Презентация 44.ppt
- Количество слайдов: 32
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Основні питання: 1. Поняття та базові положення авторського права 2. Об’єкти авторського права 3. Суб’єкти авторського права. Суб’єктивні права автора 4. Особливості правової охорони суміжних прав 5. Договори в сфері авторських прав і суміжних прав 6. Захист авторських і суміжних прав
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Авторське право - сукупність наданих авторові прав (повноважень), необхідних для охорони інтересів, які виникають у зв’язку зі створенням творів та використанням їх суспільством. Авторське право – правове становище авторів та створених ними творчою працею творів літератури, науки, мистецтва. Авторське право – це надане законом виключне право автора твору оголосити себе творцем цього твору, відтворювати його, розповсюджувати або доводити його до відома публіки будь-якими способами і засобами, а також дозволяти іншим особам використовувати твір визначеним способом.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА В основі дії авторського права лежать принципи, закріплені Бернською конвенцією: • принцип національного режиму - встановлення однакового режиму правової охорони авторських прав як для громадян України, так і для іноземців, осіб без громадянства; • принцип територіальності - охорона прав автора надається всім особам, незалежно від того, чи є країна, громадянами якої вони є, учасницею Бернського Союзу
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА До інших принципів авторського права можна віднести: - принцип свободи творчості; - принцип поєднання особистих інтересів автора з інтересами суспільства; - принцип морального та матеріального заохочення автора за створення та подальше використання творів; - принцип охорони прав та законних інтересів авторів; - принцип невідчужуваності особистих немайнових прав; - принцип свободи авторського договору.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Всесвітня конвенція про авторське право дозволяє кожній державі вимагати дотримання формальностей чи інших умов для набуття і здійснення авторського права та твори, вперше опубліковані на його території, чи на твори його громадян, незалежно від їх опублікування (Україна в тому числі). Стаття 3 Закону України «Про авторське право і суміжні права» визначає територіальні межі дії авторського права: на території України - на всіх авторів та їх правонаступників незалежно від їх громадянства; на громадян України та їх правонаступників - за її межами; на іноземців - за межами України на території тих іноземних держав, з якими Україна уклала міжнародні договори. Не підлягають правовій охороні твори громадян України та громадян держав, з якими Україна уклала міжнародні договори, які були вперше обнародувані за межами України і не оприлюднені на її території протягом 30 днів, а також твори іноземців, які не укладали з Україною міжнародних договорів.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Особа, яка має авторське право, для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права, який проставляється на оригіналі і кожному примірнику. Цим знаком є: © - латинська літера С в колі, зазначення імені особи, яка має авторське право, та рік першої публікації твору (ст. 11 Закону України «Про авторське право і суміжні права» ).
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Об’єктом авторського права є матеріальне втілення, певна речова форма результату інтелектуальної, творчої праці. Твір - сукупність ідей, думок, міркувань, образів, наукових положень, оцінок, висновків, пропозицій тощо, які є результатом творчої діяльності автора, знайшли своє відображення в певній об’єктивній формі, придатній для сприйняття іншими та її відтворення.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Твори можна класифікувати за різними критеріями: за видами інтелектуальної діяльності твори поділяються на твори науки, літератури та мистецтва. Наукові твори – письмові твори наукової, науковопопулярної, навчальної спрямованості, які втілені на матеріальному носії. Літературні твори – твори художнього, публіцистичного й прикладного характеру, що втілені на матеріальному носієві. Твори мистецтва – драматичні, музично-драматичні, сценарні, хореографічні, музичні, аудіовізуальні, фотографічні твори ті ін. , що викладені різними методами, на різноманітних предметах або з різних матеріалів;
