Скачать презентацию Тема 4 Інтегральні показники оцінювання макроекономічних результатів функціонування Скачать презентацию Тема 4 Інтегральні показники оцінювання макроекономічних результатів функціонування

тема 4_НЕ.ppt

  • Количество слайдов: 43

Тема 4. Інтегральні показники оцінювання макроекономічних результатів функціонування національної економіки Тема 4. Інтегральні показники оцінювання макроекономічних результатів функціонування національної економіки

ПЛАН n 1. Система основних показників у методиках оцінювання результатів функціонування національної економіки. n ПЛАН n 1. Система основних показників у методиках оцінювання результатів функціонування національної економіки. n 2. Система національних рахунків (СНР): методологічні принципи побудови та використання у макроекономічному аналізі і прогнозуванні. n 3. Показники якісного оцінювання ефективності функціонування національної економіки. n 4. Методологія міжнародних зіставлень показників СНР у контексті порівняння рівня розвитку національних економік.

1. Система основних показників у методиках оцінювання результатів функціонування національної економіки Аналіз та оцінка 1. Система основних показників у методиках оцінювання результатів функціонування національної економіки Аналіз та оцінка обсягів, динаміки й структури економічного розвитку національної економіки здійснюється за системою показників, які поділяються на дві групи: 1) показники, що визначають кількісні параметри і характеризують тенденції розвитку економічної системи; 2) показники, які відображають якісні характеристики економічної системи.

Кількісні показники економічного розвитку: n ВВП та його складові; n додана вартість; n валовий Кількісні показники економічного розвитку: n ВВП та його складові; n додана вартість; n валовий випуск товарів і послуг (у розрізі галузей економіки); n обсяг внутрішніх інвестицій; n обсяг іноземних інвестицій в економіку країни; n доходи та видатки бюджетів тощо.

Інтегральним показником оцінювання результатів функціонування національної економіки є валовий внутрішній продукт – ринкова вартість Інтегральним показником оцінювання результатів функціонування національної економіки є валовий внутрішній продукт – ринкова вартість вироблених всередині країни товарів і послуг для кінцевого споживання за певний період.

Для обчислення валового внутрішнього продукту згідно з СНР використовують три методи: n виробничий, n Для обчислення валового внутрішнього продукту згідно з СНР використовують три методи: n виробничий, n кінцевого використання (за витратами), n розподільчий метод (за доходами).

Виробничий метод: ВВП = [(ВВ - ПС) + (НП – С)], де ВВ — Виробничий метод: ВВП = [(ВВ - ПС) + (НП – С)], де ВВ — валовий випуск окремих галузей; ПС — матеріальні витрати окремих галузей на проміжне споживання; НП — непрямі податки на виробництво та імпорт; С — державні субсидії.

Первинним показником в обчисленні макроекономічних результатів функціонування національної економіки є валовий випуск сукупна ринкова Первинним показником в обчисленні макроекономічних результатів функціонування національної економіки є валовий випуск сукупна ринкова вартість товарів та послуг, вироблених за рік резидентами країни в базових цінах. Валовий випуск поділяється: - Ринковий валовий випуск складається із: n товарів та послуг, що реалізуються шляхом бартеру або продажу; n товарів та послуг, що надаються працівникам як оплата у натуральній формі; n товарів та послуг, що виробляються одним підрозділом певного підприємства, який перебуває на самостійному балансі, і надаються іншому підрозділу для подальшого використання у виробництві; n готової продукції і незавершеного виробництва, які спрямовуються у збільшення запасів матеріальних оборотних засобів і призначені для ринкового використання. - Неринковий валовий випуск включає: n товари і послуги, що вироблені економічними одиницями для власного кінцевого споживання і нагромадження; n товари та послуги, що надаються безкоштовно іншим інституційним одиницям і суспільству в цілому; n продукцію і незавершене виробництво, що призначені для неринкового використання і надходять до запасів матеріальних оборотних коштів у виробника.

Валовий випуск неринкових послуг, що надаються органами державного управління та некомерційними організаціями, які обслуговують Валовий випуск неринкових послуг, що надаються органами державного управління та некомерційними організаціями, які обслуговують домашні господарства, визначається як сума витрат на виробництво даних послуг: n витрат на придбання товарів та послуг для проміжного споживання, n оплати працівників, n споживання основного капіталу (амортизації), n чистих та інших податків на виробництво. Чисті податки = Непрямі податки - Субсидії

Проміжне споживання включає: n вартість товарів та послуг, спожитих економічною одиницею за рік; n Проміжне споживання включає: n вартість товарів та послуг, спожитих економічною одиницею за рік; n умовно нараховану оплату послуг фінансових посередників; n витрати на відрядження (за винятком добових); n придбання виробниками малоцінних та швидкозношуваних предметів; n орендну плату за будівлі, споруди, машини та устаткування; n придбання озброєння, обмундирування, харчування для збройних сил.

