T_4_Aktivi.ppt
- Количество слайдов: 37
Тема 3. Управління операційними активами підприємства
ПЛАН n n n n Сутність та задачі управління операційними активами підприємства. Управління необоротними активами. Управління оборотними активами підприємства. Управління запасами. Управління поточною дебіторською заборгованістю. Управління грошовими активами. Управління фінансуванням оборотних активів підприємства.
МСБО Актив УСБО Пасив Актив Пасив Короткострокова заборгованість Необоротні активи Власний капітал Оборотні засоби Довгострокова заборгованість Оборотні активи Забезпечення майбутніх витрат і платежів Витрати майбутніх періодів Основні засоби Власний капітал Довгострокові зобов’язання Необоротні активи та групи вибуття Поточні зобов’язання Доходи майбутніх періодів
Сутність та задачі управління операційними активами підприємства n n Активи – це контрольовані підприємством економічні ресурси, які сформовані за рахунок інвестованого в них капіталу і характеризуються детермінованою вартістю, продуктивністю, спроможністю генерувати дохід, постійний оборот яких пов’язаний з факторами часу, ризику та ліквідності. З точки зору БО, активи – це ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, спричинить економічні вигоди у майбутньому.
n Управління операційними активами - система принципів та методів розробки і реалізації управлінських рішень, пов’язаних з їх формуванням, ефективним використанням в операційній діяльності підприємства і організацією їх обороту.
Задачі управління операційними активами: n n n Формування достатнього обсягу і необхідного складу активів, що забезпечують заплановані темпи розвитку операційної діяльності; Забезпечення максимальної доходності активів при певному рівні комерційного ризику; Забезпечення мінімізації комерційного ризику використання активів при певному рівні їх доходності; Забезпечення постійної платоспроможності підприємства за рахунок підтримання достатнього рівня ліквідності активів; Оптимізація обороту активів.
Оборот необоротних активів
Амортизації підлягають n n n (згідно ПК): витрати на придбання ОЗ та нематеріальних активів; витрати на самостійне виготовлення ОЗ; витрати на проведення ремонту, реконструкції, модернізації та ін. видів поліпшення ОЗ, що перевищують 10 % сукупної балансової вартості всіх груп ОЗ, що підлягають амортизації, на поч. зв. року; капітальні інвестиції, отримані підприємством з бюджету, у вигляді цільового фінансування на придбання ОЗ чи НА за умови визнання доходів пропорційно сумі нарахованої амортизації по таких об’єктах; сума переоцінки вартості ОЗ, проведеної відповідно до законодавства. Сума витрат, що пов’язана з ремонтом та поліпшенням об’єктів ОЗ, у т. ч. орендованих, у розмірі, що не перевищує 10% сукупної балансової вартості всіх груп ОЗ на поч. зв. року, відноситься до витрат того зв. податкового періоду, в якому такі ремонт та поліпшення були здійснені.
Не підлягають амортизації (повністю відносяться до складу витрат) витрати підприємства на: n n утримання ОЗ, що знаходяться на консервації; ліквідацію ОЗ; Не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування: n n вартість гудвілу; витрати на придбання, самостійне виготовлення та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих ОЗ.
Групи ОЗ та мінімально допустимі строки їх амортизації
продовження
Прямолінійний метод
Метод зменшення залишкової вартості
Метод прискореного зменшення залишкової вартості
Кумулятивний метод
Управління оборотними активами підприємства n Головна задача управління оборотними активами - формування необхідного обсягу, оптимізація складу та забезпечення ефективного використання оборотних активів підприємства.
Етапи управління оборотними активами: n n n n Аналіз оборотних активів підприємства в попередні періоди; Вибір політики формування оборотних активів підприємства; Оптимізація обсягу оборотних активів підприємства; Оптимізація співвідношення постійної та змінної частин оборотних активів; Забезпечення необхідної ліквідності оборотних активів; Забезпечення необхідної рентабельності оборотних активів; Вибір форм та джерел фінансування оборотних активів.
Аналіз оборотних активів (ОА) n На першій стадії аналізу розглядається динаміка загального обсягу ОА, які використовуються підприємством, - темпи зміни їх середньої суми в зіставленні з темпами зміни обсягу реалізації продукції й середньої суми всіх активів; динаміка питомої ваги ОА у загальній сумі активів підприємства.
Аналіз оборотних активів n На другій стадії аналізу розглядається динаміка складу ОА підприємства в розрізі їх основних. Розраховуються й вивчаються темпи зміни суми кожного виду ОА у зіставленні з темпами зміни обсягу виробництва й реалізації продукції; розглядається динаміка питомої ваги основних видів ОА у загальній їх сумі. Аналіз складу ОА підприємства за їх окремими видами дозволяє оцінити рівень їх ліквідності.
Аналіз оборотних активів n На третій стадії аналізу вивчається оборотність окремих видів ОА і їх загальної суми. Цей аналіз проводиться з використанням показників - коефіцієнта оборотності й періоду оборотних активів. У процесі аналізу встановлюється загальна тривалість і структура операційного, виробничого й фінансового циклів підприємства; досліджуються основні фактори, що визначають тривалість цих циклів.