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА за способами створення – поділяються на самостійні (оригінальні твори) та несамостійні (похідні твори, тобто перероблені твори інших авторів, та складені). Охорона похідним творам надається на рівні з оригінальними творами (ст. 2 Бернської конвенції); Ø за доступністю творів для суспільства – поділяються на оприлюднені та неоприлюднені; за наявністю чи відсутністю зв’язку з трудовою діяльністю автора – службові твори і неслужбові твори. Ø
Стаття 433 ЦК України та ст. 8 Закону України «Про авторське право і суміжні права» надають невичерпний перелік об’єктів авторського права: 1) літературні письмові твори белетристичного, публіцистичного, наукового, технічного або іншого характеру (книги, брошури, статті тощо); 2) виступи, лекції, промови, проповіді та інші усні твори; 3) комп'ютерні програми; 4) бази даних; 5) музичні твори з текстом і без тексту; 6) драматичні, музично-драматичні твори, пантоміми, хореографічні та інші твори, створені для сценічного показу, та їх постановки; 7) аудіовізуальні твори; 8) твори образотворчого мистецтва; 9) твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва; 10) фотографічні твори, у тому числі твори, виконані способами, подібними до фотографії;
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА 11) твори ужиткового мистецтва, у тому числі твори декоративного ткацтва, кераміки, різьблення, ливарства, з художнього скла, ювелірні вироби тощо; 12) ілюстрації, карти, плани, креслення, ескізи, пластичні твори, що стосуються географії, геології, топографії, техніки, архітектури та інших сфер діяльності; 13) сценічні обробки творів, зазначених у пункті 1, і обробки фольклору, придатні для сценічного показу; 14) похідні твори; 15) збірники творів, збірники обробок фольклору, енциклопедії та антології, збірники звичайних даних, інші складені твори за умови, що вони є результатом творчої праці за добором, координацією або упорядкуванням змісту без порушення авторських прав на твори, що входять до них як складові частини; 16) тексти перекладів для дублювання, озвучення, субтитрування українською та іншими мовами іноземних аудіовізуальних творів; 17) інші твори.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Первинним суб’єктом авторського права визнається автор (творець) – особа, яка своєю творчою працею створила твір (ст. 435 ЦК України). За загальним правилом автором вважається та фізична особа, яка зазначена як автор на оригіналі або на примірнику твору. Громадянство або рівень дієздатності особи не впливає на визнання її автором. Суб’єктами авторського права визнаються також особи, які подають заявки на інші об’єкти інтелектуальної власності, наприклад, автори документації, яка розробляється для отримання охоронного документа. До первинних суб’єктів відносять осіб, які спільною творчою працею створили твір, - співавторів (ст. 436 ЦК України).
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Суб'єктом авторського права є також упорядник збірника, діяльність якого полягає в організації, обробці, систематизації або поновленні твору (ст. 19 Закону України «Про авторське право і суміжні права» ). Укладач визнається автором, оскільки в процесі комплектації матеріалу виконує певну дослідницьку роботу. Авторські права укладача будуть виникати і на твори, що не охороняються нормами авторського права і входять до збірки: закони, офіційні тексти, звіти державних органів, судові рішення, твори народної творчості тощо. У цьому випадку авторські права будуть належати укладачеві за умови, що він обробив або оригінально систематизував дані об’єкти.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Перекладач визнається суб’єктом авторського права, має право на зазначення свого імені, опублікування, відтворення або розповсюдження перекладу тощо (ст. 20 Закону України «Про авторське право і суміжні права» ). Для перекладу необхідною умовою є отримання згоди автора оригінального твору та домовленість про виплату винагороди за використання тексту. Автор твору і перекладач є самостійними суб’єктами авторського права. Важливу роль в реалізації майнових прав авторів та інших правоволодільців відіграють організації колективного управління майновими правами. Такі організації діють на підставі статуту і в межах, визначених власником авторських прав. Ці організації є некомерційними і виконують функцію представника.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА На результати своєї творчої діяльності автор (виконавець) набуває інтелектуальні права, які називаються авторськими правами або особистими немайновими правами автора (ст. 14 Закону України «Про авторське право і суміжні права» ). До них відносять: - право авторства; - право забороняти під час публічного використання твору згадування свого імені, якщо автор твору бажає залишитися анонімним; - право на недоторканість твору.