Не входять до складу проміжного споживання: n витрати на реконструкцію і модернізацію основних фондів, Не входять до складу проміжного споживання: n витрати на реконструкцію і модернізацію основних фондів, які впливають на поліпшення їх характеристик, збільшення строку експлуатації чи повного відновлення; n орендна плата за використання землі та інших невироблених активів; n витрати щодо передачі права власності на товари; n витрати на буріння свердловин для добування нафти та газу, крім розвідувального буріння тощо. Проміжне споживання оцінюється за цінами споживання, з урахуванням торговельно транспортної націнки та податків на продукти (переважно за винятком ПДВ).

Додана вартість акумулює в собі заново створену вартість. Оцінка цього показника складає серцевину економічного Додана вартість акумулює в собі заново створену вартість. Оцінка цього показника складає серцевину економічного аналізу, а його прогнозування – основу економічної політики. Передпрогнозний аналіз доданої вартості дає можливість сформувати чітке уявлення щодо кінцевої мети виробництва. Додана = вартість Валовий - Проміжне випуск споживання

Метод за витратами (кінцевого використання): ВВП = СВ + ВІ + ДЗ + ЧЕ, Метод за витратами (кінцевого використання): ВВП = СВ + ВІ + ДЗ + ЧЕ, n де СВ — споживчі витрати домашніх господарств (для особистого споживання); n ВІ — валові інвестиції, які, по суті, є валовим нагромадженням капіталу, до складу якого входять: нагромадження основного капіталу (придбання основних фондів, бартер, отримання капітальних трансфертів у натуральній формі, капітальний ремонт), нагромадження невиробничих активів (торгові права, ліцензії, патенти, торгові знаки), зміна запасів матеріальних оборотних фондів та чисте придбання цінностей; n ДЗ — державні витрати на: проведення державних закупівель, які включають витрати уряду на: кінцеве споживання органів державного управління і некомерційних організацій, що обслуговують домашні господарства; заробітну плату державним службовцям, купівлю товарів та послуг колективного споживання (до державних витрат не входять трансфертні платежі, які є видатками державних установ соціально незахищеним категоріям населення); n ЧЕ — чистий експорт (включаючи товари, що надаються як гуманітарна допомога, товари неорганізованої торгівлі, посилки, майно мігрантів). Чистий експорт = Експорт – Імпорт

Метод за доходами (за розподільчим методом): n n n n ВВП = ЗП + Метод за доходами (за розподільчим методом): n n n n ВВП = ЗП + КП + ДВ + ВП/б. Ф + НП – С + А, де ЗП — заробітна плата працівників, з урахуванням премій, доплат, надбавок; КП — валовий корпоративний прибуток, тобто частина доходу, яка залишається на підприємстві після сплати податків, обов'язкових платежів; ДВ — доходи від власності (рента, проценти, дивіденди); ВП/б. Ф — відрахування у державні позабюджетні фонди (фонд соціального страхування, фонд сприяння зайнятості, дорожній фонд); НП — непрямі податки на виробництво та імпорт (мито, акцизи, податок на додану вартість); С — державні субсидії; А — відрахування на реновацію капіталу (амортизація).

ВВП при аналізі і прогнозуванні використовується за багатьма напрямками: n для характеристики результатів виробництва, ВВП при аналізі і прогнозуванні використовується за багатьма напрямками: n для характеристики результатів виробництва, n за його допомогою вимірюється рівень економного розвитку, n визначаються темпи економічного зростання, n ефективність використання ресурсів тощо. Використання ВВП для зіставлення з іншими показниками є необхідною вимогою для проведення фундаментального аналізу і, зокрема, щодо виробництва ВВП на душу населення, відношення до ВВП доходів, видатків, бюджетного дефіциту тощо.

2. Система національних рахунків (СНР): методологічні принципи побудови та використання у макроекономічному аналізі і 2. Система національних рахунків (СНР): методологічні принципи побудови та використання у макроекономічному аналізі і прогнозуванні Обліково-статистичні стандарти, або система національних рахунків (СНР) ООН у міжнародній практиці використовується більшістю країн світу. СНР – це інтегрована сукупність макроекономічних рахунків, балансових відомостей і таблиць, які відповідають узгодженим у міжнародних масштабах концепціям, конвенціям і правилам обліку. СНР складається із послідовно взаємопов'язаних 500 рахунків, що стосуються різних видів діяльності звітного періоду, балансових відомостей, де фіксується вартість активів і пасивів економічних суб'єктів.

Сучасна система управління національною економікою на макрорівні не може функціонувати без СНР. Призначення СНР: Сучасна система управління національною економікою на макрорівні не може функціонувати без СНР. Призначення СНР: n проводити моніторинг функціонування економічної системи на рівні секторів, галузей, регіонів; n здійснювати моделювання, прогнозування та регулювання розвитку економіки; n оцінювати результати реалізації макроекономічної політики; n проводити міжнародні зіставлення результатів функціонування економік різних країн світу.

