення вогнепальної, гладкоствольної мисливської і нарізної зброї і бойових припасів). Конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі його у власність держави за рішенням суду. Конфіскація вогнепальної зброї, інших знарядь полювання і бойових припасів не може застосовуватися до осіб, для яких полювання є основним джерелом існування. Позбавлення спеціального права, наданого даному громадянинові (права керування, полювання), застосовується на строк до трьох років за грубе або систематичне порушення порядку користування цим правом; на строк до десяти років за систематичне порушення порядку керування транспортними засобами, крім осіб, які користуються цими засобами в зв`язку з інвалідністю, за винятком випадків керування в стані алкогольного наркотичного чи іншого сп`яніння, вимог встановлених правилами (місця дорожньо-транспортної пригоди), учасниками якої вони є, ухилення від огляду на наявність алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Громадські роботи полягають у виконанні у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Призначаються судом на строк від 20 до 60 годин та не більш як 4 години на день. Не призначаються інвалідам І чи ІІ групи, вагітним, жінкам, старше 55, чоловікам – 60 років. Виправні роботи застосовуються на строк до 2 місяців з відбуванням їх за місцем постійної роботи особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, і з відрахуванням до 20 процентів її заробітку в дохід держави. Виправні роботи призначаються судом. Адміністративний арешт застосовується лише у виняткових випадках за окремі види адміністративних правопорушень на строк до 15 діб. Призначається судом, не може застосуватись до вагітних жінок, жінок, що мають дітей до 12 років, до осіб, які не досягли 18 років, до інвалідів І і ІІ груп. Адміністративно арештовані утримуються в ізоляторах тимчасового утримання, з добовим забезпеченням по нормах тюрем загального режиму і окремо від ув’язнених. За час перебування під арештом порушник зобов’язаний оплатити вартість його утримання, харчування і охорони.
Заняття 3. Законодавство України про адміністративні правопорушення. Навчальні питання: 1. Підстави адміністративної відповідальності: а) поняття та особливості адміністративної відповідальності; б) обставини, що виключають адміністративну відповідальність, їх характеристика. 2. Поняття адміністративного правопорушення: а) поняття адміністративного правопорушення; б) склад адміністративного правопорушення. 3. Система адміністративних стягнень: а) поняття та види адміністративних стягнень; б) характеристика окремих видів стягнень. Доповіді, повідомлення: 1. Поняття адміністративної відповідальності та адміністративного правопорушення в сучасному українському праві. 2. Особливості адміністративної відповідальності військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів, за вчинення адміністративних правопорушень.