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Перелік дій, які визнаються використанням твору, та можуть передаватися третім особами, закріплений в ст. 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права» . Пропонуємо розглянути перелік, систематизувавши його за групами: 1) створення і використання копій: - відтворення творів - виготовлення одного або більше примірників твору, відеограми, фонограми в будь-якій матеріальній формі, а також їх запис для тимчасового чи постійного зберігання в електронній (у тому числі цифровій), оптичній або іншій формі, яку може зчитувати комп'ютер. Різновидами права на відтворення є репродуцирування (факсимільне відтворення твору за допомогою технічних засобів), право на запис виконання (означає. що ніхто не має право без дозволу осіб, яким належить виключне право на використання, записувати твори);
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА - розповсюдження творів шляхом першого продажу, відчуження іншим способом або шляхом здавання в майновий найм чи у прокат та шляхом іншої передачі до першого продажу примірників твору; - будь-яке повторне оприлюднення творів, якщо воно здійснюється іншою організацією, ніж та, що здійснила перше оприлюднення. Твір може бути оприлюднений у певній формі, що не означає автоматичного оприлюднення в іншій формі. Поняття оприлюднення є більш широким порівняно із поняттям опублікуванням (випуск в світ), яке є однією з форм оприлюднення. Відповідно до ст. 3 Бернської конвенції під "випущеними у світ творами" слід розуміти твори, випущені за згодою їх авторів, яким би не був спосіб виготовлення примірників, за умови, якщо ці примірники випущені в обіг у кількості, здатній задовольнити розумні потреби публіки, беручи до уваги характер твору;
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА - здавання в майновий найм і (або) комерційний прокат після першого продажу, відчуження іншим способом оригіналу або примірників аудіовізуальних творів, комп'ютерних програм, баз даних, музичних творів у нотній формі, а також творів, зафіксованих у фонограмі чи відеограмі або у формі, яку зчитує комп'ютер; - імпорт примірників творів –полягає у встановлені дозволів і заборон на імпорт товарів, в яких втілені об’єкти авторського права і суміжних прав. Передбачалося, що це право дозволить зменшити ввезення контрафактних товарів;
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА 2) демонстрація творів: - публічне виконання - подання за згодою суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав творів, виконань, фонограм, передач організацій мовлення шляхом декламації, гри, співу, танцю та іншим способом як безпосередньо (у живому виконанні), так і за допомогою будь-яких пристроїв і процесів (за винятком передачі в ефір чи по кабелях) у місцях, де присутні чи можуть бути присутніми особи, які не належать до кола сім'ї або близьких знайомих цієї сім'ї, незалежно від того, чи присутні вони в одному місці і в один і той самий час або в різних місцях і в різний час - публічна демонстрація - публічне одноразове чи багаторазове представлення публіці за згодою суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав у приміщенні, в якому можуть бути присутніми особи, які не належать до кола сім'ї або близьких знайомих цієї сім'ї, аудіовізуального твору чи зафіксованого у відеограмі виконання або будьяких рухомих зображень;
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА - публічний показ - будь-яка демонстрація оригіналу або примірника твору, виконання, фонограми, відеограми, передачі організації мовлення за згодою суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав безпосередньо або на екрані за допомогою плівки, слайда, телевізійного кадру тощо (за винятком передачі в ефір чи по кабелях) або за допомогою інших пристроїв чи процесів у місцях, де присутні чи можуть бути присутніми особи, які не належать до кола сім'ї чи близьких знайомих цієї сім'ї особи, яка здійснює показ, незалежно від того, чи присутні вони в одному місці і в один і той самий час або в різних місцях і в різний час (публічний показ аудіовізуального твору чи відеограми означає також демонстрацію окремих кадрів аудіовізуального твору чи відеограми без дотримання їх послідовності); За комерційне використання музичних творів, власники барів, кафе і ресторанів зобов’язані виплачувати винагороду авторам через організації колективного управління майновими правами автора. Автори слів і музики мають право на отримання мінімальної ставки винагороди, яка виплачується власниками як платних, так і безоплатних закладів відпочинку на підставі Постанови КМУ «Про мінімальні ставки авторської винагороди (роялті) за використання творів літератури і мистецтва»