Методологічні принципи побудови СНР: n СНР базується на тому, що економічна система n n Методологічні принципи побудови СНР: n СНР базується на тому, що економічна система n n перебуває у постійному кругообігу, що забезпечує безперервний потік “витрати – доходи”. Макроекономічне рахівництво базується на запозиченому в бухгалтерському обліку принципі подвійного запису, згідно з яким СНР – це взаємопов'язана сукупність двосторонніх рахунків (балансових таблиць), де кожен рахунок сам по собі має вигляд балансової таблиці, одна сторона якої характеризує ресурси, а інша — їх використання. Принцип сальдування. Принцип консолідації (виключення взаємних фінансових активів та пасивів). Ключовим поняттям у структурі показників виробництва є додана вартість, яка характеризує внесок конкретної сукупності факторів виробництва у новостворену вартість в економіці.

3. Показники якісного оцінювання ефективності функціонування національної економіки Для проведення аналітичних досліджень, що ґрунтуються 3. Показники якісного оцінювання ефективності функціонування національної економіки Для проведення аналітичних досліджень, що ґрунтуються на якісних характеристиках, здійснюється зведення сукупності показників в окремі блоки, що дозволяє враховувати не тільки економічні, але й політичні, соціальні, культурні фактори впливу на стан економічного середовища, а саме: n блок показників ефективності функціонування реального сектору як економічної основи суспільного розвитку (зокрема, виробництво ВВП на душу населення, темпи зміни ВВП, матеріало та енергомісткість ВВП, рівень зайнятості, рівень безробіття тощо);

n блок показників структури національної економіки та взаємозалежності між секторами національної економіки (структура ВВП n блок показників структури національної економіки та взаємозалежності між секторами національної економіки (структура ВВП за категоріями доходів, витрат, виробництвом, в галузевому та територіальному розрізах, відношення до ВВП показників оплати праці, валового прибутку, чистих податків, чистого експорту тощо);

n блок показників оцінки рівня конкурентоспроможності країни (стан платіжного балансу, структура торгового балансу, динаміка n блок показників оцінки рівня конкурентоспроможності країни (стан платіжного балансу, структура торгового балансу, динаміка прямих іноземних інвестицій, структура державного боргу);

n блок показників, які характеризують інтенсивність і масштабність трансформаційних процесів (реформування власності; розмір внутрішнього n блок показників, які характеризують інтенсивність і масштабність трансформаційних процесів (реформування власності; розмір внутрішнього ринку, фактори, які на нього впливають; розвиток малого і середнього бізнесу; розвиток інфраструктури ринку; заходи впливу держави на трансформаційні процеси тощо).

Індекс людського розвитку акумулює в собі показники: n тривалості життя; n грамотності; n ВВП Індекс людського розвитку акумулює в собі показники: n тривалості життя; n грамотності; n ВВП на душу населення.

Індекс економічної свободи агрегований показник, що характеризує ступінь державного регулятивного впливу і враховує: n Індекс економічної свободи агрегований показник, що характеризує ступінь державного регулятивного впливу і враховує: n середній рівень тарифів; n наявність нетарифних бар'єрів; n податкове навантаження на економіку; n частку державної власності; n середній рівень інфляції; n потоки капіталів та іноземних інвестицій; n ступінь контролю за цінами та рівнем заробітної плати; n вплив тіньового сектору економіки.

Компоненти показника добробут: n незалежна демократична держава; n високий рівень освіти, охорони здоров'я, розвитку Компоненти показника добробут: n незалежна демократична держава; n високий рівень освіти, охорони здоров'я, розвитку науки; n інтелектуалізація праці; n доступні ціни; n високопродуктивна праця та її висока оплата; n нормальні житлові умови; n забезпечення культурних потреб; n чисте довкілля. Добробут має нижчу та вищу межі. Нижчий рівень добробуту характеризується достатнім забезпеченням населення матеріальними благами й послугами. На вищому рівні на перше місце виходять духовні блага, наука, культура.

ООН наголошує на чотирьох основних проявах бідності: n коротка тривалість життя; n низька професійно ООН наголошує на чотирьох основних проявах бідності: n коротка тривалість життя; n низька професійно освітня підготовка; n відсутність необхідної бази для нормального життя чистої питної води, медичних послуг, якісного харчування; ізольованість від суспільного життя.

4. Методологія міжнародних зіставлень показників СНР у контексті порівняння рівня розвитку національних економік Міжнародні 4. Методологія міжнародних зіставлень показників СНР у контексті порівняння рівня розвитку національних економік Міжнародні зіставлення — це процес переведення валового внутрішньо го продукту, його структурних елементів та інших агрегатів національних рахунків різних країн у вартісні показники в єдиній валюті, який базується на фактичних паритетах купівельної спроможності і спрямований на забезпечення їх прямої порівнюваності з метою отримання інформації про рівні і тенденції розвитку, структуру і пропорції національних економік, рівень життя населення у світовому господарстві.