Оборот оборотних активів – процес їх безперервного руху при здійсненні господарської діяльності, який супроводжується послідовною трансформацією їх видів та зміною вартості. Операційний цикл підприємства – це період повного обороту всієї суми ОА, в процесі якого відбувається зміна окремих їх видів. Виробничий цикл підприємства – період повного обороту обсягу матеріальних оборотних активів. Фінансовий цикл (цикл грошового обороту) підприємства – проміжок часу між початком погашенням кредиторської заборгованості та початком надходження грошових коштів від покупців (погашенням дебіторської заборгованості).
Довжина фінансового циклу
Аналіз оборотних активів n На четвертій стадії аналізу визначається рентабельність оборотних активів, досліджуються її основні фактори. У процесі аналізу використовуються коефіцієнт рентабельності оборотних активів, а також Модель Дюпона, що стосовно до цього виду активів має вигляд: РОА = РРП * ООА n де. РОА-рентабельність оборотних активів; РРПрентабельність реалізації продукції; ООАоборотність оборотних активів.
Аналіз оборотних активів n На п'ятій стадії аналізу розглядається склад основних джерел фінансування оборотних активів - динаміка їх суми й питомої ваги в загальному обсязі фінансових ресурсів, інвестованих у ці активи; визначається рівень фінансового ризику, який генерується сформованою структурою джерел фінансування оборотних активів.
Оптимізація оборотних активів підприємства n n n На першій стадії з урахуванням результатів аналізу оборотних активів у попередньому періоді визначається система заходів щодо реалізації резервів, спрямованих на скорочення тривалості операційного, а в його рамках - виробничого й фінансового циклів підприємства. При цьому скорочення тривалості окремих циклів не повинно призводити до зниження обсягів виробництва й реалізації продукції. На другій стадії на основі обраного типу політики формування оборотних активів, планованого обсягу виробництва й реалізації окремих видів продукції й розкритих резервів скорочення тривалості операційного циклу (у розрізі окремих його стадій) оптимізується обсяг і рівень окремих видів цих активів. Засобами такої оптимізації виступає нормування періоду їх обороту й суми. На третій стадії визначається загальний обсяг оборотних активів підприємства на майбутній період
Управління запасами підприємства n Управління запасами спрямоване на забезпечення безперебійного здійснення процесу виробництва і реалізації продукції та мінімізацію поточних витрат підприємства по їх обслуговуванню на підприємстві.
Етапи управління запасами: n n n n Аналіз запасів в попередні періоди; Визначення цілей формування запасів; Оптимізація розміру основних груп поточних запасів; Оптимізація загальної суми запасів; Забезпечення високої оборотності та ефективних форм руху запасів; Обґрунтування облікової політики запасів; Побудова ефективних систем контролю запасів.
Управління поточною дебіторською заборгованістю n Управління поточною дебіторською заборгованістю за товари, роботи і послуги (кредитна політика підприємства) - частина загальної політики управління оборотними активами та маркетингової політики підприємства, що спрямована на розширення обсягу реалізації продукції і полягає в оптимізації загального обсягу цієї заборгованості та забезпечення своєчасної її інкасації.
Етапи управління дебіторською заборгованістю: n n n n Аналіз поточної дебіторської заборгованості підприємства в попередньому періоді; Вибір типу кредитної політики підприємства; Визначення можливої суми оборотного капіталу, що спрямовується в дебіторську заборгованість по товарному кредиту; Формування системи кредитних умов; Формування стандартів оцінки покупців і диференціація умов надання кредиту; Формування процедури інкасації поточної дебіторської заборгованості; Обґрунтування використання на підприємстві сучасних форм рефінансування поточної дебіторської заборгованості; Побудова ефективних систем контролю поточної дебіторської заборгованості.
Управління грошовими активами підприємства n Політика управління грошовими активами підприємства частина загальної політики управління оборотними активами підприємства, що полягає в оптимізації сукупного залишку грошових коштів з метою забезпечення постійної платоспроможності та їх ефективного використання в процесі зберігання.
Етапи управління грошовими активами підприємства: n n n Аналіз грошових активів підприємства в попередньому періоді; Оптимізація середнього залишку грошових активів; Диференціація середнього залишку грошових активів в розрізі національної та іноземної валюти; Вибір ефективних форм регулювання середнього запасу грошових коштів; Забезпечення рентабельного використання тимчасово вільних грошових активів; Побудова ефективних систем контролю за грошовими активами підприємства.
Політика фінансування оборотних активів підприємства n Політика фінансування оборотних активів підприємства - частина загальної політики управління його оборотними активами, що полягає в оптимізації обсягу і складу фінансових джерел їх формування з позицій забезпечення ефективного використання власного капіталу та достатньої фінансової стійкості підприємства.
Етапи формування політики фінансування оборотних активів підприємства: n n Аналіз стану фінансування оборотних активів підприємства в попередньому періоді; Формування принципів фінансування оборотних активів підприємства; Оптимізація обсягу поточного фінансування оборотних активів з врахуванням довжини фінансового циклу підприємства; Оптимізація структури джерел фінансування оборотних активів підприємства.