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА 3) передача твору з використанням технічних засобів: - публічне сповіщення творів (подання своїх творів до загального відома публіки) - передача за згодою суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав в ефір за допомогою радіохвиль (а також лазерних променів, гамма-променів тощо), у тому числі з використанням супутників, чи передача на віддаль за допомогою проводів або будь-якого виду наземного чи підземного (підводного) кабелю (провідникового, оптоволоконного та інших видів) творів, виконань, будь-яких звуків і (або) зображень, їх записів у фонограмах і відеограмах, програм організацій мовлення тощо, коли зазначена передача може бути сприйнята необмеженою кількістю осіб у різних місцях, віддаленість яких від місця передачі є такою, що без зазначеної передачі зображення чи звуки не можуть бути сприйняті. До цієї груп прав відносять також право на використання об’єктів авторського права в мережі Інтернет;
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА 4) додаткові дії: - переклади творів; - переробки, адаптації, аранжування та інші подібні зміни творів; - включення творів як складових частин до збірників, антологій, енциклопедій тощо. Право на використання твору безпосередньо пов’язане із правом автора на плату за використання твору. Авторська винагорода встановлюється Постановою КМУ «Про затвердження мінімальних ставок винагороди (роялті) за використання об’єктів авторського права і суміжних прав» та визначається у вигляді відсотків або твердої суми від доходу, отриманого від використання твору.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА До майнових прав також відносять право слідування (ст. 27 Закону), яке передбачає можливість отримання 5% від реалізації кожного наступного продажу об’єктів образотворчого мистецтва. Авторське право передбачає випадки вільного використання творів без згоди автора і без виплати йому винагороди, але з обов’язковим згадуванням імені автора, твору, який використовується, джерела, з якого використовується (ст. 21 -25 Закону України «Про авторське право і суміжні права» ). Перелік способів вільного використання є вичерпним.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Авторський договір – це угода автора чи його правонаступника з іншими особами про вчинення відповідно до закону будь-яких дій з приводу володіння, користування та розпорядження твором. Авторський договір є цивільно-правовим, тому на нього поширюються загальні положення про договори та норми зобов’язального права за невиконання правочинів. За правовою природою авторський договір двосторонній, консенсуальний, платний. ЦК України не визнає авторських договорів, і містить тільки положення про ліцензійні договори, однакові для використання як в сфері авторського права, так і в сфері промислової власності. Закон України «Про авторське право і суміжні права» (ст. 31) встановив можливість укладати такі основні види договорів : авторський договір на право використання твору, авторський договір замовлення.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Елементи авторського договору. Ø Суб’єктами авторських договорів виступають фізичні і юридичні особи, держава. Передусім, суб’єктом виступає автор або його правонаступник, з одного боку, а з іншого – як правило, організація, що за характером своєї діяльності може використовувати твір. Контрагентом може виступати і фізична особа, наприклад, за договором замовлення. Ø Форма договору – письмова чи усна (ч. 1 ст. 33 Закону). Як правило сторони укладають єдиний документ. Закон передбачає можливість розроблення видавництвами, театрами, іншими організаціями типового договору. Усна форма договору передбачена для опублікування твору в періодичних виданнях. Ø Предметом авторського договору є майнові права на створення чи використання творів науки, літератури, мистецтва. В теорії авторського права прийнято в якості предмета договору розглядати сам твір. Ø Строк договору може визначатися декількома способами: сторони самостійно встановлюють строк дії договору, але не більший, ніж строк чинності майнових прав;
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА - укладання договору на невизначений строк (ч. 3 ст. 1110 ЦК України) означає, що при відсутності умови про строк договору він вважається укладеним на строк, що залишився до спливу строку чинності виключного майнового права на визначений у договорі об'єкт права інтелектуальної власності, але не більше ніж на п'ять років. Обов’язковою умовою є попередження контрагента за 6 місяців до розірвання договору; - строки виконання зобов’язань сторонами, які є коротшими за загальний строк дії договору. Ø Ціна договору - авторська винагорода, яку користувач повинен заплатити авторові чи його правонаступнику за користування правами на підставі договору. Як правило ціна встановлюється у відсотках до доходу за використання правами, а якщо таке не можливо встановити – у фіксованій сумі. Ціна встановлюється за домовленістю між сторонами, хоча Постановою КМУ «Про мінімальні ставки авторської винагороди (роялті) за використання творів літератури і мистецтва» встановлені мінімальні ставки авторської винагороди (роялті), які можуть застосовуватися тоді, коли сторони не визначили ціну самостійно.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Істотними умовами авторського договору є: строк дії договору, спосіб використання твору, територія, на яку поширюється передання право, розмір і порядок виплати авторської винагороди, а також інших умов, щодо яких за вимогою однієї із сторін повинно бути досягнуто згоди. Відповідальність за авторським договором – це поновлення порушених прав і законних інтересів потерпілої сторони за рахунок порушника. Форми та обсяг відповідальності залежать від змісту договору (ст. 52 Закону). Ознаками договірної відповідальності є майновий характер (штраф, пеня); відносний характер (ст. 34 Закону); визначений розмір завданої шкоди або збитків.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Під захистом авторських і суміжних прав розуміють сукупність заходів, спрямованих на поновлення або визнання авторських і суміжних прав, а також захист інтересів їх набувачів при порушенні або оспорюванні цих прав. Порушенням права інтелектуальної власності є будь-яке заподіяння моральної (немайнової) шкоди і (або) майнових збитків суб’єкту цього права протиправними діями. Порушення права інтелектуальної власності, в тому числі невизнання цього права чи посягання на нього, тягне за собою відповідальність.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА Ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» визначає види порушень даної групи прав інтелектуальної власності: - порушення особистих немайнових і майнових прав; - піратство; - плагіат; - ввезення об’єктів авторського і суміжного права без дотримання прав автора або набувачів прав на митну територію України; - свідомий обхід технічних засобів захисту авторських і суміжних прав; - загроза порушення авторських і суміжних прав; - підроблення, зміна чи вилучення інформації, зокрема в електронній формі, про управління правами без дозволу суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав чи особи, яка здійснює таке управління; - розповсюдження, ввезення на митну територію України з метою розповсюдження, публічне сповіщення об'єктів авторського права і (або) суміжних прав, з яких без дозволу суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав вилучена чи змінена інформація про управління правами, зокрема в електронній формі.
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА ТЕСТИ 1. Авторським правом охороняється 1. 1. конструкція приладу 1. 2. наукове відкриття 1. 3. позначення товару 1. 4. комп'ютерна програма 2. Правова охорона об'єктам авторського права надається 2. 1. з моменту створення твору, тобто надання йому об'єктивної форми, доступної для сприйняття 2. 2. з моменту державної реєстрації твору і отримання свідоцтва 2. 3. з моменту випуску примірників твору, позначених авторським знаком 2. 4. з моменту оприлюднення твору 3. Кожен співавтор може самостійно використовувати відповідну частину твору: 3. 1. у роздільному співавторстві 3. 2. у нероздільному співавторстві 3. 3. за будь-якого виду співавторства це неможливо
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА 4. Після закінчення строків охорони твору: 4. 1. припиняється охорона усіх авторських прав на цей твір 4. 2. припиняються майнові права на цей твір 4. 3. припиняються особисті немайнові права на цей твір 5. Якщо видавець всупереч вказівкам автора про публікацію твору під псевдонімом опублікує його твір під справжнім ім'ям автора, порушення якого права він припустився: 5. 1. права авторства 5. 2. права на ім'я 5. 3. права на репутацію автора 5. 4. майнових авторських прав 6. Право слідування є 6. 1. різновидом майнового авторського права на винагороду 6. 2. різновидом авторського права на використання твору 6. 3. особистим немайновим правом на недоторканість твору 6. 4. особистим немайновим правом на захист твору
Тема 4. АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА ДЯКУЮ ЗА УВАГУ